متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

آشنایی قبلی با عملکرد کارت گرافیکی Radeon HD 6990 کمپانی AMD

12345 (بدون نظر)
Loading...
344

دو برابر کردن کارت گرافیک و عملکرد آن به قیمتی تقریبا دو برابر

کارت­های پردازشگر گرافیکی دوتایی AMD راه درازی را در چند سال اخیر پیموده اند. Radeon HD 3870 اصلی پر صدا بود، داغ می­کرد و همیشه خوب کار نمی­کرد. از آن زمان، هماهنگ­کننده “درایور کاتالیست” AMD به طور قابل ملاحظه­ای عملکرد و وسعت بازیهای پشتیبانی کننده تکنولوژی CrossFire را بهبود بخشیده است.

از جنبه سخت­افزاری، AMD همه موانع را از کارت Radeon HD 6990 خود برطرف نموده است. این کمپانی درک می­کند که بیشترین جذابیت یک کارت پردازشگر گرافیکی دوتایی برای دسته کوچکی از علاقه­مندان است که واقعا خواهان کارتی هستند که قابیلتهای سیستم را، از هر دو جنبه مهندسی و خصوصیات، به بیشترین مقدار افزایش دهد.

با وجود طول ۱۲ اینچی HD 6990 – مانند مدل قبلی­اش، Radeon HD 5970 – اندکی کم­ابهت­تر از ۵۹۷۰ به نظر می­رسد. شاید این فن جای گرفته در وسط کارت است که نمای حجیم پوشش خنک­کننده را تحت شعاع قرار می­دهد.

کارت Radeon HD 6990 ترکیبی از پردازشگرهای گرافیکی دوقلوی Cayman، تراشه ۴ گیگابایتی GDDR5 و یک سیستم خنک¬کنندگی جدید را در خود جای داده است

 

کارت Radeon HD 6990 ترکیبی از پردازشگرهای گرافیکی دوقلوی Cayman، تراشه ۴ گیگابایتی GDDR5 و یک سیستم خنک­کنندگی جدید را در خود جای داده است.

با این وجود، این یک کارت بزرگ و سنگین است که فقط در کیس کامیپوترهای شخصی بزرگتر جا می­گیرد، از اینرو اطمینان حاصل کنید که کیس شما فضای کافی برای آن داشته باشد.

پردازشگر گرافیکی HD 6990 اساسا دو کارت HD 6970 رادئون گنجانده شده بر روی یک کارت است. در حالی که سرعت پردازشگر آن اندکی کاهش یافته و به ۸۳۰ مگاهرتز رسیده است، کارت ۶۹۷۰ کامل تکرار شده و با ۳۰۷۲ ALUی سایه­زن، ۱۹۲ واحد بافتی و تراشه GDDR5 4 گیگابایتی با سرعت ۱۲۵۰ مگاهرتز تکمیل شده است.

یک جفت پردازشگر گرافیکی با تفکیک­پذیری بالای ۶۹۷۰ و کل آن GDDR5، حتی با وجود بازگشت سرعت پردازنده به ۸۳۰ مگاهرتز، توان بالایی مصرف می­کنند؛ پردازشگر HD 6990 با دو رابط توان PCI Express 8پین عرضه می­شود. یک دیپ سوئیچ کوچک نیز در این کارت گنجانده شده که به شما امکان بالا بردن سرعت و ولتاژ پردازشگر به ۸۸۰ مگاهرتز را تنها با یک اشاره می­دهد. با زدن این سوییچ، کارت ۶۹۹۰ به HD 6970 دوتایی کامل تبدیل می­شود، ولی به قیمت مصرف برق بسیار بالا. پردازشگر HD 5990 در حالت سرعت کامل ۵۲۸ وات مصرف کرد که بیش از مقداریست که تاکنون از یک کارت گرافیک واحد دیده بودیم. خود این کارت، در زمان اورکلاک شدن، تا ۴۵۰ وات توان مصرف می­کند، که به طور جدی به تنظیم ولتاژ نیاز دارد. کمپانی AMD از استفاده­اش از تنظیم­کننده­های دیجیتال قابل برنامه­ریزی Volterra‌ و پردازشگرهای گرافیکی منتخب که می­توانند در ولتاژ و سرعت­های بالا بدون آسیب دیدگی حرارتی کار کنند بسیار تعریف می­کند.

 

 

تنظیم­کننده­های دیجیتال دوتایی Volterra تراشه­های مستطیلی شکل در قسمت بالا هستند. دو پردازشگر گرافیکی به طور متقارن قرار گرفته­اند.

 

پردازشگرهای گرافیکی خنک کننده دوتایی Cayman و رم تصویری ۴ گیگاباتی یک سیستم خنک­کنندگی قوی را ایجاد می­نمایند. AMD سیستم خنک­کنندگی را مجددا مهندسی نمود که یک سیستم پراکنش حرارتی روی­برد کامل را با حفره بخار دوتایی در خود جای داده است.

 

انباره حرارتی هر حفره بخار جداگانه که روی هر پردازشگر گرافیکی قرار گرفته است را می­پوشاند. ارتباط انباره حرارتی مسی به شکل حرارتی از طریق تغییر فاز حرارتی مواد رابط برقرار می­شود.

 

 

فن مرکزی حرارت را از عقب­ترین پردازشگر گرافیکی می­کشد، و آن هوا را با فشار به سمت پردازشگر گرافیکی جلویی می­راند. از آنجا که همه رابطهای تصویری روی یک طرف بست دوطرفه PCI نصب هستند، طرف دیگر بست به یک دریچه خروجی تمام­قد تبدیل می­شود.

کارت HD 6990 با پنج رابط تصویری داخلی، یک رابط دوپیوندی DVI و چهار نقطه اتصال mini-DisplayPort 1.2 عرضه می­شود. جعبه­های خرده­فروشی با سه تطبیق­دهنده اضافی ارائه خواهند شد: یک غیرفعال­کننده miniDP به DVI تک پیوندی، یک فعال­کننده miniDP به DVI تک پیوندی و یک غیرفعال­کننده miniDP به HDMI.

چهار پورت mini-DP 1.2 به اضافه یک رابط پیوند DVI قابلیت Eyefinity کامل را برقرار می‌سازند

چهار پورت mini-DP 1.2 به اضافه یک رابط پیوند DVI قابلیت Eyefinity کامل را برقرار می­سازند.

 

از اینرو به نظر می­رسد که Radeon HD 6990 به خوبی مهندسی شده است. این کارت واقعا چگونه کار می­کند؟ ما از سیستم استاندارد آزمایشی استفاده کردیم. ابزارهای سنجش را بالا آوردیم و از آن برای آزمایش استفاده نمودیم. ما HD 6990 (با سوییچ OC در هر دو وضعیت) را با یک کارت گرافیکی  ۵۸۰ SCاورکلاک­شده GTX، و نسل قبلی Radeon HD 5970 مقایسه کردیم.

اکنون هرگونه تردید درباره اینکه قهرمان جدید عملکرد کدام می­باشد برطرف شده است. در بازیهایی که عمدتا با پنهای­باند و بافت ارتباط دارند تفاوت اندکی بین وضعیت OC و وضعیت استاندارد مشاهده کردیم. شایان ذکر است که ما وقتی سوییچ کارت در وضعیت OC بود دو بار شاهد وقوع اشکال در بازی بودیم، در حالی که ۶۹۹۰ در وضعیت استاندارد کاملا باثبات ظاهر شد.

 

تا این لحظه، AMD پیشتاز عملکرد گرافیکهای کامپیوترهای شخصی می­باشد. ولی شهرت و اعتبار در زمینه GPU ممکن است زودگذر باشد، و هم­اکنون خبرهای مربوط به یک کارت دو پردازشگر ساخت کمپانی Nvidia در رسانه­های اینترنتی به گونه­ای وسیع مطرح شده است.

می­خواهید یکی از آنها را بخرید؟ قیمت ۶۹۹ دلار برای آن گزاف به نظر می­رسد، به خصوص اگر در نظر داشته باشید که بهای یک کارت تکی HD 6970 رادئون حدود ۳۶۰ دلار است. همچنین، این کارت بزرگیست، از اینرو اطمینان حاصل کنید که کیس­تان فضای کافی برای این کارت که به اندازه یک کف پا است داشته باشد. و شما به یک منبع تغذیه قوی برای تامین توان مورد نیاز آن نیاز خواهید داشت.

به هر حال، این یک وسوسه است – قدرت بلااستفاده بسیاری در یک کارت تکی وجود دارد. بهای یک GPUی بزرگ هرگز اندک نخواهد بود.

 

۶۹۹ دلار (بهای تخمینی) http://www.amd.com

 

مشخصات

Radeon HD 6970 eVGA GTX 580 SC Radeon HD 6990
Shader Units* ۱۵۳۶ ۵۱۲ ۳۰۷۲
Texture Units ۹۶ ۶۴ ۱۹۲
ROPs ۳۲ ۴۸ ۶۴
Power Connectors ۱ x 8, 1 x 6 ۱ x 8, 1 x 6 ۲ x 8
Core Clock Frequency (MHz) ۸۸۰ ۷۹۷ ۸۳۰ (std), 880 (OC)
Memory Clock Frequency (MHz) ۱۲۵۰ ۱۰۱۲ ۱۲۵۰
Frame Buffer Size ۲GB ۱.۵GB ۲ x 2GB
Memory Interface ۲۵۶-bit ۳۸۴-bit ۲۵۶-bit
Price $۳۶۰ $۵۲۰ $۶۹۹ (est)

 

*  هسته­های کامپیوتر AMD و Nvidia به طور مستقیم قابل مقایسه نیستند.

سنجش­ها

eVGA GTX 580 SC Radeon HD 6990 Standard Radeon HD 6990 OC Radeon HD 5970
۳DMark 2011 (Extreme) ۲,۰۲۱ ۳,۲۵۹ ۳,۴۰۴ ۲,۵۰۹
۳DMark Vantage Perf. ۲۳,۸۸۸ ۲۷,۴۹۵ ۲۷,۸۵۴ ۲۴,۶۵۴
Unigine Heaven 2.1 (fps) ۳۶ ۵۰ ۵۳ ۲۸
Crysis (fps) ۳۶ ۶۱ ۶۱ ۴۴
BattleForge DX11 (fps) ۷۸ ۱۰۰ ۱۰۱ ۷۳
Far Cry 2 / Long (fps) ۱۲۲ ۱۴۹ ۱۵۱ ۱۱۴
HAWX 2 DX11 (fps) ۱۵۸ ۱۴۳ ۱۴۶ ۱۰۲
STALKER: CoP DX11 (fps) ۵۸ ۸۹ ۹۲ ۵۴
Just Cause 2 (fps) ۵۲ ۷۱ ۷۱ ۵۵
Aliens vs. Predator (fps) ۴۴ ۷۷ ۸۰ ۴۹
F1 2010 (fps) ۷۲ ۸۷ ۸۶ ۸۰
Metro 2033 (fps) ۲۶ ۳۹ ۳۸ ۲۰
Power @ idle (W) ۱۴۱ ۱۶۰ ۱۶۰ ۱۶۹
Power @ full throttle (W) ۳۹۵ ۴۷۷ ۵۲۸ ۳۶۴

 

زمینه آزمایش ما یک سیستم Extrem Edition 3.33 گیگاهرتز با هسته i7-975 در یک مادربورد پنتیوم P6X58D با رم DDR3/1333 6گیگابایت و یک منبع تغذیه ۸۵۰TX Corsair است. سیستم­عامل آن ویندوز ۶۴بیتی نهایی می­باشد. همه بازی­ها رزولوشن ۱۹۲۰×۱۲۰۰ با تنظیمات ۴x AA اجرا می­شوند.

منبع: maximumpc

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. علی می‌گوید

    منمون جالب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

كارت هاي پردازشگر گرافيكي دوتايي AMD راه درازي را در چند سال اخير پيموده اند. Radeon HD 3870 اصلي پر صدا بود، داغ مي كرد و هميشه خوب كار نمي كرد. از آن زمان، هماهنگ كننده