متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

هاست و دامنه چیست؟

12345 (10 نظر - میانگین: 3٫80 از 5)
Loading...
24,831

معمولا افرادی که قصد طراحی سایت دارند، پیش از هر چیز با دو مقوله مواجه می شوند! خرید هاست و خرید دامنه سایت.

هاست و دامنه سایت ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند که لازم است قبل از اینکه بخواهید اقدام به خرید ان ها کنید با پاره ای از اصطلاحات در رابطه با دامین و هاست آشنا شوید.

با گویا آی تی همراه باشید.

هاست چیست؟

هاست به زبان انگلیسی به صورت Host نوشته می شود. معمولا هاست، به فضای میزبانی گفته می شود، که بر روی یک سرور، برای یک سایت تدارک دیده می شود.

هاست ها در واقع محیط ها و حافظه های مجازی هستند.

در بسیاری از مواقع بر روی یک سرور، ۱ یا ۲ و یا حتی چند صد سایت نگهداری می شود.

تعداد سایت هایی که روی یک سرور قرار داده می شوند، به آپشن های زیر بستگی دارد:

 1. قدرت پردازنده
 2. قدرت رم
 3. میزان فضای سرور
 4. میزان استفاده وبسایت ها

در واقع هاست میزان فضای مشخصی است که می توان در آن انواع دیتاها را ذخیره کرد. هر وب سایت برای راه اندازی نیاز به فضایی دارد که بتوان اطلاعات آن را در آن فضا قرار داد.

از این فضا برای تبادلات دیتاها استفاده می شود. همچنین سرویس هایی مثل ایمیل نیز بر روی همین هاست ها ایجاد می شوند.

هاست ها روی سرورهای خاصی نگهداری می شوند که بر اساس دو نوع سیستم عامل ویندوز و لینوکس کار می کنند. به تناسب نوع سیستم عامل ها، و  نوع زبان برنامه نویسی سایت ها هاست ها به دو دسته تقسیم می شوند

 • هاست ویندوزی
 • هاست لینوکس
هاست و دامنه موضوع مهمی که اینترنت بر روی آن ها شکل گرفته و برای هر وب سایت، دو نیاز اصلی و اولیه به شمار می آیند
هاست و دامنه موضوع مهمی که اینترنت بر روی آن ها شکل گرفته و برای هر وب سایت، دو نیاز اصلی و اولیه به شمار می آیند

 

ویژگی های هاست ویندوزی چیست؟

هاست ویندوزی بر روی سرور هایی با سیستم عامل ویندوز، به کار گرفته می شوند. در این باره باید توجه داشته باشید که هاست ویندوزی از زبان برنامه نویسی ASP پشتیبانی می کند.

 

خصوصیت هاست لینوکس چیست؟

هاست لینوکس بر روی سرور هایی با سیستم عامل لینوکس، به کار گرفته می شوند. در این باره  نیز باید بدانید که هاست لینوکس از زبان برنامه نویسی php پشتیبانی می کند.

 

آشنایی با انواع هاست و دسته بندی های هاستینگ

هاست ها به تناسب نوع استفاده از آن ها و ماهیتی که دارند، به طور متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند و در دسته های مشخصی لیست بندی می شوند. از جمله این لیست ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هاست اشتراکی (Shared Web Hosting)
 2. هاست رایگان
 3. هاست مجازی
 4. هاست اختصاصی
 5. هاست ابری
 6. هاست خوشه ای
 7. هاست پر سرعت
 8. هاست نا محدود
 9. لوکال هاست یا هاست محلی

در ادامه به توضیح هر کدام از آپشن های بالا می پردازیم:

 

هاست اشتراکی یا میزبانی اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی یا میزبانی اشتراکی در واقع به حالتی از میزبانی وب گفته می شود، که بر روی یک سرور، تعداد بالایی سایت قرار داده می شود.

تعداد وب سایت های مستقر بر روی یک سرور در حالت هاست اشتراکی یا هاستینگ اشتراکی، یا میزبانی اشتراکی گاهی به بالای ۱۰۰۰ سایت نیز می رسد.

معمولا این شیوه به صورت بهترین شیوه از نظر اقتصادی شناخته شده است.

برای هاست اشتراکی دو حالت وجود دارد:

 1. هاست مدیریت شده
 2. هاست مدیریت نشده

آنچه بدیهی است که هاست اشتراکی مدیریت شده، پشتیبانی بهتری ارائه خواهد داد.

 

هاست رایگان یا میزبانی رایگان چیست

معمولا برای برخورداری از یک هاست و فضای میزبانی خوب نیاز است که هزینه هایی به صورت ماهانه یا سالانه انجام شود. برخی از شرکت ها که قصد تبلیغات و افزایش مشتری دارند، به اندازه محدودی اقدام به ارائه هاست رایگان می کنند.

معمولا افرادی که در زمینه مدیریت سایت و استفاده از فضای میزبانی و هاست تازه کار هستند، یا اینکه از نظر اقتصادی توان خرید فضای میزبانی و هاست را ندارند، از مدل هاست رایگان استفاده می کنند.

معمولا برای هاست رایگان، امکانات محدودی از نظر میزان فضا و غیره در نظر گرفته می شود.

هاست و دامنه و ارتباط آن ها با یک دیگر در تصویر بالا، و همگرایی این دو برای نمایش صفحات اینترنتی
هاست و دامنه و ارتباط آن ها با یک دیگر در تصویر بالا، و همگرایی این دو برای نمایش صفحات اینترنتی

 

هاست مجازی یا میزبانی مجازی چیست؟

در مدل هاست مجازی، کاربران با یک سرور مواجه هستند. این سرور به کمک برخی از نرم افزارها به چند سرور مجازی تقسیم بندی شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. در این حالت برای هر کاربر، یک سرور مجازی اختصاصی لحاظ می شود.

چیزی که در واقع برای کاربران لحاظ می شود، مثل این است که یک رایانه کامل در اختیار چند کاربر است اما هر کدام به بخشی از آن دسترسی دارند.

همچون هاست اشتراکی، هاست مجازی یا میزبانی مجازی، می تواند به صورت مدیریت شده یا مدیریت نشده ارائه شود.

نکته مهم: معمولا هاست مجازی را به صورت VPS می شناسند.

 

هاست اختصاصی و تفاوت آن با هاست اشتراکی

هاست اختصاصی دقیقا برخلاف هاست اشتراکی است و ماهیت آن نیز فرق دارد. در هاست اختصاصی معمولا یک سرور به یک سایت خاص اختصاص داده می شود. در چنین حالتی برخی از کارها نظیر نصب سیستم عامل ها و غیره بر عهده خود مشتری هاست.

در مدل هاست اختصاصی، کاربر می تواند کنترل کامل منابع را در اختیار بگیرد تا برای عملیات دلخواه دچار محدودیت هایی نباشد.

معمولا وب سایت های بزرگ و مطرح از هاست اختصاصی استفاده می کنند.

 

هاست ابری چیست و مزیت آن چیست؟

هاست ابری یکی از محبوب ترین شیوه های میزبانی یک سایت است که اخیرا مرسوم شده است. مزایای هاست ابری بر نمونه ها مقابل بسیار بیشتر است.

در نمونه هاست ابری، یا هاست کلودی، بجای این که از پشتیبانی یک سرور بهره مند باشیم، چندین سرور در اختیار سایت خواهند بود.

این سرور ها هر کدام به نحوی، به مدیریت و اداره سایت می پردازند. به همین دلیل است که سایت هایی که روی هاست ابری یا فضای میزبانی ابری قرار می گیرند، معمولا آپتایم بالایی دارند.

هاست ابری، یا هاست کلودی، یکی از بهترین نمونه های هاست ها است که به امنیت و سرعت و آپ تایم بالا منجر می شود
هاست ابری، یا هاست کلودی، یکی از بهترین نمونه های هاست ها است که به امنیت و سرعت و آپ تایم بالا منجر می شود

 

گفته می شود که وب سایت هایی که نیاز به آپ تایم بالا دارند و میزان ترافیک شان نیز بالا است و برایشان این ترافیک اهمیت بالایی دارد، از فضای ابری استفاده می کنند.

از مزیت هاست ابری و پشتیبانی از چند سرور این است که، وقتی که یک سرور دچار مشکل شود، عملیات مدیریت هاست و سایت، به کمک سرور های دیگر پوشش دهی می شود و این خصوصیت است که موجب آپتایم بالا  و دسترسی تقریبا دائمی می شود.

از دیگر ویژگی های خوب هاست ابری این است که هیچ گونه محدودیتی در میزان استفاده از منابع برای چنین هاستی وجود ندارد. در هاست های غیر ابری، میزان محدودیت به وضوح دیده می شود که این ویژگی دست مدیران و وبمسترها را حسابی می بندد.

 

آیا هاست خوشه ای همان هاست ابری است؟

هاست خوشه ای، چیزی شبیه به هاست ابری است. عبارت خوشه ای در واقع به این دلیل در این نوع فضای میزبانی به کار رفته که، همچون هاست ابری، در هاست خوشه ای نیز از پشتیبانی چندین سرور بهره مند خواهیم بود.

بنابراین برای هاست خوشه ای، از تمام امکانات و ویژگی های مثبت هاست ابری برخوردار هستیم علاوه بر آن از مزایای هاست خوشه ای می توان به :

 1. کنترل امنیت
 2. ، توازن بار و منابع داده ای حیاتی سایت
 3. بهره وری و افزونگی بالا

اشاره کرد.

 

بررسی مختصر هاست پر سرعت و برتری آن

هاست پر سرعت از آن دسته هاست هایی است که سرعت و آپتایم و البته امنیت در آن به صورت ویژه ای بولد است. بدین صورت وبمسترهایی که این ویژگی ها برایشان اهمیت بیشتری دارد از هاست پر سرعت استفاده می کنند.

از آن جایی که بر روی یک سرور در حالت هاست اشتراکی شمار زیادی وب سایت قرار دارد، در هاست پر سرعت، تعداد کمی وب سایت از سرور بهره مند می شوند. بنابراین قدرت استفاده از منابع بیشتر بوده و امکانات بهتری در اختیار سایت ها است. از این رو به هاست پر سرعت هاست نیمه اختصاصی نیز اطلاق می شود.

از جمله خصوصیت هایی که موجب می شود یک هاست به صورت هاست پر سرعت لحاظ شود می توان به:

 • سیستم کش حرفه ای
 • رم با باس بالا
 • انجام تنظیمات حرفه ای
 • سخت افزار بسیارپر قدرت

اشاره داشت.

 

موارد استفاده از هاست نا محدود چیست؟

معمولا اگر به امکانات وسیعی در زمینه هاست و مدیریت سایت داشته باشید به شما پیشنهاد می شود که از هاست نامحدود استفاده کنید.

در هاست نا محدود امکانات خاصی از قبیل پهنای باند ، فضا ، پارک دامنه  به صورت نامحدود در اختیار کاربر قرار داده می شود.

البته نا گفته نماند که به دلیل وجود این ویژگی ها هرگز نمی توان برای سایت های دانلودی از این نوع هاست استفاده کرد. نکته دیگر در این باره این است که یک هاست نامحدود، نمی تواند جایگزین هاست اشتراکی و اختصاصی باشد.

از آن جا که همیشه اختیار کل سرور در اختیار تام کاربر نیست می توان گفت که یک هاست نامحدود به معنای واقعی وجود ندارد بلکه در هاست نا محدود استفاده از برخی منابع، سهل الوصول تر از سایر انواع میزبانی ها است.

هاست در انواع مختلفی ارائه می شود که بستگی به ماهیت سایت و البته میزان امکانات برای مدیریت سایت ارتباط دارد
هاست در انواع مختلفی ارائه می شود که بستگی به ماهیت سایت و البته میزان امکانات برای مدیریت سایت ارتباط دارد

 

معرفی لوکال هاست یا هاست محلی

لوکال هاست، فضایی است که به صورت محلی دایر می شود و معمولا تنها به کار طراحان سایت یا ابزارهای تحت وب می آید. بدین صورت این افراد برای طراحی سایت و تست سایت مورد نظر، نیاز به فضایی دارند تا بتوانند سایت مورد نظر را بر روی آن سوار، طراحی و آزمایش کنند. بعد از تکمیل سایت، داده ها و دیتاهای سایتی که طراحی شده به هاست اصلی منتقل می شود.

لوکال هاست معمولا حساسیت های مربوط به سایر هاست ها را ندارد و بیشتر جنبه تستی دارد.

در مورد هاست ها چند اصطلاح مهم وجود دارد که ممکن است شما نیز با آن مواجه شوید. در ادامه به لیستی از این اصطلاح ها می پردازیم:

 1. هاست ریسلر چیست؟
 2. هاست نیم و یا نام هاست
 3. دیتابیس هاست چیست؟
 4. هاست آی دی چیست؟
 5. هاست آی پی چیست؟
 6. کنترل پنل هاست چیست؟
 7. هاست دایرکت ادمین چیست؟
 8. هاست سی پنل چیست؟
 9. هاست بکاپ چیست؟
 10. هاست و پورت چیست؟
 11. پنل هاست چیست؟
 12. پلان هاست چیست؟

در ادامه به معرفی بخش های گفته شده می پردازیم:

 

توضیحاتی در مورد هاست ریسلر 

ریسلر، دقیقا عبارت فارسی reseller است. reseller به معنی فروش مجدد یا نمایندگی است. بدین صورت که در هاست ریسلر، افراد نمایندگی فروش هاست را از یک ارائه دهنده سرویس های هاست و نظیر آن گرفته و سعی در باز فروش آن دارند. ( یکی از معتبر ترین سایت های خرید هاست را می توانید از این جا ببینید )

در این حالت معمولا کاربران و ریسلرها دانش بالایی در زمینه هاستینگ و مدیریت و نگهداری هاست ندارند و تنها نقش فروشنده را دارند.

هاست ریسلر قادر است که فضایی را که در اختیار دارد در اختیار تعداد متفاوتی از افراد قرار دهد تا از طریق آن ها بتوانند سایت خود را مدیریت کنند. بنابراین هر کاربر یک کنترل پنل اختصای دارد،  اما تنظیمات و کنترل کلی فضای مورد نظر توسط کنترل پنل ریسلر صورت می گیرد .

 

آیا می دانید هاست نیم یا نام هاست چیست؟

شاید بارها در اینترنت به دنبال این بوده اید که هاست نیم من چیست!؟ و در جواب، هم نتوانسته اید چیزی پیدا کنید که بتواند شما را به نام هاست تان ، مرتبط کند. برای هر فرد یک هاست نیم یا hostname اختصاصی در نظر گرفته می شود، که در پاره ای از تنظیمات سایت وهاست باید این نام، مشخص باشد.

هاست نیم یا محل نمایش نام هاست
هاست نیم یا محل نمایش نام هاست

اگر هاست نیم یا نام هاست به درستی تعریف نشود، اختلالاتی در سیستم و پایگاه داده و به طور کلی هاست بوجود می آید که از جمله آن ها می توان ممانعت از انتقال اطلاعات و حتی کندی عملیات اشاره کرد. برای ایمیل، FTP و پایگاه داده هر کدام، یک نام هاست اختصاصی ایجاد می شود تا فرآیند انتقال و مدیریت اطلاعات به درستی صورت گیرد.

 

یک تعریف ساده برای هاست آی دی یا host ID

برای تعریف و شناخت هاست آی دی لازم است ابتدا با مفهوم هاست آی پی آشنا شویم.

هاست آی پی، یا آی پی هاست یا HOST IP چیست؟

معمولا کاربرانی که از هاست اشتراکی استفاده می کنند به سمت خرید آی پی اختصاصی برای هاست و سایت خود کشیده می شوند.

این آی پی، دارای دو بخش است که شامل:

 1. Net ID
 2. Host ID

است. این دو در خود هاست تعریف می شوند. معمولا هدف اصلی تعیین هاست آی دی ، تعریف آی پی هاست است. وجود آی پی هاست تا حدودی می تواند، به سئو بهتر سایت کمک کند.

زمانی که برای یک هاست و سایت آی پی اختصاصی تعریف شود، فرد بدون وارد کردن آدرس سایت، و تنها با وارد کردن آدرس آی پی می تواند به سایت دسترسی داشته باشد.

نکته مهم: هیچ الزامی برای ایجاد آی پی اختصاصی برای سایت نیست.

 

معرفی کامل دیتابیس هاست 

برای بررسی دیتابیس هاست، معمولا باید به چند سوال پاسخ داد

 1. دیتابیس چیست
 2. دیتابیس هاستینگ چیست؟
 3. نرم افزار دیتابیس
مدیریت دیتابیس هاست و نرم افزار مای اس کیو ال، برای مدیریت دیتابیس
مدیریت دیتابیس هاست و نرم افزار مای اس کیو ال، برای مدیریت دیتابیس

 

معنی دیتابیس چیست؟

دیتابیس یا پایگاه داده، در حقیقت به گروهی از داده ها گفته می شود، که با نظم و ساختار مشخصی ذخیره شده اند. این اطلاعات و داده ها در مکان خاصی روی دیسک سخت یا به صورت مجازی ذخیره می شوند.

در دیتابیس ها معمولا هر نوع داده ای اعم از متن، موسیقی، فیلم و اسناد و غیره نگهداری می شود، و در این باره هیچ محدودیتی به طور کلی، وجود ندارد، مگر اینکه یک برنامه نویس این محدودیت را لحاظ کند.

 

نرم افزار دیتابیس چیست؟

معمولا عملیات ایجاد دیتابیس ها و مدیریت ان ها و حتی تغییر و تحول در آن ها، توسط نرم افزارهای خاصی انجام می شود، که باید توسط یک فرد خبره و آگاه به برنامه نویسی، آن را راه اندازی کند. به این قبیل نرم افزارها نرم افزار دیتابیس گفته می شود.

 

مفهوم دیتابیس هاست چیست؟

دیتابیس هاست، در واقع بیانگر فضایی و پایگاهی است که روی هاست ایجاد می شود، تا کاربر بتواند، آن را برای جمع آوری و قرار دادن اطلاعات سایت، برنامه نویسی و برنامه ریزی کند.

معمولا برای مدیریت دیتابیس نیاز به نرم افزارهای متفاوتی است اما هاستینگ ها برای راحتی کار کاربران، اقدام به ایجاد فرصت هایی کرده اند که بدون نیاز به انواع نرم افزارها می توانند از طریق هاست، دیتابیس خود را تعریف کرده و کاربر دیتابیس را هم تعریف کنند و نیاز خود را مرتفع کنند.

 

کنترل پنل سایت چیست؟

سی پنل هاست، یا Cpanel چیست؟

Plesk  یا پلسک هاست چیست؟

وب سایت پنل یا Website Panel چیست؟

این چهار عنوان در حقیقت، به یک موضوع اشاره دارد. وقتی که کاربری هاست خریداری کند، نیاز دارد تا بتواند آن را مدیریت کند. بخشی که کارگزار به کاربر ارائه می کند، تا بتواند از طریق آن مدیریت کلی بر هاست و سایت داشته باشد، معمولا سی پنل یا کنترل پنل هاست یا CP گفته می شود. عبارت های  Plesk  یا پلسک هاست، وب سایت پنل یا Website Panel نیز به همین عنوان اطلاق می شود.

سی پنل سایت، یا کنترل پنل هاست، یکی از مهم ترین بخش ها برای مدیریت هاست توسط وبمستر سایت است
سی پنل سایت، یا کنترل پنل هاست، یکی از مهم ترین بخش ها برای مدیریت هاست توسط وبمستر سایت است

دایرکت ادمین هاست چیست؟

اگر موضوع کنترل پنل هاست را به خوبی درک کرده باشید قطعا در درک کنترل پنل هاست نیز مشکلی ندارید. این کنترل پنل که به صورت دایرکت ادمین شناسایی می شود در حقیقت امر، چیزی جز همان کنترل پنل هاست نیست، اما اختصاصا به کنترل پنل هاست های لینوکسی، دایرکت ادمین می گویند.

 

هاست بکاپ  BackUp host چیست؟

معمولا برای این که بتوان اطلاعات و داده های هاست را در جای امنی نگهداری کرد تا بیم از دست رفتن آن ها نباشد، بهترین کار این است که یک هاست بکاپ تهیه شود.

معمولا هاست بکاپ ها، دارای رابط کاربری ساده در کنترل پنل هاست هستند و امنیت و سرعت بالایی دارند.

 

آنچه باید در مورد پورت هاست بدانید

پورت هاست در حقیقت یک عدد ۱۶ بیتی است که برای ارسال و دریافت صحیح بسته های اطلاعاتی در اینترنت و هر شبکه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این عدد اختصاصی معمولا در هد یا سر بسته های اطلاعاتی جا داده می شود تا مقصد آن را به درستی دریافت کند.

پورت هاست، عنصر لازمی که برای تبادل صحیح بسته ها ضروری است
پورت هاست، عنصر لازمی که برای تبادل صحیح بسته ها ضروری است

لیستی از پورت ها به صورت زیر می باشد:

Process         Port #
HTTP            ۸۰
HTTPS           ۴۴۳
FTP             ۲۰,۲۱
PLESK           ۸۴۴۳
MS SQL SERVER   ۱۴۳۳
REMOTE DESKTOP  ۳۳۸۹

SSH             ۲۲
SMTP            ۲۵
POP3            ۱۱۰
DNS             ۵۳

 

پنل هاست چیست؟

پنل هاست دقیقا همان معنی و مفهوم کنترل پنل هاست است که گاهی به طور اختصاصی به صورت پنل خوانده می شود. دقت کنید که نباید پنل هاست شما را به اشتباه بیندازد و آن را با پلان هاست اشتباه بگیرید.

 

پلان هاست چیست؟

معمولا قبل از خرید هاست با انواع بسته های هاستینگ مواجه می شوید، که به تناسب نیاز خود می توانید آن ها را انتخاب کنید. این پلان ها، شامل، جزییاتی مثل، میزان رم، میزان فضا، و امکانات هاست می باشد.

مثلا شما در اطلاعات مربوط به پلان سایت می توانید بفهمید که در صورت خرید پلان هاست  مورد نظر،می توانید چند آدرس ایمیل، داشته باشید یا اینکه چند دامنه در آن تعریف کنید. پلان ها معمولا اطلاعات متفاوتی دارند و برخی امکانات بیشتر و برخی امکانات کمتری دارند.

مطالعه بیشتر: در زمان خرید هاست به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

دامنه چیست؟

آنچه تا به اینجا به عرض شما رسید، مربوط به هاست و اطلاعات و سوالاتی است که معمولا برای وبمسترها و شما در خرید، انتخاب و حتی مدیریت هاست بوجود می آید. اما هاست رابطه ای خاص با دامنه دارد!

اگر دقت کرده باشید، هنگامی که می خواهید طراحی سایتی داشته باشید، اولین چیزی که از شما مطالبه می شود، سوالاتی در مورد هاست و دامنه است! مثلا هاست خریده اید ؟ یا دامنه شما چیست.

در رابطه با دامنه سایت، ممکن است برای شما سوالاتی پیش بیاید که در ادامه به آن می پردازیم:

 • دامنه سایت یا دامین سایت چیست؟ ( دمین سایت )
 • تفاوت هاست و دامین چیست؟
 • دامنه رایگان چیست؟
 • از کدام سایت دامنه بخریم؟
 • نیازمندی های قبل از خرید دامنه چیست؟
 • انتخاب دامنه برای سایت یا تعیین دامین سایت
 • تست دامنه سایت یا بررسی دامنه سایت
 • تمدید دامنه سایت یعنی چه و چه مدت زمانی دارد؟
 • سایت ثبت دامنه ایرانی یا دامین ir
 • آیا اتصال چند دامنه به سایت و هاست امکان دارد؟
دامنه سایت، در مدل های قدیمی و لیست بزرگی از دامنه های جدید، هم اکنون قابل استفاده هستند. دامنه های جدید برای مخدود سازی فعالیت ها در حوزه های خاص بسیار کاربردی است
دامنه سایت، در مدل های قدیمی و لیست بزرگی از دامنه های جدید، هم اکنون قابل استفاده هستند. دامنه های جدید برای مخدود سازی فعالیت ها در حوزه های خاص بسیار کاربردی است

دامنه سایت یا دامین سایت چیست؟ ( دمین سایت )

دامنه سایت، به صورت دامین سایت یا دمین سایت نیز خوانده می شود که البته دمین رسمیت کمتری نسبت به دوتای دیگر دارد.

معمولا دامنه سایت، آدرسی است که به یک سایت اختصاص داده می شود. هر دامنه دارای بخش های مختلفی است.

WWW.A.B.C

WWW که بخش همگانی برای همه دامین هاست.

A در حقیقت نامه دامنه است که به صورت مجزا برای هر سایت به صورت انحصاری لحاظ می شود. مثلا بخش A برای وب سایت گویا آی تی، Gooyait است.

B: در قسمت B معمولا بخشی ارائه می شودکه به حوزه کاری و دسته بندی خاصی از حوزه فعالیت لحاظ می شود. مثلا در آدرس www.a. .sch.ir، عبارت schبیانگر مدارس می باشد.

و اما بخش c که مربوط به کشور و محل و گاهی حوزه ها به صورت گسترده لحاظ می شود. مثلا ir  بیانگر سایت های ایرانی است.

 

تفاوت هاست و دامنه چیست؟

در حقیقت هاست و دامین و یا دامنه سایت نقش مکمل هم دارند. دامنه یا دامین سایت، آدرسی است که به سایت شما اختصاص دارد اما هاست، در واقع چیزی است که به دامنه و سایت شما سرویس دهی می کند.

 

دامنه رایگان چه تفاوتی با دامنه های دیگر دارد؟

در فضای مجازی، برخی از وب سایت ها هستند که به ارائه دامنه های رایگان می پردازند. در حقیقت این وب سایت ها، دامنه هایی را ارائه می کنند که به انتخاب خودشان باشد.

در هنگام استفاده از دامنه رایگان، یک دامنه به انتخاب سایت ارائه دهنده انتخاب می کنید اما دیگر نیازی به پرداخت پول نیست.

به کمک ip هاست نیز می توان یک سایت را باز کرد. هاست آی پی و آدرس سایت با هم دیگر هم خوانی دارند
به کمک ip هاست نیز می توان یک سایت را باز کرد. هاست آی پی و آدرس سایت با هم دیگر هم خوانی دارند

از کدام سایت دامنه بخریم؟

سایت های مختلفی برای انتخاب و تست دامنه سایت وجود دارد که کافی است در اینترنت، عبارت ” خرید دامنه سایت ” را جستجو کنید تا به لیست بلندی از سایت ها دسترسی پیدا کنید.

البته برای خرید برخی دامنه های اختصاصی مثل ir شیوه های اختصاصی نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: کامل ترین راهنمای خرید دامنه به روش حرفه ای ها

 

نیازمندی های قبل از خرید دامنه چیست؟

قبل از این که دامنه سایت خود را خریداری کنید، لازم است که :

 1. موضوع دامنه و سایت را مشخص کرده باشید.
 2. عنوان و نام دامنه متناسب با کارکرد سایت خود انتخاب کنید. ( از قبل موجود بودن دامنه را تست کنید )
 3. هاست برای ثبت دامنه خریداری کرده باشید.

وقتی که دامنه خریداری شد، لازم است که نیم سرور ها را به آدرس دامنه، در بخش مدیریت دامنه ها، اضافه کنید.

 

انتخاب دامنه برای سایت یا تعیین دامین سایت

زمانی که موعد انتخاب دامنه برای سایت رسید، باید به تناسب نوع سایت، و همچنین فضای کاری و زمینه فعالیت سایت، برای آن دامنه را انتخاب کرد. در چنین شرایطی باید:

 1. نام دامنه، اختصاصی و متناسب با فضای فعالیت سایت باشد
 2. پسوند دامنه باید مرتبط با فعالیتی باشد که قصد دارید در آن زمینه کار کنید
 3. همچنین فضای دامنه که مربوط به کشور، سازمان یا نظیر آن است نیز باید به درستی انتخاب شود.

 

لزوم تست دامنه سایت یا بررسی دامنه سایت

هنگامی که برای خرید دامنه سایت، چندین نام دامنه را در نظر گرفتید، لازم است که موجود بودن آن را در وب سایت های ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه یا دامین سایت، تست کنید. در صورت موجود بودن و امکان ثبت ، تست دامنه شما مثبت بوده و می توانید با پرداخت هزینه، آدرس را انحصارا مالک شوید.

انواع دامنه های قابل ثبت در ایران و در تمام دنیا برای وب سایت
انواع دامنه های قابل ثبت در ایران و در تمام دنیا برای وب سایت

تمدید دامنه سایت یعنی چه و چه مدت زمانی دارد؟

معمولا هنگام خرید دامنه سایت، دامین سایت را برای یک سال خریداری می کنند. اگر بخواهید همچنان مالک آدرس دامنه مورد نظر باشید، بعد از گذشت یک سال باید همان مبلغ را پرداخت کنید و مدت زمان مالکیت خود را تمدید کنید.

تمدید دامنه سایت از طریق وب سایت هایی که دامنه را از طریق آن ها خریداری کرده اید انجام می دهید.

برخی از سرویس ها و سایت ها به شما این امکان را می دهند که بتوانید حداکثر تا ۵ سال، به صورت یک جا دامنه را تمدید کنید.

یک موضوع خواندنی: تجارت روی دامنه ها چگونه صورت می گیرد؟

معرفی سایت ثبت دامنه ایرانی یا دامین ir

افرادی که قصد دارند، دامنه ir ثبت کنند، برای این که به طور ۱۰۰ درصد اطمینان داشته باشند که دامنه مورد نظرشان آزاد است، یا خیر، باید از وب سایت nic.ir استفاده کنند. در مورد این وب سایت لازم است بدانید که ثبت دامنه ir در آن به صورت زیر انجام می شود.

 • ثبت از طریق وب سایت ir
 • ثبت از طریق سایر وب سایت ها و در نهایت انتقال به کاربر در ir
معرفی اجزای یک دامنه به صورت واضح برای ثبت دامنه به روش اصولی
معرفی اجزای یک دامنه به صورت واضح برای ثبت دامنه به روش اصولی

آیا اتصال چند دامنه به سایت و هاست امکان دارد؟

اتصال چند دامنه به هاست و یا سایت، معمولا با عنوان، پارک دومین شناخته می شود که البته از این جهت، که یک سایت چند آدرس داشته باشد از نظر سئو سایت منتفی است.

به جای پارک دامین این روزها از امکان ریدایرکت دامنه استفاده می شود که از نظر سئو نیز کاملا اصولی است و به سایت ضربه وارد نمی کند.

آن چه در این مقاله آورده شد، پر تکرار ترین سوالاتی بود که وبمسترهای تازه کار در مورد هاست و دامنه سایت از ما می پرسند. آیا در این باره شما نیز سوال دیگری دارید؟ در بخش نظرات آن چه به ذهنتان می رسد بنویسید.

 

پس از انتخاب یک شرکت مناسب جهت خرید هاست شما با دو گزینه مواجه هستید، هاست ایران یا هاست اروپا که اگر بیشتر بازدیدکنندگان از سایت شما در ایران است و سرعت بارگزاری سایت برای شما بسیار مهم است توصیه ما این است که از هاست ایران استفاده کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
47 دیدگاه
 1. محمدرضا رشيدي می‌گوید

  مرسی

 2. جاوید می‌گوید

  توضیح VPS و Datacenter به این شکل نیست.

 3. مصطفی می‌گوید

  یه چیزی هست بهش می گن easy to understand . بیشتر دربارش تحقیق کن

 4. مهران می‌گوید

  اگر بخوای بگی این مطلب آموزندست باید بگم ( فقط قسمت دامنه ) اونم با آبانتاژ

  بقیه مطالب ۸۰ درصد اشتباه بوده و لازم است تا بیشتر در موردشون تحقیق بکنی
  البته اگر ۱۲ سالتونه حله تا برسی به سن ما بیل گیتس شدی !
  ما ۱۲ سالمون بود تازه آتاری و کومودور خریده بودن رفیقامون ! باهاش بازی میکردیم !

  موفق باشید
  مهران

 5. شاهرخی می‌گوید

  مرسی جالب بود

 6. مصطفی می‌گوید

  man khode URL mikham bedonam chie?

  1. ITTeach می‌گوید

   يوآر‌ال همان آدرس اينترنتي هستش شما با وارد كردن آدرس گوياآي‌تي gooyait.com وارد اين صفحه شديد كه به همون آدرس يوآر‌ال ميگن

 7. maziar می‌گوید

  from: آدرسی که می خواهید از آن ایمیل ارسال شود
  to: آدرس ایمیل گیرنده
  host: نام کامل یا آدرس آی پی سرویس دهنده ایمیل
  username: آدرس کامل ایمیل فرستنده
  password: رمز عبور اکانت ایمیل فرستنده
  ——————————————–
  <?php
  require_once "Mail.php";

  $from = "Sandra Sender “;
  $to = “Ramona Recipient “;
  $subject = “Hi!”;
  $body = “Hi,nnHow are you?”;

  $host = “mail.example.com”;
  $username = “smtp_username”;
  $password = “smtp_password”;

  $headers = array (‘From’ => $from,
  ‘To’ => $to,
  ‘Subject’ => $subject);
  $smtp = Mail::factory(‘smtp’,
  array (‘host’ => $host,
  ‘auth’ => true,
  ‘username’ => $username,
  ‘password’ => $password));

  $mail = $smtp->send($to, $headers, $body);

  if (PEAR::isError($mail)) {
  echo(“” . $mail->getMessage() . “”);
  } else {
  echo(“Message successfully sent!”);
  }
  ?>
  سلام خسته نباشید میشه کمکم کنید توی کد php بالا
  من ۱سایت دارم قسمت نظرات گذاشتم مثله همین که الن دارم براتون پر میکنم میشه بهم کمک کنید من قسمتهای from,$to,$host, $username, $password چی باید پر کنم تا این کار کنه . آدرس میلی که ساختم میخوام بیادش توی اون نامه هام info@shimisanaat.com و پسوردش مثلا ali لطفا کمک کنید این ۵تا متغیر چطوری پر کنم که کار کنه

 8. سعید می‌گوید

  ممنون

 9. محمد می‌گوید

  از این نمونه اصطلاحات زیاد شنیدم.ولی اهمیت نمیدادم تا اینکه یه دفعه برام جالب شد.با این همه حال من هیچی نفهمیدم…

  1. فاطمه می‌گوید

   والا من ک هیچی نفهمیدم ولی خدا پدر مادر اقای ابراهیم درویشو بیامرزه با لینکاش…
   در هر صورت ممنون…..

 10. sitroweb می‌گوید

  حضور مدیریت محترم وب سایت

  احتراما به عرض میرسانیم مجموعه سیترووب در نظر دارد در صورت تمایل جنابعالی به گذاشتن بنر یا لینک وب سایت این مجموعه در سایتتان، نسبت به واگذاری یک پنل ارسال پیام کوتاه با شماره اختصاصی و امکان اتصال به وب سایتتان را به صورت رایگان به شما تقدیم کند. درصورت تمایل یا دریافت اطلاعات بیشتر این طرح، از یکی از راههای ارتباطی زیر با ما تماس بگیرید.

  info@sitroweb.com
  ۰۷۱۱-۲۳۴۱۱۱۳
  با تشکر- مجموعه سیترووب

  1. ITTeach می‌گوید

   با سلام
   لطفا با اين ايميل در تماس باشيد
   gooyait@gmail.com

 11. mamad می‌گوید

  خوبه ولی نتونستی قشنگ مطلبتو بیان کنی در ضمن یه شسمت هاش هم اشت بود ولی بازم دمت گرم

 12. tesna می‌گوید

  واقعا عالی بود.

 13. مری می‌گوید

  از مطالب گفته شده نهایت استفاده رو بردم واقعا کمکم کردی واقعا لذت بردم با سن کمت روی همه رو بردیا افرین ،خیلیم خوب توضیح دادی

 14. لعیا می‌گوید

  به خودتون هم اولین بار اینجوری توضیح دادن؟ یعنی easy to understand?

 15. الیزه می‌گوید

  مطلبتون عالی و کامل بود .

 16. MM888 می‌گوید

  سلام. من یه دامین دارم. دنبال یه هاست رایگان می گردم.
  میشه بگید بهترین هاست رایگان برای من چیه؟

 17. رویا می‌گوید

  ممنون بدردم خورد

 18. داش سعید می‌گوید

  سلام . من هیچی نمیدونم . تو سایت سازی مثل شلغم میمونم .
  میخوام یاد بگیرم یعنی در اصل علاقه دارم اما الان یک هفته است که توانترنت هی مقاله های بی درو پیکر میخونم واسه آموزش . از آخرم هیچی به هیچی .
  ./ یکی بی زحمت یه کمک یبکنه یا حداقل بگه از کجا چجوری باس شرو کنم .

  1. بهار می‌گوید

   داش سعید شما باید کلاس طراحی وب سایت بری با سرچ نو اینرنت نمیتونی شروع کنی . البته همراه کلاس سرچ و تحقیقو فراموش نکن چون تو کلاسا هم همه رو نمیگن بخاطر وقت کم
   موفق باشی

  2. محمد طاهر می‌گوید

   سلام تهران مرکز خاصی سراغ دارید برای طراحی وب؟؟؟؟؟

 19. محمد می‌گوید

  سلام بچه ها.بهترین شرکت برای خرید هاست کدومه؟

 20. ابراهیم درویش می‌گوید

  سلام ممنون از پست تون جسارتا دو تا مطلب هم من معرفی می کنم :
  ۱- توضیحات کامل درباره دامین :
  http://www.elmefarda.com/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-domain/

  ۲- راهنمای کامل هاست
  http://www.elmefarda.com/%D9%87%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F/

 21. مهدي می‌گوید

  سلام اطلاعاتي که دادي جالب بود.ممنون

 22. حسین می‌گوید

  سلام
  نمیدونم کی هستی وچند سالتونه ولی ی عرضی داشتم خدمت همه بچه های ایران زمین:
  هر وقت دیدید مخالف تون زیاده، بیشتر دقت کن چون یا بعضی ها با زبون تند دارن ازت انتقاد میکنن،که به قول شاعر :
  آینه چون عیب تو بنمود راست خود شکن آینه شکستن خطاست
  یا خیلی کارت درسته و بعضی ها حسودی میکنن در هر دوصورت نباید نارا حت شد.
  به نظر من خواستن توانستن هست بخوای موفق بشی و همه در حسرتت باشن فقط کافیه بخوای و تلاش کنی.
  در پایان ی آفرین بهمراه هزاران آرزوی موفقیت براتون دارم.

 23. amin می‌گوید

  عالی بود………………بهتر از این نمی شد.

 24. elahe می‌گوید

  khili mamnoon

 25. elahe می‌گوید

  mokhtasar va mofid bood vaghaen mamnoon

 26. حمید می‌گوید

  اقا من یه سایت میخوام برم مینویسه هاست شما مسدود شده است یعنی سایت مسدود شده یا عیب از سیستم منه؟؟؟؟ممنون

 27. محمد می‌گوید

  خیلی ممنون از راهنمایی هاتون واقعا خیلی کمک بود…

 28. ابوالفضل می‌گوید

  مطلب خوب و مفیدی بود

 29. بهار می‌گوید

  ممنون از مطالب خوبت با اینکه یکم بعضی از توضیحات کمه ولی در کل عالیه
  دمت گرم

 30. هما می‌گوید

  احسان جان واقعا عالی بود . مختصر و مفید
  ممنون

 31. مریم می‌گوید

  سلام
  باورش سخته که این نگارش متن مال یه فرد دوازده ساله باشه
  ولی امیدوارم هر روز ÷یشرفت داشته باشی و به جاهای خوبی برسی

 32. شیروان می‌گوید

  ممنونم از شما ؟

 33. رها می‌گوید

  سلام ممنون از وب خوبتون به نظر شما بهترین هاست و دامنه چیست؟لطفا راهنماییم کنید.
  جواب رو برام ایمیل کنین.ممنون

 34. محمد می‌گوید

  سلام علیکوم..من که مغزم هنگ کرد،حالا اینارو ولش من میخوام از طریق اینترنت
  یه در آمدی داشته باشم اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی هم در این رابطه ندارم
  اگه از شما دوستان در این مورد اطلاعاتی دارید برام ایمیل بفرستید،خیلی به اینکار احتیاج دارما
  یادتون نره..ممنونمabbasimohammad290@gmail.com
  موفق باشید نویسنده گرامی

 35. حمید می‌گوید

  سلام خوب بود.ولی توضیح بیشتری نیازه.کامل متوجه نشدم.میشه یه مطلب کاملتر را بهم معرفی کنین.بازم ممنون

 36. sajad می‌گوید

  سلام واسه سایت گالری عکس چه هاستی خوبه ؟ لینکوس ویندوزی ؟
  یه توضیحی هم در مورد این دوتا بدید

 37. gh می‌گوید

  یه چیزایی حالیم شد ولی ن زیاد

 38. بهزاد می‌گوید

  حوصله تشکر کردن نداشتم (تو دلم تشکر کردم :)) ) ولی وقتی بی مهری بعضی از دوستانو دیدم لازم دیدم تشکر کنم . آقا دستت درد نکنه . واقعا به درد من خورد . مرسی

 39. بهزاد می‌گوید

  البته باید اینجا ویرایش بشه :

  Data Center چیست؟ وقتی سایت هایی مثل فیس بوک تا این حد بازدید دارند خب بدیهیست که اگر بخواهند تمام اطلاعات میلیون ها کاربر را بر روی یک کامپیوتر هاست مجازی یا هاست معمولی ذخیره کنند کامپیوتر بلافاصله کرش کرده و تمام اطلاعات کاربران در عرض یک چشم به هم زدن از بین می رود. پس باید جهت کمتر شدن هزینه و افزایش مقدار فضا آن ها را به قسمت های مختلفی که شبیه کابل های برق هستند و در آن اطلاعات ۰ و ۱ رد و بدل می شود.؟؟؟؟؟؟؟ هر هاست معمولی مجازی یا هر نوع هاست باید یک یا چند Data Center داشته باشد.
  اونجایی که علامت سوال گذاشتم جمله نا تمامه یا نامفهومه . دوباره خودت بخون

 40. علی محرابیان می‌گوید

  سلام
  من سایتم رو با وردپرس طراحی اولیه کردم اما
  الان که آدرس سایتم رو میزنم چیزی نمیاد
  من فقط تو وردپرس طراحی کردم
  آیا باید کارهای دیگه ای برای درست کردن سایتم بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 41. ایمانی می‌گوید

  واضح نبود

 42. Ehsan می‌گوید

  سبک توضیح دادنتون خیلی خوب بود ولی من DNS رو نفهمیدم!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگر شما یک کاربر ابتدایی هستید بهتر است بدانید هاست چیست و چه فرقی با دامنه دارد. در این مقاله نکاتی درباره هاست و دامنه ذکر خواهم کرد