آشنایی با رشته‌ی دانشگاهی مهندسی فناوری اطلاعات (2 از 2)

 • 1390/1/11
 • محسن پاك نيت
 • 240

مقدمه

در قسمت اول از اين مطلب، پس از آشنايي با رشته‌ي تحصيلي مهندسي فناوري اطلاعات در مقطع كارشناسي و مرور جداول واحدهاي درسي اين رشته، فايل كامل سند مشخصات كلي و برنامه دروس اين رشته كه به تصويب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري رسيده است را به شما تقديم كرديم. اگر اين فايل را مطالعه كرده باشيد با فضايي كه دانشجو پس از انتخاب اين رشته و شروع به تحصيل در دانشگاه با آن مواجه خواهد بود كمي آشنا شده‌ايد.

براي آشنايي بيشتر شما با آنچه در بطن اين رشته وجود دارد، نويسنده‌ي اين متن، تجربيات و نظر خويش را در قالب نقد و تحليل شخصي در اختيار شما مي‌گذارد. در ادامه با مقطع كارشناسي ارشد اين رشته در كشور آشنا خواهيم شد و اطلاعات تقریبا كاملي در اين زمينه به شما ارائه خواهيم كرد[1]. پس لطفا تا انتهاي قسمت دوم اين مطلب نيز همراه مجله‌ي اينترنتي گويا آي‌تي باشيد.

 

قسمت دوم

با دقت در محتواي درسي مقطع كارشناسي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات، مشخص است كه اين رشته يكي از گرايش‌هاي رشته‌ي مهندسي كامپيوتر است. در واقع از سال 1381 به بعد، دانشجويان رشته‌ي مهندسي كامپيوتر كشور، پس از گذراندن 75 واحد درسي از دروس پايه و اصلي، علاوه بر گرايش نرم افزار و سخت‌افزار، امكان انتخاب گرايش مهندسي فناوري اطلاعات را نيز پيدا كردند.

 

نمودار گرايش‌هاي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات در مقطع كارشناسي ارشد
نمودار گرايش‌هاي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات در مقطع كارشناسي ارشد

محتواي دروس

چيزي كه از سرفصل دروس بر مي‌آيد، بيانگر اين است كه رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات، همانند رشته‌ي مهندسي صنايع، ماهيتي ميان‌رشته‌اي و تلفيقي دارد و دروس آن، تركيبي از دروس رشته‌هايي همانند مهندسي نرم‌افزار، مهندسي سخت‌افزار، مهندسي برق شاخه‌هاي الكترونيك و مخابرات و همچنين رشته‌ي مديريت است. ميان‌رشته‌اي بودن يك گرايش در كشور بدين معناست كه متخصصين اين حوزه توانايي كار تعاملي با چندين رشته و گرايش را داشته و به همين دليل بازار كار خوبي براي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات وجود خواهد داشت.

رشته فناوری اطلاعات در دوره کاردانی بیشتر به ارایه کردن مسایل مربوط به وب می‌پردازد. در دوره کارشناسی نیز متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود. البته قابل ذکر است کارشناسی ارشد IT دارای گرایش‌های عمده‌ای نظیر تجارت الکترونیکی، سیستم‌های چندرسانه‌ای، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی از این گرایش‌ها در دانشگاه‌های ایران ارایه می‌شود. در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد. هرچند مقطع دکترای فناوری اطلاعات در ایران ارایه نمی‌شود، اما انجام امور تحقیقاتی و دستیابی به نظریه‌های جدید از محورهای اصلی در این مقطع محسوب می‌شود.[2]

نكته‌ي مهم در نحوه‌ي چينش دروس اين رشته، عدم وجود دروس عملي و كارگاهي به ميزان كافي براي تكميل توانايي تئوريك دانش‌آموختگان و آموزش پياده‌سازي و كاربردي نمودن اين دانش است. به طوري كه با مقايسه‌ي چارت درسي اين رشته در كشور و كشورهاي ديگر، اين مورد كاملا مشهود است چرا كه مثلا در كشور هندوستان، دانشجوي اين رشته در طول هر ترم تعداد زيادي واحد آزمايشگاهي و كارگاهي را نيز سپري مي‌كند اما تعداد اين واحدها در چارت درسي مربوط به كشور ما، بسيار اندك است.

علاوه بر اين، در دروسي مثل برنامه‌نويسي و پايگاه‌داده‌ها، دانشجويان اين رشته نسبت به دانشجويان رشته‌ي مهندسي نرم‌افزار، ضعيف‌تر هستند چرا كه تعداد زيادي از واحدهاي مربوط به طراحي نرم‌افزار را سپري نمي‌كنند و با دانشي كه در دانشگاه كسب مي‌كنند عملا در صنعت نرم‌افزار در مقايسه با دانشجويان رشته‌ي نرم‌افزار كاري از آنها ساخته نيست.

تعدد دروس با محتواي غير متشابه در مقطع كارشناسي فناوري اطلاعات باعث مي‌شود كه دانش آموختگان اين رشته، دانشي وسيع در حوزه‌هاي متعدد اما كم‌عمق كسب كنند و بيشتر به يك دايرة‌المعارف اصطلاحات تخصصي علوم كامپيوتر شبيه باشند تا فردي كه توانايي پياده‌سازي و اجراي كاربردي علم خود براي مصارف شغلي و … را داشته باشد.

در مورد برخي دروس نيز منابع درسي بسيار قديمي هستند و با دانش روز مطابقت ندارند، تدريس زبان پاسكال، زبان C، مفاهيم تئوريك شبكه‌هاي كامپيوتري مربوط به سال‌ها قبل و مواردي از اين دست، باعث مي‌شود كه دروس عملا براي دانشجو كاربردي نباشند و دانشجو را براي مطالعه‌ي نسخه‌هاي جديدتر و به روز مطالب آموزشي به دردسر مي‌اندازد. بسياري از كتب اين رشته كه در بازار موجود هستند توسط افرادي به زبان فارسي ترجمه شده‌اند كه دانشي نسبت به دروس مهندسي فناوري اطلاعات ندارند و فقط به خاطر دانش زبان انگليسي به ترجمه‌ي اين كتب پرداخته‌اند. اين امر باعث شكل‌گيري فرهنگ داده‌هاي غلط و نامناسب در بين دانش آموختگان اين حوزه است.

وجود دروسي مثل فيزيك ديناميك و فيزيك الكترومغناطيس، مدارهاي الكترونيكي، مباني الكترونيك و ديجيتال، مدارهاي منطقي و دروسي از اين دست با توجه به نامرتبط بودن به ساختار فعلي انتظارات جامعه از مهندسين فناوري اطلاعات و توانايي كشور در ساخت و توليد سخت‌افزارهاي رايانه‌اي و … باعث اتلاف وقت دانشجوست و منفعتي براي وي ندارد.

البته دانشجويان مقطع كارشناسي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعاتي كه در دانشگاه آزاد تحصيل مي‌كنند، 4 واحد عمومي اضافه بر چارت ذكر شده را نيز بايد سپري كنند و ممكن است سرفصل‌هاي درسي متفاوتي را نسبت به دانشجويان دانشگاه‌هاي سراسري داشته باشند.

وضعيت اساتيد

به دليل نوپا بودن رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات در كشور، تعداد اساتيدي كه متخصص اين رشته بوده و خود، از دانش آموختگان اين رشته باشند بسيار اندك است و بيشتر مدرسين اين رشته در دانشگاه‌ها، فارغ‌التحصيلان گرايش هاي سخت‌افزار و نرم‌افزار مهندسي كامپيوتر و برخي ديگر دانش‌آموختگان رشته‌ي مهندسي صنايع هستند. دروس مديريتي نيز توسط مدرسيني با مدارج مديريتي تدريس مي‌شود. از اين جهت، مدرسين اين رشته نمي‌توانند ذهنيت صحيحي از موقعيت اجتماعي و شغلي را براي دانشجويان ترسيم نمايند و بيشتر تصور دانشجويان اين رشته اين است كه يا بايد كدنويس (برنامه‌نويس) باشند و يا متخصص شبكه. در صورتي كه توانايي اصلي اين رشته در ارائه‌ي راه‌حل‌هاي سازماني و بهبود فرايندهاي كسب و كار از طريق دانش مديريتي و فني و مهندسي است و نه پياده‌سازي نرم‌افزار و طراحي سخت‌افزار يا برپايي شبكه.

 

موقعيت شغلي و حوزه‌هاي كاربردي

تصور بازار كار كشور ما از يك مهندس فناوري اطلاعات، فردي است كه برنامه‌نويسي يا برپايي شبكه انجام مي‌دهد و در حقيقت حوزه‌هاي كاربردي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات در ايران شامل موارد زير است:

 • برنامه نويسي تحت سيستم‌عامل، برنامه‌نويسي تحت وب، برنامه‌نويسي ابزارهاي قابل حمل همانند موبايل‌ها و پخش‌كننده‌هاي موسيقي، برنامه‌نويسي سخت‌افزاري براي ابزارآلات شبكه، ربات‌ها، تجهيزات اتوماسيون و …
 • تحليل و طراحي پايگاه‌هاي داده، انبارهاي داده، استخرهاي داده و ارائه‌ي راهكارهاي نوين ذخيره و بازيابي اطلاعات
 • طراحي سيستم‌هاي چندرسانه‌اي[3] و رابط‌هاي تعامل انسان و كامپيوتر[4] همانند سيستم‌هاي تشخيص دست‌خط، سيستم‌هاي تشخيص صدا، سيستم‌هاي ردگيري حركات چشم[5]، سيستم‌هاي آموزشي چندرسانه‌اي، نرم‌افزارهاي فشرده‌سازي داده‌ها و …
 • طراحي و ساخت سخت‌افزارهايي از جمله كيت‌ها و قطعات الكترونيكي، قطعات رايانه‌اي، ابزارآلات شبكه و …
 • طراحي سيستم‌هاي انتقال و توزيع اطلاعات بر اساس تكنولوژي هاي روز
 • طراحي و برپايي شبكه‌هاي ارتباطي نرم‌افزاري، سخت‌افزاري و تركيبي درون سازماني و بين سازماني كوچك، متوسط و بزرگ
 • تحليل منابع سازماني جهت اجراي پروژه‌هاي بهبود كيفيت عملكرد اطلاعاتي سازمان همانند سيستم‌هاي مديريت منابع درون‌سازماني ERP [6]، سيستم‌هاي مديريت ارتباط با مشتري ‍CRM [7]، سيستم‌هاي مهندسي مجدد فرايندهاي كسب و كار BPR [8]، سيستم‌هاي پشتيباني از تصميم گيري DSS [9]، سيستم‌هاي خبره در تصمصم‌گيري [10]و …
 • برقراري امنيت اطلاعاتي[11] سازماني و تكنولوژيكي
 • پشتيباني سخت‌افزار و نرم‌افزار شركت‌ها و سازمان‌ها
 • و …

 

نوع كار رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات
نوع كار رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات

 

 

البته همانطور كه پيش‌تر ذكر شد، به علت سرعت رشد دنياي علوم رايانه و ارتقاي فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي، بازار كار اين رشته در كشور بسيار خوب بوده و هيچ‌گاه اشباع نخواهد شد.

افرادي كه قصد ورود به اين رشته را دارند بايد درك رياضي و منطقي خوبي نسبت به حل مسائل داشته باشند چون خواه ناخواه بايد در حوزه‌ي برنامه‌نويسي نيز قدرتمند باشند تا بتوانند جايگاه مناسبي براي خود دست و پا نمايند.

علاقه به حوزه‌هاي علوم انساني و مديريتي نيز يكي ديگر از مواردي است كه دانشجوي رشته‌ي مهندسي فناوري اطلاعات بايد در نظر بگيرد. چرا كه در دنياي امروز، با نزديك شدن فرهنگ‌ها به يكديگر لازم است فردي كه وارد اين حوزه مي‌شود شناخت خوبي نسبت به علوم اجتماعي و رفتاري داشته باشد.

با توجه به حركت كشور به سمت ايفاي نقش مؤثر در بازارهاي جهاني و فراگير شدن مفاهيم تجارت الكترونيكي، كسب و كار الكترونيكي، دولت الكترونيكي و … فردي كه اين رشته را براي تحصيل بر مي‌گزيند بايستي توانايي ايده‌پردازي و كار در فضاي اينترنت و ديگر فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي را دارا باشد.

 

موقعيت شغلي رشته مهندسي فناوري اطلاعات
موقعيت شغلي رشته مهندسي فناوري اطلاعات

 

 

مقطع كارشناسي ارشد فناوري اطلاعات در كشور

مقطع كارشناسي ارشد فناوري اطلاعات در 32 واحد و چهار ترم تحصيلي و داراي 5 گرايش در نظر گرفته شده است[12]:

 • تجارت الکترونیکی:[13] تجارت الکترونیکي با استفاده از شبکه‌های رایانه‌ای، معاملات تجاری را در مراحل گوناگون آن مانند طراحی، تولید، خرید و فروش و تحویل، ساده نموده و به آن سرعت می بخشد. عبارت «تجارت الکترونیکي» دربرگیرنده هر گونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می گیرد. هدف از این دوره ارائه درکی مناسب از فناوری‌های مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری، مهارت در طراحی و تولید سیستم‌های چندرسانه‌اي مبتني بر وب برای توزیع در سطح شبکه و آگاهی از ابزارها و روشهای مورد نیاز برای تغییر وظایف تجارتی و مدیریتی از طریق انجام معاملات به صورت الکترونیکی است. دوره کارشناسی ارشد رشته تجارت الکترونیکي فارغ التحصیلانی کاردان با دانش فنی، مهارتهای خلاق و توانایی تجاری خلق می کند تا بتوانند از پتانسیل عظیم بازاریابی در شبکه های رایانه‌ای و ايجاد كسب و كارهاي جديد الكترونيكي بهره برداری نمایند.
 • امنيت اطلاعات: با توجه به افزایش وابستگی به تکنولوژِی اطلاعات و ارتباطات در دولت الکترونیکي و خطراتی که دراستفاده از آن با آنها مواجه هستیم مانند برنامه های مخرب ویروسها، حمله نفوذگران و سارقان، حملات  مختلف به قصد تخريب و دريافت بدون مجوز اطلاعات، نیاز به متخصصینی که بتوانند جلوی اینگونه خطرات را بگیرند و یا در صورت بروز، سیستم‌ها را سریعا به پايداري مجدد برسانند بسیار احساس می‌شود.
 • شبکه‌های کامپیوتری:[14] این گرایش از رشته فناوري اطلاعات در سرتاسر دنیا زیر رشته‌ای از گرایش مهندسی کامپیوتر و مخابرات تلقی می‌شود و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی‌تری نسبت به دیگر گرایش‌های فناوری اطلاعات دارد. متخصین شبکه‌های کامپیوتری قادرند با توانایی‌های برگرفته از تحصیلات خود در این زمینه فعالیت‌های گوناگونی را انجام داده و در حرفه‌های متفاوت و متنوعی مشغول به خدمت‌رسانی شوند. از جمله این دانش‌های کاربردی می‌توان به موارد مهمی همچون طراحی، پیکربندی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری و برنامه‌نویسی شبکه اشاره کرد. امنیت در شبکه های کامپیوتری از دیگر مباحثی است که در قالب تعلیمات مرتبط با این گرایش قرار می‌گیرد. مهندسان گرایش شبکه‌های کامپیوتری همچنین قادر خواهند بود با مهندسان گرایش‌های دیگر مثل تجارت الکترونیک در زمینه بسترسازی برای فعالیت‌هایشان، همکاری کنند. ساختن برنامه‌های تحت شبکه اينترنت و پیاده‌سازی سیستم‌های توزیع شده[15] (مانند پایگاه داده‌های توزیع شده یا سیستم عامل‌های توزیع شده) از دیگر فعالیت‌هایی است که به کارشناسان محصل در این گرایش آموزش داده می‌شود.
 • مهندسی فناوری اطلاعات[16]: اين رشته دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است. در عصری که به‌سر می‌بریم فناوری اطلاعات یکی از عمده‌ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این‌رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است. رشته فناوری اطلاعات در دوره کارشناسی ارشد ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد.
 • مديريت سيستم‌هاي اطلاعاتي[17]: مدیریت سیتمهای اطلاعاتی (MIS) درواقع کاربرد تکنولوژی اطلاعات است در پشتیبانی از فعالیتهای تجاری, چرا که تجارت روز به روز متحول می گردد و در این میان همواره افرادی با قدرت تحلیل بالا و زاویه دید و پیشینه تجاری مورد نیاز هستند تا فرایندهای تجاری را بارور کنند. از این رو دانش آموختگان این رشته تحصیلی  نیاز دارند تا بیاموزند که چگونه نیازمندیهای اطلاعاتی یک سازمان را تحلیل کنند و سپس در صدد طراحی یک سیستم مدیریت امور, مبتنی بر کامپیوتر, در جهت رفع نیازمندیهای تحلیل شده برآیند, و در نهایت پیاده سازی و فرایند عملیاتی سازی سیستم طراحی شده را راهبری نمایند. به منظور برنامه ریزی و توسعه یک سیستم اطلاعاتی که پاسخگوی نیازمندی های کاربران باشد, یک متخصص MIS بایستی با ساختار سازمانی, اهداف تجاری, عملیات بازرگانی (شامل روالهای کاری و چرخش اطلاعات میان پروسه ها) و با چگونگی برقراری ارتباط موثر با کاربران آشنا بوده و بداند چگونه سیستمی طراحی کند که فعالیتهای کاربر را تحت پوشش قرار دهد.[18]

 

دروس و ضرايب كنكور كارشناسي ارشد رشته‌ي فناوري اطلاعات

دروس زير ساختار كنكور ارشد فناوري اطلاعات را تشكيل مي‌دهند:

1- زبان تخصصی 30 تست

2- دروس مشترک (ساختمان‌ گسسته، ساختمان داده‌ها، طراحی الگوریتم، مهندسی نرم‌افزار ، شبکه‌های کامپیوتری) 50 تست

3- اصول و مبانی مدیریت 10 تست

4- اصول طراحی پایگاه‌ داده‌ها 10 تست

5- هوش مصنوعی 10 تست

6- سیستمهای عامل 10 تست

7- معماری کامپیوتر 10 تست

 

ضرايب امتحاني هر درس مربوط به 5 گرايش ذكر شده عبارتند از (به ترتيب از راست به چپ):

تجارت الکترونیکی (۱، ۴،  ۱، ۱، ۱، ۱و۰)

مدیریت سیستمهای اطلاعاتی (۱، ۴، ۲، ۱، ۱، ۱ و۰)

امنیت اطلاعات (۱،‌ ۴، ۰، ۱، ۱، ۱و ۱)

شبکه‌های کامپیوتری (۱، ۴، ۰، ۱، ۱، ۱ و ۱)

مهندسی فناوری اطلاعات (۱، ۴،  ۱، ۱، ۱، ۱و۰)

 

البته امكان انتخاب رشته‌ي مديريت فناوري اطلاعات[19] كه از گرايش‌هاي رشته‌ي مديريت است نيز براي دانشجويان كارشناسي فناوري اطلاعات وجود دارد. فارغ التحصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت و منابع انسانی، همچنین با فراگیری مباحث تخصصی و آشنایی با دروس کامپیوتر و IT، امکان برقراری ارتباط با سطوح عملیاتی و هدایت موسسات تولید کننده نرم افزار یا واحدهای نرم افزاری از سازمانهای بزرگ را خواهند داشت. متاسفانه به دلیل نبود تجربه فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار، در عمل به امور کارشناسی در واحدهای تحلیل گری سیستمها یا پشتیبانی از نرم افزارهای تولید شده گمارده می شوند و امور مدیریتی به آنها سپرده نمی شود. از آنجا که گرایش نظام کیفیت فراگیر از این رشته دارای دروس تخصصی متفاوت می باشد لذا این دسته از فارغ التحصیلان علاوه بر موارد فوق، شانس استخدام در واحدهای مدیریت کیفیت، سیستمها و روشها از سازمانها را نیز خواهند داشت.[20] دروس و سرفصل‌هاي كنكور اين گرايش مطابق ليست زير مي‌باشد:

1- زبان انگليسي عمومي و تخصصي 30 تست با ضريب 3

2- تئوريهاي مديريت 25 تست با ضريب 3

3- اقتصاد خرد و كلان 20 تست با ضريب 2

4- رياضي و آمار  40 تست با ضريب 2

5- بازاريابي 20 تست با ضريب 1

6- تحقيق در عمليات 25 تست با ضريب 2

7- مديريت توليد 20 تست با ضريب 1

 

اطلاعات مربوط به ظرفيت هر دانشگاه، دانشگاه‌هاي داراي هر گرايش و … متغير بوده و از طريق دفترچه‌هاي منتشره توسط سازمان سنجش آموزش كشور قابل دريافت است.

لطفا نظرات خود را در مورد اين نوشته با ما در ميان بگذاريد و اگر فكر مي‌كنيد نكته‌اي از قلم افتاده حتما آن را به من گوشزد بفرماييد.

محسن پاک نيت


:پاورقي

[1] اطلاعات ذكر شده مربوط به كنكور سال 89 و 90 مي‌باشد

[3] multimedia

[4] Human and Computer Interaction

[5] Eye-Tracking Systems

[6] Enterprise Resource Planning

[7] ‍Customer Relationship Management

[8] Business Process Reengineering

[9] Decision Supporting Systems

[10] Expert Systems

[11] Information Security

[13] Electronic Commerce

[14] Computer Networks

[15] Distributed Systems

[16] Information Technology Engineering

[17] Management of Information systems

[19] Information Technology Management

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 240 دیدگاه
 1. من که امسال کنکوریم و به شدت دارم تلاش میکنم این رشته قبول بشم. تنها مشکلی که هست اونهم مقطع کارشناسی ارشد است که آدم اصولا میمونه چی به چیه !!!

  به نظر من نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان این رشته پتانسیل بسیار خوبی داره و آینده شغلی اون برای افرادی که واقعا به این رشته علاقه دارن ( نه از روی رتبه ) بسیار عالیه !

  یه مشکل بزرگشم اساتیدش هست. اصلا میتونم بگم هیچ کدوم آی تی رشتشون نبوده !

  1. سلام نیما جان.

   حق با شماست. من هم امسال کنکور ارشد شرکت می‌کنم. خودم هم کمی گیجم که کدوم گرایش آینده‌ی بهتری داره. سرفصل دروسش مناسب‌تره برام و …

   در مورد اساتید هم درست می‌گی.

   ممنون از نظرت.

 2. سلام ممنون بابت این دو پست مفید
  منم دانشجوی رشته ی فناوری اطلاعات هستم
  البته اول راهم. از این رشته هم تا حالا فقط به تجارت الکترونیکی فکر کرده بودم
  البته فقط فکر بوده 😀
  دوستان اگه تجربه ای یا نصیحتی دارند در مورد تجارت الکترونیکی خوشحال میشم بدونم

  1. سلام احمد عزیز،

   امیدوارم موفق باشی. رشته‌ی خوبی رو انتخاب کردی. بهت تبریک می‌گم.

   اگر طالب تجارت الکترونیکی هستی، باید خیلی مطالعه کنی. چون تجارت الکترونیکی دنیای رقابته … برتری توی رقابت به دانش نیاز داره.

   امیدوارم بازم به گویا آی تی و مطالب من سر بزنی.

   موفق باشی

  2. سلام دوسته عزیز میخواستم در مورد این شغل ای تی بخش نرم افزاریش نه سخت افزاریش از شما کمک بگیرم که این رشته درامدی داره

 3. سلام به همه ي هم رشته اي هاي گلم
  منم دانشجوي ترم 6 it هستم حالا من با وجود اينكه وقتي وارد اين رشته شدم و هيچ اطلاعي در موردش نداشتم الانم همين حال و اوضاع و دارم و خيلي سر در گمم و نميدونم چه جوري ميتونم تو اين رشته ي خوب موفق بشم واقعا اگر كمكم كني ممنون ميشم لطفا جوابتون را به ايميلم بفرست و كمكم كني ممنونم و باز ازتون ممنونم كه اين مطالب مفيد را گذاشتي

  1. سلام آقای قادرپور عزیز.

   اگر کمکی از دست بنده بر بیاد خوشحال می‌شم در خدمتتون باشم.

   با ایمیل باهاتون تماس خواهم گرفت.

   سربلند باشید

 4. با سلام
  منم دانشجوی ترم 4 آی تی هستم
  مطلب به جایی بود و من رو بیش از پیش به رشتم علاقه مند کرد
  فقط ای کاش این رشته اساتیدی به مراتب بهتر از این داشت
  برای خودم و شما آقای پاک نیت و همه ی آی تی خون ها آرزوی موفقیت دارم

  1. سلام.

   خوشحالم که از مطلب راضی بودید.

   ما هم برای شما و دوستان محصل در رشته‌های مختلف علی الخصوص فناوری اطلاعات آرزوی سربلندی داریم

   ممنون بابت نظرتون

 5. از اونجایی که به خاطر هم رشته ای بودن باشما، تو این وبلاگ احساس راحتی میکنم یه سوال یا شاید خواهش داشتم:
  شما میتونید تو پروژه های ممکن تو این رشته منو راهنمایی کنید؟ مثلا نوشتن یه مقاله راجع به کاربرد cellular automata برای نظریه زبان یا نوشتن یه طرح کسب و کار برای درس اقتصاد مهندسی؟
  من واقعا نمیدونم چیکار کنم؟ راهنمایی میکنید؟ گفتم شاید شما سایت خاصی برای معرفی داشته باشید!

  1. سلام دوست بزرگوار؛

   خب یکی از بهترین کارها اینه که چند تا مقاله مرتبط به زبان انگلیسی رو پیدا کنید، اونها رو بخونید و چکیده‌شون رو به فارسی بنویسید. اینجوری هم از کپی‌کاری جلوگیری می‌کنید، هم زبان انگلیسی‌تون رو تقویت می‌کنید و هم اینکه مقالات معتبر و مفیدی که قابلیت چاپ دارن تولید می شه. می‌تونید سایتهایی مثل elsevier.com یا ieee.org رو ببینید.

   موفق باشید

 6. سلام من امسال کنکور دادم. هدفم اینه که تهران مخابرات قبول بشم ولی اگر نشدم ترجیح میدم کامبیوتر یا IT رو انتخاب کنم ولی هنوز اطلاعات درستی درباره فرق بین این دوتا رشته ندارم. اگه کمکم کنید ممنون میشم.

  1. سلام ساسان عزیز؛
   رشته کامپیوتر توی مقطع کارشناسی دانشگاه‌های عادی ۳ تا گرایش داره. نرم‌افزار و سخت‌افزار و فناوری اطلاعات. سخت افزار که مشخصه چه شرایطی داره. اما نرم‌افزار و آی‌تی در مقطع کارشناسی چندان تفاوتی با هم ندارن و هر دوی اینها توی جامعه بازار کار همدیگه رو اشغال کرده‌ان. اما اگر به طور کلی بخوام بهت بگم، نرم‌افزاریا کارشون برنامه‌نویسی و تحلیل سیستم و پیاده‌سازی سرویس‌های وب و … است. اما کارشناسای آی تی بهبود فرایندهای سازمانی از طریق دانش رایانه رو انجام می‌دن. اگر چارت دروس رو دانلود کنی خودت بهتر متوجه می شی. تفاوت اصلی بین این رشته‌ها توی مقطه کارشناسی ارشد مشخص می‌شه که خب لیست گرایش های آی تی رو اینجا برات نوشتم. بازم اگر سوالی بود در خدمتم.
   موفق باشی

 7. سلام کنکور ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات رتبه 54 شدم و طبق انتخاب رشته فکر کنم شهید بهشتی گرایش مدیریت سازمانی قبول بشم خواست بپرسم دروسش مدیریتیه یا ترکیبی از مدیریت و ای تی؟ چون اگه مدیریتی باشه ترجیح میدم سراغش نرم چون از هنرستان تا لیسانس کامپیوتر خوندم که به نظرم تناسبی با مدیریت نداره
  باتشکر فراوان

  1. سلام سرکار خانم طلا؛

   تبریک می‌گم بهتون. من خودم اطلاعات کاملی در مورد این رشته ندارم اما همونطور که از اسمش بر میاد باید بیشتر حالت مدیریتی داشته باشه.

   ان شا الله براتون پرس و جو می‌کنم و اگر بشه اطلاعات بیشتری رو براتون پیدا می‌کنم و همین جا توی بخش نظرات می‌نویسم. (البته احتمالا می مونه برای هفته بعد چون این هفته فرصتش رو ندارم)

   سربلند باشید

  2. سلام
   مدیریت در رشته IT با رشته های مدیریت کاملا فرق داره و در اینجا منظور از مدیریت در رشته IT مدیرت بر چگونگی و جمع آوری اطلاعات و استفاده از آنها و از این قبیل مائل هست که چه اطلاعاتی از کجا جهع آوری بشه و هر جایی به چه نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشه و نحوه سامان دهی و طبقه بندی اطلاعات در مدیریت فناوری اطلاعات خونده میشه. و کاملا با رشت های مدیریتی زیر گروه علوم انسانی تفاوت داره

  3. سلام؛

   ممنونم سعید عزیز. اطلاعات خوبی بود.

   موفق باشی.

  4. سلام طلا خانوم بهتون تبریک میگم.میتونید راهنمایی کنید چه رفرنسی واسه ارشد بهتره؟یا شما چیو خوندین؟

 8. سلام
  من دانشجوی ترم 4 آی تی هستم ولی هنوز با گذشت چهار ترم شاخه ای از آی تی رو برای کار عملی انتخاب نکردم متاسفانه تو دانشگاه ها مطالب درسی که ارائه میشه بیشتر در زمینه نرم افزار وگرایشهای مربوط به این رشته هستش تا آی تی البته فکر میکنم تا این ترم ولی خب اون واحد هایی که مربوط به رشته ماست هم خیلی تئوری نوشته شده وتدریس میشه آقای پاک نیت اگه میشه منو در زمینه زیر شاخه های آی تی  که در بازار کار وبه صورت عملی به درد میخوره راهنمایی کنید و یه سوال دیگه این که شما به صورت حرفه ای وعملی کار کردین؟واصلا با این وضعیت آی تی در کشور ما شرکت در آزمون کارشناسی ارشد درسته یا نه ممنون میشم که منو راهمنایی کنید

  1. سلام سرکار خانم سارا.

   کارشناس فناوری اطلاعات وظیفه‌اش اینه که با استفاده از دانش نرم‌افزار، مدیریت، شبکه‌های کامپیوتری، پایگاه داده‌ها و … فرایندهای درون سازمان رو بهبود بده. یعنی دنبال راهکارهایی برای ارتقای سطح دانش در سازمان و تسهیل توی فرایندها و بهبود بخشیدن عملکرد و نهایتا سودآوری سازمان باشه.

   معنی این حرف اینه که کارشناس آی‌تی باید از تمام این مهارتها سر در بیاره. نه اینکه الزاما باید بتونه برنامه‌نویس خوبی باشه، بلکه باید درک خوبی از دنیای نرم‌افزار داشته باشه تا بتونه تشخیص بده که آیا برای بهبود فرایندهای سازمان به نرم‌افزار نیاز داره یا نه. که بدونه آیا اون چیزی رو که می‌خواد می‌شه توی نرم‌افزار گنجوند یا نه. که بتونه تشخیص بده برنامه‌نویسی که استخدام کرده چیزی بارش هست یا نه و سرش کلاه می‌ذاره یا نه و …

   شما ان شا الله ۴ ترم دیگه که فارغ التحصیل بشید، توی بازار کار به آگهی‌های استخدامی برخورد می کنید که عمدتاً این چیزها رواز شما می‌خوان:

   ۱) تسلط به برنامه‌نویسی شیءگرا
   ۲) تسلط به پایگاه داده‌ها
   ۳) طراحی وب با متدهای روز دنیا
   ۴) شبکه‌های کامپیوتری + امنیت
   و …

   که در تمام این موارد شما نیاز دارید برنامه‌نویسی رو در حد خیلی خوب بلد باشید. یا اینکه شبکه‌های کامپیوتری رو متخصصش باشید. علاوه بر اینکه داشتن مدارک مرتبط هم خیلی کمک خواهد کرد. بنابراین به نظرم لازمه که علاقه به برنامه‌نویسی رو در خودتون ایجاد کنید و این مهارت رو کسب کنید چون احتمالا فرصت‌های شغلی زیادی رو از دست خواهید داد اگر برنامه نویسی رو خوب بلد نباشید. الآن توی بازار کار فناوری اطلاعات تنوع خیلی زیادی هست اما بهترین مشاغل مرتبط با برنامه‌نویسی هستن.

   ادامه تحصیل رو که تا مقطع ارشد در ایران حتما پیشنهاد می کنم و فکر می‌کنم دیگه حداقل کارشناسی ارشد رو باید داشته باشیم. مخصوصا برای ما که اصل رشته‌مون توی مقطع ارشد خودش رو نشون می‌ده و می تونیم از توانایی‌هامون استفاده کنیم. بنابراین ان شا الله حتما به فکر ادامه تحصیل باشید. اما مقطع دکترا رو در ایران پیشنهاد نمی کنم. برای هیچ رشته‌ای به جز ادبیات فارسی‌!

   من در حال حاضر دارم به عنوان کارشناس سیستمها و روش‌ها در واحد طرح و توسعه یک شرکت کار می‌کنم و فرایندهای سازمان رو map می کنم و برای بهبودشون نظر می‌دم.

   موفق باشید.

 9. سلام
  من به تازگی از رشته it فارغ التحصیل شدم.وقتی این رشته رو انتخاب کردم اطلاعات خیلی کمی ازش داشتم . فقط میدونستم که بازار کار خوبی داره .اما الان که درسم تموم شده و دنبال کار هستم تازه متوجه شدم که باید از همون اول یه قسمت رو انتخاب می کردم تا تخصص بیشتری داشته باشم. البته موقع کار اموزی قسمت سخت افزار یه شرکت خیلی بزرگ بودم.اما شرکت ها معمولا برای واحد سخت افزار اقایون رو ترجیح میدن.ترمهای اول که واحدهای برنامه نویسی داشتیم فکر میکنم استعداد خوبی داشتم.خلاصه اینکه اگه الان بخوام کلاسهای برنامه نویسی برم شما کدومها رو پیشنهاد میکنید.
  با تشکر

  1. سلام سرکار خانم صحرا

   بستگی داره خودتون به چه زبانی علاقه داشته باشید. اگر علاقه‌مند به طراحی وب هستید من php رو پیشنهاد می کنم. اگر برنامه‌نویسی موبایل رو دوست دارید پلتفرم جاوا و آندروئید رو پیشنهاد می‌کنم و اگر به دوره‌های مایکروسافت و زبان C# و … علاقه دارید، دوره MCTS براتون مفیده.

   سربلند باشید

 10. با سلام من رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش طراحی صفحات وب علمی کاربردی قبول شدم. و مدرک فوق دیپلمم نرم افزار. حالا سوال من اینه که ای رشته کلا چه جوریه و درساش چیا هست؟ ایا تطبیق داده میشه درسام یا خیر

  1. سلام.

   من با این رشته آشنایی ندارم اما از عنوانش پیداست که محتواش چیه. در مورد تطبیق داده شدنش فکر می‌کنم تطبیق ندن. چون چند روز پیش توی تلویزیون برنامه‌ای بود که می‌گفت رشته‌های علمی‌کاربردی رو خیلی هاش رو تطبیق نمی دن. اما به هر حال باید سؤال کنید در این رابطه. من متأسفانه اطلاعاتی ندارم.

   موفق باشید.

  1. سلام نیمای عزیز،

   وجود داره، اما از گرایش های ارشد مهندسی نرم‌افزار هستش نه مهندسی فناوری.

 11. سلام
  در مورد رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش طراحی صفحات وب علمی کاربردی از کجا میتونم اطلاعات بگیرم؟
  ممنون

  1. سلام.

   در گوگل جستجو بفرمایید.

   موفق باشید

 12. سلام
  مطالب جالبی در مورد رشته ی آی تی دیدم خیلی از سوالایی که داشتم رو جواب داد
  من دانشجوی ترم 4 هستم و قصد دارم کلاس طراحی وب برم
  میخواستم ببینم تا چه حد این کلاس ها به درد بخور هست و اینکه باید چه مفاهیم کلی وتخصصی در اونها گفته بشه؟
  باتشکر

  1. سلام؛

   اگر به این حوزه علاقه دارید قطعا براتون مفیده. الآن بازار کار خوبی هم برای طراحان وب خوب وجود داره.

   دوره‌های CIW و دوره‌های برنامه نویسی به زبان PHP رو پیشنهاد می‌کنم. در کنار اینها، باید مقداری گرافیک رایانه‌ای هم بدونید و برای اینکه بهتر بتونید کار کنید، فتوشاپ رو مسلط باشید.

   در این دوره‌ها عموما باید مطالبی در خصوص HTML و CSS و Java Script و Jquery و Ajax و … تدریس بشه.

   موفق باشید

 13. سلام
  من لیست دروس و تعداد سوال هایی که تو کارشناسی ارشد میاد رو می خواستم، مرسی

  1. سلام سر کار خانم سارا.

   همین عبارتی رو که فرمودید توی گوگل جستجو بکنید به جواب می‌رسید.

   موفق باشید.

 14. سلام به همه
  کمک کنین خواهشا :
  من در رشته آی تی در دو گرایش
  1- مدیریت سیستم های اطلاعاتی MIS
  2- طراحی و تولید نرم افزار
  دانشگاه شیراز قبول شدم
  حالا نمی دونم کدوم یک رو برم ؟
  کدوم بهتره از نظر شغلی ، از نظر دکترا ، از نظر مقاله ، از نظر در امد
  و …
  خواشمندم سریع کمک کنید
  دلایل خود را بگین

  1. سلام علی آقای بزرگوار؛

   حقیقت اینه که افرادی باید پاسخ شما رو بدن که در این رشته‌ها تحصیل کرده‌ان و متأسفانه بنده با هیچ کدوم از این دو گرایش آشنایی ندارم. اما خب از اسم رشته‌ها مشخصه که اولی بیشتر جنبه‌ی تئوریک و مدیریتی داره و دومی به نرم‌افزار نزدیکتره. اما اطلاعات دقیقتر رو از خود دانشگاه و دانشجویان سال قبلش بگیرید.

   موفق باشید.

  2. سلام من هم با مشکل شما روبرو شده ام در صورت امکان با من مکاتبه کنید bahari.co@gmail.com

 15. سلام….
  من آی تی دانشگاه آزاد تهران شمال قبول شدم…
  میخواستم ببینم از نظر مدرک و کار ارزش داره,چون آزاده؟!
  بعدشم اینکه نوع تدریس تو آزاد مثل سراسریه؟!بدتر نیست؟!
  من خودم به برنامه نویسی و طراحی وبلاگ و کار با خود کامپیوتر و اینطور مسائل علاقه دارم,به نظرتون این رشته رو برم!؟
  در ضمن خیلی با کامپیوتر آشنایی ندارم,خیلی وارد نیستم…
  ممنون

  1. سلام سارا خانم
   حقیقتش اینه که دانشگاه فقط جای مدرک گرفتن.فقط مدرک خالی. علی لخصوص در رشته های مثل اینگونه رشته ها که علمشون به روز تغییر میکنن
   البته رشته IT رشته خیلی خوبیه و من خودم هم دارم همین رشته رو میخونم و بهش هم خیلی علاقه دارم اما برای موفقیت شغلی و علمی در اینگونه رشته ها نیاز دارید که حتما دوره های آزاد بگذرونید.
   حالا اینکه چه دانشگاهی بخونید چندان غرفی نداره. این رشته در سال 80 تصویب شد اما هنوز که هنوزه منابع درسی اپسیلونی تغییر نکرده با این همه پیشرفت فناوری.
   من توصیه میکم که حتکا این رشته رو بخونید و ادامه بدید حالا در هر دانشگاهی که شده فرقی نمیکنه اما حتما به صورت آزاد به کسب دانش های علمی و عملی این علم بپردازید که در آینده رشته بسیار کاربردی و درآمد زا و مورد نیاز خواهد بود هرچند که حالا هم هست اما بازار کار اصلی این رشته هنوز در ایران شروع نشده و انشاالله در آینده نزدیک
   نگران آشنایی با کامپیوتر هم نباشید اما از همین حالا کم کم شروع کنید به یادگیری که اگر چه در ترم های اول خیلی نه اما کم کم نیازتون میشه پس سریعتر شروع کنید

  2. ممنونم از شما. موافقم.

   البته در خصوص اینکه بفهمید علاقه‌تون به برنامه/‌نویسی چقدره (چون این مسأله بسیار مهمه در انتخاب رشته‌ای مثل نرم‌افزار و حتی فناوری اطلاعات) پیشنهاد می کنم چند جلسه در کلاسهای برنامه‌نویسی دانشگاه‌ها به صورت میهمان حاضر باشید.

  3. با سلام منم دانشجوی ترم دو این رشته هستم.خیلی اتفاقی این رشته رو قبول شدم ولی حالا ازش خوشم اومده و میخوام نهایت تلاشم رو بکنم تا در این رشته موفق بشم اینم بگم که از کامپیوتر هم زیاد چیزی یاد ندارم. برای اینکه از دوران تحصیلم نهایت استفاده رو بکنم باید چیکار کنم تابعد از تحصیلم یه مهندس itخوب باشم؟

 16. سلام. من میخواستم از شما که الان کار هم میکنید بپرسم درآمد این رشته چطوره؟

  1. سلام دوست من
   من از بین دو گرایشه طراحی و تولید نرم افزار و ۲-مدیریت سیستم های اطلاعاتی

   مدیریت رو انتخاب کردم چون سرفصل های هر دو رشته رو دیدم و
   اگر میخواین در آینده تدریس کنین و دکترا بگیرین و خارج برین mis بهتره و ولی اگر می خواین توی شرکتهای خصوصی کار کنین و بعد از چند سال کار مدیر پروژه نرم افزار بشین طراحی وتولید بهتره

   [پاسخ]

  2. سلام؛

   کاملا به میزان تخصص، مهارت، تلاش و خصوصیات اجتماعی خودتون بستگی داره.

   جزو رشته‌های پر درآمد هست. اگر خود شما تلاش کنید.

   موفق باشید

 17. سلام
  من به رشته IT خیلی علاقه دارم.
  اما متاسفانه در رشته سخت افزار در دانشگاهعلمی کاربردی قبوا شدم. به نظر شما من همین رو ادامه بدم و در مقاطع بالاتر تغییر رشته دهم یا اینکه این رشته رو کنار بگذارم و از همین حالا بروم رشته IT ؟
  فکر میکنین این رشته در دانشگاه پیام نور بهتره یا علمی کاربردی؟
  از کجا میتونم که اطلاعات کاملی در مورد گرایش های ارشد داشته باشم؟
  من از برنامه نویسی هیچی نمیدونم، شما پیشنهاد میکنید که از چه زبانی برای شروع استفاده کنم؟
  من اگر بخام که مطالعات فرا درسی داشته باشم در چه زمینه ای باشه بهتره؟ برنامه نویسی یا شبکه یا سخت افزار یا …
  فکر میکنید که گذارندن دوره های مختلف در کنار تحصیل تا چه قد میتونه کمک کنه به پیشرفت علمی و عملی خودم؟
  اگر آموزشگاه خوبی در تهران میشناسید که اگر دوره ها رو در اونجا بگذرونم بهتره لطفا معرفی کنید.
  آیا کتابهای این رشته مثل بقیه رشته ها از تغییر و تحولات روز دنیا چند ده سالی عقبت است یا اینکه کتابهای درسی تقریبا به روز هستند؟
  با تشکر از شما

 18. سلام آقای پاک نیت
  من دانشجوی ترم 5فناوری اطلاعات هستم با برنامه نویسی میونه خوبی ندارم وفکر میکردم برا رشته ما اونقدر مهم نیست ولی طبق فرمایشات شما فهمیدم دربازارکارخیلی مهمه خیلی نگرانم نمیدونم باید از کجا شروع کنم روی چه زبانی کار کنم پیشنهاد شما چیه؟در رابطه با ارشد رشتمون بهترین گرایش از نظر بازارکار کدومه؟

  1. سلام و وقت به خیر.

   ممنون از شما.

   نظرات سایر دوستان و پاسخها رو ملاحظه بفرمایید، پاسختون رو دریافت می‌کنید.

   متشکرم.

 19. سلام سایت خیلی خیلی خیلی خوبی دارید و ایشالا روز به روز بهتر بشه
  من دانشجوی ترم 5 نرم افزارم و احتمالا واسه ارشد یکی از گرایش های آی تی رو انتخاب میکنم که بخونم ولی برخلاف اینکه توی اینترنت خیلی سرچ کردم که بفهمم از نظر بازار کار کدوم گرایش از بقیه بهتره چیز زیادی نفهمیدم و از اونجایی که اطلاعات شما بسیار کامله اگه میتونید منو راهنمایی کنید.مرسی
  1 سوال مهم هم دارم اینکه در حال حاضر اکثرا کدوم گرایش رو انتخاب میکنن؟

  1. سلام
   من فکر میکنم که کار شبکه در حال حاضر بازار کار خوبی داره. و همچنین امنیت.
   البته در حال حاضر ارشد امنیت به تازگی در چند دانشگاه محدود پذیرش دارن که میشه گفت کسی که حالا داره میزه امنیت دست اول بازاره و با توجه به اینکه اهمیت در کشور ما روز به روز دارن بیشتر به اهمیت انیت پی میبرن و تهدیدات هم روز به روز بیشتر و جدی تر و تخصصی تر میشن فکر کنم که آینده بازار کار خوبی داشته باشه.
   اما در حال حاضر کار شبکه بیشتره و درآمد خوبی هم داره
   یا علی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.