فهرست وب سایت‌ها (وب دایرکتوری)

  • 1390/2/16
  • ITTeach
  • 11

امروزه کاربران اینترنت برای یافتن یک وب سایت از موتورهای جستجوگر نظير گوگل استفاده می کنند. روش کار موتورهای جستجوگر بر اساس کلمات کلیدی می باشد. شما وقتی کلمه ای را جستجو می کنید، موتور جستجوگر لیستی مرتب شده از وب سایت هایی مرتبط با کلمه مورد نظر در اختیار شما می گذارد.

روش دیگری برای یافتن یک وب سایت، استفاده از فهرست وب سایت ها ويا وب دایرکتوری ها می باشد. فهرست وب سایت ها مجموعه ای طبقه بندی شده از وب سایت ها بر روی اینترنت می باشد. شما می توانید وب سایت ها را در گروه و زیرگروه های مختلف جستجو کنید و وب سایت مورد نظر خود را بیابید. استفاده از فهرست وب سایت ها برای یافتن یک وب سایت به محبوبیت استفاده از موتورهای جستجوگر نمی باشد ولی در مواردی می توانید بسیار مفید باشد.

فرض کنیم شما به دنبال لیست وب سایت های ایرانی و در ارتباط با “هنر” می باشید. شما می توانید با جستجوی این کلمه در گوگل وب سایت های مرتبط با این کلمه را مشاهده کنید. سپس از بین این وب سایت ها، آن هایی را که با موضوع مورد نظر شما بیشتر ارتباط دارد باز کرده و با بررسی مطالب آن وب سایت متوجه خواهید شد که آن وب سایت، وب سایت مورد نظر شما می باشد ویا خیر. بطور مثال اگر شما کلمه “هنر” را در گوگل جستجو کنید:

بدیهی است به دلیل آنکه گوگل تمام وب سایت هایی را که به نحوی از کلمه هنر استفاده کرده باشند را در لیست وب سایت های مرتبط با کلمه جستجو شده قرار می دهد، بیش از 16 میليون وب سایت به شما در ارتباط با کلمه “هنر” ارائه می گردد. طبیعی است که بیشتر این وب سایت ها با موضوع مورد نظر شما همخوانی نداشته باشند به همین دلیل وقتی شما چند صفحه اول نتایج گوگل را بررسی کنید ممکن است از بین چند صد وب سایت فقط به چند وب سایت سر بزنید.

ولی اگر برای همین موضوع به یک وب دایرکتوری رجوع کنید، در اینجا ما از وب دایرکتوری http://www.iranww.com استفاده کرده ایم، به راحتی می توانید گروه “هنر” را انتخاب کرده و وب سایت های این گروه را مشاهده کنید:

در يک وب دایرکتوری شما با تعداد بسیار کمتری از وب سایت ها روبرو می شوید ولی از آنجا که این وب سایت ها بصورتی دستی به این فهرست اضافه شده اند با موضوع شما بیشتر هماهنگ خواهند بود و شما راحتر می توانید وب سایت مورد نظر خود را بیابید.

همانطور که بررسی شد تفاوت اساسی فهرست وب سایت ها با موتورهای جستجوگر در نحوه ارائه خدمات آنها می باشد. موتورهای جستجوگر بر اساس کلمات کلیدی کار کرده و وب سایت های در ارتباط با یک یا چند کلمه کلیدی را در اختیار شما قرار می دهند ولی فهرست وب سایت ها مجموعه ای طبقه بندی شده از وب سایت ها می باشند که شما می توانید در گروه و زیر گروه های مختلف، وب سایت مورد نظر خود را بیابید.

به دلیل گسترش کمتر وب دایرکتوری ها در بین کاربران اینترنت و استفاده بیشتر از موتورهای جستجوگر می توان سوال کرد که آیا نیازی به اضافه کردن وب سایت خود به فهرست وب سایت ها و وب دایرکتوری ها می باشد ویا خیر؟

اگر انتظار داشته باشیم که با ثبت وب سایت خود در یک یا چند فهرست وب سایت ها، آمار بازدیدگنندگان وب سایت ما بصورت چشمگیری افزایش یابد، جواب منفی می باشد. چرا که به دلیل کاربرد کمتر وب دایرکتوری ها نمی توان انتظار داشت که بتوانند بطور مستقیم در تعداد بازدیدکنندگان وب سایت ما تاثیر گذار باشند. اما از طرف دیگر با بالابردن موقعیت شما در فهرست نتایج موتورهای جستجوگر می توانند نقش مهمی در تعداد کاربران شما داشته باشند. موتورهای جستجوگر، بخصوص گوگل، اهمیت ویژه ای به وب دایرکتوری های مورد اعتماد خود می دهد. اگر شما عبارت وب سایت های ایرانی را در گوگل جستجو کنید، در صفحه اول لیست وب دایرکتوری های مورد اعتماد گوگل را خواهید دید:

 

فرض کنیم شما به تازگی يک وب سایت راه اندازی کرده اید و منتظر هستید که وب سایت شما به لیست وب سایت های گوگل اضافه شود. این امر ممکن است چند روز ویا حتی چند ماه زمان نیاز داشته باشد. درواقع شما باید منتظر باشید که گوگل وب سایت شما را پیدا کرده، محتوای آن را بررسی کرده و درنهایت به لیست وب سایت های خود اضافه کند. اما اگر شما وب سایت خود را، بطور مثال در فهرست وب سایت های ایرانی، در گروه و زیرگروه مناسب ثبت کنید (برای ثبت وب سایت خود می توانید از لینک روبرو استفاده کنید: http://www.iranww.com/add.php)، به دلیل آنکه این فهرست حداکثر هر 48 ساعت یک بار در گوگل به روز رسانی می شود، گوگل حداکثر ظرف مدت 48 ساعت وب سایت شما را اصطلاحا ایندکس می کند و از وجود وب سایت شما باخبر می شود. اگر عنوان و محتوای وب سایت شما با گروه و زیرگروه انتخاب شده همخوانی داشته باشد می تواند در ارتقا رتبه شما در فهرست وب سایت های یافته شده توسط گوگل ارتقا دهد. در واقع عنوان گروه و زیرگروه به عنوان کلمات کلیدی و در ارتباط با وب سایت شما در نظر گرفته می شود و گوگل با استفاده از این کلمات کلیدی ماهیت وب سایت شما را بهتر تشخیص خواهد داد.

البته باید درنظر داشت که فاکتورهای بسیار زیادی در رده بندی لیست وب سایت های یافته شده توسط گوگل نقش دارند و صرفا با ثبت وب سایت خود در وب دایرکتوری ها نباید انتظار داشت که وب سایت شما در صفحه اول گوگل مشاهده شود ولی می توان اطمینان داشت که در رنک شما در موتورهای جستجوگر تاثیر گذار هستند.

چند وب دایرکتوری معتبر:

فهرست وب سایت های ایرانی

ایندکس ایران

لینکستان

لینک من

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
    1. فهرست وب سایتهای ایرانی ریدایرکت شده به یک صفحه غیر اخلاقی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *