راهنماي جامع 39 اپليكيشن و سرويس گوگل – بخش دوم (از 2)

 • 1390/4/18
 • عباس كريمي
 • 6

سرويس هاي اطلاعات و اخبار گوگل

سرويس جستجو (search) براي تحقيق، سرمايه گذاري، اخبار و ديگر موارد

اين سرويس ها به شما اجازه مي دهند كه اندكي عميق تر به كاوش و جستجو در ميان موضوعات يا ابعاد خاصي از سرويس هاي اطلاعات پردامنه ي گوگل بپردازيد.

 

Google Reader

reader.google.com

صرفنظر از آن جايي كه اخبارتان را تهيه مي كنيد، سرويس Google Reader به عنوان يك گردآورنده ي ضروريِ فيدهاي RSS عمل مي كند. لازم به ذكر است كه اين سرويس علاوه بر كامپيوترهاي دسكتاپ، داراي نسخه موبايل نيز مي باشد. اين نسخه براي موبايل هاي اندرويد، آيفون، بلك بري، سيمبيان و ويندوز موبايل در دسترس مي باشد.

Google News

news.google.com

براي اينكه بتوانيد دسترسي سريعي به اخبار كل وب داشته باشيد، سرويس Google News در جستجوي آن اخبار بي مانند عمل مي كند. اين سرويس گزارش ها را از تاپيك هاي پربازديد و داغ جمع آوري و دسته بندي مي كند. اغلب پيش مي آيد كه صدها منبع را با هم درون يك دسته واحد گردآوري مي كند و با اين عمل به شما كمك مي كند كه چشم انداز وسيعي از اخبارِ روز را پيش روي خود داشته باشيد. متاسفانه تعدادي از سايت هاي خبري به گونه اي سلطه جويانه تاپيك هاي داغ و پربازديد Google News را هدف قرار داده اند. اين سايت ها هر دسته تاپيك معين را به يك اتاق اكو (echo chamber) تغيير مي دهند. در عين حال اما، رويكرد چندمنبعي بسيار خوب به نظر مي رسد.

Blog Search

blogsearch.google.com

سرويس Blog Search گوگل همان كاري را براي بلاگ ها انجام مي دهد كه Google News براي سايت هاي خبري انجام مي دهد.

Google Scholar

scholar.google.com

اگر در حال انجام تحقيقات پژوهشي هستيد، پس مي بايست سرويس Google Scholar را در فهرست سايت هاي مرجع تان قرار دهيد. اين سرويس به منظور تمركز بر ژورنال هاي پژوهشي و همچنين ارائه منابع ارزشمند، محتواي عمومي ِ وب را از مطالب كم ارزش پاك مي كند.

Google Finance

finance.google.com

آيا در حال سرمايه گذاري هستيد؟Google Finance  مكاني (one-stop shop) است براي دريافت اخبارِ كسب و كار و تجزيه و تحليل بازار.

Knol

knol.google.com

Knol نيز همانند ويكي پديا سايتِ مرجعي است كه با مقالاتي كه كاربران در زمينه هاي گوناگون گردآوري نموده اند، شكل گرفته است. Knol برخلاف ويكي پديا نظارت دقيقي بر صحت محتوياتش اِعمال نمي كند. هرچند كه اين سايت براي مشاركت نمودن كارشناسان واقعي در رشته هاي اختصاصي خودشان جذابيت هايي را فراهم آورده است اما بسياري از محتويات Knol سردرگم كننده و متناقض مي باشد.

 

رازهاي سرويس Google Voice

شش روش براي تبديل سرويس Google Voice به يك پذيرنده ديجيتال نهايي

برنامه زماني تان را تنظيم كنيد

اگر از شماره سرويس صوتي گوگل تان در كار تجارت استفاده مي كنيد و يا در صورتي كه تنها تمايل نداريد در زمان هاي معيني باعث آشفتگي تان شود، مي توانيد روزها و ساعت هاي خاصي را معين كنيد تا كه در آن اوقات، زنگ گوشي شما را به صدا در نياورد! بدين منظور در گوشه بالا و سمت راست پنجره بر روي آيكن تنظيمات (Settings) كليك نموده و در ادامه گزينه Voice Settings را انتخاب نماييد. حال در زير آن شماره تلفني كه مي خواهيد ساعتش را تنظيم كنيد بر رويEdit  كليك كرده و سپس بر روي گزينه “نمايش تنظيمات پيشرفته” (Show advanced settings) كليك كنيد. در زير گزينه Ring Schedule هم مي توانيد يك برنامه زمانبنديِ از پيش تعيين شده را برگزينيد و هم مي توانيد گزينه ” Use a custom schedule ” را براي تنظيم نمودن زمان زنگ زدن گوشي تان تعيين كنيد.

از آرشيو صوتي استفاده كنيد

آيا به اين فكر كرده ايد در صورتي كه بخواهيد از شماره موبايل موجودتان براي دريافت خدمات voicemail و نيز رونوشتي از Google Voice استفاده كنيد، ‌مي بايست چگونه عمل نماييد؟ در اين مورد مي توانيد از Voice Lite استفاده كنيد. تنها كافي است در هنگام ثبت نام بر روي گزينه “من مي خواهم در عوض از شماره موبايل موجودِ خودم استفاده كنم” (I want to use my existing mobile number instead) كليك كرده و با اين عمل خواهيد توانست بدون به ياد سپاري شماره ديگري به ويژگي هاي اساسي سرويس دسترسي پيدا كنيد. توجه نماييد كه اين ويژگي شماره موبايلتان را از دستگاه (حامل) وايرلس تان به سرويس Google Voice انتقال مي دهد.

ضبط تماس هاي ورودي

براي شروع ضبط يك تماس ورودي در سرويس Google Voice تنها كافيست كه عدد 4 را در هر زماني از مكالمه بفشاريد. مكالمه به منظور بازيابي آينده درون جعبه ورودي (Inbox) سرويس Google Voice تان ذخيره خواهد شد. متاسفانه اين سرويس براي تماس هاي خروجي در دسترس نمي باشد.

بر Voicemail هايتان حاشيه نويسي كنيد

آيا مي خواهيد يادداشت هايي را در مورد يك voicemail بنويسيد به گونه اي كه وقتي مجددا با همان اشخاص تماس گرفتيد بتوانيد بدان ها دسترسي داشته باشيد؟ در پايين حباب voicemail بر روي گزينه More كليك نموده و سپس ” Add note ” را انتخاب كنيد.

تغيير شماره تماس تان

آيا تعداد زيادي تماس هاي مزاحم را در شماره Google Voice تان دريافت مي كنيد؟ خب آن را تغيير دهيد! تنها كافي است در بالاي پنجره و كنار شماره تان بر روي Port/Change كليك نموده و گزينه “مي خواهم شمارهGoogle Voice متفاوتي را دريافت كنم” (I want to get a different Google Voice number) را انتخاب كنيد.

هنگامي كه يك شماره سرويس صوتي گوگل را انتخاب مي كنيد، امكان انتخاب شماره به همراه يك سرنام (acronym) را داريد.

 

فعال كردن گزينه ي “مزاحم نشويد” (Do Not Disturb)

آيا به يكي دو ساعت آرامش نياز داريد؟ به مسير زير برويد و گزينه “مزاحم نشويد” را فعال كنيد: ابتدا بر روي Settings كليك كنيد و بعد بر روي Calls، حال براي فعال نمودنش دكمه راديويي مقابل ” Do Not Disturb” را تيك بزنيد. اكنون ميزان زماني كه مي خواهيد تماسها به صندوق صوتي تان منتقل شوند و موبايلتان در آن بازه زماني زنگ نخورد را معين كنيد.

 

تقويم گوگل

“تقويم گوگل” بسيار سرراست است و ويژگي هاي اساسيِ آن به توضيح بسيار كمي نياز دارند اما در عين حال نيز مي توانيد توسط اضافه نمودن ابزارهايي شگفت انگيز از Google Calendar Labs ميزان بهره وري تان را مضاعف نماييد. براي شروع بر روي آيكون بالن* (flask) سبز رنگي كه در منوي بالا واقع شده كليك كنيد.

[* اگر نتوانستيد اين آيكن را مشاهده كنيد، در شمايل جديد قالب تقويم گوگل، براي دست يابي به اجزاي اين آيكن و نيز بيشتر از آن در گوشه بالا و راست بر روي علامت چرخ دنده (تنظيمات) كليك كنيد و گزينه Labs را برگزينيد.]

Event Attachments

برنامه هاي غير رايگان تقويم همچون “آوت لوك” به شما اجازه مي دهند كه اسنادي را به وقايع برنامه ريزي شد تان پيوست نماييد. به طور پيش فرض در تقويم گوگل اينچنين امكاني فعال نيست اما مي توانيد آن را به طور دستي در بخش امكانات اضافي Lab فعال نماييد. پس از فعال نمودن اين گزينه خواهيد توانست انواع اسناد گوگل داكز، ارائه ها، صفحه گسترده ها و حتي يك فايل از كامپيوترتان را آپلود نموده و به يك رخداد (event) الحاق نماييد. توجه داشته باشيد كه به طور خودكار اشخاص ميهمان اجازه مشاهده اسناد پيوستي گوگل داكز را نخواهند داشت مگر آن كه هر كدام از اسناد را به طور مجزا به اشتراك بگذاريد.

Automatically Decline Events

چه قصد داشته باشيد به تعطيلات برويد و چه فقط بخواهيد براي چندين ساعت در مكاني بدون ملاقات كننده باشيد، اين افزونه شما را از مزاحمت ها در امان مي دارد. در واقع با فعال نمودن آن به طور دستي هنگامي كه در دسترس نيستيد تمامي دعوتنامه هاي ملاقات را رد مي كند.

Smart Rescheduler

آيا هميشه دعوت نامه هاي ملاقات را در همان زمان هايي كه از قبل ثبت نموده ايد دريافت مي كنيد؟ براي تجزيه و تحليل خودكار زمانبندي هايِ گروه تان و يافتن زمان ملاقاتي كه تمامي افراد بتوانند به آن دست يابند از Smart Rescheduler استفاده نماييد.

Dim Future Repeating Events

هنگامي كه برنامه زمانبندي­ تان بسيار فشرده است، اين ويژگي كمك مي كند كه نمايش آن رخدادها اندكي شفاف تر شود. اين افزونه ي Labs وضعيت ملاقات هفتگي پنج شنبه آينده را در سايه اي روشن تر نسبت به ديگر رخدادها نشان مي دهد تا كه بتوانيد بر روي چيزهاي كم تر پيش پا افتاده (با اهميت) تمركز نماييد. مي توان گفت كه در واقع اين افزونه رخدادهاي تكرار شونده را اندكي محوتر نمايش مي دهد.

Who’s My One-on-One With?

يك نفر شما را به يك ملاقات دعوت نموده و از روي بي ملاحظه گي عنوان آن را “تماس با شما” برگزيده است و نام خود را ذكر نكرده. چرا مردم هنوز هم اين كارها را انجام مي دهند؟ اهميتي ندارد. قابليت Who’s My One-on-One With? را فعال نماييد تا كه به طور خودكار نام افرادي كه با آنان ملاقات مي كنيد در سمت راست عنوان رخدادشان به نمايش درآيد.

 

افزونه Who’s My One-on-One With? در Google Calendar Labs به شما كمك مي كند هنگامي كه توضيحات ارائه شده براي رخدادتان به اندازه كافي گويا و توصيفي نيستند، فضاي هاي خالي (ابهامات) را پر نماييد.

 

پلتفرم هاي گوگل: اندرويد، كروم و گوگل TV

چند سال قبل اگر در توانايي گوگل براي مقابله با سلطه سيستم عامل مايكروسافت (ويندوز) ترديد مي كرديد، ممكن بود خودتان را ببخشيد اما اكنون اين شركت به شدت در قلمرو سنتي “ردموند”* گسترده شده و رقابت گرم شده است.

در مدت زمان دو سال، سيستم عامل موبايل گوگل (اندرويد) آنچه را كه مايكروسافت نمي توانست انجام دهد را انجام مي داد: پا به پا (toe-to-toe) با آيفونِ اپل همراه شدن. هم اكنون نيز اندرويد در سهم بازار اسمارت فونها شانه به شانه (neck-and-neck) iOS اپل حركت مي كند و روند انتخاب اپليكيشن هاي اين پلتفرم به سرعت در حال رشد مي باشد. بسياري از برآوردهاي تحليلگران نشان مي دهد كه ظرف يك سال آينده گوگل در بازار اسمارتفون ها پيشتاز خواهد بود. گوگل اين پيشتازي را مديون استراتژي “چند دستگاهي” در جريان توسعه بازش مي باشد.

[* ردموند (Redmond) شهري ست در واشنگتن، ايالات متحده كه در 16 كيلومتري شرق “سياتل” واقع شده است. اين شهر به عنوان خانه ي مايكروسافت و نيز نينتندوي آمريكا شناخته مي شود. منبع: ويكي پديا]

هم چنين، جستجوگر كروم تقريبا يك چهارم بازار جهاني جستجوگرها را به خود اختصاص داده است و اين در حالي است كه سهم (قطعه) مربوط به اينترنت اكسپلورر در نمودار دايره اي در حال تحليل رفتن و كوچكتر شدن مي باشد. بايد توجه داشت در حالي كه كروم به شدت در حال توسعه مي باشد، تنها جستجوگر/سيستم عاملي كه تحت نام “كروم OS” شناخته مي شود نشان مي دهد كه گوگل تمركزش را بر روي كنار زدن ويندوز از محيط كامپيوترهاي روميزي معطوف كرده است.

شرط لازم براي اين موضوع كيفيت خدمات پايدار و باثبات مي باشد. گوگل تلاش خود را با گذاشتن “گوگل TV” در اتاق نشيمن و نيز تعبيه نمودن يك OS براي گشت و گذار در وب از روي تخت تان، آغاز نموده است. اگر مطالب Maximum PC * را دنبال نموده باشيد مي دانيد كه ما توسط نخستين سريِ آن تحت تاثير قرار نگرفتيم. چه اين پلتفرم موفق بشود و يا كه در گمنامي محو شود باز هم مانند MSN TV براي ديده شدن باقي خواهد ماند! با تمام اين اوصاف افزايش تلويزيون هاي HD “برنامه محور” (app-driven) در سال جاري باعث تقويتِ آن خواهد شد.

* سايت منبع اين مقاله

اوركلاك گوگل داكز (Google Docs)

پنج روش براي كارِ هوشمندانه تر با اپليكيشن هاي اداريِ آنلاين گوگل

اتصال به مايكروسافت آفيس

آيا ترجيح مي دهيد كه با مايكروسافت آفيس كار كنيد و در عين حال از ويژگي هاي به اشتراك گذاريِ گوگل داكز نيز استفاده كنيد؟ بله، ما نيز چنين هستيم. Google Cloud Connect پلاگين آفيسِ ساده اي براي ويندوز است كه به طور خودكار اسنادتان را در همان زماني كه بر رويشان كار مي كنيد با سرويس گوگل داكز سينك (sync) مي كند.

مديريت بر مجموعه ها

هنگامي كه براي مدتي سرويس گوگل داكز را مورد استفاده قرار مي دهيد، فهرست اسنادتان حجيم و غير قابل پيمايش خواهد شد. براي مكان يابي نمودن راحت ترِ فايل ها –حتي هنگامي كه نامشان را به خاطر نمي آوريد- از “مجموعه ها” (Collections) استفاده كنيد. آن ها اساسا فقط فولدر هستند، اما به نظر مي رسد گوگل مي خواهد براي هر چيزي نامي متفاوت داشته باشد. شما مي توانيد به منظور ساده تر ساختن همكاري با ديگر كاربران گوگل داكز تمامي مجموعه ها را با آن ها به اشتراك گذاريد.

سرويسِ برو به موبايل (Go Mobile)

گوگل داكز به شما اجازه مي دهد اسنادتان را از طريق يك موبايل با سيستم عامل اندرويد 2.2 و بالاتر و يا iOS 3.0 و بالاتر و بدون نياز به دانلود اپليكيشن هاي ثالث ويرايش نماييد. تنها كافيست به docs.google.com برويد و درون اسنادتان به جستجو بپردازيد. اگر از ديگر انواع موبايل استفاده مي كنيد از سرويس Documents To Go استفاده نماييد.

صحبت كردن در مورد سندي خاص

همكاري با يك همكار بر روي يك سند؟ هنگامي كه هر دوي شما در يك زمان سندي را مشاهده مي كنيد، مي توانيد توسط كليك بر روي نام وي كه در گوشه بالا و راست پنجره واقع شده، با وي به چت بپردازيد. هم چنين در روش دوم مي توانيد از ويژگي كامنت گذاري استفاده نماييد كه در حال حاضر بسيار شبيه به IM (پيام رسان فوري) عمل مي كند.

OCR نمودن فايل هاي تصوير

در حال حاضر سرويس گوگل داكز قادر است فايل هاي پي دي اف و تصاويري كه آپلود مي نماييد را براي يافتن متون قابلِ خواندن مورد بررسي قرار داده و آن ها را به اسنادِ تماما قابل جستجو و ويرايش تبديل نمايد. بدين منظور تنها كافي ست در منوي آپلود، دكمه راديويي مقابلِ گزينه “تبديل فايل هاي پي دي اف يا تصوير به اسناد گوگل داكز” را تيك زده و از منوي بازشويي كه به نمايش در مي آيد زبان مناسب را انتخاب نماييد.

 

فوت و فن جيميل

هفت راز اثربخشِ مهم براي مديرت بر صندوق پیام های ورودی تان

استفاده از كليدهاي از پيش تعيين شده (Hotkey)

اين كه همانند يك مبتدي موس خود را در اطراف صفحه نمايش تان به حركت درآوريد راه صحيحي براي انجامِ كار نيست. جيميل از “هات كي” هاي گوناگوني براي كمك به شما به منظور پيمايش ِسريع ميان پيام هايتان پشتيباني مي كند و شما مي توانيد آن ها را نزديك به بالاي منوي تنظيمات،‌ فعال نماييد. دست كم مي بايست براي كارهايي به اين شرح از “هات كي” ها استفاده كنيد: براي حركت رو بالا و پايين در فهرست مكالمات تان كليدهاي K و J، براي Reply كليد R و براي ايجاد يك ايميل جديد كليد C.

پاسخ هاي از پيش آماده شده (Canned Responses)

آيا از تايپ كردنِ پيام هاي مشابه براي پاسخ گويي به افرادي كه پرسش هاي مشابه مي پرسند، خسته شده ايد؟ افزونه Canned Responses در Gmail Labs به شما اين امكان را مي دهد كه طيفي متنوعی از پيام ها را از طريق منوي ويرايش و ليست بازشوي كوچكِ آن، وارد نماييد. این قابلیت می تواند برای آندسته از افرادی که از بیش از یک امضا در ایمیلشان استفاده می کنند بسیار مفید واقع شود.

فرستادن و بایگانی کردن همزمانِ پیام (Send & Archive)

قابلیت “فرستادن و آرشیوِ” هم زمان در Gmail Labs یکی از ساده ترین روشهای صرفه جویی در زمان است که امکان یافتنِ آن را خواهید داشت. همانگونه که از نامش نیز بر می آید، این ویژگی تنها با یک کلیک به فرستادن پاسخ (Reply) و نیز آرشیو کردن متن گفتگویتان اقدام می کند.

تنظیم امضا (Signature Tweaks)

چرا گوگل اصرار دارد امضای شما را پس از متن نقل قول شده در پاسخ تان قرار دهد؟ ما نمی دانیم. اما با آن نیز کنار نمی آییم! برای قرار دادن امضا در مکانی که به آن تعلق دارد (بالای متنِ نقل قول شده) به Gmail Labs بروید و افزونه Signature Tweaks را فعال نمایید.

نمایان تر کردن ستون آیکن ها

گوگل آیکن های کوچکی را در سمت راستِ خط عنوان پیام در صندوق پیام های دریافتی تان (Inbox) قرار داده است، اما نیمی از اشخاصی که ما با آن ها صحبت کردیم به نظر نمی آمد که هرگز اطلاعی از آن آیکن ها داشته باشند. برای کارآمدتر کردن این آیکن ها می توانید با فعال نمودن ویژگی Move Icon Column در Gmail Labs، آن ها را به سمت چپِ عنوان پیام منتقل نمایید.

سوپر استارها (Superstars)

اینکه بتوانیم پیام ها را به وسیله کلیک کردن بر روی ستاره های زرد رنگی از یکدیگر تفکیک کنیم خوب به نظر می رسد، اما هنگامی که بر روی چند صد پیام کلیک کرده باشید اهمیت آن ها شروع به تنزل می کند. افزونه Superstars در Gmail Labs 12 آیکن مختلف را برای جایگزینی با آن ستاره زرد رنگ در اختیارتان قرار می دهد.

افزونه Superstars در Gmail Labs تعداد 12 آیکن متفاوت را در اختیارتان قرار می دهد تا که به وسیله آن ها بتوانید پیام هایتان را علامت گذاری نمایید.


10 عدد از برترین اپلیکیشن ها در Google Labs

این مجموعه اپلیکیشن های آزمایشیِ، برایتان نگاهی اجمالی و گذرا را به درون آینده ی گوگل به ارمغان می آورند (و یا که شاید دچار سرنوشتی همچون Google Wave که از خاطرها محو شد، شوند!).

10. میانبرهای جستجوی صفحه کلید (Search Keyboard Shortcuts)

بسیار پیش می آید که بهترین ایده ها، ساده ترینِ آنها باشد. درست همانند جیمیل که به منظور پیمایشِ سریعتر میان صندوق پیام های دریافتی تان از “کلیدهای از پیش تعیین شده” (hotkey) استفاده می کند. ویژگی آزمایشیِSearch Keyboard Shortcuts چندین ” hotkey” را به صفحه ای که نتایج جستجویتان در آن به نمایش در می آید، اضافه می کند. این کلیدهای میانبر شبیه به میانبرهای جیمیل هستند: کلید های J و K مکان نما را در فهرستتان به بالا و یا پایین حرکت می دهند. کلیدهای 0 و Enter صفحه مربوط به نتایج جستجو را باز می کنند. کلید “/” مکان نما را درون کادر جستجو قرار می دهد و کلید Esc مکان نما را از درون کادر جستجو خارج می کند.

9. Aardvark (مورچه خوار)

آیا تاکنون برایتان سوآل مبهمی پیش آمده که هیچ کدام از دوستانتان نتوانند به آن پاسخ دهند؟ سوآل خود را از Aardvark بپرسید و در ادامه این اپلیکیشن در میان اطلاعات پروفایل هایی که ذخیره کرده به دنبال بهترین فردی که بتواند  پرسش شما را برایش ارسال کند، می گردد. Aardvark ادعا می کند که ظرف مدت 10 دقیقه می تواند به بیشترِ پرسش ها پاسخ دهد.

8. آدرس های اینترنتی کوتاه برای استفاده در سرویس “نقشه های گوگل” (Short URL for Google Maps)

آیا می خواهید یک نقشه را با دوستتان به اشتراک بگذارید؟ قابلیت Short URL را در Google Maps Labs فعال نموده و بدین وسیله محتویات منوی Link به یک آدرس کوتاهِ goo.gl تبدیل خواهد شد. با این عمل، دیگر مجبور نیستید تمامی کاراکترها را در توییتر به آدرس تان اختصاص دهید.

7. Android App Inventor

آیا تمایل دارید وارد فاز توسعه بازی موبایل شوید اما مهارت برنامه نویسیِ زیادی ندارید؟ مشکلی نیست. App Inventor گوگل بلوک های از پیش ساخته شده و ساده ای را در اختیارتان قرار می دهد که تنها کافی است آن ها را کشیده و در مکان مناسب رها سازید و به این وسیله اپلیکیشن های ساده ی خودتان را ایجاد کنید. در این رابطه امکانِ این را خواهید داشت که مستقیما از طریق پورت USB با موبایلتان به فعالیت پرداخته و یا با استفاده از ابزارِ شبیه ساز تلفن اندروید و تماما از طریق وب به فعالیت بپردازید. هنگامی که کارتان را به پایان بردید، اپلیکیشن را بسته بندی نموده و آن را بر روی هر دستگاه مبتنی بر اندرویدی که مایل هستید بارگزاری نمایید.

6. اپلیکیشن واکی تاکی (WalkyTalky) برای اندروید

آیا می خواهید بدونِ این که واقعا به دستگاه تان نگاه کنید از سرویس “نقشه گوگل” بر روی اندرویدتان استفاده کنید؟ WalkyTalky، اپلیکیشنی است آزمایشی که سرویس “پیمایشِ گوگل” (Google Navigation) را بسیار مفیدتر می سازد. هنگامی که از خیابان ها و مسیرها گذر می کنید، این اپلیکیشن همزمان نام آن ها را به اطلاع شما می رساند و با این عمل ایده شفاف تری از اینکه هم اکنون در چه مکانی هستید را در اختیارتان قرار می نهد.

5. اپلیکیشنOpen Spot  برای اندروید

آیا به دنبال محلی برای پارک کردن در یک خیابان مرکزی و شلوغِ شهر می گردید؟ ممکن است اپلیکیشن Open Spot به شما یک محل پارک بدهد. و اما ایده ی پشت این اپلیکیشن: فرض می شود کاربرانی (کاربران این اپلیکیشن) که محل پارکشان را ترک می کنند موقعیتشان را بر روی “نقشه گوگل” علامت می زنند و به این وسیله دیگر کاربران امکانِ یافتنِ آن مکان را خواهند داشت. هرگاه که شما مکانی را بر روی نقشه علامت می زنید امتیازاتی را به دست خواهید آورد که اگر چه قابل مبادله با هیچ چیز دیگر نیستند اما، باعث تقویت نفستان می شود.

4. اپلیکیشن  YouTube Leanback

Leanback یک پنجره بزرگ ویدئویی است که به طور خودکار فهرست ویدئوهای عمومیِ از قبل انتخاب شده را خلاصه می کند. برای حرکت میان این فهرست می توانید از ماوس و یا کیبورد استفاده نمایید، اما بهترین روشِ پیمایش میان آنها استفاده از تلفن اندروید به عنوان یک ریموت کنترل می باشد.

3. اپلیکیشن Google Scribe

شما از قبل به استفاده از قابلیت پرکردن خودکارِ فیلدهای جستجو خو گرفته اید. خب پس چرا به گام بعد نمی روید؟ Google Scribe اپلیکیشنی اندک عجیبی است که تلاش می کند هر آنچه را که تایپ می کنید به طور خودکار کامل کند. هنگامی که شروع به تایپ یک متن می کنید اپلیکیشن Scribe نه تنها سعی خواهد کرد خودِ کلمه را کامل کند، بلکه تلاش خواهد نمود باقیمانده عبارت را نیز کامل کند. هنگامی که تعدادی کاراکتر را بر روی صفحه نمایش تان دریافت نمودید با فشردن و نگه داشتن کلید “اینتر” به Scribe اجازه دهید تا متن خودش را ایجاد نماید. هرچند ممکن است نتیجه ی کار چندان مفید نباشد اما، فرآیندی که طی می شود داری جذابیت می باشد.

2. اپلیکیشن Google Squared

ویکی پدیا را فراموش کنید. Google Squared به شما اجازه می دهد که به گردآوری و تالیف صفحه اطلاعات خودتان در مورد هر موضوع معینی بپردازید. تنها کافی است یک واژه (مثلا: “Disneyland”) را در کادر جستجو تایپ نموده و بر روی Square It کلیک کنید. در ادامه Squared اطلاعات مورد نیاز را از منابع آنلاین گوناگونی برداشت نموده و آن ها را در یک شبکه به همراه تصاویر مرتبط مرتب خواهد نمود.

1. Google Goggles

از طریق دوربین گوشی هوشمندتان به کاوش در دنیا بپردازید

Google Goggles، اپلیکیشن موبایلی است که برای اندروید و آیفون ارائه شده است. این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد بر پایه تصاویر به جستجو بپردازید. اپلیکیشن را اجرا کنید، یک عکس بگیرید و  Google Goggles آن چه را می بایست با آن انجام دهد را تشخیص می دهد. این اپلیکیشن در اندروید مستقل است و در آیفون درون اپلیکیشن “جستجوی گوگل” تعبیه شده است. در ادامه مثال هایی عالی از آن چه که Goggles می تواند انجام دهد را مشاهده خواهید نمود.

اسکن کردن کارت تجاری

از یک کارت تجاری تصویری تهیه کنید، Goggles به تجزیه و تحلیل متن آن خواهد پرداخت. حال می توانید با اشخاصی تماس برقرار کنید، برای آن ها ایمیل بفرستید و یا آن ها را به فهرست تماسهایتان اضافه نمایید.

یافتن یک کتاب یا محصول

از یک کتاب یا محصول عکس بگیرید، Goggles به جستجوی آن در وب خواهد پرداخت. پس از آن شما خواهید توانست آنرا خریداری کنید، دانلود کنید و یا که فقط اطلاعات بیشتری را در آن مورد از سایت سازنده اش دریافت کنید.

کاوشِ یک نشان یا کار برجسته

از یک نشان برجسته عکس بگیرید(به عنوان مثال یک پل یا ساختمان)، حال Goggles به مقایسه ی تصویر شما با دیگر تصاویر آنلاین خواهد پرداخت تا که به شما بگوید در حالِ نگاه کردن به چه چیزی هستید. در ادامه نقشه ی آن را برای شما ترسیم می کند و به شما امکان می دهد که دسترسی سریعی به اطلاعاتِ مربوط به آن داشته باشید.

یافتنِ منبع کارهای هنری

چه درون یک موزه باشید و چه یک فروشگاهِ پوستر، Goggles می تواند از یک مجسه و یا نقاشی عکس گرفته و نام آن را شناسایی کند. هم چنین می تواند به شما بگوید که چه کسی و کِی آن را ایجاد کرده، ارتباط شما را با تحقیقات مرتبط با آن برقرار کند و یا کمک کند که یک نسخه کپی از آن را خریداری کنید.

 

منبع: maximumpc

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
  1. مهندس محمد رضای عزیز شما خیلی لطف دارین : D

 1. با تشکر از مطالب مفیدتان

  خیلی وقت بود دنبال یک منبع می گشتم که تمامی این apps رو یکجا توضیح بده

  خیلی روان و جالب بود! ممنون از شما آقای کریمی

  1. با تشکر از حمید عزیز
   حقیقتش وقتی که وبمستر گویا آی تی لینک منبع این ترجمه رو بهم معرفی کرد از تنوع و گستردگیش مقداری ترسیدم. می شه گفت تقریبن مثل یه مرجع سرویس ها و اپ های گوگله. البته تغییرات گوگل سریع هستن و شاید وقتی یه ترجمه ی اینچنینی به پایان می رسه می بینی بازم چیزای جدیدی اضافه شده که توی مقاله بهش اشاره ای نشده، به عنوان مثال سرویس +۱، خصوصیات جدید جیمیل و یا اپ های جدید Google Labs.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *