ایجاد پشت زمینه حبابی

 • 1390/3/12
 • مهرداد شکری نسب
 • 8

سلام
امروز هم مثل رویهای قبل به دنبال ایجاد یک پشت زمینه زیبا ، بدون استفاده از ابزار خارجی فتوشاپ هستیم. پشت زمینه امروز ما ، در چند مرحله کوتاه ساخته خواهد شد و در آن با ابزار فوق العاده Lighting Effect آشنا خواهیم شد.

بنابراین به سراغ آموزش می ریم :

1. یک صفحه جدید 400 در 400 پیکسل ایجاد نمایید . ( دیگه باید این رو بلد باشید ، اگه با آموزش های قبلی ما همراه نبودید CTRL + N رو فشار بدید ) :

Width : 400 pixel
Height : 400 pixel
Resolution : 72 dpi ( یا هر مقدار دیگری که خودتون دوست دارید )
color mode : RGB

فکر می کنم توجه به این نکته خالی از لطف نباشه که مقدار resolution رو به نسبت طرحی که می خواین طراحی کنید باید تنظیم کنید . ببینید برای طراحی های تحت رایانه ، وب و … مقدار 72 کافی است و برای طراحی های چاپی ( پوستر ، کارت ویزیت ، بنر و … ) بهتره اون رو روی 300 یا 400 بگذارید .

2. کلید d از روی کیبورد را فشار دهید . این عمل باعث می شود تا رنگ های foreground و background ( که در آموزش های قبلی به آنها اشاره شد ) به ترتیب به رنگ های سیاه ( #000000 ) و سفید ( #FFFFFF ) تبدیل شود .

3. از منوی عزیز که در عکس مشخص شده وارد قسمت Render شده و سپس Clouds را انتخاب کنید . ( Clouds یکی از بهترین ابزاری است که دست اندر کاران فتوشاپ تا به حال ایجاد کرده اند . یکی از علل آن را در همین آموزش خواهیم دید ) :

4. حال از همان منوی دوست داشتنی ( منوی  ) ، وارد قسمت Stylize شوید . سپس در لیست باز شده به دنبال Glowing Edges بگردید و آن را انتخاب کنید تا صفحه جدید باز شود .

5. در صفحه باز شده ، به پیشنهاد بنده به دنبال عکسی بگردید که حاصل آن تقریبا شبیه عکس زیر باشد . ( اینکه حتما مانند عکس زیر باشد اصلا مهم نیست )

6. حال دوباره از همان منوی منحوس ( منوی  ) وارد قسمت Sketch و سپس وارد plaster شوید .

7. در صفحه باز شده مقدار Balance و Smoothness را روی مقداری قرار دهید که بیشتر شبیع عکس زیر باشد . به هیچ وجه اصراری به روی اعداد خاصی نمی کنم.

8. حال به مرحله ای می رسیم که به کل هدف اصلی آموزش استفاده از این ابزار فتوشاپ بود . یعنی ابزار Lighting Effect . از همان همنوی همیشگی ( منوی  ) وارد قسمت Render شوید و سپس منوی Lighting Effect را باز کنید .

9. در صفحه جدید ، مقدار Style را روی Blue Omni تنظیم نمایید . سپس دایره ای را که در عکس چپ قرار دارد به سمت چپ پایین تصویر انتقال دهید و اندازه آن را دو برابر حالت عادی آن کنید . این کار را نیز کاملا سلیقه ای به عهده خود شما می گذارم.

10. حال Ok را بزنید . سپس به در همان منوی شوم ( منوی  ) وارد قسمت Sketch شده و Chrome را بزنید . در صفحه جدید مقادیر را باز هم دل خواه تنظیم کنید . به گونه ای که عناصر موجود در عکس شبیه حباب به نظر بیایند .  مثلا می توانید Detail را روی 5 و Smoothness را روی 10 قرار دهید .

11.با زدن همزمان دو کلید CTRL + U یا همان مراجعه به Image -> Adjustment -> Hue/Saturation عکس خود را رنگی کنید . ( کمک : بهتر است گزینه Colorize را در صفحه باز شده انتخاب کنید )

نهایتا باید تقریبا چنین چیزی داشته باشید :

شاید بابت آموزش داده شده و نتیجه نه چندان دلچسب و همراه نبودن همه مراحل با عکس ، از دست بنده دلخور شده باشید . اما به اعتقاد من ، برای اینکه کم کم قدرت خلاقیت ، هنر ، رنگ بندی و توان بازی با ابزار فتوشاپ و تغییر آن ها به شما القا شود نیاز است تا چند آموزش را بدون عکس ، بدون توضیحات جزء به جزء و گاهی اوقات بدون ارائه توضیحات آموزشی ارائه شود تا هنر استفاده از ابزار فتوشاپ را ، به صورت تجربی بیاموزید .  این راهی است که بسیاری از هنرمندان امروز فتوشاپ ، آن را طی کرده اند . توجه کنید که افراد موفق ، تنها پایه و اساس هنر را از آموزش دهنده ها دریافت می کنند .

پس هنر خودتون رو به کار بگیرید و سعی کنید با نهایت خلاقیت ، طرح های جدید بسازید .

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
 1. ممنونم از شما
  اولین کاری بود که نتایج اخرش تقریبا شبیه کار شما شد .
  :دی
  کم کم به خودم امیدوار شدم آخه میداشتم ناامید میشدم
  خواهشا بیشتر روی کارهای گرافیکی و طرح های رویایی کار کنید که خیلی از مطالب داخل اونها نهفته و سریع تر یاد میگیریم
  در ضمن اونها هم باید مثل این آموزشتان واضح بگید در غیر اینصورت به خواسته خودتان که یادگیری ما هست :دی نمیرسید.
  تشکر فراوان از زحمات شما

 2. مهیار جان ، باور کنید در طرح های قبلی هم ، در نتیجه نهایی تنها تغییراتی جزئی مثل تغییر رنگ ایجاد کردم
  طرح نهایی رو من همیشه زیباتر می کنم ( به اعتقاد خودم البته ! ) که شما هم برید دنبالش و طرحتون رو اون شکلی کنید
  فتوشاپ اصلا برنامه سختی نیست ، جایی برای نا امیدی نیست !

 3. اولین باری بود که توو عمرم دست به فوتوشاپ زدم از بیکاری عالی بود
  اصلا هم سخت نبود مرسی مرسی

 4. دستور عمل ایجاد حباب در فتوشاپ خیلی خوب و لازم بود من کتاب فتوشاپ دارم اما انقدر قطوره که پیدا کردن سوالم توش سخته واقعا متشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *