متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

نگاهی دوباره به کنسول کوچک OnLive

12345 (بدون نظر)
Loading...
147

شرکت OnLive با پذیرفتن و وفادار بودن  به این اصل که فناوری همچون  موجودی پویا و در حال رشدی سریع است، آخرین کنسول مینیاتوری خود را به بازار عر باعث شد تا بازیهای کامپیوتری مبتنی بر طرح cloud(سیستم cloud، مکانی است که منابع فناوری اطلاعات نظیر کامپیوتر، سخت‌افزار، نرم‌افزار و غیره، که در اسرع وقت و به محض نیاز در دسترس هستند تا سرعت و قدرت محاسبات را افزایش دهند)، پا به عرصه گذاشته و بازی کنندگان وارد دنیایی جسورانه و جدید شوند.

در نگاه نخست، OnLive ابتکار چندان جدیدی  نیست- با این حال بسیار مورد توجه قرار گرفته است. صفحه آن به زحمت ۵x4x1.25  اینچ بوده و می توان آن را به راحتی حمل کرد که خود یک نکته مثبت به حساب می آید. اینطور نیست؟

این وسیله براق و نارنجی رنگ را بچرخانید تا با درگاهی مواجه شوید که کلیه نیازهای شما را مرتفع می کند. که این مسئله شامل درگاههای HDMI, Ethernet و یک درگاه بلندگو   می شود.

راه اندازی آن بسیار ساده است. همه کابل هایی را که نیاز دارید به دستگاه متصل کنید و اطلاعاتی را که می خواهید روی صفحه نمایش یا صفحه HD ببینید با آن مبادله نمایید.

OnLive در واقع بصورت یک رابط کاربری مجازی و تحتcloud عمل می کند و به شما امکان می دهد بازی را که خریده ، از بازار اجاره کرده ، یا در حال تست نسخه آزمایشی آن هستید، راه اندازی کنید که البته هدایت آن هم کار ساده ای است.

رابط کاربری به کاربران اجازه می دهد تا جلسات گیم پلی بازی هایی که به دنیای OnLive می آیند، مشاهده کند. خصوصیت ویژه ای که به کاربر امکان می دهد به درون بازی که درصدد خرید آن است، سرک بکشد. براساس گزارشات OnLive ، بسیاری از کاربران تنها برای تماشای بازی سایرین وارد این دنیا می شوند.

اگر همه اینها برای شما آشناست، نگران نشوید. شما عقلتان را از دست نداده اید. ما    دریافته ایم که این وسیله به نحوی ویژه به Steam شباهت دارد لیکن تفاوت عمده ای بین آنها وجود دارد. شما دیگر به سخت افزار های پر توان و یا یک سیستم کنسولی مدرن و تمام و کمال نیاز ندارید تا بتوانید بازی هایی چون: Assassins Creed 2 و یا Shaun White Skateboarding را بازی کنید.

همه چیز و تاکید می کنم همه چیز با OnLiveو گستره عظیم سرورهایش در cloud رخ می دهد. کمپانی دارای سرورهای متعددی است که به بازی هایی با پایان کوتاه یا بازی های دنباله دار اختصاص یافته است. با گذشت زمان، OnLive تصمیم گرفته حجم سرور های خود را کاهش دهد از اینرو سرورهای با پایان بلند به پایان کوتاه تبدیل خواهند شد چرا کهعرضه این  بازی ها بصورت روزافزون در حال افزایش است.

در حال حاضر غالب بازی ها برای رایانه و SKU هستند. گرچه OnLive نشان داده با آمدن بازی های جدید این روند دچار تغییرات خواهد شد.

پس از کنار گذاشتن بحث در مورد سادگی و انطباق پذیری فوق العاده این وسیله، سئوال اصلی که باقی خواهد ماند این است که آیا OnLive یک سیستم و سرویس ماندگار بازی است یا نه؟ OnLive که پیشتر در اوایل سال و به عنوان یک رابط کاربری برای رایانه و Mac و با قابلیت کاربری مشابه عرضه شده است، در همان ابتدا از سوی منتقدین به واسطه کیفیت پایین صفحه نمایش و عملکرد کند و با وقفه مورد انتقاد قرارگرفت، چگونه می توان از آن انتظار عرضه نسخه جدیدتری را داشت؟

ما خوشحالیم که بگوییم در اکثر بخش ها این وسیله عملکرد مناسبی دارد. ما از دیدن کیفیت خروجی تصاویر ۷۲۰p هنگامی که نسخه آزمایشی آن را در استودیو دیدیم، تحت تاثیر قرار گرفتیم. کیفیت تصاویر به گونه ای بود که انگار داشتی آنرا در یک رایانه شخصی یا یک کنسول مدرن چون Xbox 360 اجرا می کردی.

ما بازی Arkham Asylum را اجرا کردیم چرا که با گذشت یک سال و نیم از عرضه آن هنوز به نظر ما عالیست و به واسطه دیدن آن همه جزییات در صفحه نمایش شگفت زده شدیم هرچند متوجه نقائصی نیز شدیم که ظاهرا به دلیل فشرده سازی بازی در cloudبوده است و گرچه حواس شما را پرت نمی کند اما کاملا واضح است.

اجرای گیم پلی نیز نتایج مشابهی را بدنبال داشته است. برای اغلب بخش ها OnLive عملکرد فوق العاده ای داشته است و ما دریافتیم که Arkham برای تست نمایش رندری بهترین گزینه نبود.

پس به سراغ Dirt 2 رفتیم و عملکرد واقعا قابل قبول بود حتی هنگامی که آنرا به خانه بردیم تا با پهنای باند کمتر تست کنیم.

کنترولر بازی که براق و زیباست، بسیار خوش ساخت تر از دسته های PS3 بوده و چیزهایی را هم بر دسته های Xbox 360 افزوده است. طراحی که ما آنرا بسیار پسندیدیم و امکان شلیک کامل و سریع را در بازی های سوم شخص فراهم می کند.

این کنترولر یک قابلیت داخلی نیز دارد که به آن ‘Brag Clip’ اطلاق شده و کمک می کند که شما لحظات گوناگون گیم پلی را برای سایرین ذخیره کنید.

شما می توانید هر بار ۱۰ ثانیه را ثبت و ذخیره کرده و در OnLive cloud آنرا با سایرین مقایسه کنید.

در خصوص مشکلات کوچکی که با آنها روبرو شدیم، در طول روند تست خود مشکلات واقعا کوچکی را نیز مشاهده کردیم. در یکی از معدود موقعیت ها گویی کنترلر داشت بصورت خودکار عمل می کرد که ما حدس زدیم به واسطه پدیده ای به اسم پرش های با تاخیر باشد و واقعا در موارد معدودی روی می دهد و تنها یک یا دو ثانیه به طول می انجامد.

با این حال اگر مشغول انجام بازی هستید که نمایش ثانیه به ثانیه در آن مهم است این مسئله اندکی شما را آزار خواهد داد. اما اگر قیمت این محصول را در نظر بگیرید، این مشکلات قابل اغماض خواهند بود. با قیمت ۱۰۰دلاری اش OnLive واقعا به صرفه است. چیزی به اسم هزینه ثبت ماهانه وجود ندارد و شما فقط لازم است که قیمت خود بازی را بپردازید. البته رابط کاربری OnLive انجام این کار را بسیار ساده می کند و به شما گزینه های بسیاری برای اجاره بازی می دهد البته اگر قصد ندارید بازی را بطور کامل خریداری کنید.

علاوه بر آن امکان انجام ۳۰ دقیقه ای پیش نمایش بازی های موجود در بازار را بصورت رایگان در اختیارتان قرار می دهد.

گرچه چند نکته نیز وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرند. آیا خریدن یک بازی در cloud به معنای مالکیت آن بازی است؟ و دیگر اینکه چند بازی در نهایت وارد بازی خواهند شد؟ در هنگام عرضه، OnLive فقط ۳۵ بازی در بازار داشت که برخی از آنها تاریخ گذشته بودند.

در واقع می توان گفت OnLive امکان اجرای بازی های تحت cloud را از نظر تکنیکی و تطابق پذیری دارا می باشد اما در بازار حضور چندانی ندارد. تنها زمان مشخص خواهد کرد آیا سازندگان در پی بروز کردن و بهبود بخشیدن این محصول هستند یا نه و آیا بازی های جدیدی برای آن خواهد بود. در حال حاضر چند بازی کلاسیک در بازار هست  اما در حال حاضر چیز جدیدی موجود نیست. در پایان ما امیدواریم که این محصول به جایگاه حقیقی خود برسد. پلت فرم و رابط کاربری به خوبی کار می کنند . کسی چه می داند در آینده چه خواهد شد و تنها نمونه اولیه این محصول در حال حاضر پیش روی ماست.

این شرط بندی است که دنبال کردنش جذاب خواهد بود چرا که موفقیتش دیگر تابع محدودیت های سخت افزاری نیست لیکن علاقه ما را برای بهبود شرایط بازی ها در پی خواهد داشت.

با تکیه بر عناوین بزرگی در افق این محصول ظاهر شده اند، Assassins Creed: Brotherhood, F.E.A.R 3, and Duke Nukem Forever, Deus Ex: Human Revolution و چند بازی جدید دیگر و نیز فرم فاکتور فشرده، ارزان و زیبای این محصول ما تحت تاثیر قرار گرفته و در خصوص آینده این وسیله بازی تحت cloud خوش بین هستیم.

منبع: maximumpc

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
4 دیدگاه
 1. Geeky می‌گوید

  ممنون از مقاله زیبا
  لطفا قیمت را اصلاح کنید ۱۰۰ دلار هست نه صد هزار!!

  1. ITTeach می‌گوید

   سلام ممنون بابت تذکرتون دستت درد نکنه

 2. نفيسه می‌گوید

  سلام برای اولین بار بود تصویر وسیله on live رو میدیدم ممنون از اطلاع رسانی رسانه یی شما عزیزان

 3. ali می‌گوید

  ممنون واقعا علی بود وهستید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت OnLive با پذیرفتن و وفادار بودن به اين اصل كه فناوري همچون موجودی پويا و در حال رشدي سريع است، آخرين كنسول مينياتوري خود را به بازار عر باعث شد تا بازیهای کامپیوتری مبتنی بر طرح cloud(سیستم cloud، مکانی است که