15 نفر از مهمترین زنان تاریخ تکنولوژی

 • 1390/1/1
 • ITTeach
 • 4

 

اگر یک جستجوی سریع در اخبار گوگل برای “نقش زنان در تکنولوژی” انجام بدهید متوجه جای خالی زنان در صنعت ( یا حداقل نتایج آلبوم وایت تاونWhite Town) خواهید شد . سال گذشته ان وای تیNYT و دابلیو اس جیWSJ مقالاتی مرتبط بااین موضوع ارائه دادند–که طی چند هفته از هم آنها را منتشر کردند – عنوان مقاله دابلیو اس جیبود :“Addressing the Lack of Women Leading Tech Start-Ups” و  مقدمه NYT piece چنین بود: باعث تاسف است : زنان در کجای تکنولوژی قرار دارند؟

در ابتدای ویکی پدیا هم برای زنان در علم کامپیوتر“Women in Computing” تمرکز بیشتر بر روی کمبود فعالیت زنان در زمینه های مربوط به تکنولوژی است ، روزگار مدرن امروز جنسیت گرایی در صنعت را رد می کند و بخش هایی همچون “جذب زنان به علوم کامپیوتر ” و “نظریه جنسیت و زنان در کامپیوتر”را دربر دارد . (نکته جالب اینست که : هیچ مطلبی در مورد ” مردان در علوم کامپیوتر ” وجود ندارد ).

 

خیلی به ندرت داستان هایی درمورد زنان و تکنولوژی نوشته می شود که مضمون آن فاصله جنسیتی زیاد زن و مرد در این زمینه نباشد . زنان کجا هستند ؟ خوب ، ما برای همین در اینجا هستیم – چیزی که ما اخیرا در روز ولنتاین با مطلبی در مورد انیاک بدان پرداختیم .  پس به افتخار ماه تاریخ زنان و روز آدا لاولیس ( 24 مارس) و همه زنان بزرگ تاریخ تکنولوژی ، ما تصمیم گرفتیم با برشمردن 15 نفر از مهمترین زنان تاریخ تکنولوژی از انها تجلیلی به عمل بیاوریم .

15- بانوان انیاک


بانوان انیاک شاملخانمها : کی مک نالتی ، مرلین وسکوف ، فرن بیلاس ، راث لیچرمن ، ادل گلداشتاین و ( بتی اشنایدر) بودند . این خانمها اولین کاربران کامپیوتر انیاک در دانشگاه مهندسی مور اسکول پنسیلوانیا بودند .

عنوان کاری آنها محاسبه گر(“computor) بود و آنها مسئول انجام محاسبات مربوط به جدول مسیر شلیک ها و بمباران و مسئول تعیین توالی درست مراحل اجرای محاسبات برای هر مسئله و تنظیم انیاک بر اساس آنها بودند . ( این بدین معنا بود که آنها برای انجام این عمل می بایستی با 3000 عدد سوییچ و 80 تن سخت افزار برای برنامه دهی به انیاک دست و پنجه نرم میکردند ) . نیاز به انجام محاسبات سریع تر منجر به پیشرفت انیاک شد، که درنهایت نتیجه آن کنار رفتن این محاسبه گرهای ساخته شده از گوشت و خون بود .

ادل گلداشتاین و بتی جنینگز برنامه نویسی برنامه های ذخیره شدهانیاک را به ثمر رساندند ، گلداشتاین همچنین مسئول نگارش راهنمای پایه ای و فنی انیاک بود . با همکاری آنها ، ما به اولین اپلیکیشن نرم افزار و اولین کلاسهای برنامه نویسی دست پیدا کرده ایم . بانوان انیاک درWITI Hall of Fameسال 1997 حضور داشتند  .

14- جین ای سامت


زن دیگری که اغلب(و به اشتباه) از او بعنوان اولین زن دریافت کننده مدرک پی اچ دی (1968 استانفورد) در علوم کامپیتر یاد می شود ، خانم سامت است . او همچنین موفق به اخذ مدرک کارشناسی ریاضیات از کالج مونت هولیوک (1948) و مدرک کارشناسی ارشد ریاضیات از دانشگاه اربانا-چمپین ایلینویز (1949) شد . زمانی که سامت مسئول گسترش اولین زبان کامپیوتر در آی بی ام IBMبود ،با جدیت دانش ریاضیات خود را بکار بست. سامت فورماکFORMAC را برنامه نویسی کرد که به اولین زبان کامپیوتر همه گیر که از محاسبات نمادين (Symbolic Manipulation)فرمولهای ریاضی استفاده می کرد تبدیل شد . سامت 27 سال در آی بی ام کار کرد و عضو کمیته فرعی ای که COBOL را ساخت بود . او همچنین در سال های 1974-1976 رییس ای سی ام ACM بود . او همچنین در سال 1994 عضو ای سی ام بود و او یکی از دیگر بانوانی است که در لیست ما جایزه لاولیس را از آن خود کرده است (1989) .

13-  فرانسیس الن


آلن ، مدرک کارشناسی ریاضیات B.Scخود را  در سال 1954 در( کالج ایالتی معلمین نیویورک ) و مدرک کارشناسی ارشدM.Sc خود  را در سال 1957 ( دانشگاه میشیگان) کسب کرد ،او در زمینه کامپایلر ها ، بهینه سازی کدها و  parallelizationپیشرفت زیادی کسب کرد . با حضور در IEEE و ACM و موزه تاریخ کامپیوتر ، آلن فعالیت اولیه خود را در آی بی ام انجام شروع کرد – جاییکه درآن آلن اولین عضو آی بی ام در سال 1989 شد . اگرچه او 45 سال در آی بی ام کار کرد ،اما از طریق  زبان های برنامه نویسی و کدهای امنیتی ، دستی هم در امور خبرگزاری ان اس ای NSAداشت .  شامل WITI Hall of Fame در سال 1997 و برنده جایزه آگوستا آدا لاولیس در 2002 ، آلن اولین زنی بود که در سال 2006 جایزه با ارزشTuring Award را از آن خود کرد ( آکا ” جایزه نوبل رشته کامپیوتر ) .

12- بتی هالبرتون

فرانسیس الیزابت اشنایدر : بتی هالبرتون در دانشگاه پنسیلوانیا مشغول تحصیل شد ، جایی که در اولین روزهای کلاسش ، استاد ریاضی اش به او گفت وقتش را در راه رسیدن به مدرک ریاضی هدر ندهد و در خانه بماند و بچه بزرگ کند. اما هالبرتون به جای آن روزنامه نگاری را ادامه داد و سپس برای تحصیل به دانشگاه مهندسی مور رفت تا در نهایت بعنوان یکی از محاسبه گر های انیاک استخدام شد . ظاهرا استاد او اشتباه کرده بود ، چرا که او مدیر بخش تحقیقات برنامه نویسی، لابراتوار ریاضیات کاربردی در دیوید تیلور مدل باسین  در سال 1959  شد .اوبه پیشرفت یونیواک کمک کرد ، اولین سیستم برنامه نویسی نسلیgenerative programming system(SORT/MERGE)و در سال 1950 اولین پکیج آنالیز آماری را برای سرشماری در امریکا نوشت .

 

هالبرتون بهمراه جان ماچلی دستورالعمل های C-10  را برای بیناک   BINAC( که اساسا بعنوان ریشه زبان برنامه نوبسی مدرن  شناخته میشود)  گسترش دادند . و بهمراه گریس هاپر بر روی استانداردهای اولیه  COBOL و FORTRAN  کار کردند . هالبرتون نه تنها فرمانها را خلق کرد بلکه او مسئول ساخت صفحه کلید عددی  و رنگ زشت بژ کامپیوتر ها بود . هالبرتون تنها زن از میان 6 برنامه نویس اصلی انیاک  بود که جایزه آگوستا آدا لاولیس را در سال 1997 دریافت کرد .

11- خواهر مری کنت کلر

اگرچه اغلب باربارا لیسکوف به عنوان اولین زنی که  مدرک پی اچ دی علوم ریاضیات  را از آن خود کرده شناخته می شود ، اما در واقع این افتخار متعلق به خواهر کلر است که سه سال قبل از او به آن نایل شد . او پس از کسب مدرک پی اچ دی از دانشگاه ویسکانسین در سال 1965 ، به عنوان دستیار پیشرفت زبان برنامه نویسی بیسیک BASIC در دارموث که قبلا فقط مختص مردان بود شروع به فعالیت کرد .  خواهر کلر مدرک کارشناسیو کارشناسی ارشد ریاضیات و فیزیک از دانشگاه دپال داشت ، احساس می کرد که خانمها باید در علوم کامپیوتر ( خصوصا متخصص اطلاعات ) مشغول باشند ،  او گفته است : “ما یک انفجار اطلاعاتی پیش رو خواهیم داشت …و واضح است که اطلاعاتی که دردسترس همه قرار نگیرد ارزشی ندارد “. او همچنین با علاقه به پیشرفت در ای ال AI، بخش علوم کامپیوتر کالج کلارک را پی ریزی و به مدت 20 سال رهبری کرد .

 

10- اما اشنایدر هوور


هوور ، که دارای مدرک پی اچ دی فلسفه و ریاضیات محضاز دانشگاه یل بود ، در سال 1954 کار خود را بعنوان محقق در لابراتوار بل در نیوجرسی شروع کرد . طی مدت فعالیت او در لابراتوار بل ، هوور موفقبه اختراع یک سیستم سوئیچینگ تلفنی کامپیوتری شد که در آن از یک کامپیوتر جهت نمایش و کنترل تماس های ورودی استفاده می شد . کامپیوتر می بایست بصورت خودکار نرخ پذیرش تماس های ورودی را تنظیم و تطبیق می کرد تا مشکل حجم اضافی آنها برطرف شود . اصول این سیستم هوور همچنان در سیستم های امروزی استفاده می شود . بخاطر این موفقیت یکی از اولین امتیاز های  نرم افزاری که تا به آن روز ممکن بود به او داده شد و او بعنوان سرپرست بخش بانوان بخش فنی لابراتوار بل برگزیده شد .

 

9- کارن اسپارک جونز


یک بریت دیگر در لیست ما ، کارن اسپارک جونز است که اغلب به بنیان گذار بازیابی اطلاعات شناخته می شود ، او سال های  1974-2002 در لابراتوار کامپیوتر کمبریج مشغول به کار بود و کارش را بر روی پردازش زبان طبیعی و بازیافت اطلاعات معطوف کرد . برجسته ترین کار او مفاهیم فرکانس معکوس سند (IDF) در اندازه گیری بازیافت اطلاعات بود – که هنوز هم  در اغلب موتورهای جستجو استفاده می شود.  اسپارک جونز در سال 2002 بازنشست شد و سمت استاد کامپیوتر و اطلاعات را بدست آورد . او اولین زنی بود که مدال لاولیس را از انجمن کامپیوتر بریتانیا دریافت کرد .

8- سوفی ویلسون


ویلسون یک دانشمند کامپیوتر بریتانیایی است که بیشتر بخاطر طراحی Acorn Microcomputer در دهه 70 معروف است  که بعدها سیستم اکورن 1 نامیده شد که اولین سیستم از بسیاری سیستم های فروخته شد اکرون بود . بهرحال ویلسون کار خودش را به همانجا در سال1981 ختم نکرد و زبان برنامه نویسی Acorn Atom’s BASICرا به اکرون پروتونAcorn Proton ارتقا داد . پروتون یک میکروکامپیوتر دیگر بود که قراردادی با بی بی سی بست .  در سال 1983 ویلسون یک سری دستورالعمل برای یکی از اولین پردازنده های ریسک طراحی کرد ، ماشین ریسک اکرون که شما آنرا به نام ARM می شناسید . او همچنین Acorn Replay  که یک معمار  ویدیویی برای ماشین های اکرون دارای ضمیمه هایOS  برای دستیابی ویدیویی مثل کودک ها و ویدیو های فریم بالا بهینه هستند را طراحی کرد .

7- کارلا منینسکی


وقتی کارلا منینسکی در اوایل دهه 1980 بعنوان طراح بازی برای کنسول های آتاری 2600 استخدام شد ، او یکی از 2 زن مهندس شاغل در آتاری بود . دیگری کارول شاو بود . طی زمان فعالیت در آتاری ، منینسکی  مسئول ارتقای Indy 500   سال 1977 ، Star Raiders سال 1979 و Dodge ‘Em ( برنده جایزه بازی های سال 1980 ) بود .  Call of Duty , نبود اما این بازی رانندگی ( که شامل کنترل یک ماشین مسابقه ای در یک مسیر چهار بانده و جمع کردن نقطه ها برای پیشرفت در مراحل بازی بود ) بعنوان دوران طلایی شروع بازی های کامپیوتری به حساب می آید . منینسکی که در  Warlords های چند بازیکنه هم کار کرده بود، هم اکنون نماینده ماللکیت فکری است .

 

6- روبرتا ویلیامز


بیشترین معروفیت او بخاطر سری بازی های ویدیویی King’s Quest است ، سری ای که بعنوان اولین بازی های ماجراجویانه به حساب می آید . ویلیامز همراه همسرش “کن”  افراد بزرگی در بازی های گرافیکی ماجراجویانه دهه های هشتاد و نود به حساب می آمدند . ویلیامز بازی هایی برای Sierra ، Colonel’s Bequest ، Mixed-Up Mother Goose و ““Phantasmagoria که طبق گفته خودش بازی مورد علاقه اش بود فراهم کرد . روبرتا توسط همسرش کن با بازی های ماجراجویانه ای که توسط دان وودز نوشته شده بودند وارد دنیای بازی شد . اینکه بگوییم روبرتا دست داشت شاید دست کم گرفتن باشد ، باید بگوییم روبرتا عاشق این بود که متوجه شد بازی های نوشته شده و عزیز او همراه با ترکیب گرافیک ها زیباتر از پیش هم می شدند . در نهایت با طراحی بازی ای ماجراجویانه به نام Mystery House ، ویلیامزها به فکر یک سیستم آنلاین افتادند، که Sierra On-Line شد ( هم اکنون متعلق به  Activision Blizzard است ) و این امر آنها را به شخصیت های برتر دسته بازی های گرافیکی ماجراجویانه تبدیل کرد .

5- کارول شاو


گفته می شود خانم شاو ، لقب و افتخار اولین زن طراح بازی های ویدویی را دارد . او ابتدا کارمند آتاری بود سپس به  Activision پیوست ، او در آنجا بازی معروف خود را به نام ” River Raid” را برنامه نویسی کرد که اغلب آنرا به “classic” می شناسند _ که در سال 1982 توسط Activision برای آتاری 2600 عرضه شد . شاو همچنین Tic Tac Toe سه بعدی را در سال 1979 ، Super Breakout را درسال 1978 و Happy Trails را در سال 1984 به ارمغان آورد . او همچنین  بطور گسترده روی راهنمای مرجع آتاری و پولو کار کرد . علاوه بر تاسیس بازی ، بازی هایی به اعتبار او تا سال 2006  با استفاده از الگوریتم برای ایجاد سری  بازی های RR غیر رندوم استفاده کرد .  بنابر امکانات ، ماشین در زمان تولید رم 128 بایتی داشت .

4- رادیا پرل من


از او اغلب بعنوان  مادر اینترنت یاد می شود، او یک طراح نرم افزار و مهندس شبکه بود که بیشتر بخاطر اختراعپروتکل درخت پوشاspanning-tree protocolشهرت دارد .  پرل من که درخت پوشا را زمانی که برای شرکت تجهیزات دیجیتال کار می کرد گسترش داد ، درجهکارشناسی و کارشناسی ارشد ریاضیات و پی اچ دی در علوم کامپیوتر از MIT دریافت کرد . همانطور که می دانید مهارت هایی که دخترها را دیوانه می کند.  درخت پوشا  یک پروتکل شبکه ای است که یکتوپولوژی بدون حلقه loop-free topology  را برای شبکه محلی متصل اترنت- که برای اجرای اتصال های شبکه اساسی هستند به ارمغان می آورد . پرل من در زمینه های دیگری هم فعال بود – مهم تر از همه طراحی شبکه و استاندارد سازی مانند پروتکل هایlink-state- همچنین  TRILL که او برای اصلاح اشکالاتدرخت پوشا ابداع کرد . پرل من همچنین به پیشگام آموزش برنامه نویسی کامپیوتر به  بچه ها  برای گسترش TORTIS ، نسخه ای از زبان آموزشی روبوتیک ، LOGO شناخته می شود .  در حال حاضر او در استخدام Intel است ، بیش از 50 امتیاز Sun را از آن خود کرده و نویسنده  کتاب هایی در مورد شبکه و امنیت شبکه نیز هست.

3- جین بارتیک


بتی جین جنینگز :  بارتیک یکی از زنان گروه گمنام انیاک است که پیوسته از او یاد شده است. بعد از اخد تخصص ریاضیات از کالج معلمین ایالت شمال شرق میسوری ، او در سال 1945 از سوی دانشگاه پنسیلوانیا برای کار در تجهیزات نظامی ابردین پرووینگ گراندAberdeen Proving Ground دعوت شد .

در آنجا او با کی مک نالتی آشنا شد و تبدیل به یکی از اولین برنامه نویس های انیاک شد که در آن زمان برای محاسبه مسیر پرتاب گلوله استفاده می شد . وقتی آن تبدیل به یک برنامه ذخیره شده شد بارتیک هم به کار با انیاک ادامه داد . او همچنین بر روی کامپیوتر های بیناکBINAC و یونیواک UNIVAC I هم کار کرد . او ویراستار ناشرین آیربکAuerback Publishersشد و سرانجام برای دیتا دسیژن  Data Decisions ( که توسط انتشارات زیف-دیویس تاسیس شده بود) کار کرد و موزه ای هم به نام خودش در دانشگاه شمال شرق ایالت میسوری دارد .

 

2- گریس هاپر


ای سربازان ، او دریاسالار هاپر است . دریاسالار هاپر ، نه تنها یکی از اولین برنامه نویسان زن و اولین زنی که مدرک پی اچ دی ریاضیات خود را از یل دریافت کرده بلکه اولین زنی بود که توانست به درجه دریاسالاری امریکا دست بیابد . علاوه بر اختراع اولین …..کامپیوتر در سال 1952 ، او با معرفی عبارات “باگ” و “دیباگ” بطور همگانی ، زبان برنامه نويسى براى کاربردهاى تجارى (کوبولCOBOL)  را گسترش داد – وقتی که او داشت شاپرکی را از داخل کامپیوتر برمی داشت ، تصمیم به خلق زبان فلوماتیکFLOW-MATIC برای کامپیوترهای یونیواک 1 و یونیواک 2  گرفت و  آمده که چنین گفت : ” تقاضای بخشش آسانتر از گرفتن اجازه است “. بنابراین او بدتر از آنچه شما تابحال بوده اید بوده است  .

1- آدا لاولیس


علاوه بر داشتن یکی از تاثیر گذارترین اسامی در تاریخ ، دوشیزه آگوستا آدا کینگ ، کنتس لاولیس تنها فرزند قانونی شاعر بزرگ لرد بایرون و آنه ایزابل میلبانک ، ریاضیدان ای است که به “پرنسس متوازی الاضلاع ” مشهور است. آدا ریاضی و علوم را آموخت تا مبادا تسلیم ” گرایشات مخاطره آمیز شاعری ” شود . از دست دادن ادبیات تبدیل شد به دستاوردهای تکنولوژی وقتی که در سال 1843 او یادداشت های لوییجی منابره را در مورد موتور تحلیلی  چارلز ببج ترجمه کرد.

 

 

یادداشت های او که بعنوان اولین الگوریتمی که باید توسط ماشین پردازش شوند به حساب می آیند ، آدا را به اولین برنامه نویس کامپیوتر تبدیل کرد . یادداشت ها کاملا در مورد چگونگی استفاده از متدولوژی از موتور تحليلی ببج برای محاسبه توالی اعداد برنولی بودند که به درستی اجرا می شدند و اگر ساخته می شدند خود یک موتور بودند می باشد. علاوه بر داشتن روز اوday و جایزه اش  award ، نام او نیز توسط  دی .او.دی D.O.Dاستفاده می شود .  آدا نامی است که وزارت دفاع در سال 1980 آنرا به زبان کامپیوتر خود داده است .امروزه لاوولیس  درمحافل زنانه هم به این روز شناخته شده است – تی شرت ای هم با این نام وجو دارد.

منبع: maximumpc

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. سلام ممنون علي جان
   همينقدر آشنايي هم كافي هستش
   اميدوارم رضايت شما رو جلب كرده باشيم
   موفق و پيروز باشيد

 1. سلام
  خوب بود مطلبتون
  ببخشید من دوست دارم 16 امین زن باشم !!!!!!!!!!!
  بنظرتون بایست چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا به من کمک کنید 🙂

  1. سلام دوست عزيز
   به نظر من همينقدر كه ميخواهيد 16 نفر باشيد يعني يك قدم جلوتريد و اگر اراده كنيد ميتونيد
   و با سعي و تلاش هر انساني موفق ميشه به هدفش برسه، البته توي اين راه علاقه داشتن خيلي مهمه
   موفق و پيروز باشيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *