ذره بین اول : این شروع یک جنجال است!

 • 1390/4/17
 • سعید امیرلو
 • 16

بعد از اعلام شروع بخش جدیدی در گویا آی تی،در مطلبی با عنوان ذره بین گویا شما را زیر ذره بین می برد ،قصد داریم تا اولین برنامه ذره بین را با نقدی درباره میزبان این برنامه«گویا آی تی» آغاز کنیم با ما همراه باشید…

یک سوزن به خود یک جوالدوز به دیگران…

گویا آی تی که از سال 88 کار خود را به صورت یک مجله خبری با سیستم مدیریت محتوای وردپرسی آغاز کرده تا به امروز که با تشکیل یک تیم نویسنده کار خود را به پیش می برد جایگاه خود را به عنوان یک مجله خبری با محوریت آی تی و خبرهای فناوری اطلاعات در بین مخاطبان خود پیدا کرده است .تاحدی که به عنوان یک منبع خبری مناسب برای علاقه مندان آی تی به شمار می رود.با این پیش زمینه می بایست در انتشار خبر های مختلف بسیار محتاط و با حساسیت بالا ،با توجه به نیاز های مخاطبان خود عمل کند.هرچند در مورد وبلاگ ها و سایت هایی که جنبه خبری دارند گاهاٌ کیفیت فدای کمیت می شود که از جمله این موارد می توان به انتشار خبر در مورد راه اندازی یک سرویس ویژه در یک سرویس دهنده جهانی و یا جدید ترین محصول یک شرکت اشاره کرد که معمولا  چون شکل معرفی دارد و به صورت کوتاه به خبر اشاره می شود،نباید انتظار داشت که کیفیت بالایی داشته باشد اما نشر همین خبر کوتاه نیز باید دقیق باشد. یکی از اساسی ترین اصول نشر یک خبر در سایتی که دارای مخاطب و بازدید کننده بالایی است رعایت اصول نگارشی است حتی اگر نویسنده مطلب به صورت حرفه ای به کار نویسندگی نپردازد.چون اساساٌ نویسندگی در نت که به صورت خاص با نام بلاگر شناخته می شود با نویسندگی در مطبوعات متفاوت است و باید از شکل رسمی خارج و به صورت صمیمانه تری به ارسال مطلب پرداخت تا بازدید کننده بهتر جذب مطلب شود ، ولی اگر مفاهیم پایه ای نگارش را نادیده بگیریم، حد اقل باید کمترین غلط املایی را داشته باشد هر چند وجود اشتباه در تایپ اجتناب ناپذیر است.

پس با این مقدمه گویا آی تی را به چالش می کشیم:

در خبری که در تاریخ 14 اسفند سال پیش توسط یکی از نویسندگان گویا آی تی به صفحه جدید گوگل با محوریت پیغام خطای 404 اشاره شده است اشتباه تایپی یک کلمه خاص تکرار شده است.هر چند قبل از انتشار یک پست ،مطلب آماده شده توسط مدیر گویاآی تی مورد باز بینی قرار می گیرد و به تمامی نویسندگان تاکید شده تا قبل از آماده کردن نهایی یک مطلب آن را بازبینی کنند اما به دلیل ظریف بودن ، این اشتباه تایپی نادیده گرفته شده است.اما نکته قابل تامل این است که یکی از بازدید کنندگان  در قسمت نظرات به آن اشاره کرده که این مورد تصحیح نشده است.

در خبر دیگری که در تاریخ 19 خرداد امسال اشاره به بسته شدن google translate API  می کند جمله با یک رنگ متمایزی ناقص تمام شده است (بسته خواهند.) و لینک به منبع نیز دارای اشتباه تایپی است.

در خبر مربوط به ایده های ساخت وب سایت با کمترین هزینه.شماره بندی این ایده ها دارای اشکال است که باز، بازدید کننده به آن متذکر شده است.همچنین یک اشتباه تایپی کوچک نیز درآن وجود دارد.

توضیح اینکه:هر کدام از موارد دارای توضیحات مفصل و البته آموزنده ای بود که جهت به تصویر کشیدن آن و نمایش اشتباه در شمارش در کنار یکدیگر آورده شده است.

شاید در سومین مورد این تلقی را که زیاد به آن حساسیت نشان داده شده است پیش آمده باشد اما دلیل این انتخاب ارسال این مطلب از طرف مدیر است که نباید چنین اشکالاتی را در مطالب ارسالی داشته باشد و اتفاقاٌ چون اعتبار مجله به مدیریت آن است حساسیت نیز بیشتر می شود.ممکن است شما خواننده محترم بعد از مطالعه این نقد، ایرادات و ضعف های دیگری را در گویا آی تی دیده باشید که بدان اشاره نشده و یا نادیده گرفته شده است،ضمن دعوت شما به اشاره موارد نادیده گرفته شده در قسمت نظرات جهت اطلاع و رفع آنها ،این نکته را متذکر می شوم که : اولاٌ: امکان اشاره به تک تک اشکالات یک سایت در یک پست به دلیل مفصل شدن آن نیست. ثانیاٌ : قصد نداریم تا گویا آی تی را بین علاقه مندان خود تضعیف کنیم چون نقاط قوت آن بیش از ضعف آن است.مانند راه اندازی رادیو گویا . با این که پادکست هایی نیز بیش از آن وجود داشت ولی رادیو گویا خود را به عنوان بهترین خبر رسان شنیداری بین بلاگر ها جای داد تا حدی که در دیگر سایت ها همچون وبلاگینا مشابه آن راه اندازی شد.هر چند با تمام سختی های آماده سازی آن ،نقد هایی نیز به آن وارد است .

فوکوس:

شاید در سومین مورد این تلقی را که زیاد به آن حساسیت نشان داده شده است پیش آمده باشد اما دلیل این انتخاب ارسال این مطلب از طرف مدیر است که نباید چنین اشکالاتی را در مطالب ارسالی داشته باشد و اتفاقاٌ چون اعتبار مجله به مدیریت آن است حساسیت نیز بیشتر می شود…

در مورد گویا آی تی نیز همین مسئله که میل به تبدیل شدن به عنوان یک مجله اینترنتی متفاوت دارد صدق می کند و از آنجایی که علاوه بر هزینه های پایداری مجله همچون هاست ،به تمام نویسندگان خود نیز حق التحریر نسبتاٌ مناسبی را با توجه به میزان کیفیت و تخصصی بودن مطالب متحمل می شود،باید اشتباهات یاد شده در این مطلب منتقدانه به صفر رسیده و یا نزدیک صفر شود…


سایت ها و وبلاگ هایی که بدون هیچ پشتوانه مالی و به صورت کاملاٌ شخصی اداره می شوندواکثر آنها نیز بازده مالی نداشته و نمی توان به عنوان یک شغل و منبع درآمد تخصصی به آنها تکیه کرد ،بسیارند و به عبارت صحیح تر همه بلاگری ها را شامل می شوند و تنها به یک دلیل به حیات خود با تمام محدودیت ها ،همچون ف.یلترینگ که حکم نمک روی زخم را دارد ،ادامه می دهد و آن چیزی نیست جز علاقه.

در مورد گویا آی تی نیز همین مسئله که میل به تبدیل شدن به عنوان یک مجله اینترنتی متفاوت دارد صدق می کند و از آنجایی که علاوه بر هزینه های پایداری مجله همچون هاست ،به تمام نویسندگان خود نیز حق التحریر نسبتاٌ مناسبی را با توجه به میزان کیفیت و تخصصی بودن مطالب متحمل می شود،باید اشتباهات یاد شده در این مطلب منتقدانه به صفر رسیده و یا نزدیک صفر شود هر چند نویسندگان گویا آی تی از سنین مختلفی بوده و نمی توان انتظار زیادی از نویسندگان کم سن و سال تر داشت اما می بایست حداقل ها در نشر یک مطلب که همان رعایت اصول ابتدایی نگارشی است رعایت شود، تا انگیزه اصلی سایت گردانی که وجود مخاطب و بازدیدکننده برای یک سایت همچون گویا آی تی از طرف مدیر سایت به دلیل کاهش کیفیت و کمیت مطالب که منجر به بی میلی و عدم رغبت بازدید کننده جهت دنبال کردن مطالب گویا آی تی می شود ، از بین نرود و این امر محقق نمی شود مگر با نگاه حرفه ای تر به انتشار مطالب از طرف تیم نویسنده گویا آی تی .

پی نوشت:

اول: در ابتدا از تمامی نویسندگان گویا آی تی و خصوصاٌ دوستانی که ایراداتی به مطالب ارسالی شان گرفته شده است عذر خواهی می کنم و لطفاٌ موارد یاد شده را خصومت شخصی برداشت نکنند.چون خودمن نیز عضوی از خانواده گویا آی تی هستم و اگر نقدی در این پست انجام شد جهت بالا بردن کیفیت و کمیت مجله بود و اصلا دلیل انتخاب اولین ذره بین با نقد خود گویا آی تی هم همین بود تا اگر بعدها نقدی از وبلاگ ها و سایت های دیگر دوستان شد به ما خرده نگیرند.

دوم: در فاصله زمانی بین انتشار خبر راه اندازی ذره بین گویا تا همین مطلب به عنوان اولین برنامه جبهه گیری های مختلف و تندی از طرف بعضی دوستان انجام شد.در حالی که این بخش هنوز راه اندازی نشده چطور می توان آن را یک حرکت اشتباه ،به خصوص از طرف مدیر مجله دانست.در اعلام محوریت کار تنها یکی از بخشها مربوط به انتقاد از وبنویس های کپی کننده بود ،در حالی که اکثریت روی همین موضوع زوم کرده اند و اگر همراه ما در ادامه کار باشید سوژه های جالب دیگری نیز در این بخش گنجانده خواهد شد.با این حال در صورتی که در مسیر انتخابی اشتباهی صورت گرفت یا تنها و تنها احساس کردید که به بیراهه کشیده شدیم لطفا بدون هیچ اغماضی گوشزد کنید و اگر لازم شد ،شخصا از طرف مقابل در صورت اهانت عذر خواهی خواهم کرد.پس لطفا هیچ گونه پیش داوری نکرده و همراه ما در راهی که شخصا معتقدم فضای بلاگستان را تغییر خواهد داد ، باشید و این به نفع بلاگر های واقعی خواهد بود.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 16 دیدگاه
 1. جالبه
  نویسنده های گویا آی تی بیشتر مراقب باشید!!

  اشتباهات گرامری و لغوی ممنوع

 2. مستر سعید امیرلو ایرادی ایرادی که از منبع مترجم گوگل گرفتید اشتباه است چرا که متن نوشته به زبان اصلی نروژی بوده و دقیقا به همان لینک صفحه اشاره میکرد.
  قسمت اول هم فقط “شد” نوشته نشده بود اما متن دقیقا منظور به کاربر میرسوند

  فعلا استارت کارته منتظر نقد منم باش
  هستیم در خدمدتون

  1. سلام آقا ناصر
   اینکه دوبار نوشتی ایرادی یعنی خیلی ایراد گرفتم!
   لینک به منبع درسته اما تو خود مطلب هم بهش اشاره کردم اشتباه تایپی داره.
   درسته که مطلبو میرسونه اما وقتی جمله با یه رنگ تابلو ناتمام مونده خیلی تو ذوق می زنه.
   خیلی خوشحال میشم اگه ایراداتی تو مطالب ارسالیم دیدی بهم گوشزد کنی.

 3. این چی بوده نوشتی :::در مورد گویا آی تی نیز همین مسئله که میل به تبدیل شدن به عنوان یک مجله اینترنتی متفاوت دارد صدق می کند و از آنجایی که علاوه بر هزینه های پایداری مجله همچون هاست ،به تمام نویسندگان خود نیز حق التحریر نسبتاٌ مناسبی را با توجه به میزان کیفیت و تخصصی بودن مطالب متحمل می شود،باید اشتباهات یاد شده در این مطلب منتقدانه به صفر رسیده و یا نزدیک صفر شود…::::
  اولندش چرا حرف بی خودی میزنی
  دومندش چرا فکر میکنید به خاطر پول نویسندگان دارند مطالب میزارند
  من همون اول کارم به جناب میری هم عرض کردم که من فقط میخوام چیزهایی که بلدم به دیگان منتقل بکنم برعکس دیگران که یا زورشون میاد چیزی یاد کسی بدن یا به خاطر پول بود تا حالاش نه پولی بهم دادن و نه انتظار پولی هم از کسی دارم. اینو بدون اگر علاقه به قرار دادن اطلاعات نداشته باشم به هیچ وج با گو یا آی تی همکاری نمی کردم
  این نوع نگرش اشتباه است در همه خزود و بد قضاوت نکن

  زندگی زمانی ارزشمندتر است که وقف دیگران شود<<<آلبرت انیشتن

  1. سلام مجدد
   اولندش کجاش بیخوده!
   دومندش من نگفتم نویسنده های گویا به خاطر پول نویسندگی می کنن، مطمئن هستم تمام بلاگر ها اول از هر چیزی به خاطر علاقشونه که می نویسن اما،حالا که حسین آقا بابت ادامه حیات گویا داره هزینه می کنه نویسندهاش هم باید تو ارسال مطالبشون بیشتر دقت کنن.
   وقتی من مدیر ببینم به خاطر کیفیت و کمیت پایین مطالب وبم مخاطب ندارم عاقبتم میشه وبهایی مثل یک فتحی و نونوا!
   در ضمن من تو پی نوشت برای اینکه سوء تفاهمی نشه از شما عذر خواهی کرده بودم اما باید بیشتر دلسوزی کرد همین.

 4. قطعا دو.ستان اینجوری اشتباه نوشتن که ببینن خواننده ها چقد دقت دارن :-p
  ولی حالا که دقتشون بر ملا شد دیگه درست مینویسن
  یه چیزی هم به حسین خان باید بگم که اینجا نمیگم .

 5. sهر چند که بیشتر مطالبی که می نویسد تقریبا بدون اشکال است ولی گاهی مطالبی را می خواتم که احساس می کنم نویسنده ان را چشم بسته نوشته است و ابتدایی ترین نکات نگارشی را نیز رعایت نکرده است.
  در ضمن یک مدیر/نویسنده هیچ گاه (البته از نظر من) نباید ا زخودش تعریف کند و مثلا بگوید:نقاط قوت بیشتر از نقاط ضعف است،که باید سعی کند آن نقاط ضعف را برطرف کند که انشا الله همین طور هم هست.
  شاد و موفق باشید!

  1. سلام مانی
   اینکه اولین ذره بین به خود گویا اختصاص داده شد برای از بین بردن همین مطالب چشم بسته و رعایت نکردن اصول نگارشی بود.
   من مدیر گویا نیستم که از خودم تعریف کرده باشم اینکه گفتم نقاط قوت بیشتره به خاطر بازخورد های خوب مخاطبای مجله بوده و من از دید یک یوزر گویا این نظر رو داشتم.
   خوشحال میشیم ما را در بالا بردن کیفیت گویا کمک کنید.

 6. سلام به هرحال از هر نظر این صفحه به سود سایت و جواب زحمات بچه ها نیست
  من فک میکنم اون کسی که پیشنهاد اینو داده از جایی فرایوی اینجا کوک شده بوده
  البته ببخشیدا

  1. سلام زهرا خانم
   ممنون از نظرتون .
   قرار نیست که ذره بین فقط از نویسنده های گویا نقد کنه تا زحمات دوستای خوبم تو مجله از بین بره.من خواستم تا اول از خودمون شروع کرده باشم که بعد ها دوستای وبنویس دیگه نگن شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره!
   در مورد کوک شدنم هم باید بگم اگه این بخشو دنبال کنی من از همه وبلاگ هایی که سوژه خوبی برای این بخش باشن ذره بینی می کنم چون متعلق به جایی نیستم و شما متوجه می شی که من کوک شدنی نیستم!!!

 7. سلام سعید جان.

  این پاراگراف‌های بعدی رو که می‌نویسم خود شما هم حتما در نظر داری و بدون شک بهتر از من می دونی. فقط برای تأکید و یادآوری عرض می‌کنم.

  به نظرم بیشتر تمرکزت رو روی موضوعاتی مثل این که یه سایت صفحه درباره ما نداره و یا نویسندگانش معلوم نیستن، یا مثلا صفحه تماس با ماش مشکل داره، یا قالبش ایراداتی داره، یا آر اس اس درست و حسابی نداره، یا تصاویر و باقی فایل‌هاش رو روی هاست‌های رایگان و منقضی شونده آپلود می‌کنه و … بذار.

  رعایت کپی‌رایت، عدم درج منبع، کیفیت بد ترجمه، ذکر خبر اشتباه، دامن زدن به شایعات غیر واقعی (مثل اون پستی که توی گویا آی تی در مورد پی اس ۴ نوشته شده بود و خود نویسنده هم فکر می‌کرد قراره یه دسته با ۲۰ تا کنترل آنالوگ روش داشته باشه این وسیله) و … هم موارد مهم دیگه هستن.

  در مورد نوع تبلیغاتی که بعضی وب‌سایتها می‌گیرن (مثلا وب‌سایت آی‌تی تبلیغ لوازم آرایشی می‌گیره !!!)، لینکستان، سیستم نظرات و رأی‌دهی به مطالب، سیستم‌های به اشتراک‌گذاری مطالب در جوامع مجازی و شبکه‌های اجتماعی و … صحبت کن. در مورد این که وب‌سایتها، مطالب زرد و بی‌ارزش می‌نویسن (مثل ۱۰ تویت برتر این هفته در تویتر !!! یا مثلا مارک لباس استیو جابز Levis است !!! و … ) بنویس.

  موفق باشی و مرسی ازت بابت کار خوبی که شروع کردی

  1. سلام محسن جان
   خیلی خیلی ممنونم چند موردی که پیشنهاد دادی برام جالب بود و راستش به فکرم هم نرسیده بود مثل نوع تبلیغات و مطالب زرد.
   چشم حتما استفاده می کنم .ایمیلت هم رسید اتفاقا یکی از برنامه هام هم همینه!
   خیلی ممنون می شم تو این راه کمکم کنی.

 8. دوستان عزیزی که واقعا دلسوز هستن میتونستن همون اوایل این خطاها رو محترمانه و پنهانی گزارش بدن !
  اصلا روش درستی نیست من بازم میگم این صفحه به سود گویا نیست
  بنظرم بوجود آورندگان این صفحه از جمله اون افراد نفوذی هستند که بعد از یه مدت از مجله میرن یا یه سایت فکسنی برای خودشون میزنن یا پناهنده رقبا میشن و میشینن هر هر میخندن
  بنظرم بهتر باشه روی نظر جناب میری حرف نزنید و این صفحه رو بردارین بالاخره صلاح مملکت خویش خسروان دانند …
  نویسنده محترم این بخش داره با این شدت سایت خودی رو نقد میکنه دیگه من نمیدونم چطور میخوات سایت های دیگه رو ببره زیر ذرهه بین البته این جور که معلومه اینجا ذره بین که چه عرض کنم …میکروسکوپه اونم از نوع الکترونی ….

  دوستان اگه واقعا تمایل به پیشرفت دارن میتونن محترمانه ایمیل بدن به دوستان … نه اینجوری …
  والسلام

  1. سلام
   دوستان عزیزی که دلسوز هستن زود قضاوت نکنن .من بازم می گم قرار نیست فقط گویا نقد بشه که با این کار دودش تو چشم خودمون بره.اگه گویا رو دنبال کرده باشین به کرات این اشتباهات دیده شده و اگه پنهانی گزارش می شد مطمئنا تکرار میشد شاید برای بار اول ناراحت کننده باشه ولی همین حساسیت شما روی بقیه نویسنده ها تاثیر گذاشته و با دقت بیشتری می نویسن!به بعد این کار فکر کنین لطفا.
   به وجود آورندگانی در کار نیست فقط و فقط منم که با اجازه مدیر مجله این بخشو راه اندازی کردم.
   همین جا به شما و بقیه دوستانم در گویا و بلاگر های دیگه می گم من چون یه تازه وارد به جمع بلاگر ها هستم نمی تونم و نمی خوام عضو گروه یا عده ای که فقط خودشونو قبول دارن باشم که حالا از افراد نفوذی اونا برای ضربه زدن به گویا که دوسش دارم باشم.
   لینک وبلاگ من مشخصه با این که تازه شروع کردم اما فکر نمی کنم فکسنی باشه. چون بعضی مطالبم تو پایگاه خبری برسام بازنشر می شه.
   من به خاطر جلب نظر آقای میری بوده که این بخشو راه اندازی کردم اصلا اگه حسین آقا اجازه نمیدادن که ذره بین راه نمی افتاد.
   باز هم یاد آور میشم قرار نیست فقط نقد باشه اگه وبی ابتکار یا ایده جالبی داشته باشه هم به همین شدت تعریف میشه .
   فکر نمی کنید با همین کار شاهد کمتر شدن این جور اشتباهات باشیم و همه دوستان با دقت بیشتری وبلاگنویسی کنن. چرا نیمه پر لیوان رو نمی بینید؟

 9. كاروتون خوب هست ولي فكر نمي كنيد موضوع مهمتري وجود داره كه به اون اهميت ندادين؟
  اينكه گوگل پلاس هنوز نيومده متاسفانه في/ لتر شده !!!! اينو بايد كجاي دلمون بذاريم؟؟
  فكر نمي كنيد اگه وبلاگ نويسان و آي تي كاران شروع به اعتراض كنند احتمال يك درصد هم كه دهيم از اين اوضاع خارج بشه.

 10. اصلا خوب نبود اصلا. خودت هم سوتی دادی:
  https://www.gooyait.com/1390/04/17/first-zare-bin-gooya.html
  یعنی چه؟
  یک کلمه اش انگلیسی بقیه اش فینگلیش؟ همش رو انگلیسی بکن یا همش رو فینگیلیش؟
  🙁

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *