روند تصديق دو مرحله اي گوگل براي همه حسابها فعال شد

 • 1389/11/26
 • ITTeach
 • 5

روند تصديق دو مرحله­اي، كه از سپتامبر 2010 براي مشتريان سرويس Google Apps قابل دسترسي بوده است، كم كم در دسترس همه كاربران گوگل قرار مي­گيرد. اين ابزار ممكن است اندكي براي برخي كاربران سردرگم­كننده و ترسناك به نظر برسد، و قطعا تنظيم آن وقتگير خواهد بود، ولي به خاطر حفاظت قدرتمندي كه براي كل حساب گوگل شما و همه داده­هاي ارزشمند درون آن فراهم مي­كند ارزش دردسرش را دارد.

تصديق دومرحله­اي چيست؟

بيشتر سيستم­هاي ورود به حساب در محيط وب وقتي يك گذرواژه تايپ مي­كنيد و وارد مي­شويد از تصديق “تك-فاكتور” استفاده مي­كنند؛ ولي اگر آن گذرواژه لو برود در معرض خطر قرار خواهيد گرفت. سيستمهاي امن­تر به يك گذرواژه همراه با يك كارت فيزيكي يا قفل امنيتي براي ورود نياز دارند. به اين سيستمها “دو-فاكتور” گفته مي­شود، زيرا آنها به گذرواژه و يك كليد ديگر نياز دارند، و به مراتب امن­تر هستند زيرا يك هكر احتمالا به آن كليد فيزيكي دسترسي نخواهد داشت.

سيستم گوگل از تلفن همراه شما به عنوان كارت فيزيكي استفاده مي­كند. وقتي تاييد دومرحله­اي را در صفحه تنظيمات حساب خود فعال كرديد (اگر آن را تاكنون نديده­ايد، نگران نباشيد چون گوگل در چند روز آينده آن را گسترش خواهد داد)، لازم خواهد بود كه در زمان ورود به حساب، گذرواژه و يك كد امنيتي كه به عنوان يك پيام متني به تلفن همراهتان ارسال مي­شود را وارد نماييد. اين كد امنيتي فقط يك بار مصرف است، به همين خاطر نيازي به حفظ آن نخواهيد داشت.

ممكن است فعال بودن اين ويژگي در هر بار كه وارد گوگل مي­شويد آزاردهنده به نظر برسد، از اينرو اين امكان را خواهيد داشت كه كد تاييد را براي 30 روز در حافظه كامپيوتر نگه بداريد.

براي ابزارهاي شخص ثالث مانند كلاينتهاي ايميل و وسايل موبايل بايد گذرواژه­هاي خاص-ابزار كه فقط براي آن برنامه­ها قابل استفاده خواهند بود ايجاد نماييد. لازم خواهد بود تا يك بار گذرواژه­اي جديد براي هر ابزار ايجاد نماييد مگر آنكه تصميم بگيريد دسترسي به آن ابزار يا وسيله را لغو نماييد.

اينها همه بسيار پيچيده به نظر مي­رسند ، ولي در خدمت يك هدف سودمند هستند – و آن فراهم كردن حفاظت ارتقايافته براي همه كاربران است.

براي كسب اطلاعات مشروح درباره روش تنظيم و استفاده از تاييد دومرحله­اي، از اين صفحه كمكي بازديد نماييد.

منبع: instantfundas

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. چند گیگ فضا رو فقط به خاطر چشم و ابروی خوشگل ما داره رایگان میده!!!

  همش جنبه نظارتی و جاسوسی داره.

  ما اینجا به خاطر صدمگ ناقابل باید تراول بسلفیم اونوقت بیاد سرویس و فضای مفتی بده!!

  1. عزیز جان از این توهم دشمن بیا بیرون
   جمیلو که فقط ایرانی ها استفاده نمی کنند.ضمنا اکثرا برای کارهای شخصیه مثلا چه جاسوسی میخواد بکنه از این اطلاعات طبقه بندی شده ما!!!

   کشوری که اینقد نگرانه حداقل به خودش زحمت میده و سرویس های بهتر از اینا ارائه میده که کاربرهاش ازش استفاده کنن و اطلاعاتشون دزدیده نشه!!!!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *