متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

راهنمای تعویض کانکتور هدفون استریو

12345 (4 نظر - میانگین: 2٫50 از 5)
Loading...
32,434

جک صوتی هدفون با اندازه نامناسب و غیر استاندارد مثلا قطر ۲.۵ میلی متر به جای ۳.۵ میلی متر می تواند سبب شود استفاده از آن هدفون در دستگاه های مختلف امکان پذیر نباشد و چه بسا شما را مجبور به خرید هدفون جدید نماید. در مقاله حاضر به شما می آموزیم اگر برخی ابزارهای خاص در دسترس داشته باشید، خواهید توانست با جایگزین کردن جک استاندارد هدفون با جک به اندازه دلخواه هدفون مورد علاقه خود را نگه داشته و در خرید یک هدفون جدید صرفه جویی کنید.

مواد لازم

به جز هدفون یا کابلی که قصد دارید سری اتصالش را عوض کنید، به یک جک یدکی صوتی که اندازه مورد نظر شما را تامین می کند نیاز دارید. شما می توانید این جک را یا به صورت(آنلاین) و یا در فروشگاه های الکتریکی محل سکونت خود یافته و خریداری کنید.

وقتی اجزا جک خریداری شده را از هم جدا کنید، چیزی شبیه به تصویر بالا پیش رویتان نمایان می شود. همانطور که ملاحظه می کنید محل اتصالات  در قطعه سمت چپ از نوع پیچی است. درست است، هیچ تجربه قبلی یا مهارت در لحیم کاری مورد نیاز نیست! اگر یک هویه در دسترس شما بود، قطعا می شود از آن برای محکم کاری استفاده کرد اما یک ضرورت نیست. برای اطلاعات بیشتر بخش انتهایی مقاله را ببینید.

شما همچنین یک چاقوی کوچک و  فندک لازم خواهید داشت و این ایده خوبی است اگر یک ناخن گیر کوچک هم کنار دیگر وسایل بگذارید شاید لازم شود.

سیم های درون کابل

اولین کاری که شما باید انجام دهید جدا کردن کانکتور فعلی از هدفون توسط قطع کردن یا چیدن کابل است. در مرحله بعد حواستان باشد که روکش مشکی رنگ کابل را که در بر دارنده سیم هاست با دقت ببرید تا سیم های درونی قطع نشوند. در این مواقع چاقوی کوچک خیلی بهتر از سیم لخت کن جواب می دهد و به این خاطر از چاقو استفاده کنید، دیگر اینکه استفاده از ناخن گیر برای لخت کردن سر سیم های نازک احتمالا شما را شگفت زده می کند که چرا تا کنون از ناخن گیر برای سیم های الکتریکی نازک استفاده نکرده بودید!

اکثر کابل های صوتی و هدفون ها دارای سه یا چهار سیم رنگی درون روکش کابل می باشند: به رنگ های قرمز ، سبز یا آبی ، و  یک سیم لخت مسی. اگر چهارتا سیم وجود داشته باشد، این امکان وجود دارد که دو ععد آن ها سیم بدون روکش مسی باشد. سیم قرمز مربوط به کانال سمت راست ، سبز یا آبی مربوط به کانال سمت چپ ، و سیم های لخت مربوط به زمین است. این رنگ ها می تواند متفاوت باشد ، اما کانال سمت راست تقریبا همیشه سیم قرمز خواهد بود و سیم زمین معمولا یک کابل به رنگ زرد است اگر از نوع روکش دار باشد و لخت نباشد.

هدفون های ارزان قیمت معمولا پوشش رنگی برای هر یک از سیم های درونی ندارند. در این هدفون ها هر سیم توسط یک پوشش رنگی از سیم دیگر تمیز داده می شود، که اغلب با نخ نایلون به سیم های مسی بافته شده. اگر به این نوع سیم ها برخورد کردید احتمالا بهتر است بی خیال تعویض شده و در این مورد به خرید هدفون جدید فکر کنید! با این حال، اگر شما مثل من کله شق و سمج هستید، هنوز هم می تواند این چنین هدفون هایی را با تعویض جک راه بیاندازید به طوری که مانند روز اولش کار کند. فندک را روشن کرده و به سیم ها نزدیک کنید- با دقت! – تا رشته های نایلون ذوب شده و رنگ از سیم ها برود. متناوبا ، شما می توانید از سنباده فولادی یا یک جسم زبر مناسب برای حذف رنگ استفاده کنید. هدفون های بهتر هم ممکن است پوشش رنگی روی سیم مس داشته باشند و اگر قصد داشتید با سنباده فولادی با این روش رنگ زدایی کنید، به دقت و به آهستگی این کار را انجام دهید تا از وارد آمدن صدمه به سیم ظریف مسی جلوگیری شود.

در هر صورت ، سیم ها را به اندازه کافی لخت کنید، رنگ ظاهری را بزدایید، و سعی کنید آنها را تا انجا که ممکن است راست نگه دارید. این کارها آنقدر که  به نظر می رسد سخت نیست، فقط نیاز به یک دست با حرکات آهسته و کمی صبر و حوصله دارد؛ همین!

جک صوتی

اتصال کابل به کانکتور TRS – (این نام فنی برای این نوع جک خاص است) — بسیار آسان است. اولین کار، لغزش بدنه کانکتور و روپوش پلاستیکی بر روی کابل است. اگر شما این کار را اکنون انجام ندهید، بعدا فراموش خواهید کرد. باور کنید، بنا به تجربه به شما می گویم که وقتی در مراحل جلو می روید و حس می کنید این کار را قبلش باید انجام می دادید ولی فراموش کرده اید، واقعا تکرار مراحل و آغاز دوباره مراحل خسته کننده و ملال آور است.

خب. حال، اجازه دهید نگاهی اجمالی داشته باشیم به شکل و اجزا یک کانکتور معمولی:

با توجه به شکل فوق و مطالب بالا، هر یک از سیم ها را به کاکتور مناسب خود ببندید ، و سپس پیچ را محکم کنید تا مطمئن شوید سیم از جایش دچار لغزش نمی شود.

وقتی که این کارها انجام شد، مطمئن شوید که هیچ تکه سیم اضافی به سیم ها نچسبیده و سیم های هر کانکتور هیچ گونه تماسی با هم ندارند. اگر علاوه بر این نیاز به عایق بندی هر یک از سیم ها پیدا کردید، از ناخن گیر استفاده کنید؛ ابزاری سریع و در عین حال انعطاف پذیر. سپس پیچ محفظه کانکتور را ببندید و کار تمام است، یک کانکتور جدید برای هدفون خود تهیه کرده اید.

چرا لحیم کاری؟

این سوال واقعا در میان مبتدیان و کسانی که زیاد دستی در الکترونیک ندارند به کرات شنیده می شود. در واقع ، با ذکر عدم نیاز به لحیم کاری در این راهنما، احتمالا من سبب انقباض ماهیچه های غیر ارادی صورت برخی کاربران و یا نمایان شدن علامت سوال یا تعجب بالای سر برخی دیگر شده ام!!. لحیم کاری همیشه بهتر جواب می دهد. همیشه. سیم ها به هم بهتر پسوند می خورند، کیفیت صدای هدفون دچار افت نمی شود، و یک پایان حرفه ای تر برای یک کار الکتریکی است. این لحیم کاری کار خیلی سختی نیست و تقریبا زمان چندان زیادی نمی گیرد.

پس چرا لحیم کاری را بی خیال شدیم؟ خوب اگر شما یک هویه نداشته و قصد خرید یکی از این وسایل را هم برای این پروژه خاص نداشته باشید، که با این راهنمایی می توانید بدون هرگونه لحیم کاری به مقصود خود برسید. من متوجه شدم که نتایج حاصل از انجام لحیم کاری و عدم لحیم کاری هنگام استفاده از کانکتور TRS تفاوت چندانی با هم ندارند. چیزهای دیگر ، مانند به هم تابیدن کابل های صوتی، سبب افت خیلی بیشتر و قابل توجه در کیفیت می شود. با این حال، اگر شما به میزان کافی تجربه کار با کابل دیجیتال را ندارید، لحیم کاری واقعا مهم نیست. لحیم کاری در این پروژه تنها باعث محکم نگه داشتن اتصال سیم به محل اتصال کانکتور و جلوه ظاهری بهتر می گردد زیرا شما می توانید از shrink-wrap یا محفظه پلاستیکی روی اتصال استفاده کنید . هر دوی این اعمال را شما می توانید به طرق دیگر انجام دهید ، اما سیگنال دیجیتال همانند سیگنال آنالوگ دچار افت کیفیت نخواهد شد.

آیا تا کنون این کار یا اعمالی مشابه این کار را انجام داده اید؟ اگر راهنمایی و نقطه نظری در این خصوص داریدو فکر می کنید لحیم کاری لازم است و نمی توان آن را نادیده گرفت، افکار خود را در نظرات به اشتراک بگذارید!

منبع:HowtoGeek

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
31 دیدگاه
 1. Trio می‌گوید

  سلام دوست عزیز
  مطلب مفیدی بود.آیا امکانش هست که یک کنترل volume به هدفون اضافه کرد؟ یعنی روی سیم هدفون,مثل هدست یک volume اضافه کرد یا بی خیالش بشم؟

  1. محمدرضا ارجمندی می‌گوید

   سلام
   اول باید دید آیا قطعه کنترل ولوم رو میشه از بازار پیدا کرد یا نه
   به فرض موجود بودن این قطعه هم نیاز به کمی مهارت در کارهای الکتریکی دارید چون نیاز به لحیم کاری هست و مدار را باید درست ببندید که معمولا برای این کار میشه از نقشه هایی کمک گرفت که توی اینترنت میتونید سرچ کنید و پیداش کنید یا اینکه یک هدفون که کنترل ولوم روی سیمش داره را باز کنید تا سر در بیارید
   اما همون طور که گفتم اول باید در کارهای الکتریکی مهارت داشته باشید

 2. محمد جواد یاوری می‌گوید

  آقا چطور ازتون تشکر کنم حدود ۱۰ تا هدفون دارم که همه سیمشون از طرف فیش بریده بود من همیشه می خواستم بدونم چطور این سیم ها رو که به هم وصل می کنم صدا نمی آد نگو روکش رنگی رو باید با کبریت می سوزوندم حالا ۱۰ تا هدفون دارم که همشون سالمن حالا کدومشون رو باید استفاده کنم ؟ نمی دونم
  بازم ممنون چقدر خوبه آدم این نکات رو بدونه به اشتراک بزاره بندگان خدا استفاده کنن
  هزار بار ممنون

  1. محــــــــــــــــــمد جواد می‌گوید

   یعنی واقعنی نمیدونستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   بابا تو دیگه کی هستی!!!!!!!!!!!!!

 3. حمید می‌گوید

  سلام
  این کانکتورها رو از کجا میشه خرید؟
  یه فروشگاه اینترنتی معرفی کنین.

 4. مسعود عباسی می‌گوید

  با عرض سلام و تشکر خدمت شما.
  ممنونم از این که این اطلاعات رو در اختیار من و عموم قرار دادین.
  مسعود عباسی از شهرستان گچساران.
  کارشناس ICT .

 5. محمد می‌گوید

  آقا فقط میتونم یه چیزی بگم خدا خیرتون بده من که خیلی براتون دعا کردم!!!

 6. shaya می‌گوید

  سلام لطفا کمک کنید هدفون من هشتا سیم داره میخوام وصلش کنم به پورت ۳٫۵ ولی نمیدونم چیکار کنم من هدفونو ک باز کردم یه چیز دیگه کنار باند بود از باند کوچیک تر اونا هم سیم دارن لطفا آموزشش رو بزارید ممنونم

 7. issa می‌گوید

  سلام!من یک سوکت دارم که به دستگاه mp3 که گرفتم میخوره.
  من میخوام سوکت سوزنی ریز (مثل سوکت هدفون نوکیا)رو به یک usb 2وصل کنم!
  تا mp3 رو به کامپوتر وصل کنم.
  وقتی سیم usb رو لخت میکنم با ۴ رشته سیم سبز و سفید و قرمز و سیاه رو به رو میشم! و سیم سوکت هم دارای ۵ رشته قرمز و سبز وسیاه و خاکستری و زرد هست!!کدوم سیم ها رو به هم وصل کنم تا بتونم دستگاه mp3 رو به کامپیوتر وصل کنم؟؟

 8. امیر می‌گوید

  واقعا دستت درد نکنه…
  دو تا هدفون خراب داشتم که با توضیحات شما درستشون کردم.

 9. شراره می‌گوید

  مرسی خدا خیرت بده…

 10. kasra می‌گوید

  اقا دستت درد نکنه خدا خیرت بده

 11. محمد می‌گوید

  سلام
  من یه هندزفریو به لپتاپ زدم بعد که در اوردم دیگه از اسپیکر لپتاپ صدا نمیاد میگن از جکشه منم دوس ندارم لپتاپ باز شه تا جکش عوض شه راه دیگه ای نداره؟ لطفا اگه پاسخی هست به من ایمیل کنید…. با تشکر

 12. منوچهر می‌گوید

  آقای ارجمندی سلام و متشکرم از مطالب آموزشی سوالی داشتم جک نرکی و سیم های آن را مشخص کردی تلویزیونی دارم صدای شبکه های ایران را ضعیف پخش می کند می خواهم از اسپیکر استفاده کنم خروجی مادگی فیش هدفونی ندارد (مادگی برای نصب تهیه کرده ام سیم های خروجی را هم در تلویزیون پیدا کردم فقط نمی دانم به کدام پایه مادگی وصل کنم شکلش را برایم ترسیم کنی متشکر خواهم شد.

  1. منوچهر می‌گوید

   جناب ارجمندی دوباره سلام سوالم را کامل تر کنم جک استریو گرفتم پنج سوکت سیم دارد یعنی سیمهای بلند گو را از بلند گو جدا کرده روی جک پنج سوکت نصب سپس از بدنه جک دو سوکت ویک مشترک میدهیم به بلندگو خودش حا لا باید طبق معمول کار کند زمانی که فیش هدفون را به جک میزنیم باید صدای تلویزیون قطع شده فقط هدفون کار کند حال شما به شکل آماتوری بمن بگو روی کاغذ جای سیم ها را روی جک استریو پنج سوکت جان خودم سرکارت نزاشتم منتظر نقشه ترسیمی ساده قربانت مختاریان

 13. مجيد می‌گوید

  با سلام و روز بخیر. اگر ممکنه لطف کنید طریق وصل کردن و تصاویر سیم‌ها و روش لحیم کردن هندزفری سیمدار که مانند هدفون هست را هم لطفا بیان کنید. با تشکر

 14. مهران می‌گوید

  ممنون، واقعا مفید واقع شد

 15. کمک می‌گوید

  سلام.لطفا کمک کنید.هدفون گوشی من دچار مشکل شده.اول دکمه های ولوم و استپ و میکروفون از کار افتاد.بعد گوشی سمت راست که کنتلر قبل از آون بود.حالا هم گوشی چپ که فهمیدم مشکل از اتصال کابل به کانکور هست.هدفونم مال گوشی نوت ۴ هست.به نظرتان می تونم با وجود میکروفون و دکمه ها درست کنم با استفاده از جک خودش؟؟ یعنی جک رو با روکش پلاستیکی آون پاره کنم و سیم ها رو وصل کنم؟لطفا سریع راهنمایی کنید.ممنون.

 16. محمد می‌گوید

  داداش واقعا خیلی خیلی دستت درد نکنه و ممنون از مطالب مفیدت.واقا کارمو راه انداز،گیر بودم.
  بازم ممنون از خودت…

 17. محمد می‌گوید

  آقا برای هندزفری سامسونگ چی کار کنم؟پنج تا سیم داره:یکی قرمز،یکی آبی،یکی سیم لخت،دو تا سبز!!!!!!!!
  لطفا راهکار بگید!!!!!

 18. danial می‌گوید

  مطالب خوبی بود
  کلی به دردم خورد
  مرسی D :

 19. محمد امین می‌گوید

  سلام . من دارم یه هندزفری سونی اریکسون رو تبدیل میکنم به جک ۳٫۵٫فقط یه مشکل دارم که توی این کابل پنج تا سیم هست که رنگ هاش هم قرمز.قرمزسبز.مسی.سبز.و یک سیم که روکش لاستیکی داره .همهی سیم ها رو وصل کردم به جز سیم مسی با سیمی که روکش لاستیکی داره و نمیدونم کدوم روبه+mو-mتوی مدار وصل کنم خواهش میکنم کمکم کنید

 20. ساعد می‌گوید

  سلام
  خروجی کارت صدای سیستم من استریو هست اما ورودی اسپیکرم مونو .
  سیمها رو چه طوری متصل کنم که صدای هر دو کانال به اسپیکر برسه ؟

 21. کوروش شکوه می‌گوید

  بابت راهنماییتون فوق العاده ممنون

 22. Morteza می‌گوید

  سلام.متشکرم ک این مطلالب رو در اختیار کاربراتون قرار میدید.
  من یک هندزفری بسیار گرون قیمت دارم ک از قسمت جک مشکل پیدا کرد و این روش رو در آن استفاده کردم ولی متاسفانه جوابی حاصل نکردم ،اگر امکان داره راهنماییم کنین فوری دگ نمیدونم چیکار کنم،درضمن سیم های داخل این هندزفری دقیقا همون رنگ هایی ک گفتید هستند ولی جنسشون بسیار ظریف تر از این سیم هایی است تو عکس هست ،ب نظر خودم جک بسیار قوی تره و جواب نمیده،لطفا راهنمایی کنین ممنون!!!!!

 23. Ali می‌گوید

  ممنون بابت مطلب مفیدتون. من یک هدفون موبایل دارم که از قسمت کانکتور قطعی پیدا کرده و در ضمن میکروفون هم داره، سیم میکروفون رو باید به کدوم پایه کانکتور وصل کنم?

 24. محمد می‌گوید

  ممنون از سایت خوبتون

 25. امیر محمد می‌گوید

  سلام
  پستتون خیلی مفید بود ولی متاسفانه راه حل مشکل من داخلش نبود

  سووکت(قسمت اتصالیش) هدفون من از وسط شکست
  سیم های داخلی هدفون من هم دو عدد سیم رنگی به رنگهای سبز و قرمز هستش
  مدل هدفونم هم axtrom هستش
  باید چیکار کنم که بتونم دوباره ازش استفاده کنم؟؟
  چون فعلا دست و بالم تنگه توانایی خرید هدفون تازه رو هم ندارم لطفا راهنمایی کنید

  تشکر از سایت خوبتون

 26. zahra می‌گوید

  سلام. سیم هندزفری من از قسمت بلندگو قطع شده,لحیمش کردم اما صدا نداره!.میشه درستش کرد؟؟؟؟

 27. alireza می‌گوید

  سلام اقا هدفون من ۴ تا سیم داره یکی ابی یکی سبز یکی قرمز یکی مسی اما کانکتور فقط سه تا جا داره واسه اتصال من چه کنم؟؟

  1. یونس می‌گوید

   کانکتور چهرتایی تهیه کنی که من حالا ینک سایتی رو که اموزش میده میفرستم برات یونس هستم مهندس برق از یزد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جک صوتی هدفون با اندازه نامناسب و غیر استاندارد مثلا قطر 2.5 میلی متر به جای 3.5 میلی متر می تواند سبب شود استفاده از آن هدفون در دستگاه های مختلف امکان پذیر نباشد و چه بسا شما را مجبور به خرید هدفون