به جاي واژه غلط اينترنت ملي، بگوييم شبكه ملي اطلاعات …

 • 1390/1/27
 • محسن پاك نيت
 • 45

مقدمه:

اين روزها، موضوع شبكه ملي اطلاعات يا همان شبكه اينترانت ملي كه به اشتباه با نام “اينترنت ملي” در ميان مردم ما شناخته مي‌شود، به مناقشه‌ي بين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با برخي از كارشناسان فناوري اطلاعات كشور تبديل شده و خوراك رسانه‌اي خوبي براي شبكه‌هاي خبري داخلي و خارجي به شمار مي‌رود.

از آنجا كه اطلاعات موجود در اينترنت در مورد اين موضوع بسيار جسته و گريخته بوده و اغلب چيزي جز گمانه‌زني‌هاي شخصي و نظرات فردي نيست، مجله‌ي اينترنتي گويا آي‌تي در راستاي احترام به خواست مخاطبين خود و انجام وظيفه نسبت به آگاه‌سازي افكار عمومي در مورد اين طرح عظيم ملي، اقدام به بررسي موضوع نموده و به تهيه گزارشات مستند و مشروح در اين مورد پرداخته است.

نتيجه‌ي اين تحقيق و بررسي‌ها در تاريخ 1390/1/26 تحت عنوان “اينترنت ملي يا شبكه ملي اطلاعات، مسأله اين است!” به صورت پادكست در راديو گويا منتشر شد و قرار بر اين شد كه چكيده‌ي اين تحقيق و گزارش، در پستي جداگانه در اختيار مخاطبين عزيز مجله قرار بگيرد.

مطلبي كه در حال مطالعه‌ي آن هستيد، نتيجه‌ي وفاي به عهد تيم مجله اینترنتی گويا آي‌تي است كه تقديم شما مي‌شود. اميدواريم با ارائه‌ي اين مطلب، نسبت به توسعه‌ي آگاهي در اين زمينه قدم كوچكي برداشته و رضايت خاطر مردم شريف ايران و علاقه‌مندان به دنياي فناوري اطلاعات و ارتباطات را فراهم كنيم.

شبكه ملي فيبر نوري ايران (تصوير مربوط به سالهاي 1384 و 1385 است)
شبكه ملي فيبر نوري ايران (تصوير مربوط به سالهاي 1384 و 1385 است)

 

تاريخچه:

اولين زمزمه‌ها در مورد شبكه ملي اطلاعات (جايگزين صحيحي براي عبارت غلط اينترنت ملي) در سال 1384 به گوش رسيد. زماني كه مهندس عبدالمجيد رياضي، سمت‌ معاونت فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات و همچنين دبير شوراي عالي فناوري اطلاعات را بر عهده داشت (منبع) و ايده‌ي شبكه ملي اطلاعات را مطرح نمود.

از نظر مهندس رياضي، مهمترين دليل پياده‌سازي شبكه ملي اطلاعات، كاهش وابستگي به شبكه جهاني اينترنت است. بدين معنا كه تجهيزات و زيرساخت‌هاي لازم براي مديريت يك شبكه‌ي سراسري اطلاعاتي و ارتباطي ملي در كشور فراهم باشد تا چنانچه جامعه‌ي جهاني، ايران را از دسترسي به شبكه جهاني اينترنت محروم كرد (همانند باقي انواع تحريم كه عليه كشورمان صورت مي گيرد) و يا به دليل رخدادهاي فيزيكي (قطع كابل‌ها و …) دسترسي به شبه جهاني قطع شد، ما بتوانيم تا حد زيادي به توانايي‌هاي خود متكي بوده و مستقل عمل كنيم.

البته هدف از طرح ايده‌ي شبكه‌ي ملي اطلاعات اين نيست كه ايران قصد داشته باشد از اينترنت جهاني جدا شود بلكه كاهش هزينه‌هاي خريد پهناي باند، افزايش امنيت اطلاعات ملي، توسعه تجهيزاتي و اطلاعاتي، تبديل شدن به هاب و شاهراه انتقال اطلاعات منطقه، توسعه نرم‌افزاري و مقوله‌هايي از اين دست در اين طرح مورد توجه هستند.

در همين زمينه، شهرام شريف، خبرنگار روزنامه دنياي اقتصاد در تاريخ 1384/12/26 مصاحبه‌اي را با آقاي مهندس رياضي ترتيب داد و در مورد اين طرح از ايشان سوالاتي پرسيد كه همين مصاحبه، بهترين منبع براي شناخت طرح اينترنت ملي آن زمان كه امروز با تكميل مفهوم و كاربرد، شبكه ملي اطلاعات نام گرفته است به شمار مي‌رود چون در اين مطلب از زبان ايده‌پرداز اين طرح به توصيف آن پرداخته شده است. متن كامل اين مصاحبه را مي‌توانيد در وب‌سايت رسمي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور مطالعه نماييد. (منبع)

اين طرح در تيرماه 1385 به مركز تحقيقات مخابرات ايران سپرده شد تا ضمن تحقيق در مورد مشخصات فني پياده‌سازي آن، پس از تكميل اسناد مفهومي و عملياتي و پس از انتخاب پيمانكاران، اجرا شود. (منبع 1 و منبع 2)

در دي‌ماه 1385 در ادامه‌ي پيگيري پياده‌سازي شبكه ملي اطلاعات، بودجه‌اي 10 ميليارد توماني در كميسيون صنايع و معادن براي آن به تصويب رسيد. اين بودجه سپس به كميسيون تلفيق فرستاده شد و اين كميسيون به دليل توجيه نبودن در مورد مفهوم شبكه ملي اطلاعات، آن را تصويب نكرد و اين بودجه در صحن علني مجلس هم تصويب نشد. اما پس از چند ماه و با پيگيري طرح، در خرداد 1386، اجازه‌ي اختصاص مبلغ 566 ميليارد تومان بين سال‌هاي 1386 تا 1388 براي اجراي اين طرح به شركت مخابرات ايران، شركت ارتباطات زيرساخت و شركت‌هاي وابسته صادر شد. كمي بعد در تاریخ ۲۸‌ مرداد ماه‌ ۱۳۸۶ شورای اقتصاد موافقت كرد كه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مبلغ 350 ميليارد تومان را به اين طرح اختصاص دهد. يعني مجموعا بيش از 910 ميليارد تومان بودجه به اين طرح اختصاص يافت. (منبع)

اين بودجه صرف توسعه شبكه زيرساخت فيبر نوري كشور، توسعه و تجهيز ديتاسنترهاي ملي، توسعه نرم‌افزاري و سرويس هاي مبتني بر شبكه، توسعه شبكه‌هاي مخابراتي استاني و … شده است و هم اكنون تا حد زيادي زيرساختهاي لازم براي تكميل طرح فراهم است.

در سال 1389 اخبار زيادي در مورد زمان اجراي فاز اول شبكه ملي اطلاعات به گوش مي‌رسيد و از همان ابتاي سال، قول و قرارهايي از سمت مسوولان در مورد اجراي طرح به مردم داده مي‌شد اما هر بار اين مسأله به دلايلي به تعويق مي‌افتاد. اما در نهايت در دهه‌ي فجر اين سال فاز اول اين شبكه با شروع به كار شبكه يكپارچه ملي مدارس راه‌اندازي شد. (منبع)

با ابلاغ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه و تأكيد بر اجراي طرح شبكه ملي اطلاعات در ماده 46 از فصل چهارم اين برنامه، مي‌توان گفت كه امروز شبكه ملي اطلاعات از يك طرح مفهومي به واقعيتي تبديل شده كه تا اجراي كامل آن زمان زيادي باقي نمانده است و همانطور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به آن اشاره می‌کند، احتمالا فاز نهایی شبکه ملی اطلاعات تا سال 1392 اجرایی خواهد شد. (منبع)

بخشی از ماده 46 قانون پنجم برنامه توسعه اینگونه نوشته شده است:

ماده46: به منظور بسط خدمات دولت الکترونیک، صنعت فناوری اطلاعات، سواد اطلاعاتی و افزایش بهره‎وری در حوزه‎های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اقدامات زیر انجام می‎شود:
الف ـ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است نسبت به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده داخلی امن و پایدار با پهنای باند مناسب با رعایت موازین شرعی و امنیتی کشور مناسب اقدام و با استفاده از توان و ظرفیت بخشهای عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی، امکان دسترسی پرسرعت مبتنی بر توافقنامه سطح خدمات را به صورتی فراهم نماید که تا پایان سال دوم کلیه دستگاههای اجرائی و واحدهای تابعه و وابسته و تا پایان برنامه، شصت درصد (60%) خانوارها و کلیه کسب و کارها بتوانند به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل شوند.

میزان پهنای باند اینترنت بین‎الملل و شاخص آمادگی الکترونیک و شاخص توسعه دولت الکترونیک باید به گونه‎ای طراحی شود که سرانه پهنای باند و سایر شاخصهای ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان برنامه در رتبه دوم منطقه قرار گیرد. حمایت از بخشهای عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی در صنعت فناوری اطلاعات کشور به ویژه بخش نرم‎افزار و امنیت باید به گونه‎ای ساماندهی شود که سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی در سال آخر برنامه به دو درصد (2%) برسد.
آئین‎نامه اجرائی این بند مشتمل بر حمایت از صنعت فناوری اطلاعات توسط وزارتخانه‎های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنایع و معادن و بازرگانی و معاونت ظرف شش ماه اول برنامه تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‎رسد.
ب ـ کلیه دستگاههای اجرائی مکلفند ضمن اتصال به شبکه ملی اطلاعات و توسعه و تکمیل پایگاههای اطلاعاتی خود حداکثر تا پایان سال دوم برنامه بر اساس فصل پنجم قانون مدیریت خدمات کشوری اطلاعات خود را در مراکز داده داخلی با رعایت مقررات امنیتی و استانداردهای لازم نگهداری و به‌روزرسانی نمایند و بر اساس آئین‎نامه اجرائی که در شش ماهه اول برنامه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت اطلاعات و معاونت، تهیه و به تصویب هیأت‎وزیران خواهد رسید نسبت به تبادل و به اشتراک‎گذاری رایگان اطلاعات به منظور ایجاد سامانه‎های اطلاعاتی و کاهش تولید و نگهداری اطلاعات تکراری در این شبکه با تأمین و حفظ امنیت تولید، پردازش و نگهداری اطلاعات اقدام نمایند.

برای مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه می‌توانید به متن كامل قانون برنامه پنجم توسعه مراجعه نمایید. برای مشاهده‌ی این سند می‌توانید به پرتال دفاتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه نمایید و یا متن سند را که به امضای دکتر علی لاریجانی، ریاست مجلس شورای اسلامی کشور رسیده است با کلیک بر روی تصویر زیر دانلود نمایید.

برای دریافت متن کامل قانون برنامه پنجم توسعه بر روی تصویر کلیک نمایید
برای دریافت متن کامل قانون برنامه پنجم توسعه بر روی تصویر کلیک نمایید

 

شبكه ملي اطلاعات چيست؟

“شبکه‌ی ملی اطلاعات، شبکه‌ای بومی و متشکل از مراکز داده ملی، زیرساختهای ارتباطی و سرویس‌های نرم‌افزاری است که در سراسر ایران مستقر خواهد شد و خدمات دولت الکترونیکی و سرویس‌های رفاهی و اجتماعی را از طریق بستر فیبر نوری و با پهنای باند حداقل 12 مگابیت بر ثانیه به مردم ایران ارائه خواهد کرد. این شبکه مستقل از اینترنت جهانی عمل کرده اما به آن متصل است تا مردم علاوه بر دریافت خدمات ملی از طریق شبکه‌ی ملی اطلاعات، بتوانند از خدمات اینترنت جهانی نیز بهره‌مند باشند.”

در واقع در طرح شبكه ملي اطلاعات، قرار است شبكه‌هاي مختلفي مثل شبكه ملي مدارس، شبكه ملي بانكداري الكترونيكي، شبكه ملي كنترل ترافيك، شبكه ملي دانشگاه‌ها، شبكه ملي بيمارستانها و درمانگاه‌ها، شبكه‌ ملي سازمانها و اداره‌ها، شبکه علمی کشور، شبکه ملی بازرگانی و … به هم متصل شده و به صورت يكپارچه، خدمات دولت الكترونيكي را به مردم ايران ارائه كنند.

وجود چنين شبكه‌اي علاوه بر تضمين دسترسي امن و پايدار به سرويس‌هاي ملي، كاربران را از پهناي باند بسيار بالايي براي ارتباط و انتقال اطلاعات بهره‌مند خواهد كرد. چرا كه بستر اجراي اين طرح، شبكه ملي فيبر نوري ايران است كه توسط شركت ارتباطات زيرساخت توسعه داده شده و در پايان سال 1389 به بيش از 155 هزار كيلومتر در سراسر كشور گسترش يافته است. (منبع)

بر طبق گفته‌هاي دكتر اخوان بهابادي، قائم مقام وزير اطلاعات، سرعت انتقال اطلاعات در شبكه ملي بين 12 تا 20 مگابيت بر ثانيه خواهد بود كه اين سرعت براي راه‌اندازي بسياري از سرويس‌ها و تكنولوژي هاي پهن‌باند همانند IPTV، ويدئو كنفرانس، بازي آنلاين و مشاهده فيلم با كيفيت HD به صورت آنلاين، VOIP و … كافي است و قرار است به طور حتم اين سرعت به عموم مردم عرضه شود. (منبع)

همانطور که ذکر شد، شبکه ملی اطلاعات 3 پیش‌نیاز اساسی و مهم دارد که تنها با حضور و تأمین این پیش‌نیازها می‌تواند بازده حداکثری خود را به نمایش بگذارد. این پیش‌نیازها عبارتند از:

 1. بستر و زیرساخت انتقال اطلاعات (شبکه ملی فیبر نوری)
 2. بستر و زیرساخت ذخیره اطلاعات (مراکز داده ملی)
 3. بستر و زیرساخت نرم‌افزاری (سرویس‌ها و نرم‌افزارهای مبتنی بر شبکه)

 

شبکه ملی اطلاعات
شبکه ملی اطلاعات

 

در حال حاضر می‌توان گفت که زیرساخت انتقال تا حد زیادی آماده شده و با بیش از 155 هزار کیلومتر فیبر نوری که در کشور داریم، از جهت بستر ارتباطی مشکل خاصی وجود ندارد. در مورد مراکز داده هم که فعالیت‌های خوبی در حال انجام است و مراکز داده‌ی تبیان، پارس آنلاین، فن‌آوا و … راه‌اندازی شده و به مرور در حال گسترش و توسعه هستند و تنها موردی که وزیر فناوری اطلاعات نیز نگرانی خود از ضعف آن را بیان نموده، کمبود سرویس‌های قابل ارائه بر روی این بستر است.

تا زمانی که سرویسی برای ارائه وجود نداشته باشد، مردم به سمت این شبکه تمایل پیدا نخواهند کرد و عملا، شبکه کارایی لازم را نخواهد داشت و به همین جهت سرمایه‌گذاری در بخش تولید و توسعه‌ی سرویس های بانکداری الکترونیکی، سرویس‌های آموزش الکترونیکی، سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات شهری و شهروندی به صورت الکترونیکی، سرویس‌های تفریحی و سرگرمی و … در برنامه پنجم توسعه به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است و از این رو می توان بازار کار بسیار مناسبی را برای برنامه‌نویسان و طراحان سیستم‌های مبتنی بر شبکه در سال‌های آتی  انتظار داشت.


کاهش هزینه اینترنت در صورت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات:

همانطور که پیشتر ذکر شد، یکی از دلایل راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، کاهش میزان مصرف پهنای باند اینترنت کشور است. فرض کنید قرار است از وب‌سایت درج اطلاعات خانوار در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها (www.refahi.ir) بازدید کنید. در صورتی که هاست و مراکز داده‌ی مربوط به این وب‌سایت در داخل کشور قرار داشته باشد، ظرفیت دسترسی به اینترنت کشور برای این امر استفاده نمی‌شود و ترافیک اینترنتی کشور کاهش می‌یابد.

اگر تمام تراکنش های اطلاعاتی که در داخل کشور شروع شده، انجام می‌پذیرد و خاتمه می‌یابد، درون کشور خودمات صورت بگیرد و به مراکز داده‌ی خارج از کشور انتقال نیابد، پهنای باند مصرفی کشور تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده، ارز خارج شده از کشور کم شده و دولت می‌تواند اینترنت با کیفیت بهتری را با قیمت بسیار کمتر به مردم عرضه کند. کارشناسان معتقدند با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، قیمت اینترنت حتما کاهش پیدا خواهد کرد و کیفیت و سرعت آن برای افراد بهتر خواهد شد چون بار ترافیکی زیادی از دوش درگاه‌های ورودی و خروجی اطلاعات کشور برداشته خواهد شد و دولت هزینه‌ی کمتری برای خرید پهنای باند اینترنت خواهد پرداخت.

 

چرا نگوییم اینترنت ملی؟

“اینترنت” واژه‌ای است که به بزرگترین شبکه‌ی اطلاعاتی جهانی اشاره می‌کند. واژه‌ی اینترنت یک اسم خاص است و برای تمام مردم دنیا همین معنی ذکر شده را دارد. حال اگر بگوییم اینترنت ملی، یعنی شبکه‌ی جهانی کشوری! و این عبارت، صحیح نیست. بهتر است به جای شبکه اینترنت ملی گفته شود شبکه ملی اطلاعات یا اگر خیلی اصرار به ذکر واژه‌های غربی داریم، می‌توانیم بگوییم شبکه اینترانت ملی. (منبع)

 

ارتباط شبکه ملی اطلاعات و فیلترینگ:

گرچه مسوولین کشور بارها و بارها بیان کرده‌اند که توسعه و ایجاد شبکه ملی اطلاعات ارتباطی با فیلترینگ نخواهد داشت (منبع) اما در هر حال، به این دلیل که شبکه‌ی ملی، تنها محتوای مورد تأیید دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران را در بر خواهد داشت، پس می‌توان به نوعی مطمئن بود که سیاست‌های موجود بر نظام فیلترینگ، بر روی این شبکه نیز وجود دارند. یعنی اگر وب‌سایتی که بر روی هاست‌های خارجی مدیریت می‌شود و محتوای شامل موارد فیلترینگ را منتشر می‌کند و در حال حاضر فیلتر شده است، چنین وب‌سایتی بدون شک در فضای شبکه‌ی ملی اطلاعات نیز مستقر نخواهد شد.

 

ارتباط شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پاک و اینترنت حلال:

در ادامه‌ی فرایند واژه‌سازی مسوولان کشور، آقای رضا تقی‌پور، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور هم دست به کار شده و واژه‌ی اینترنت پاک را به عنوان مفهومی که قرار است توسط ایران به واقعیت تبدیل شده و به بشریت هدیه شود، به کار بردند. (منبع1 و منبع2)

اما پی بردن به این موضوع که آیا شبکه ملی اطلاعات به عنوان الگوی اینترنت پاک به دنیا عرضه خواهد شد یا خیر، نیاز به گذر زمان و پیاده‌سازی کامل طرح شبکه‌ ملی اطلاعات در کشور دارد. در هر حال به نظر می‌رسد شبکه‌ی ملی اطلاعات همان اینترنت پاکی خواهد بود که ایران، به عنوان اولین کشور اسلامی قصد ایجاد و معرفی آن به جهان را دارد.

در همین راستا، و باز هم در ادامه‌ی روند واژه‌سازی‌های مسوولین، واژه‌ی اینترنت حلال نیز ساخته شد و به نام آقای علی آقا محمدی، معاون نظارت و هماهنگی در سیاست های اقتصادی معاون اول رییس جمهوری به ثبت رسید. (منبع1 و منبع2) حالا کار برای متخصصین حوزه فناوری اطلاعات کشور سخت‌تر از قبل هم شده است چون باید بتوانند راهی برای تشخیص تفاوت اینترنت جهانی، اینترنت ملی، اینترانت ملی، شبکه ملی اطلاعات، اینترنت پاک، اینترنت حلال و … پیدا کنند.

 

کلام آخر:

با توجه به مطالب ذکر شده می‌توان مطمئن بود که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از تمامی جهات به نفع کشور و مردم ایران بوده و باعت پیشرفت کشور خواهد شد. قطعا راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات بر خلاف نگرانی‌های عمومی، گامی بلند برای رسیدن به توسعه دانش و تولید محتوا در کشور، ایجاد اشتغال و کاهش وابستگی به کشورهای دیگر در تولید اطلاعات خواهد بود و باز هم باید متذکر شد که راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع شدن دسترسی به اینترنت جهانی نیست بلکه این دو در کنار هم فعالیت خواهند کرد.

 

محسن پاک نیت

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 45 دیدگاه
 1. امیدوارم راه نندازنش!! چون اومدنش،احتمالا کمک کنه به راحت تر قطع کردن اینترنت!! و قلع و قمع سایت های دیگه!!

  1. سلام senaps عزیز،

   من دوست دارم یه مقدار فضا رو روشن‌تر ببینم. فکر نمی‌کنم قرار باشه اینترنت قطع بشه.

   درسته که احتمالا اعمال فیلترینگ قوی‌تر می‌شه اما اونایی که الآن دارن از فیلترینگ رد می شن، همون موقع هم می‌تونن رد بشن !!!

 2. سلام دوستان
  خیلی منون از اطلاع رسانیتون به قول همه!! بچه ها از همون بدو تولدشون دور زدن رو خوب بلدن:d
  فکر کنم منفعتش خیلی بیشتر از اونیه که مردم نسبت به ضررش فکر میکنن

  1. سلام احمد عزيز،

   منم نظرم همينه كه منفعتش زياده براي كشور.

   شايد البته فيلترينگ سخت تر هم بشه كه اون رو بايد صبر كرد و ديد.

   مرسي بابت نظرت

  1. سلام

   دور از جون.

   قراره تا آخر 92 يا اوايل 93 اجرايي بشه

   موفق باشيد

 3. از مجموع اطلاعات تون ممنون که نسبتاً علمی و بی طرف بود ولی من فکر می کنم این طرح یک خطای تاریخی و ساده لوحانه است. به یاد شعر شمس لنگرودی می افتم:
  دیر آمدی موسی
  دوره اعجاز گذشته است
  عصایت را به چاپلین بده تا کمی بخندیم

  1. سركار خانم آرزو، سلام؛

   ممنون بابت نظر لطفتون نسبت به اين مطلب.

   با احترام به نظرتون و در نظر گرفتن اين نكته كه بايد منتظر آينده موند تا ببينيم چه اتفاقي براي اين طرح خواهد افتاد، اما فكر نمي كنم ايجاد يك شبكه ملي اطلاعات كار ساده لوحانه‌اي باشه.

   در حال حاضر تمام ابرقدرت‌هاي اطلاعاتي دنيا مثل امريكا و ژاپن و كره‌جنوبي و … سالهاست كه چنين شبكه‌اي رو جدا از شبكه‌ي اينترنت ايجاد كرده‌ان و به صورت متصل به اينترنت جهاني اما مستقل از اون دارن ازش براي انتقال اطلاعات ملي و محرمانه‌شون استفاده مي‌كنن.

   ويروس Stuxnet كه در جنگ سايبري عليه كشور ما و صرفا جهت حمله به تأسيسات هسته‌اي ايران ساخته شد، تجربه‌ي خوبي برامون بود كه تفكر كشور در مورد نياز به تأسيس چنين شبكه‌اي رو به يقين تبديل كرد.

   به نظرم لازمه كه كشور ما هم چنين شبكه‌اي رو داشته باشه اما اينكه آيا واقعا بتونيم ايجاد و نگهداريش بكنيم يا نه رو نمي‌دونم. اما دوست دارم كشورم در اين زمينه بتونه موفق عمل كنه.

   بازم ممنون از اينكه نظرتون رو با ما در ميون گذاشتين.

   شاد و سلامت باشيد.

 4. خدا کنه زودتر ردیف شه . خداییش دولت برنامه های خوبی برای توسعه IT در برنامه پنجم تدارک دیده. بالاخره باید از کارای خوب هم تعریف کنیم دیگه.

  1. مرسي محمد علي جان.

   اميدوارم عموم مردم از اين طرح راضي باشن. منم مثل شما فكر مي كنم طرح مفيديه براي كشور

   موفق باشي.

 5. سلام

  ممنون بابت مطالب مفیدتون

  من متوجه نمیشم ، اگه منظور اینه که یک سری سرور داخل ایران قرار بدن و در واقع هاستینگ سایت ها روی سرور های داخل کشور انجام بشه ، همین الانشم میزبانی وب در ایران داریم ، خیلی از شرکتها هاست داخل ایران میفروشن ، مثلا این یکیش :
  http://parsdev.ir/page-iranlinux.html

  و از نظر سرعت دسترسی هم فقط یه مقدار از سرعت هاستهای خارجی بهتره ( البته برای کاربرای داخل ایران) و فکر نمیکنم به 12 مگابیت برسه !

  نمیدونم اگه منظور چیز دیگه ای ممنون میشم توضیح بیشتری بدین

  1. سلام مهرداد عزيز،

   هاستينگ وب‌سايتها در داخل كشور فقط يه بخشي از اين پروژه است.

   بستر فيبر نوري بخش ديگري هستش كه اون سرعت حداقل 12Mbps رو برامون فراهم مي‌كنه.

   الآن بستر فيبر نوري در شبكه هاستينگ كشور هنوز به طور كامل راه اندازي نشده. هر موقع كه اجرايي بشه سرعتي كه عرض كردم به معناي واقعي قابل استفاده مي‌شه.

   اگر مطلب مربوط به راديو گوياي 5 رو هم كامل گوش بدي نقاط مبهم اين قضيه برات مرتفع مي‌شه.

   اگر بازم سؤالي بود من در خدمتم.

   مرسي بابت توجهت به اين مطلب.

   موفق باشي

 6. سلام
  ممنون از توضیحات شما

  طرح بسیار خوبیه و در بالغ کردن سطح ارائه خدمات و سرویسهای فناوری اطلاعات، قدم بزرگی به حساب میاد؛ اما نباید فراموش کرد که ریسکهای زیادی رو هم متوجه کشور میکنه.
  به عنوان مثال زمانی که شما تمامی ارگانها و سازمانها رو در یک شبکه به هم متصل میکنی، به صورت بالقوه این امکان رو هم فراهم میکنی که به همشون با هم دیگه بتونی نفوذ کنی.
  هر چند ممکنه هر شبکه برای خودش یک سری پروتکلهای امنیتی مستقل در نظر بگیره ولی خب با وجود مراکز داده ملی، جذابیت زیادی برای هکرها بوجود خواهد آمد.

  1. سلام حسين عزيز.

   اين طرح قطعا نكات مثبت بسياري براي كشور داره. چه از لحاظ علمي، چه از لحاظ فني و عملياتي و چه از لحاظ جايگاه اجتماعي جهاني

   اما قطعا نقاط تاريك و مبهم و مشكلاتي هم خواهد داشت.

   يكيش ممكنه هميني باشه كه شما مي گيد.

   مرسي بابت نظر خوبتون

 7. فکر کنم با این پروژه ی شبکه ی اینترانت بشه آسون تر نسبت به اطلاعات دسترسی پیدا کرد ولی از یک جهت هم اینکه دوگانگی بوجود میاد در اینترنت و اینترانت کمی کار رو مشکل میکنه

  1. سلام علی عزیز

   باید منتظر بمونیم و ببینیم. من که فکر می‌کنم به جز فیل+ترین+گ مشکل بزرگ دیگه‌ای نداره این کار.

   مرسی بابت نظرت

 8. می دونی کاری که می کنی به نظرم از قتل نفس هم کثیفتره
  درست کردن WhiteList به جای BlackList …
  دیگه چیزی از دین نمونده … یا راحتش کنین یا راحتش بزارین …

  1. سلام؛

   الآن مخاطبت کیه ایمان جان؟

  2. مخاطب جمله اول کسی که داره به آقایون کمک می کنه و سوم آقایون

  1. نظر قابل تأملیه. بعضی جاها همینطوریه. اما برخی موارد هم نه من زیاد موافق نظر شما نیستم که کلی بگیم هر جا …

 9. الگوپذیری محض از کشورهای میانمار وکره شمالی هستشا.تا امروز که داشتیم درجا میزدیم از سال92عقب گرد داریم خدا به من پول بده به مجری های طرح عقل

  1. سلام سرکار خانم بیتا.

   بله. دقیقا مشابه طرحهایی هستش که دیگر کشورها اجرا کردن. البته ژاپن و کره جنوبی و آلمان و فرانسه و … هم همچین طرح هایی رو اجرا کرده‌ان.

   سربلند باشید و مرسی بابت نظرتون

 10. ممنون که به نظرات مراجعه کننده به سایتت توجه میکنیدوبه اونا احترام میذارید.اون دوتا کشوری که نام بردم از این ابزار برای کنترل شهروندان خودشون استفاده میکنن که یجورایی با دنیای بیرون به راحتی ارتباط نداشته باشن که عین دیکتاتوریست ولی اون کشورهایی که شما نام بردید از این تکنولوزی برای امنیت اطلاعات رد وبدل شده بین نهادهای مهم کشوری(خودشون)استفاده میکنن تا مورد سرقت اینترنتی قرار نگیره.نه اینکه توی کل جامعه بخواهند استفاده کنن چون دیگه جوابگو نیاز امروز نیست.و یجورایی توهین به شعور مردمشونه.درسته آقا محسن

  1. خواهش می‌کنم. این وظیفه ماست که وقتی شما برای مطالب ارزش قائل هستید و نظر و انتقاد و پیشنهاد خودتون رو مطرح می‌کنید، ما هم احترام و ارزش متقابل به لطف شما رو فراموش نکنیم.

   بله خب. تا حد زیادی موافقم با نظرتون. البته ایران هم در اجرای این پروژه به یه نوعی به دنبال حفاظت از اطلاعات کاربرانش هست، اما به نظر من هم بیشتر به دلیل کنترل بر روی محتوایی که کاربران می‌بینن و استفاده می‌کنن این کار انجام می‌شه. البته باز هم اشاره می‌کنم به این تأکید مسؤولین که ادعا می‌کنن دسترسی به اینترنت محدود نخواهد شد با این شیوه. حالا دیگه می‌مونه خودشون و وجدانشون و قضاوت مردم.

   باز هم متشکر از شما.

 11. تا حالا این متلبتو ندیده بودم خیلی زمانش مال قدیمه تازه به ایمیل یاهوم اومده بود نظری بدم بدک نیست

  والله چی بگو
  اصولا جمهوری اس… کمپلت سیاست کشورش از کشورهای کره شمالی نرم فزارهاش از چین تسلیحات نظامی از روسیه بدبختی از کشورهای اورپایی و آمریکایی وارد میکنه>>این قدر خرتو خره که خودشون هم نمیدونند

  در مورد فیبر نوری والله بابا ما که یعنی معاون یکی از مراکز مخابراته یعنی خوب مسلما هرچی هست که مربوط به این شرکت خصوصی میشه میدونم

  اینو فقط بهت میگم که امیدوارم یک زمانی که من و شما و همه دوستانی که آرزوی سرعت بالای 1MB در خواب میبینیم یک روزی به تحقق پیدا بکنه

  شایت این جواب در پیج فیسبوک بزارم یا گوگل+ البته اگر حسش بود

 12. سلام محسن جان تشکر میکنم از مطالب جامعتون.من خودم در زمینه میزبانی وب و طراحی سایت قعالیت میکنم انقدر خبر ضد و نغیض شنیدم که دیگه داشتم شاخ درمیاورد اما این مقاله شما خیلی کمکم کرد در واقعیت امر مسئله.
  اگر اینچنینی باشه که شما میگید یعنی اینترانت در کنار اینترنت به نظرم این طرح یکی از بهترین طرح ها در خودکفایی کشور هست که خیلی از بخش های مهم مستقل هم باشن اما اگر روزی برسه که بگن فقط اینترنت ملی اون روز خیلی مشکلات واسه همه درست میشه ممنون میشم نظرتو واسه همچین روزی بدونم/یا علی موفق باشین

  1. سلام آقای احمدزاده بزرگوار،

   در واقع در شبکه ملی اطلاعات ما یک شبکه داخلی ایمن خواهیم داشت که یکی از سرویسهایی که ارائه می‌شه بر بستر این شبکه، سرویس اینترنت خواهد بود.

   ان شا الله تا چند روز آینده مطلبی رو در این خصوص که حاصل اطلاعات ارائه شده در سومین همایش بین‌المللی مخابرات ایران (با محوریت شبکه ملی اطلاعات) هستش براتون خواهم نوشت.

   این همایش ۴ مرداد برگزار شد و من به عنوان میهمان اونجا دعوت بودم و گزارشات و مصاحبه‌هایی گرفتم که براتون منتشر خواهم کرد ان شا الله که از زبان وزیر اطلاعات و خبره‌های امر در مورد شبکه ملی به روز‌ترین اطلاعات رو کسب بکنید.

   نظر من اینه که دنیای اطلاعات طوریه که ما نمی‌تونیم خودمون رو ازش جدا بکنیم. یعنی در واقع مجزا شدن از سیر اطلاعاتی که در جهان وجود داره، یک کار اشتباه و مضر برای کشور هستش که باعث می‌شه ما از پیشرفتهایی که در این حوزه‌ها صورت می‌گیره بی‌بهره بمونیم و خب مسؤولین ما هم این رو نمی‌خوان. مسؤولان به دنبال راه حلی هستن که از بخش‌های مفید و علمی اینترنت به بهترین شکل استفاده کنیم و بخش‌های غیر حلال و غیر مفید اون رو که باعث تخریب فرهنگی می‌شه جلوش رو بگیریم که وارد کشور نشه. علاوه بر اینکه اطلاعات ملی و میهنی ما در داخل کشور بمونه و ایمن باشه. به نظر من که کار بسیار خوبیه اگر واقعا با همین مفهوم عملی بشه. راستی، امریکا هم در سنا طرح چنین شبکه‌ای رو تصویب کرده و اونها هم دارن برای خودشون یک شبکه ملی درست می‌کنن در کنار اینترنت. کشورهای دیگه مثل کره و ژاپن و استرالیا و فنلاند و کانادا و فرانسه و … هم شبکه ملی دارن.

   حالا ان شا الله اطلاعات خیلی خوبی براتون توی این مقاله ای که خواهم نوشت، منتشر می کنم که نسبت به مزایا و مشکلات احتمالی که شبکه ملی برای کاربران خواهد داشت آشنا بشید.

   یا حق، موفق باشید.

 13. محسن جانم ممنون از جواب خیلی خوبتون.اما دو سوال دارم
  ۱- اینترنت جهانی در داخل ایران پا برجا میمونه (وزیر ارتباطات در ادامه تأکید کرد: از شهریور سال جاری نیز شرکت‌های ارائه دهند سرویس‌های اینترنت تنها می‌توانند اینترنت ملی یا همان اینترانت کشوری را ارائه دهند. )

  1. سلام آقای احمدزاده.

   بله. پا بر جا می‌مونه. قطع کامل ارتباط با اینترنت نه تنها امکان پذیر نیست بلکه بسیار مضر هم هست برای کشور.

 14. سوال دوم اینکه ایا در داخل ایران یا همون شبکه ملی باید سرور داشته باشیو برای یوزرهایی داخل شبکه ملی میخوان سایت بزنن یا میشه داخل شبکه ملی سرور داشته باشیم اما برای اینترنت جهانی هم قابل رویت باشه.یا اصلا باید برای اینترنت جهنی سرور جدا اینترنت ملی سرور جدا باشه و امکان ارتباط بین این دو وجود ندارد ممنون میشم نظر کارشناسی شما رو بدونم.یا علی ممنون

  1. اصلا هدف از شبکه ملی اینه که از خارج از کشور بهش دسترسی وجود نداشته باشه و مراکز داده داخل کشور باشن و وب‌سایتها و وب‌سرویسها داخل ایران root بشن تا اطلاعات شخصی افراد و اطلاعات ملی محفوظ بمونه. دسترسی به اینترنت جهانی هم از طریق چند تا gateway خاص که کاملا کنترل می‌شن و از نفوذ هکرها به داخل شبکه ملی جلوگیری خواهد شد انجام می شه.
   بنده کارشناس این موضوع نیستم. اطلاعاتی که دارم در این مورد به دلیل مطالعه اندکی هست که داشتم بر روی این موضوع.

 15. آقای پاک نیت اگه دست آقایون باشه سایتهای فیلم وموزیک هم حرامه چرا میخواین همه چیز رو از دید مذهب وحلال وحرام نگاه کنین.واقعا مسخره است .اینترنت حلال !

  1. سلام

   آقا مهدی عزیز، من نسبت به نوع اعمال “فیل + ترین + گ” در کشورمون نقدهای بسیاری وارد می‌دونم اما اصل اینکه محتوای مجرمانه و محتوای غیر اخلاقی باید مسدود بشه رو باهاش مخالفتی ندارم.

   ما دینمون اسلامه و باید بر اساس قوانین شرع عمل کنیم. حلال و حرام هم تعریف شده است در اسلام و باید بهش عمل کرد.

   به هر حال اگر کمی صبر کنید من به زودی در مورد سومین کنفرانس بین المللی مخابرات که ۴ مرداد برگزار شد و محور اصلیش شبکه ملی اطلاعات بود و در مورد اینترنت حلال هم صحبتهایی در اون شد براتون مطالب، فایل های تصویری و صوتی منتشر خواهم کرد.

   سربلند باشید و مرسی بابت ارائه نظرتون.

 16. این طرح تا پایان سال 94 به تمامی کشور عرضه میشه البته این بستر برای تماشای ip tv زیاد مناسب نیست البته درست است که ما همینش رو هم نداریم و منتظریم زود بیاد در کشور مانند مالزی اینترنت 100 مگابایت بر ثانیه رو مناسب برای تمشای iptvمناسب نمیدونن که من خیلی تعجب کردم اونها اکنون سعی بر این دارند اینترنت با پهنای باند 1 گیگابایتی رو بیارن تا بتونم ای پی تی وی رو به خوبی اجرا کنن فکر کنم این چنین طرحی در کشور ما هزینه سرسام اوری داشته باشه؟؟؟!!!!

  1. سلام آقا احسان گل.

   سرعت شبکه ملی ۲۰مگابیت بر ثانیه (به تفاوت مگابیت و مگابایت توجه کنیم) خواهد بود و این سرعت برای دریافت سرویس iptv مناسبه. البته اگر بیشتر باشه بهتره اما این سرعت برای iptv یه استاندارد محسوب می شه و کم نیست اصلا. اینترنت با اون پهنای باندی که شما می‌فرمایید رو کشور ما نه قصد ارائه اش رو داره و نه توان ارائه‌اش رو. بنابراین فعلا باید تا سالیان سال فکر اینترنت پرسرعت واقعی رو از سرمون بیرون کنیم. حتی زمانی که شبکه ملی در کل کشور پیاده سازی و بهره برداری بشه، باز هم دسترسی به اینترنت با همون سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه (یا همون حول و حوش) خواهد بود.

   بله. هزینه این طرح خیلی زیاده حالا ان شا الله اگر بتونم هر چه زودتر اون مقاله مرتبط با سومین همایش بین المللی مخابرات رو اماده می‌کنم تا اطلاعات بیشتری برای شما ان شا الله ارائه کنم.

   موفق باشید

 17. سلام
  با تشکر از اطلاع رسانیتون ، نظر من هم مثل خیلی از دوستان اینه که طرح خوبی باید باشه و امیدوارم توش موفق باشیم … همچنین از بعضی دوستان دیگه هم می خوام که نگاه بدبینانشون رو نسبت به بعضی مسائل عوض کنند ، من تو این چیزایی که خوندم نکته ی منفی ندیدم و امیدوار هم هستم که همین طور باشه …

  1. سلام؛

   ممنون از حسن نظر شما. این طرح به هر حال باعث اعمال محدودیت‌هایی به دسترسی‌های بی‌بند و بار به اینترنت خواهد شد. اما در کل برای کشور و خانواده ها مفیده به نظرم.

   موفق باشید

 18. سلام من یه سوال داشتم اما لطفا نخندین چوت من اطلاعات در مورد اینترنت اصلا ندارم از اینترنت فقط دانلود آهنگ بلدم با چت با خواهر برادرم که خارج از ایران هستن.
  شنیدم میگن اگه این اینترنت بیاد سایهای مثل یاهو.گوگل.ام اس ان و غیره بسته میشه یعنی با این حساب چت هم نمیتونیم بکنیم حالا میخوام ببینم این درسته؟برا امثال من که نزدیکترین عزیزانشون خارج از ایران هستن اگه اینجوری بشه که خوب بده پس اونوفت چطوری میتونیم با افراد خارج از ایرانم رابطه داشته باشیم؟

  1. سلام سرکار خانم آنیتا؛

   بلد نبودن شما اصلا خنده‌دار نیست. ما هم اینجا هستیم که به دوستان خوبی که مایل هستن یاد بگیرن کمک کنیم.

   خانم آنیتا، به نظر من مسدود کردن اینترنت به طور کل برای کشور مفید نیست بلکه ضرر هم داره و مسؤولین هم متوجه این موضوع هستن. چون قطع دسترسی به اینترنت یعنی قطع فرایند گسترش مرزهای دانش در کشور.

   دولت مخالف ارتباط برقرار کردن شما با عزیزانتون نیست و هدف از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات هم این نیست که ارتباطات انسانی قطع بشه. هدف از راه‌اندازی این شبکه حفظ امنیت اطلاعات ملی و میهنی هستش که توسط هکرهای خارج از ایران دزدی اطلاعات صورت نگیره و اطلاعات امنیتی بر روی شبکه ملی جریان پیدا کنه. دسترسی به اینترنت همچنان وجود خواهد داشت. نگران نباشید.

   ممنون از نظرتون.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *