براي دريافت اپليكيشن‌هاي رايگان آندروئيدي به زبان فارسي به “كافه‌ بازار” سر بزنيد !

  • 1390/2/10
  • محسن پاك نيت
  • 37

با معرفي سيستم‌ عامل آندروئيد شركت گوگل براي تجهيزات ارتباطي، اطلاعاتي و رايانه‌اي همچون تلفن‌هاي همراه هوشمند، Padها و … و حضور فعال شركت سامسونگ و HTC در بازار ايران كه عمدتا محصولات جديد خود را با اين سيستم عامل و به قيمت بسيار پايين‌تري نسبت به محصولات شركت Apple به كاربران عرضه مي‌كنند، نظر مردم ايران به سمت آندروئيد جلب شد و عده‌ي زيادي از هموطنان ما محصولات مختلف مبتني بر اين سيستم عامل را خريداري كردند.

اما مشكل عمده‌ي كاربران ايراني، تهيه اپليكيشن‌هايي به زبان فارسي و همچنين دريافت اپليكيشن‌ها از بازار آندروئيد است كه به علت تحريم‌هاي موجود عليه ايران، امكان دريافت نرم‌افزارهاي مورد نياز بسيار سخت و پيچيده است و همانطور كه مي‌دانيم، جذابيت استفاده از تلفن‌هاي همراه هوشمند و وسائلي از اين دست، به خاطر تنوع و كاربردي بودن اپليكيشن‌هاي آنهاست و اگر اپليكيشن‌هاي مناسب و جذاب در اختيار نباشد، اين وسائل نيز محبوبيتي نخواهند داشت.

تا قبل از معرفي اپليكيشن آندروئيدي “بازار” كه پس از نصب بر روي تلفن‌همراه، امكان دريافت و نصب اپليكيشن‌هاي اين سيستم‌عامل را براي كاربران ايراني فراهم مي‌كرد، كاربران آندروئيد واقعاً در مضيقه بودند كه “بازار” تا حدي اين مشكل را مرتفع نمود. امروز اين اپليكيشن بالاخره از نسخه آزمایشی خارج شد و ارسال نسخه یک آن به طور خودکار از ساعاتی پیش آغاز شده است. بازار توسط تيم نرم‌افزاري”شرکت همراه همزبان ایرانیان” توليد شده و توسعه يافته است و مي‌توانيد نسخه 1 اين اپليكيشن را با كليك بر روي لينك زير و از سرور اصلي “بازار” دريافت كنيد:

بر روي تصوير كليك كنيد تا بارگذاري آغاز شود
بر روي تصوير كليك كنيد تا بارگذاري آغاز شود

در به روز رساني اخير اپليكيشن بازار، نظرات كاربران مد نظر قرار گرفته است و امکانات بسیاری که از سوی كاربران درخواست شده بود به بازار افزوده شده‌اند كه مهمترين آنان عبارتند از:

  • امکان جستجو
  • نمایش برنامه‌های تازه افزوده شده به بازار
  • امکان تنظیم زبان بازار و توضیحات برنامه‌های آن بدون تغییر زبان دستگاه
  • اسکن کُدهای QR برای کافه بازار
  • اسکن کدهای QR مارکت گوگل و یافتن برنامه مورد نظر بر روی بازار

به عنوان مثال، قابليت جستجو در ميان اپليكيشن‌هاي كافه‌بازار را در تصوير زير مشاهده مي‌كنيد.

قابليت جستجو در ميان اپليكيشن‌ها كه به بازار نسخه 1 افزوده شده است
قابليت جستجو در ميان اپليكيشن‌ها كه به بازار نسخه 1 افزوده شده است

يكي از امكانات مورد توجه كاربران كه توسط تيم توسعه بازار نيز مد نظر قرار گرفت، اپليكيشن‌هاي فارسي و ايراني است كه طرفداران بسياري نيز دارد و گروه نرم‌افزاري “همراه همزبان ايرانيان” نيز اين قول را به كاربران داده است كه تا حد توان براي رفع نيازهاي موجود و توليد نرم‌افزارهاي بومي و ايراني تلاش خواهد كرد. گروه نرم‌افزاري توسعه بازار، جمله زير را به عنوان رسالت و هدف خود بيان كرده است:

مهمترین هدف ما تبدیل این مجموعه به سکوی اصلی توزیع و دریافت برنامه‌های ایرانی گوشی‌های هوشمند و به تبع آن گسترش فعالیت‌های برنامه‌نویسی در این حوزه است. احتمالاً تابه‌حال علاوه بر برنامه‌های ایرانی تولید شرکت ما، برنامهٔ گاهشمار خورشیدی آقای امیر رجبی را در بازار مشاهده کرده‌اید. آقای رجبی  این برنامه را به رایگان در اختیار ما و کاربران ایرانی قرار داده‌اند که جا دارد در این خبرنامه از ایشان به عنوان اولین فرد خارج از مجموعه همراه همزبان ایرانیان که برنامه خود را بر روی بازار عرضه کردند تشکر کنیم.

هرچه تعداد کاربران این سکو افزایش یابد، انگیزه تولید برنامه‌های حرفه‌ای هم در میان برنامه‌نویسان ایرانی افزایش می‌یابد و تا امکان درآمدزایی برای این قشر که ما هم جزء کوچکی از آن هستیم ایجاد نشود نمی‌توان انتظار دریافت خدمات حرفه‌ای را، همانند آنچه در همه جای دنیا ارائه می‌شود، داشته باشیم. ما تمام تلاش خود را برای ایجاد امکان درآمدزایی برنامه‌نویسان انجام می‌دهیم و امیدوار هستیم با همکاری اپراتورهای تلفن همراه و بانک‌های ایرانی ساده‌ترین راه برای خرید و فروش از طریق موبایل را فراهم کنیم. در اینجا باید تأیید کنیم که خدمات رایگان بازار همواره رایگان خواهد ماند و ما از آنهایش نیستیم!

نمونه‌اي از اپليكيشن‌هاي ايراني و فارسي موجود در بازار
نمونه‌اي از اپليكيشن‌هاي ايراني و فارسي موجود در بازار

امروز پروژه وب بازار آندروید و وب‌سايت رسمي مربوط به آن با نام “كافه‌بازار” نيز رونمايي شد و با اين اقدام خوب، دريافت و استفاده از اپليكيشن‌هاي آندروئيدي براي كاربران بسيار ساده‌تر از قبل خواهد بود و كاربران می‌توانند مجموعه برنامه‌ها را بر روی رايانه و یا تلفن همراه آندروئيدي خود مرور کنند. در ادامه به معرفي مختصري از اين بازار تحت وب اپليكيشن‌هاي آندروئيدي خواهيم پرداخت.

نمايي از صفحه اصلي كافه بازار
نمايي از صفحه اصلي كافه بازار

كافه‌بازار (www.cafebazaar.com) محلي است كه در آن برنامه‌نويسان آندروئيد، كانال توزيع مناسبي جهت انتشار محصولات توليدي خود و كاربران آندروئيد، محلي مناسب براي يافتن اپليكيشن‌هاي مورد نيازشان و دسترسي راحت به آنچه كه به دنبالش هستند را در اختيار دارند. كافه‌بازار، نقطه ارتباط توليد‌كننده و مصرف كننده‌ي اپليكيشن‌هاي آندروئيدي است و نياز كاربران فارسي زبان به استفاده از ماركت گوگل را تا حد زيادي مرتفع مي‌نمايد.

البته كافه‌بازار در حال رشد و توسعه است و دائما به اپليكيشن‌هاي موجود در آن افزوده خواهد شد. در حال حاضر و در زمان نوشتن اين متن، اپليكيشن‌هايي براي اطلاع از اوقات شرعي، برنامه حركت قطارهاي مترو، قبله نما، بيش از 100 كتاب شعر از شاعران نامي معاصر و پيشين كشور عزيزمان، تقويم و سالنامه ميلادي و شمسي و هجري، اپليكيشن‌هاي پخش و مديريت فايل هاي صوتي و ويدئويي و تصويري، مرورگرهاي وب، بازي‌هاي مختلف، ابزارهاي انتشار مطالب در وب، نرم‌افزارهاي اطلاع از وضعيت آب و هوا، نرم‌افزارهاي آموزشي مختلف همانند آموزش رياضيات و زبان انگليسي، ابزارهاي مختلف همانند ماشين حساب پيشرفته و نرم‌افزارهاي مديريت زمان و …، اپليكيشن‌هاي مربوط به شبكه‌هاي اجتماعي، نرم‌افزارهاي خبري و رسانه‌اي، نرم‌افزارهاي ارتباطي مثل انواع پيام‌رسان‌ها، نرم‌افزارهاي پزشكي و درماني، كتب الكترونيكي و … وجود دارد و دائما به تنوع و تعداد اين اپليكيشن‌ها افزوده مي‌شود.

به عنوان مثال صفحه‌ي زير تنوع بازي‌هاي آندروئيدي موجود در “كافه‌بازار” تا به امروز را نشان مي‌دهد:

تنوع خوب اپليكيشن‌ها در كافه‌بازار (اين تصوير مربوط به صفحه بازي‌هاست)
تنوع خوب اپليكيشن‌ها در كافه‌بازار (اين تصوير مربوط به صفحه بازي‌هاست)

به تمام دارندگان گجت‌هاي آندروئيدي توصيه مي كنيم به كافه‌بازار مراجعه كرده و با نظرات خود، تيم توسعه اين نرم‌افزار و بازار اينترنتي را در انجام بهتر امور و كسب موفقيت‌هاي بيشتر ياري كنند و حتما به صفحه سؤالات متداول كافه‌بازار و صفحه راهنماي كافه‌بازار سر بزنيد.

نظر خود در مورد اين مطلب را با مجله اينترنتي گويا آي‌تي در ميان بگذاريد.

محسن پاك نيت

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 37 دیدگاه
  1. باسلام از شما خواهش میکنم که یک برنامه برای قفل کردن پوشه عکس وفیلم به من معرفی کنید با تشکر

  2. چرا وقتی یکی از بازی هاتون رو ارتقا دادم از اول بازی اومد؟؟؟؟؟؟ اسم بازی مزرعه ی شادی هستش

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *