سرویس جدید گوگل – نمودار محبوبیت

 • 1389/10/12
 • احسان
 • 6

طی اقدامی جدید از سوی شرکت گوگل ، سرویس Google Trends راه اندازی شد. در این سرویس جدید شما می توانید با جستجوی نمودار درباره میزان محبوبیت ، میزان استفاده و … اطلاعات لازم را به دست آورید.

با استفاده از این سرویس شما می توانید محبوبیت یا تعداد استفاده از یک نرم افزار یا هر چیز دیگر را به دست آورید. برای شروع کار با این سرویس ، ابتدا به Google Trends بروید.در قسمت Search می توانید موارد مورد نظر خود را با کاما جدا کنید. مثل mcafee,avira,esetیا google,yahoo,msn

نتیجه را مشاهده می کنید. نمودار نسبی استفاده از موارد یا محبوبیت آن ها با میزان استفاده در شهرها و کشور های مختلف. این سرویس گوگل به منتقدان ، کارشناسان و تحلیل گران کمک می کند تا میزان محبوبیت یک تیم یا نرم افزار را با اسناد واقعی بسنجند.

یک مثال: می خواهیم محبوبیت سه غول کامپیوتری یعنی Microsoft , Google و Apple را بسنجیم. به Google Trends می رویم در کادر جستجو کلمه google,microsoft,apple را وارد می کنیم و کلید جستجو را می زنیم. نتیجه به دست آمده نمودار محبوبیت هر یک از سال های 2004 تا 2010 است! در نمودار می توانید علامت اخبار هر ساله یا مهم آن شرکت را ببینید که در کنار نمودار ، لینک هر خبر را گذاشته است. هم چنین می توانید از گزینه Filter در منوی آبی استفاده کنید که فیلتر های تعبیه شده کشور ها و همه سال ها است. برای مثال ما فیلتر کشور را ایران و شهرمان را اصفهان انتخاب می کنید. (یادداشت: این سرویس دیگر تحریم گوگل نیست و کلیه شهر های ایران را نیز دارد!) هم چنین در پایین می توانید میزان زبان استفاده شده را ببینید که در صورت انتخاب ایران زبان های فرانسوی ، پارسی ، انگلیسی و عربی نمایان می شود.

یادداشت: ممکن است در لیست شهر ها بسیاری از شهر ها نباشند. این مربوط به نشناختن گوگل نیست. بلکه شهر هایی مثل نجف آباد ، در گوگل خمین (Khomain) نامیده می شوند.

ذخیره کردن نمودار: شما می توانید نمودار و تمام جزییاتش را با فرمت csv ذخیره کنید به دوحالت fixed scaling و relative scaling. کافیست بر روی گزینه Export this page as CSV file. را کلیک کنید و حالت موردنظر را انتخاب کنید تا فایل شروع به دانلود کند.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. سلام
  مطمئنید این سرویس جدیده
  یا شما جدیدا اونو دیدید
  به لینک زیر مراجعه کنید و تاریخو ببینید:
  http://www.itna.ir/vdchkznv.23nm6dftt2.html
  27 مرداد 85

  1. با عرض پوزش ، آپدیتش ما الانه. من هم می دونستم این سرویس هست ولی از پریروز تغییر کرد.

 2. تازه اصلا این مطلب هوشمندانه نبود به مطلبی که در سایت خودتون و در تاریخ آبان 88 منتشر شده نگاه کنید
  https://www.gooyait.com/1388/08/17/interesting-list-of-google-services.html
  فکر کنم باید بیشتر در نوشتن جملات دقت کنید

 3. احسان جون این سرویس گوگل که جدید نیست .
  خیلی وقت پیش ، حدود 2 یا 3 سال قبل من از این سرویس استفاده کرده بودم .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *