چگونه صفحه کلید کثیف رایانه خود را به طور صحیح در ظرفشویی بشوییم؟

چگونه صفحه کلید کثیف رایانه خود را به طور صحیح در ظرفشویی بشوییم؟
 • 1390/5/3
 • محمدرضا ارجمندی
 • 37


اگر مطالب ما را دنبال کرده باشید چندی قبل در مقاله ای به شما برخی از روش های کاربردی و موثر در  تمیز کردن صفحه کلید رایانه از آلودگی های خارجی و میکروب زدایی را نشان دادیم. برای آن دسته از حرفه ای هایی که اعتماد به نفس بالایی دارند، مقاله حاضر را تهیه کرده ایم که به شما می آموزد  چگونه صفحه کلید  رایانه خود را در ماشین ظرفشویی گذاشته و صحیح و سالم و البته بسیار تمیز تحویل بگیرید آن هم با نیمی از کار مورد نیاز در مقاله قبلی و در زمانی برابر نصف مراحل پیشین!

صفحه کلید رایانه می تواند به معنای واقعی کلمه آلوده تر از کاسه توالت باشد و در اغلب موارد نیز اینگونه هست. اما چنانچه به فکر تمیز کردن این قطعه افتادید بدانید که خارج کردن کلید های صفحه کلید و پاک کردن سطح هر یک توسط پنبه آغشته به الکل می تواند واقعا زمان بر بوده و کار پر زحمتی به حساب آید، و این در حالی است که قرار دادن صفحه کلید در ماشین ظرفشویی به شیوه اصولی که در این مقاله و در ادامه می آموزید کاری ساده و بی دردسر است ک حداکثر ده یا پانزده دقیقه وقت شما را می گیرد. این شما و این نحوه تمیز کردن و پاکسازی صفحه کلید  رایانه به شیوه حرفه ای ها!

تصویر بالا همانطور که از لوگوی برجسته «دل» بر می آید، یک صفحه کلید از نوع PS2 بسیار معمولی است که در ادامه آن را تمیز می کنیم. صفحه کلید شما ممکن است کمی متفاوت با کیبرد ما باشد، اما مبانی و اصول کار برای تقریبا همه خوانندگان یکسان است.

(یادداشت نویسنده: همانطور که در مورد باز کردن هر قطعه الکترونیکی اگر ندانید چگونه باید به طرز صحیح پیچ ها و قسمت های پرس را باز کنید به قطعه خود آسیب وارد خواهید کرد، این ریسک در مورد کیبرد رایانه نیز صادق است. اما در هر حال، باز کردن بسیاری از صفحه کلید ها بسیار ساده است، پس این کار کم و بیش برای هر کسی که اندک مهارت برای کار کردن  با یک پیچ گوشتی ساده را دارد کم خطر است. با این حال ، باز هم می گوییم باز کردن کیبرد و ادامه دادن به مراحل ما قلبی مطمئن و اعتماد به نفس می طلبد.)

شروع می کنیم با یک صفحه کلید کثیف، پر از خرده های مواد غذایی ، لکه های خشک شده نوشیدنی ها ، باکتری ها ، آثار عطسه و سرفه، و هر چیز دیگری که شما ممکن است در طول سال روی کیبرد خود از زمانی که آن را خریداری کرده یا تمیز کرده اید، بر جای گذارده باشید

لازم نیست نگران این ذرات گرد و غبار، و غیره که بین کلید ها قرار گرفته و از دسترس شما در امان اند باشید. تقریبا می توان ادعا کرد که برای کار ما ، هر چه کیبرد آلوده تر باشد، بهتر است. اما، اگر دوست دارید ، همیشه می توانید آن را با یک عدد اسپری هوای فشرده به سرعت و ظرف چند لحظه پاک کنید، و یا کمی وقت گذاشته و چند شیوه پاک کردن صفحه کلید را یاد بگیرید و مرتبا انجام دهید تا دیگر کار به شستشو در ظرف شویی نکشد!

خب، بر می گردیم به کار، صفحه کلید را به پشت بخوابانید، حال نیاز به باز کردن پیچ هایی داریم که دو قطعه بدنه کیبرد را به هم متصل کرده اند. پیچ ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کرده و در محل مناسبی نگهداری کنید.

اگر تاکنون این کار را انجام داده باشید احتمالا دریافته اید که تعداد زیادی پیچ در پشت کیبرد وجود دارد و باید همه را تک تک باز کنید. حواستان به پیچ هایی که ممکن است به چشم نیایند باشند و اگر بدنه را به راحتی نتوانستید باز کنید نشانه این است که هنوز پیچ های بسته ای وجود دارد، از جمله در سوراخ های عمیق تر  بالای قسمت کیبرد که معمولا از چشم ما پنهان هستند.

یک پیچ گوشتی معمولی ساخت فیلیپس این کار را برای تقریبا تمام صفحه کلید ها می تواند انجام دهد. البته ممکن است برخی از مدل های اپل یا صفحه کلید های مختلف دیگر از پیچ های کمتر معمول در قطعه خود استفاده کرده باشند مانند  پیچ شش گوش یا torx ، که در  این مورد شما به یک پیچ گوشتی  آلنی، و یا برخی ابزارهای دیگر نیاز خواهید داشت. با این حال، اغلب صفحه کلید ها با همان پیچ های دو پخ معمولی مونتاژ شده و تنها نیاز به پیچ گوشتی دو پخ معمولی دارند.

زمانی که پیچ ها از بدنه صفحه کلید به طور کامل باز شدند باید دو قسمت کیس صفحه کلید را از هم جدا کنید. صفحه کلید شما بسته به روش ساخت قطعه به یک نیروی کم برای جدا کردن دو قطعه که روی هم پرس شده اند خواهید داشت که این نیرو دو قسمت بدنه را از هم باز می کند، اگر در بیشتر مواقع اگر با وارد آوردن این نیرو بلافاصله باز نشد احتمال دارد هنوز هم پیچ هایی روی بدنه بسته باقی مانده باشد.

اجازه دهید نگاهی سریع به قطعات داخل صفحه کلید بیاندازیم. این تصویری از قسمت پشت “دکمه های” صفحه کلید است، که بیانگر دکمه ها و کلید های مکانیکی است. هیچ چیز غیر از  پلاستیک و فلز در اینجا به چشم نمی خورد.

تصویر فوق مربوط به کنترل کننده ها (برد الکترونیکی) و غشاء گنبدی شکل سوئیچ هاست. شما به راحتی می توانید پس از بر داشتن روی صفحه کلید و دکمه های پلاستیکی به این قسمت دسترسی پیدا کنید و سپس غشا انعطاف پذیر را با دست بردارید، به احتمال زیاد به هیچ قسمت دیگری از کیبرد متصل نیست.

برد کنترلر با چند پیچ به قسمت پایینی کیس  متصل شده و به قطعه PS2 یا کابل USB  که از بدنه کیبرد خارج می شود از طریق سیم هایی متصل است. همان پیچ گوشتی قبلی را معمولا برای باز کردن این پیچ ها و جدا کردن کنترلر از بدنه می توانید بکار ببرید و این بخش را هم جدا کنید و در جایی امن نگهداری کنید.

به آرامی کابل و کنترلر را که به هم متصل اند از بدنه جدا کرده، و سپس برد مداری انعطاف پذیر زیر ان را از بدنه خارج کنید. این ها تنها بخشهایی از صفحه کلید است که به آب حساس است. آنها را در جایی ایمن و دور از رطوبت نگهداری کنید، و سعی کنید قبل از جدا کردن قطعات ترتیب اسمبل کردن قطعات پس از شستشوی کیبرد را به خاطر بسپارید یا با دوربین یک عکس از آن بگیرید که بعدا دچار مشکل نشوید.

 

خب حالا کیبرد به دو بخش تقسیم شده: اول بخش بیرونی صفحه کلید که فوق العاده نفرت انگیز و کثیف است.

و دوم قطعات جدا شده از کیبرد، از جمله تخته برد انعطاف پذیر، کنترلر و کابل ، غشاء سوئیچ گنبدی شکل، و باز هم تمام پیچ های مختلف. همه این قطعات را در  محلی امن نگه دارید. چرا که قرار نیست این قطعات در پروسه شستشو قرار بگیرند.

 

و بله…. این هم یک دسته از خس و خاشاکی که در این فرایند جداسازی از کیبرد خارج شده اند.

بدنه کیبرد را در ماشین ظرفشویی یا سینک ظرف شویی بگذارید و فکر کنید یک ظرف کثیف که درونش باقی مانده مواد غذایی و سس کچاب بوده را دارید می شویید و سپس به خوبی آن را به طور دستی یا با ماشین شستشو دهید. پس از آن که شستید و آبکشی کردید و کیبرد خشک شد، باید بر عکس شیوه باز کردن آن را اسمبل کنید یعنی ابتدا مدار انعطاف پذیر را در کف نصب می کنید سپس به ترتیب کنترلر، غشا گنبدی شکل ، سوئیچ های صفحه کلید و در نهایت بدنه بالایی. نصب مجدد نامناسب و غلط هر یک از این قطعات تنها باعث خواهد شد صفحه کلید دیگر به درستی کار نکند. با این حال ، این مونتاژ بسیار حساس نیست و دقت فوق العاده زیادی نمی خواهد، بنابراین اگر متوجه مشکلی شدید دوباره سعی کنید تا به سادگی مشکل را دریافته و رفعش کنید.

کار شسشتوی کیبرد برای برخی افراد در نگاه اول خطرناک به نظر می آید ، اما روشی که در بالا بدان اشاره شد از نظر آسیب رساندن به کیبرد خطرش نسبت به استفاده از الکل اگر کمتر نباشد بیشتر هم نیست. کل زمانی که صرف این پروسه می شود، جدا از مدت زمان شستشو در ماشین ظرفشویی یا شستشوی دستی، در حدود 15 دقیقه است، و این در شرایطی که به وقت خود اهمیت می دهید و زمان برایتان ارزشی همچون طلا دارد بسیار سودمند است. از طرف دیگر راهی بسیار سرگرم کننده  برای آموزش و یادگیری در مورد نحوه طرز کار صفحه کلید هم هست، و در آخر برای پاک کردن و ضدعفونی کردن قطعه ای که روزانه با ان زیاد سر و کار دارید و تمیزی آن تضمینی برای سلامتی شماست مشقت نکشیده اید.

منبع:HowtoGeek

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 37 دیدگاه
 1. فک کنم دو سه سالی هست که بر روی کیبرد ها کاور هایی میدن روی کلید ها قرار میگیره اگر از اون استفاده می کنید کافیه همون رو بشورید و دیگه داخل کیبرد هم کثیف نمیشه

  1. این روش سخت ترین و بدترین روش است. کثیفی کیبرد مربوط به دکمه شده و صفحه زیرین دکمه ها. روش پیشنهادی من این است:
   1- دکمه ها را یکی یکی از رو جداکنید. برای اینکار از یک اهرم استفاده کرده زیر دکمه قرار دهید. نترسید نمی شکنند!
   2- یک ظرف آب گرم + مقداری مایع ظرفشویی + مقدار کمی سفید کننده حل کنید و دکمه ها را برای نیم ساعت درون ظرف قرار دهید. سپس ظرف را چند بار با آب پر و خالی کرده تا موادشوینده پاک شوند.
   3- بعد از آب کشی دکمه ها را درون یک کیسه ریخته و تکان دهید تا آب جذب کیسه شود. سپس می توانید آنها را برای مدتی روی یک پارچه پهن کنید تا کاملا خشک شوند.
   4- صفحه زیر دکمه ها را با فرچه تمیز کنید.
   5- کیبرد مجازی ویندوز را باز کنید یا قبل از باز کردن کیبرد از آن عکس بگیرید تا جای دکمه ها را پیدا کنید. سپس آنها را سر جای خودشان قرار دهید. به تجربه من اینکار 5 دقیقه طول می کشد.
   مزایای این روش به روش بالا:
   – تمیزی کامل دکمه ها (به علت استفاده از سفید کننده) به خصوص کیبردهای رنگ روشن چون بعد از مدتی رنگشان تغییر می کند.
   – عدم آسیب دیدگی کیبرد
   – ضدعفونی شدن دکمه ها
   – زمان کمتر اجرای آن چون حدودا 20 دقیقه از وقت خود را به این کار اختصاص می دهید.

 2. من خودم یکی دو ماه پیش کیبوردمو با اب و صابون شستم البته دکمه هارو جدا کردم و همه ی قسمتارو جدا شستم

 3. یه کی بورد خیلی روان با دکمه های نرم ای فورتک با پورت یو اس بی هست ده هزار تومان

  ادم دیوانه است مگه دو ساعت وقت بزاره با کلی اب و تاید تازه نمیشه مثل اولش

  بندازش دور یکی دیگه بخر بیکاری

  نکنه این جزو طرح اشتغال زایی است

  1. استاد اگه کیبرد یه نفر از اون کیبرد 80-90 تومنی های توپ بود چی؟ بندازه دور بره یه 10 تومنی بخره؟ تز دادی ها :دی

  2. اخه اون کسی که پول داره و میتونی واسه کی بوردش 90 تومان پول بوده

   بچه مایه داره خوب میره باز هم یکی دیگه میخره

   در اخر خدایش من کم دیدیم کسی کی بورد باز کنه دوباره مثل روز اولش سر هم بکنه

  3. سلام . من کی برد رو باز کردم سیمشو تعمیر هم کردم شستنش که کاری نداره . تازه به فرض یک کی برد 10 هزار تومنه و حین این کار هم از بین میره .لا اقل اینقدر شجاعت بخرج دادی یک کاره تازه بکنی و یه تجربه فنی جدیدی رو کسب کنی مگه نه؟

  4. من که تونستم.
   اول به آرامی بازش میکنی
   بعد بردش رو ازش جدا میکنی
   اونوقت قشنگ میشوریش
   بعد از این که خشک شد سرهمش میکنی
   حالا یه کیبورد نو داری
   تازه >>>> هیچ کیبردی کیبرد خود آدم نمیشه

 4. سلام من الان مطلبتونو خوندم خیلی خوب بود.من تو یه شرکت تبلیغاتی کار میکنم و میخوام الان این بلا رو سر کیبوردم بیارم ( امیدوارم اخراج نشم !!!) بازم ممنون.

 5. یکی از مدیران ارشد چینی میگه

  این وقتی که ایرانی ها صرف میکنند که یک چیز را سالم و تمیز نگه دارند

  ما ده تا کی بورد دیگه ساختیم و بازارهای جدید را فتح کردیم

 6. جالبه خود نویسنده کی بوردی که شسته را نشون نداده

  چی شده آیا بالاخره تمیز شد یا نه؟

  آیا تونست این نویسنده کی بورد را ببندد و سر همش کند یا نه؟

 7. راهکار بهتر اینکه با چکش خوردش کنی بزاری تو قابلمه به مدت 20 دقیقه تفتش بدی بعد نه تنها کرد وخاکش پاک میشه میکرب زدای هم می شود

  1. کاملا با نظر شما موافقم این روش بسیار معتبر و علمی است

   اینطوری یک کی بورد بسیار تمیز و بدون هیچ آلودگی داریم

 8. از مجله گویا آی تی میخواهم این مقاله های تخیلی و فاقد ارزش را در سایتشون نزارند

  اگر اینطوری ادامه بدهند مقاله های بعدی عنوانش این خواهد بود

  چگونه موس خود را تمیز کنیم

  چگونه فن رایانه قدیمی خود را بازیابی کنیم

  چگونه در سی دی رام خود را درست کنیم

  .

 9. سوال خانم شیرزداد

  1- کی بورد بالاخره تمیز شد

  2- کی بورد را تونستی مثل اولش ببندی

  3- کی بورد من کجاست

  4- هیچ کدام

  .

 10. سلام: بسيار مطلب مفيدي بود، من خودم چند بار كيبرد رو باز كردم و به صورت دستي شستم،ولي اين يكي به ذهنم نرسيده بود.
  ترس از شكست و انجام ندادن يك كار نه تنها ياعث پيشرفت نمي‌شود بلكه باعث ميشه به مرور انسان از انجام بسياري از كارهاي ساده نيز بر نياد. من ازموقعي كه يادم مياد بيشتر خودم رو سر گرم وسايل الكتريكي و الكترونيكي مي‌كردم كسي هم كار به كارم نداشت تازه تشويق هم مي‌كردن. بعد از يه مدتي بدون هيچ ترس و نگراني وسايلي رو كه احتياج به تعمير داشتند رو خودم تعمير مي‌كردم. الان هم به راحتي هر كار تأسيساتي باشه انجام ميدم.

  متشكرم

  1. موتور خونه مون خراب شده یا بهتره بگم دیگش ترکیده… آقای تاسیساتی میشه بیای برامون درستش کنی… کسی هم باهات کاری نخواهد داشت تازه تشویقتم می کنیم… قبوله دیگه؟

  2. آرمان كوچولوي عزيزم، من الان 45 سالم هست و مهندس عمران هستم، اين مطلبي رو هم كه گفتم باسه موقعي بود كه هم سن و سال تو بودم. خيلي‌ انسان‌هاي نداري هستند كه زير دست من كار مي‌كنند تا خرج خانوادشون رو در بيارن تا شرمنده زن و بچشون نشن.
   موتور خونتون هم اگر تركيده بهتره بگيد هموني كه اول آمده براتون راه‌اندازي كرده درست كنه، يه پولي هم اون بنده خدا بگيره. مطمعنا توري درست مي‌كنه كه ديگه خراب نشه،‌خيالت راحت باشه.

   يه بنده خدايي مي‌گفت رفته بود مطب دكتري، منشي كه فاميل اون شخص بوده سرزده وارد ميشه، دكتر ناراحت مي‌شه ميگه چرا بدون اجازه وارد شدي، منشي مي‌گه، آخه فاميلمونه، دكتره مي‌گه، آداب معاشرت كه فاميل و غير فاميل نمي‌شناسه.

  3. منو حسابی تحت تاثیر قرار دادی مخصوصا با اون مثال مطب که نفهمیدم چه ربطی به بحث داشت. البته منه 19 ساله برا خیلیا کوچولو حساب نمیشم ولی دیگه مثل اینکه یه سنی از شما گذشته، حقم داری چون جوری که حرف میزنی انگار پات لبه گوره و داری آخرین نفساتو میکشی.

  1. آموزش نمی خواد… بعد از جدا کردن ال سی دی و هارد و سی پی یو و درایوها و سایر بردها بزارش تو ماشین ظرف شویی یا اگه ندارین ماشین لباس شویی هم کارتو راه میندازه

 11. … دوست عزیز
  با سلام
  … من اینکارو … سه یا چهار بار با KeyBoard های مختلف انجام دادم …
  ولی یه مشکل کوچیک داره … اونم … خشک شدن و… سفت شدن بعضی از دکمه‌هاست…
  به نظرت … چه راه حلی میتونه … مانع از این کار بشه ؟

 12. خیلی باحال بود دمتون گرم اما حواستون باشه فنرهای کلید اسپیس گم نشه
  ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *