یک طرح پوستر چاپی برداری زیبا خلق کنید

  • 1390/2/6
  • مهرداد ارجمندی
  • 3

قدم به قدم و مرحله به مرحله از فرایندی که خدمت شما می آورم پیروی کنید تا بتوانید طرحی را که برای یکی از پوستر های اخیرم آماده کردم طراحی کنید . پوستری که اسمش را “طیف” گذاشتم . کار را با نوع سفارشی ساخته شده در ایلاستریتور آغاز کنید و سپس وکتورهای گرافیکی خود را از آنجا به فوتوشاپ می آوریم تا با قلموی های فوتوشاپ و حالت های ترکیب سازی و… هم بر روی آنها کار کنیم.

 

پوستر طیف ما در واقع الهام گرفته شده از طیف کامپیوترهای قدیمی ZX دهه ی هشتاد است . ویژگی این طرح نوع سفارشی ساخته شده ی آن است که با طیف رنگهای زیادی ترکیب شده است و سپس از با حداکثر بافتهای ممکن ترکیب شده و متناسب با پشت زمینه در آمده . تم و قالب کلی به خوبی میکس و ترکیب شده و یک تم یکپارچه دهه هشتاد را که ترکیبی از مدرنیزه و کلاسیک است به نمایش درآورده .

کار را در ادوبی الاستریتور آغاز می کنیم . یک پوشه ی جدید باز کنید و شروع کنید به تجسم بخشیدن المان های پایه ای با ابزار “خودکار” . کلید شیفت را هنگام کشیدن هر زاویه و خطی پایین نگه دارید تا زوایای تند و سخت در کار ایجاد شود . عنوان این پوستر طیف است پس تا جایی که ممکن است باید خطوط زوایا و در کل طراحی را حول این کلمه بگردانیم.

طراحی هر حرفی را از حرف قبلی آغاز کنید و تا بعدی ادامه دهید . با این حال اضافه کردن های زیاد در مکان ها خاص ضروری و احتناب ناپذیر است .

خود کلمه ی طیف خودش می تواند روح و ایده ای به شما برای طراحی کار بدهد . خط ها و path ها را هنگامی که یک کلمه ی قابل تشخیص طراحی کردید تمام کنید .

 

تعدادی راهنمایی بر روی نقاط کلیدی path بکشید . با استفاده از ابزار Direct Selection ( انتخاب مستقیم) ،path ها را بگیرید و در خط بالایی طرح چاپی بگذارید . به یاد داشته باشید که شیفت را برای محدود کردن زوایا پایین نگه دارید .

هنگامی که تمامی آنها در جای درست و بهینه قرار گرفت ، یک قدم به عقب بازگردید تا یک نگاه کلی به کار بیاندازید .

اگر همه ی آنها به نظر خوب رسید ، غلظت استروک path  را بالا ببرید تا خط کار ضخیم تر شود .

طرح چاپی را انتخاب کنید و به Object > Expand بروید .فقط چک باکس Stroke را انتخاب کنید تا خطهای path را به شکلهای سالید تبدیل کنید .

آن را با رنگ خاکستری پر کنید یا می توانید به جای این کار شفافیت آن را کم کنید . سپس با میان بر (CMD+2) آن شی را در مکانش قرار داده و قفل کنید . سپس با استفاده از ابزار خودکار، دنباله ی هر حرفی را ادامه دهید . استفاده از Smart Guides با  فرمان (CMD+U) می تواند کمک بسیار بزرگی به شما در این فرایند و کار باشد .

همین طور ادامه دادن و گرفتن دنباله ی هر حرفی را ادامه دهید . هر زمان که نوع خط تغییر کرد یک شکل جدید درست کنید .

هنگامی که کل ناحیه ی انتخابی را دنبال کردید و ادامه دادید ،قفل  متن اصلی را باز کنید و آن را به گوشه ای جابجا کنید . حالا بر روی این نسخه ی جدید کار می کنیم که از تعداد قسمتهای مستقل زیادی تشکیل شده است .

یک rainbow ساده  به رنگ قرمز ، زرد ، نارنجی ، سبز آبی و صورتی تنظیم کنید . با استفاده از این توالی هر زنجیره ای که طراحی کرده اید را با توجه به path پر کنید .

متن تایپ شده را دابلیکیت کنید و آن را به گوشه ای ببرید .نسخه ی دابلیکیت شده  که رنگی است را با گرادیان سیاه تا سفید پر کنید سپس زاویه ی هر گرادیان را طوری تنظیم کنید که خطوط در امتداد  هر قطعه جهت گیری شده باشد  .

 

از درون پالت گرادیان ، دسته ی سیاه و سفید را از ویرایش گر گرادیان انتخاب کنید و آنها را با سواچ رنگی متناسب با رنگهای سالید متن اصلی جایگزین کنید . اولین بلوک قرمز است که در ادامه ی نارنجی می آید. پس اولین گرادیان بلوک از قرمز به سمت نارنجی است . اساسا  طیف هر گرادیان باید از رنگ بلوک قبلی تا رنگ بلوک بعدی تغییر کند .

طرح باید به طور طبیعی مشابه با رنگ و جریان طیف یکپارچه باشد به استثنای برخی اشکال متقاطع که باید با گرادیان  نزدیکترین رنگهای  موجود پر شود .

 

 

یک پوشه جدید در فوتوشاپ ایجاد کنید ، و از اندازه های پوستری A3 استفاده کنید : 297x420mm در 300dpi . یک بافت پشت زمینه ی مناسب را وارد کنید که متناسب با همین اندازه ها باشد می توانید آن را از Shutterstock بگیرید .

به منظور حفظ قابلیت ویرایش هر زنجیره طرح تایپ ما نیاز داریم تا هر قطعه و تیکه را به طور مجزا وارد فوتوشاپ کنیم. یک جعبه اطراف طرح بکشید و آن را به همراه اولین قسمت انتخاب کنید .

 

اولین شی را در فوتوشاپ وارد کنید و به صورت Pixels آن را رندر کنید . به ایلاستریتور باز گردید و شکل  بعدی و جعبه حاوی آن را انتخاب کنید.

جعبه ی ظرف تضمین می کند که تمام قطعات و تیکه ها دقیقا در وسط قرار دارند ، در واقع این کار بهتر از آن است که به طور پیش فرض آن را در مرکز پوشه قرار دهید . هر لایه را با تیکه های مستقل بسازید .

تمام لایه های زنجیری تایپ را انتخاب کنید و حالت blending mode آن را به حالت Linear Burn تغییر دهید . تمام تیکه ها را در یک گروه قرار دهید ( با فرمان  CMD+G )

 

بر روی لایه ی  یکی از قطعه ها دابل کلیک کنید تا پنجره ی لایر استایل را باز کنید . یک Drop Shadow بزرگ اضافه کنید تا Color Burn یا رنگ سوختگی را تنظیم کنید . فاصله و دیستنش را به صفر برسانید ولی گستردگی و سایز را بزرگ کنید تا  افکت سوختگی را تا زیر لبه های متن گسترش دهید .بر روی این لایه راست کلیک کنید و Copy Layer Style را انتخاب کنید سپس لایر استیال را بر روی ادامه لایه های متن بگذارید .

 

 

یک Layer Mask به گروه زنجیره ای تایپ شده اضافه کنید ، سپس با استفاده از یک Watercolor Photoshop Brush نوشته را زبر و ضخیم کنید . قلمو را به صورت شفافیت کم تنظیم کنید تا به آن نوای های مختلفی بدهید ، و زاویه را از آپشن جعبه ی  براش بچرخانید تا به بافت تغییراتی بدهید .

 

لبه های متن را با اضافه کردن کمی زمینه های شبیه سازی شده در کنار لبه های هر کلمه با استفاده از ابزار Clone Stamp کج کنید . ناحیه های شبیه سازی شده هم با لایر ماسک گروه مادر تاحت تاثیر قرار می گیرد .

در تمام اطراف بوم و صفحه ی کار یک ناحیه ی انتخابی درست کند و آن را با رنگ مشکی پر کنید تا یک مرز ایجاد کنید . blending mode را به  Overlay 60% تغییر دهید تا مرز را با حالت پشت زمینه ترکیب کنید . یک لایرماسک اضافه کنید و لبه های ساده را با یک قلم Watercolor کج کنید .

 

 

در آخر یک عنوان کوچک به طرح پوستر در ناحیه ی پایین آن اضافه کنید . من به شخصه آن را ” Spectrum’”  یعنی همان طیف نامیدم . با تاریخ 1982 که همان تاریخ طیف ZX است !

 

امیدوارم از آموزش امروز خوشتان آمده باشد در قسمت نظرات منتظر شما هستم ….

منبع :Blog. spoon graphics

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. سلام من رویا ام رشتم گرافیکه ترم دومم خیلی از کار پوسترت خوشم اومد وبلاگ خوبو مفیدی داری دوست عزیز اگر دوست داشتی منو لینکم کن : DAMON1.BLOGFA.COM

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *