آینده ویندوز: آنچه از ویندوز 8 انتظار داریم(بخش اول)

 • 1389/10/15
 • محمدرضا ارجمندی
 • 13


در بیست و پنجمین سالگرد تولد ویندوز، به بررسی شاخص های آینده مایکروسافت برای نسخه های بعدی سیستم عامل محبوبش یعنی ویندوز می پردازیم.

هر چه اسمش را بگذارید، 25 سال گذشته زندگی ما کاربران رایانه چندان هم بی دردسر سپری نشده است. پس ما را ببخشید اگر کلماتی مانند “بزرگداشت” و یا “سالگرد” را به جای “جشن تولد”  که احساس خیلی خوبی به انسان می دهد برای سیستم عاملی که در طول این سالها بارها احساس نا امیدی ، گیجی ، و اندوه بسیار داده است به کار می بریم. اما صبر کنید، شاید اکنون که 25  سال از عمر ویندوز می گذرد بالاخره بخواهد مانند سیستم عاملی بالغ و متکامل با کاربران رفتار کند.

چه خوب چه بد، واقعیت این است که در تاریخ 20 نوامبر 1985، شرکت مایکروسافت اولین نسخه از ویندوز را منتشر کرد. اگر در یک نظر سنجی از شما خواسته شود که با تنها یک کلمه تاریخ 25 ساله سیستم عامل مایکروسافت را توصیف کنید، شرط می بندیم که از هر 100پاسخ 70 بار عبارت “غیرقابل پیش بینی” را می شنویم. توصیف های دیگری نیز می توان کرد که کمتر شرح دقیقی از این تاریخ پر افت و خیز هست.

به جای برشمردن گذشته این سیستم عامل محترم  که به خوبی نزد کارشناسان شناخته شده است، و مطمئن هستیم که همه ما بارها و بارها آثار گذشته، جدول زمانی، و تاریخ وقایع مختلف را به طور دقیق در منابع آنلاین مشاهده کرده ایم، با خود اندیشیدیم نگاه به آینده می تواند برای خوانندگان جالب تر باشد. به نظر می رسد مایکروسافت ، اپل ، و حتی گوگل از ان روی که سعی می کنند، هر یک به کاربران محصول یا سرویس دیجیتالی ماه را در ازای یک عمر وفاداری اعطا کنند رقابت سختی داشته باشند. بر اساس شایعاتی که در اوایل تابستان گذشته منتشر شد، روشن است که مایکروسافت قبلا ویندوز 8، یا هر اسم دیگری که روی نسخه بعدی سیستم عاملش بگذارد، را مورد توجه و بررسی دقیق و کارشناسی قرار داده و ایده هایی عمیق برای طراحی و معرفی جایگزین ویندوز7 در نظر دارد.

برای روشن تر شدن مطلب، تصمیم گرفتیم از منتخبی از سازندگان مستقل و برجسته رایانه در سراسر جهان در مورد شنیده ها و و ویژگی ها و قابلیت هایی که آنان از نسخه بزرگ بعدی ویندوز انتظار دارند سوال کنیم. در این میان برخی کارشناسان با بردن نامشان در این مقاله مشکلی نداشتند، اما اغلب افراد ترجیح می دادند نظرات آنان را به صورت ناشناس و یا به صورت «نقل به مضمون» بدون بردن نامی از آنان در مقاله منعکس کنیم.

همچنین نظرات کارشناسان را در آزمایشگاه خود و صد البته برخی از شما خوانندگان را، از طریق صفحه هواداران فیس بوک در مورد انتظارات کاربران از آینده ویندوز بررسی کردیم. سخن کوتاه می کنیم؛ سردبیر ما مایکل براون از تجربه شخصی خود در بررسی نسخه بتا از مایکروسافت ویندوز Home Server V2، که در اینده از سوی این شرکت نسخه نهایی اش ارائه می شود، گزارش می دهد.

نتایج منطقی ، افکار، حقایق، و برخی حس و گمان زنی های آشکار در ادامه.

به بهانه بیست و پنجمین سالگرد ویندوز ، می توانید دیگر مقالات ما در زمینه ویندوز از جمله : «تجربه ای از کار با  11 سیستم عامل مختلف» و « 14نقطه قوت ویندوز مدیا پلیر» را بخوانید.

در کجا هستیم و به کجا خواهیم رفت؟

در ویندوز 8، کاربران از بند سیستم ها رها شده و فضای محاسبات ابری بر همه امور حکمفرمایی خواهد کرد.

ویندوز 8 چه ظاهری خواهد داشت؟ و چه زمانی عرضه می شود؟

تابستان امسال، جهان برای اولین بار این شانس را پیدا کرد که توسط یک سایت ایتالیایی منتشر کننده اخبار فناوری با عنوان Windowsette.com  که مقاله ای از اطلاعات درز کرده داخلی مایکروسافت از طریق اسلایدهای پاورپوینت منتشر کرده بود از ویژگی های احتمالی ویندوز 8 اطلاع یابد. بسیاری از اسلایدهای به بیرون درز کرده در انتها با محدوده شرایط و محدودیت هایی مشخص شده بود که بیان می کرد آنها ” مباحث طراحی ویندوز 8 ” بوده و نه “طرح مفهومی و ایده ای” ، به هر حال این اسلایدها هر چه بودند، افق آینده راهبردهای مایکروسافت را به خوبی ترسیم می کردند.

مسلما جذاب ترین و غافل گیر کننده ترین  بخش این اطلاعات، اسلایدی بود که نه تنها موفقیت های رقبای شناخته شده اذعان می کند ، بلکه رقبا را موفق تر از مایکروسافت می شمارد. اسلاید چنین عنوانی دارد: “چگونه اپل آن را انجام داد: یک چرخه ارزشمند” اسلاید به تلقی و تجربه مثبت کاربران و مشتریان اپل اشاره می کند و رسما رضایتمندی از محصولات اپل و به نوبه خود با وفاداری کاربران به این نشان تجاری و درآمد حاصل برای اپل ناشی از رضایت مشتریان را تایید می کند.

یکی دیگر از اسلایدهای کلیدی، با عنوان “تمرکز بر: قابلیت های سخت افزاری”  تصویری از یک رایانه بدون کیس (all-in-one PC) نمونه به منظور ایجاد تصوری از سیستم های مبتنی بر ویندوز در حال تکامل به  تصویر کشیده است. همراه با این تصویر تعدادی نکات به صوتر تیتر وار در مورد مطالب مختلف، از به رسمیت شناختن ورود به سیستم (لاگ-این) بیومتریک گرفته (در اسلاید های بعدی پیش بینی شده که “شناسایی هویت کاربر با دوربین وب کم به احتمال زیاد تا سال 2012 از موارد امنیتی رایج ورود به سیستم ها می گردد”) ، تا کنترل با فرامین صوتی ، و صفحات نمایش لمسی با ” پنج نقطه تماس همزمان یا بیشتر برای بهبود تجربه کار” بحث شده.علاوه بر این، بخش ” سنسورها ” اشاره به پشتیبانی از ویژگی هایی مانند سنسورهای مجاورت (proximity) مادون قرمز ، سنسور مبتنی بر مجاورت برای حالت فعال/آماده به کار، و سنسورهای نوری که به طور خودکار روشنایی صفحه نمایش را با توجه به محیط اتاق ها و شرایط محیطی تنظیم می نمایند.

تصاویر فوق نیم نگاهی دارد به دو اسلاید “بحث برانگیز” که در تابستان امسال منتسب به مایکروسافت و در طبقه بندی اطلاعات به بیرون درز کرده این شرکت منتشر شد.

همچنین به نظر می رسد که ویندوز 8 از محاسبات مبتنی بر فضای ابری (Cloud Computing) استفاده می کند، بنابراین در این مورد جای بحث وجود دارد. با توجه “مباحث ” به بیرون درز کرده، قرار است ویندوز از یک سیستم مبتنی بر ماشین به یک سیستم  مبتنی بر کاربر تکامل پیدا کند. در تئوری ، حساب کاربران ویندوز به یک فضای مبتنی بر فناوری ابر متصل می شود. رایانه های شخصی از راه دور به وب سایت ها از طرف کاربران وارد می شوند، و تنظیمات امکانات ابری نیازهای کاربران را از یک دستگاه به دستگاه دیگر جوابگو خواهند بود.

علاوه بر این، در اسلاید های منتشر شده مفهوم ” فروشگاه ویندوز ” مبتنی بر ابر مطرح شده که ظاهرا اقتباس مایکروسافت از فروشگاه معروف اپل با نام App Store خواهد بود. در سناریوی ایده آل پیش بینی شده در اسلاید فایل پاورپوینت، مصرف کنندگان قادر خواهند بود برنامه های کاربردی را به صورت آنلاین خریداری کنند با این مزیت که “مشتریان می توانند از انها بر روی هر دستگاه دارای ویندوزی استفاده کنند ” ، و فروشگاه ویندوز جایی خواهد بود که در آن توسعه دهندگان می توانند دست کمک به ” میلیون ها تن از کاربران” دراز کنند.

از دیگر نوآوری های قابل توجه در جدول برای بحث و بررسی می توان به روشن شدن سریع (یا نزدیک به سریع) ویندوز، تشخیص مشکلات و بهبود سخت افزاری / نرم افزاری و پشتیبانی از قابلیت “ریست با یک کلیک”  اشاره کرد که برای نصب مجدد ویندوز قادر است اما تمام محیط تنظیم شده کاربری ویندوز، از جمله تنظیمات، فایل های شخصی، و برنامه های کاربردی دست نخورده باقی می مانند. اگر بتوان به صحت این مطالب درز کرده اعتماد کرد، به این نتیجه می رسیم که تاکید بر روی توانایی “اتصال به کاربران و مصرف کنندگان برای کمک صحیح و مناسب به انها، درست هنگامی که به آن نیاز دارند” است که با توجه به خدماتی که توسعه دهندگان نرم افزار و سخت افزار به کاربران ارائه می دهند مزیت کمی نیست.

نکته جالب توجه دیگر،  زمانی که از نوع رایانه های به کار گیرنده بحث می شود، اشاره ای به کامپیوتر های رومیزی یا دسکتاپی نمی شود. در عوض ، سه نوع “مورد توجه” عبارتند از رایانه های بدون کیس، لپ تاپ ها ، و  رایانه های لوحه ای (تبلت ها)

چه چیزهایی را نخواهیم دید؟

زمانی که از فروشندگان سخت افزار مستقل می پرسیم از ویندوز 8 چه انتظاراتی دارند،  جای تعجب نیست اگر طیف گسترده ای از پاسخ های گوناگون را دریافت کنیم. بسیاری از آنها بخشی از زمان پاسخگویی را به ذکر مزایای ویندوز 7 برای با ثباتی و سرعت اختصاص دادند. یکی از افراد پرسش شونده، با نام کلت ریوز (Kelt Reeves) ، صاحب شرکتی در فالکون شمال غربی، به ما گفت شرکت او هنوز هم بر روی موج فروش ویندوز 7 سوار است، به طوری که تنها برای ویندوز 8  به این امیدواری بسنده می کند که “خدا کند مایکروسافت همه دستاورد های مثبتی را که در قالب ویندوز 7 ارائه کرده با معرفی ویندوز 8 یک شبه بر باد ندهد!”

با توجه به آنچه در طی دو سال چرخه توسعه شاهد ان بودیم و تضاد این امر با چرخه سنتی پنج ساله توسعه که قبلا برای مایکروسافت به عنوان الگو شناخته می شد، (در این مورد در ادامه بیشتر بحث خواهیم نمود)، این احتمال وجود دارد که مایکروسافت در ویندوز 8 در هر زمینه ای تکنولوژی جدید و انقلابی معرفی نکند. با توجه به ثبات و قابلیت اطمینان هسته NT که به عنوان شالوده ای برای تمام نسخه های اخیر ویندوز خدمت کرده است ، بعید است هیچ تغییر قابل توجهی در ان (هسته ویندوز) رخ دهد. و با توجه به رضایتی که سازندگان سخت افزار و کاربران به طور یکسان در خصوص حالت گرافیکی Aero  در رابط کاربری ویندوز ابراز داشته اند هامنطور که در ویندوز 7 این تم تداوم یافت، بعید است هیچ تغییر قابل توجهی در طرح رابط کاربری پدیدار شود، البته مسلما امکانات ویژه صفحه نمایش لمسی پیشرفت خواهند نمود.

چه خواهیم دید؟

در عوض، آنچه ما و هر کس با او صحبت کردیم ، از  ویندوز 8 انتظار دارد، تغییر در تمرکز روی محاسبات مبتنی بر سیستم به پردازش مبتنی بر کاربر می باشد. این مسئله به  هیچ وجه توقع کمی نیست، پیامدهای این تغییر عظیم و پیچیده است، با هزاران تغییر و تحول بنیادین. ما همچنین انتظار داریم تقویت در عملکرد و ارائه ویژگی های بدیع طراحی شده برای خارج کردن رقبایی نه تنها مثل اپل، بلکه آندروید گوگل و سیستم عامل کروم ، نیز از میدان از بحث های داغ ویندوز 8 باشد. ثبات نسبی ویندوز 7 تا حد زیادی باید مایکروسافت  را در تداوم این شیوه کمک کند چرا که حالا شرکت می تواند روی ارائه ویژگی های جدید به  جای رفع اشکالات مختلف تمرکز کند. “ویندوز از همه طرف زیر آتش و تحت حملات رقباست، با وجود تهدیداتی مثل iOS  و آندروید/ کروم،” این را یکی از  افراد مورد مصاحبه که خواسته ناشناس بماند به ما می گوید و ادامه می دهد: “تحقق جایگزینی ویندوز با سیستم عامل های فوق هنوز باورنکردنی و دور از دسترس است، اما از سیستم عامل آینده انتظار داریم باید بیشتر زیرک و جوابگو باشد.”

مثل همیشه، بوت سریعتر هدفی مهم است، و با عرضه دیسک های حالت جامد (SSD) که شرط می بندیم تا پایان سال آینده در تمام سیستم های متوسط به بالا رایج می شود این مهم (زمان کمتر بوت) دست یافتنی تر می شود. یکی از تولید کنندگان به ما گفت: “ما خواهان آن هستیم که مایکروسافت زمان بوت شدن ویندوز را به زیر 30 ثانیه کاهش دهد”. با وجود بستر های نرم افزاری کامپیوتری دائما در حال تکامل ، جای تعجب ندارد اگر نسخه بعدی ویندوز در کمتر از 20 ثانیه بوت شود.

تقریبا همه کارشناسان ما بر این قضیه متفق القول بوده و بر این نکته سخت اصرار داشتند که ویندوز باید حالت روشن شدن سریع (instant-on) را در نسخه بعدی پیاده سازی کند. در حالت ایده آل، و در یک سیستم عامل پایدار ، زمان بوت در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد چرا که روشن شدن سریع لزوما مشابه آماده به کار شدن از حالت استندبای است. در هر صورت بی شک ویژگی هایی از این دست با وجود فایل های چند رسانه ای جریان و دسترسی از راه دور کاربران مطمئنا دستور کار تمام سیستم عامل های آینده خواهد بود. تا به امروز ، بی ثباتی درایور صفحه نمایش و ناسازگاری ها سبب ادامه خنثی شدن آماده به کار سریع سیستم می شده است. مایکروسافت می بایست مشکلات درایورهای سازندگان سخت افزاری مستقل را به سطوحی طبقه بندی کرده و برای رفعش چاره ای بیاندیشد اگر به دنبال بهبود عملکرد محصول خود است. هیچ سوپرایز بزرگی در اینجا نداریم : چرا که پیش از این راه های موثرتری برای تایید و توزیع خودکار این درایورها مشاهده کرده ایم.

بیایید پیشرفت های دیگری که اهمیتش در حال حاضر نیاز به هیچ گونه بحثی ندارد را نیز در نظر بگیریم. تقاضای جهانی برای دریافت امکاناتی از جمله تقویم قرار ها و ادغام آن با لیست مخاطبین و یکپارچه سازی ویندوز با امکانات شبکه های اجتماعی – ترجیحا در سطح رابط کاربری دسکتاپ در عوض اتکا به مرورگرهای وب یا نرم افزارهای مجزا رو به افزایش است و روز به روز کاربران سیستم عامل ها بیشتر حس می کنند باید بسترهای لازم برای استفاده از شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک یا توییتر باید درون خود سیستم عامل تعبیه شده باشد (مانند سیستم عامل تلفن های همراه هوشمند که مدتی است با این امکانات ادغام شده اند). با توجه به محبوبیت دسکتاپ بسیار پویای موجود در گوشی های آندروید دار، ما کاربران ویندوز نیز انتظار دیدن نرم افزارهای درون ویندوز به سبک ویدجت ها که مفید تر و کاربردی ترند را در آینده داریم، یا به طور مثال صفحه دسکتاپی چند وجهی که بتوانیم آن را بسته به چهار چوب نیازها و شرایط تغییر دهیم، و تسک بار بهبود یافته و پیام های هشدار دهنده روی دسکتاپ. احتمالا با ما موافقید که هنور فضای بسیاری  برای بهبود و توسعه امکاناتی همچون عیب یابی، تشخیص ، و خود تعمیری در ویندوز وجود دارد.

بحث در مورد چیزهای کوچک  و جزئیات کافیست! اجازه دهید نگاهی به ویژگی های بزرگتر و امکانات بلندپروازانه ای که می توان از  ویندوز 8 انتظار داشت بیاندازیم.

برنامه های کاربردی و بازی های رایانه ای

هر سال مایکروسافت ، اپل ، و گوگل حوزه نفوذ خود روی مردم را با تصاحب ، تقلید ، یا تکثیر برنامه های سازندگان شخص ثالث و به نام نرم افزار و خدمات جدید گسترش می دهند. پیش بینی می کنیم که برای ویندوز 8 ، مایکروسافت درس ها و تجربیات سرویس Valve  و اپل تجربیات سرویس Steam  و فروشگاه برنامه ها را به خوبی به کار خواهند بست.

نسخه بعدی ویندوز بی شک ارتباط و ادغام تنگاتنگ بیشتری با بازی های رایانه ای و برنامه های کاربردی دیگر از طریق برنامه ویژه  مدیریت بازی / برنامه های کاربردی درون ویندوز خواهد داشت. بنیانگذار کامپیوتر های شخصی (PC) یعنی اقای کوین واسیلوسکی(Wasielewski) با این پیش بینی موافق است: “اگرچه سیستم عامل موبایل فون  7 دارای فروشگاه خرید محصولات است اما بسیار جالب خواهد بود که این ویژگی را در نسخه بعدی ویندوز نیز مشاهده کنیم. برنامه های نصب شده باید بیشتر شبیه برنامه های کاربردی شوند یعنیوجود قابلیت هایی مثل: به روز رسانی ، خرید آنلاین بازی های رایانه ای، و غیره از درون ویندوز در اختیار کاربر باشد. “کلاینت Valve از سرویسSteam  مثال خوبی برای الهام گرفتن است. در ویندوز 8 ، مدیریت برنامه ها، به روز رسانی ، و حتی خرید آنلاین محصولات نرم افزاری تماما به صورت خودکار و یکپارچه ، مدیریت شده ، بدون نیاز به دیسک نصب و یا شماره سریال انجام خواهد پذیرفت. همچنین برای بازی خورها تصور ذخیره مراحل بازی در فضای ابری که به آنها اجازه انجام بازی در سیستم های مختلف (مثلا سیستم خانگی و گیم نت) با مرحله ذخیره شده را می دهد دیگر یک رویا نخواهد بود.

کلاینت استیم از «والو» در سال های اخیر با جنجال های زیادی همراه بوده. این سرویس یک برنامه ایده آل برای خرید بازی/برنامه های کاربردی برای مشتری محسوب می شد، و بنابراین باید چیزی شبیه این را در ویندوز 8 نیز ببینیم.

حقیقت این است که مایکروسافت پیش از این یک بازار انلاین برای خدمات و محصولات نرم افزاری راه اندازی کرده است. این فروشگاه ایکس باکس لایو نام دارد. همچنین این شرکت قبلا چارچوبی برای توسعه بازی های رایانه ای مستقل با کیت توسعه دهنده نرم افزاری XNA  به وجود آورده، که قادر به اجرا بر روی ویندوز ، ایکس باکس 360 ، ویندوز موبایل و Zune است. اما چاشنی واقعی و مخفی مایکروسافت را می توان امکان تشویق کاربران به مهاجرت به سمت استفاده از بازی ها ، برنامه های کاربردی و محتوای چندرسانه ای بین دستگاه های سخت افزاری مختلف (رایانه شخصی یا همراه-کنسول بازی- پخش کننده چند رسانه ای و تلفن همراه) ، و یا اجازه دسترسی به بازی ها از طریق ارتباط از راه دور در نظر گرفت.«واسیلوسکی» در ادامه می افزاید، ”  سیستم لایو جالب و هیجان آور است ، اما در حین استفاده سنگین  در مورد حجم محتوای در دسترس و احتمالا محدودیت پهنای باند نگرانی وجود دارد. به شخصه دوست دارم توانایی از راه دور به کامپیوتر ویژه بازی خود یا سرور اجرا کننده بازی که در خانه قرار دارد متصل شده و از راه دور و از مکانی دیگر و یا توسط دستگاه تلفن همراه خود بازی کنم. ”

سیستم عامل مبتنی بر محاسبات ابری

در طی چند وقت اخیر آنقدر در مورد واژه «محسابات ابری» یا Cloud Computing شنیده و خوانده ایم که اشباع شده و دیگر این مسئله برای خیلی ها جذابیتی ندارد. بروز آن مانند یک تکامل به وضوح حس می شود، و همچون چیزی که در عمل برای مدتی تجربه استفاده از ان را داشته ایم برایمان آشنا و عادی شده، اما چه حسی دارید اگر بدانید مایکروسافت قصد دارد معماری مبتنی بر ابر که «متکی بر کاربر» است را در ویندوز 8 به کار گیرد؟ اما این مفهوم از نظر ویژگی های واقعی و عملی به چه معنی است؟ اول، شرکت هایی مانند Dropbox ، Carbonite ، و دیگر سرویس های ذخیره سازی و پشتیبان گیری مبتنی بر ابر باید نگران  وجود رقیبی قدر باشند، چرا که ویندوز 8 دارای پشتیبانی استاندارد از مدیریت فایل در سطح سرویس ویندوز SkyDrive  است، که به کاربر اجازه ذخیره و دسترسی به فایل های خود را از همه جا و از هر دستگاهی می دهد.

با SkyDrive ، مایکروسافت پیش از این نیز برای سرویس هایی همچون Dropboxخط و نشان کشیده . پس می توانیم انتظار دیدن یکپارچگی و ادغام کامل SkyDrive با برنامه مدیریت فایل (File Manager) ویندوز در نسخه بعدی ویندوز  را داشته باشیم.

در امتداد خطوط مشابه، در نهایت اجرا و به کار گیری قدرتمندی از مجموعه مایکروسافت آفیس از طریق سرویس «آفیس لایو» را خواهیم دید. تفاوت بزرگ این سرویس با آنچه اکنون در ویندوز لایو می بینیم آنست که این سرویس درون خود سیستم عامل ساخته خواهد شد. تصور می نماییم مایکروسافت از طرح قیمت گذاری شبیه به آنچه در ایکس باکس لایو کنونی می بینیم استفاده کند، یعنی دوره های مختلف اشتراک ماهانه یا سالانه برای دسترسی کاربران به برنامه های مختلف مجموعه آفیس لایو، خدمات مبتنی بر ابر محاسباتی، تماشای زنده ویدئو / فیلم ها، و خرید از فروشگاه برنامه های کاربردی ویندوز.

مجازی سازی (Virtualization)

تا به امروز، نیاز به مجازی سازی کمتر در میان عموم کاربران حس می شد، و انتظار داریم این موضوع با انتشار ویندوز 8 شروع به تغییر کند. پیش بینی این که ایفای نقش مجازی سازی در آینده ویندوز تا چه حد پر رنگ تر می شود قدری مشکل است، هر چند در مورد موضوعاتی مثل نرم افزار های مجازی سازی سیستم عامل ها و قرنطینه سازی مناطق امن برای مرورگرها و برنامه های کاربردی می توان شاهد رشد کاربرد مجازی سازی بود. یکی از کارشناسانی که در این باره با او مشورت کردیم، به ما ایده جالب  داد؛ پیشنهاد او این بود که مایکروسافت یک ” حالت با کارایی بالا برای بازی پیاده سازی کند که با یک کلیک ساده سبب غیرفعال شدن خدمات و پردازش های غیر ضروری شود.” ما نیز با این پیشنهاد موافقیم. حتی می توان در این پیشنهاد یک گام فراتر نهاد و امکان ترکیب مجازی سازی  شتاب گرفته شده بر اساس سخت افزار با خدمات بازی مبتنی بر ابر را متصور شد. تصور کنید سرویسی مانند OnLive که از مجازی سازی استفاده می کند، اضافه بر این امکان نوعی دسترسی نا محدود،  و بدون تاخیر  را به لایه های سخت افزاری کامپیوتر شما فراهم کند.

مجازی سازی نیز می تواند به منظور ارتقاء اتصال از راه دور و همکاری ما بین دستگاه های تلفن همراه و ویندوز استفاده شود. تصور اینکه در آینده مایکروسافت برنامه ای ارائه کند که با استفاده از فن آوری VirtualPC  شرکت به کاربران اجازه اتصال کامل و به طور خودکار را داده و از دستگاه تلفن همراه خود درون سیستم عامل ویندوز  استفاده کنند چندان تصور محالی نیست. مجازی سازی می تواند برای تکثیر و میزبانی چنان محیطی مورد استفاده قرار بگیرد، که ما آن را ” دوربری ویندوز” یا  Windows Teleporter  می نامیم. انجام این امر با توجه به سیستم عامل ویندوز موبایل آسان خواهد بود، اما بدیهی است که نیاز به روش هاس پیچیده تر (و مملو از حل مشکلات بیشتری) نسبت به راه حل های بلک بری ، آندروید ، و iOS اپل هست

ذخیره سازی

ویندوز 7 شامل پشتیبانی از عملکرد Trim  است، که به سیستم عامل اجازه می دهد با دیسک حالت جامد (SSD) ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مربوط به سکتورهای درست را شناسایی و اطلاعات حذف شده توسط کاربر را جمع آوری کند، که در عمل استفاده از دیسک های حالت جامد را برای مصرف کننده عملی تر می کنند. با این حال ، فضای هارد SSD محدود است ، و برای برنامه های کاربردی ، و نه اسناد استفاده بهتری دارد. به لطف ویژگی های کتابخانه ویندوز 7 می توان به سادگی کتابخانه پیش فرض را به درایو خارجی پیوند (link) داد، اما در عمل بارگذاری تمام اسناد جزئی به معنای کار بیهوده لینک دادن نمادین به برنامه هایی احمقانه که در درایو  C:   بدون توجه به جایی که باید ذخیره شوند ذخیره می شوند است. به این ترتیب، انتظار داریم که طراحان  نرم افزاری مایکروسافت در ویندوز 8 تفاوت بیشتری بین برنامه ها و سایر داده ها قائل شوند (مثل لینوکس) ، و امکان تفکیک کلی بین پارتیشن سیستم عامل و فایل های اسناد و ذخیره سازی اطلاعات را فراهم آورند یا حداقل یک راهنمای مرحله به مرحله (wizard) برای انتقال پوشه های اسناد در نظر بگیرند.

در انتهای دیگر طیف، انتظار پشتیبانی از پارتیشن های بوت شدنی بزرگتر از 2 ترابایت (TB) را داریم. این قابلیت که در نسخه های 64 – بیتی ویندوز از ویندوز ویستا به بعد پشتیبانی می شده، اما آنها نیاز به بارگذار بوت UEFI و پارتیشن های GPT داشتند. ویندوز 8 و عطش برای فضاهای ذخیره سازی بزرگتر سبب پشتیبانی و سازگاری از UEFI خواهد شد.

اتاق نشیمن و فراتر از آن ( نمایش خانگی محتوای چندرسانه ای)

یک اندیشه چالش برانگیز: شرط می بندیم که ویندوز 8  قابلیت هایی مانند ویندوز مدیا سنتر و همچنین ویندوز مدیا پلیر  را منسوخ و برای همیشه به تاریخ می سپارد. به واقع، جهت گیری که مایکروسافت در سرویس ایکس باکس لایو دنبال می کند ما را این فکر سوق می دهد  که Zune  به شالوده ای برای همه چند رسانه ای های ویندوز گرا تبدیل خواهد شد درست به همان شیوه ای که آیتونز برای اپل این نقش را ایفا می کند.

تلویزیون و سینمای خانگی از آن دسته ایست که مایکروسافت برایش پیشنهادات و امکاناتی قوی داشته، اما اتصال کل یک سیستم عامل به HDTV یا حتی به یک کامپیوتر  بدون کیس (all-in-one) معمولی چندان  به عنوان پیشنهاد جدید و چالش برانگیز منطقی به نظر نمیرسد. درخواستی که ما بارها و بارها از کارشناسان شنیده ایم این بود که نسخه ای از ویندوز ارائه شود که “کوچکتر و دارای مشخصات پایین تر و کم هزینه برای لوازمی مانند HDTV ، اما با پوسته و رابط کاربری گرافیکی کامل ویندوز باشد” درست مانند پوسته ای که تولید کننده در منوها اما با امکاناتی ابتدایی قرار داده است.

انتظار داریم که مرکز رسانه های ویندوز را در هنگام نصب بر روی دستگاه های خانگی مختلفی مانند HDTV ها و رایانه های بدون کیس کم هزینه مشاهده کنیم.

بنابراین، بالاخره کی قرار است از انتشار ویندوز 8 خبرهای جدی بشنویم؟ یکی از اسلاید ها در پاورپوینت بیرون درز کرده نشان می داد نسخه بتا در تابستان سال 2012 منتشر خواهد شد، و نسخه نهایی و کامل در پایان آن سال سر و کله اش پیدا می شود. این مسئله می تواند تا حد زیادی ناشی شتاب در سرعت انتشار سیستم عامل های مایکروسافت را نمایان کند، چرا که قبلا هر نسخه جدید ویندوز  در فاصله زمانی پنج سال یا بیشتر منتشر می شد.

با تمام این گفته ها، معتقدیم که انتشار ویندوز 7 اولین علامت تغییر چرخه توسعه مایکروسافت از چرخه پنج ساله به دو ساله بوده است. چرا؟ اپل این تغییر را به وجود آورد، و آندروید نیز همین طور. در جهان فناوری به سرعت در حال تغییر امروز، پنج سال زمانی بیش از حد طولانی برای  صبر کردن است انهم وقتی قرار است تنها شاهد تغییرات جزئی در سیستم عامل بزرگی مانند ویندوز باشیم. با این بحث، اواخر سال 2012 را نیز «خیلی دیر» می نامیم!

ادامه دارد….

منبع: maximumpc

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
 1. آقای ارجمندی از مقالات خوبتون ممنون
  به نظرم اگر کمی خلاصه تر و جمع و جور تر پست بدید … کاربر حوصلش میکشه تا کامل مقاله رو بخونه
  … به هر حال مطالب خوبی ارائه دادید
  سپاس :ایکس

 2. سلام. ببینید اگه ویندوز نبود باید با لینوکس کار میکردید یا اگه میتونستیم مک. مشکلتون با ویندوز چیه اگه بده چرا اولین سیستم عامل دنیاست و همه مردم استفاده میکنند؟فقط تکنولوژی گرافیکش لینوکس رو میخوره چه برسه بقیش.لینوکسم خوبه ولی برای کارهای خاصی که ویندوز جواب نمیده یا…ویندوز احساس نا امیدی داده؟کجا؟یک کم ویستا این حس رو داد که زمینه 7 بود و 7 درست کرد.بهتره از فناوری خوب دیگران ایرادات بیخودی نگیریم.ببخشید. مرسی

 3. واقعاً مقاله بی نظیری هست. من تا حالا مشابهش رو ندیده بودم. امیدوارم باز هم از این مطالب عالی و پرمایه تو سایت های ایرانی باز هم ببینم.

 4. البته مایکروسافت دیشب تو ces 2011 اعلام کرد که ویندوز 8 از معماری arm پشتیبانی خواهد کرد این نشون میده که مایکروسافت دستگاه ها پرتابل و تبلت ها رو نشونه گرفته و با این کار قیمت تبلت های ویندوزی کاهش بسیاری خواهد داشت و اون نگه داری باتری به طرز خارق العاده ای بال خواهد رفت.
  همچنین احتمال داره که ویندوز 8 یک اینترفیس اختصاصی صفحات لمسی داشته باشه. من همچنین شنیدک که امکان گرفتن بک از سیستم روی کلود فراهم خواهد شد

 5. بعضی ویززگی هایش اگر در ویندوز 8 گنجانده شود واقعا جالب است.مثلا شبکه های اجتماعی در دستکتاپ.
  به هر حال به عقیده من این ها همش در مورد حرف باقی می می ماند و این مایکروسافت است که تصمیم گیرنده اصلی است.پس فعلا باید دست رو دست بگذاریم و تماشا کنیم!همین و بس!
  ممنون موفق باشید!

 6. سلام علیکم:
  به نظر من مایکروسافت روی ویندوز 7 خیلی خوب کار کرد. هم ازنظرعملکرد سیستم .هم از نظر بهبودی.وهم از نظر ظاهری و معماری. ولی یک عیب خیلی کوچک .در ویندوز ویستا قابلیت ویدئو برای پس زمینه ازطریق آپدیت ویندوز فعال میشد وانتخاب ویدئو ازخود تنظیمات دسکتاپ انجام میشد.امادر ویندوز7 اینطور نیست.حالا بگذریم.من از مایکروسافت برای ویندوز8 انتظاراتی که دارم اینکه به اضافه اون قابلیتهایی که شما اشاره فرمودید قابلیت پس زمینه را بهتر وبهینه تر و زیباتر باشه وپشتیبانی ازتمام فرمتهای ویدئویی برای پس زمینه باشه.البته همان طور که اقای مانی گفتند.این مایکروسافت است که تصمیم می گیرد.امیدوارم نظر بنده مورد رضایت شما واقع شده باشه.

 7. با تشکر از ترجمه مقاله.
  افرادی که نمیتونن از “جشن تولد” استفاده کنن بهتره فکر کنن اگه ویندوز نبود تو این 25 سال باید از چی استفاده میکردن!؟ اگه اصلا چیزی از کامپیوتر سردر میارن…
  انتقاد کردن ساده ست نه کار کردن.

 8. شاید ویندوز8 تحول عظیمی در دنیای ویندوز ها باشد.اما بنظر من دست ویندوز7 رو از پشت بسته.

 9. سلام
  لطفا بگویید نسخه ویندوز 8 ایا روی ویندوز های 32 بایتی و64 بایتی نصب می شود یا خیر منظورم نسخه نهایی اش است ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *