گزارش اختصاصي گويا آي‌تي از نشست معرفی و عرضه رسمی گوشي هوشمند نوكيا N9 در ايران

گزارش اختصاصي گويا آي‌تي از نشست معرفی و عرضه رسمی گوشي هوشمند نوكيا N9 در ايران
 • 1390/7/19
 • محسن پاك نيت
 • 17

بسم الله الرحمن الرحيم

 

عرضه رسمی گوشی هوشمند نوکیا N9 به بازار ایران

با نوکیا N9 متمایز باشید

صفحه home screen نوکیا N9
صفحه home screen نوکیا N9


تهران، 18 مهر 1390، ساعت 10:30 الی 13:30، هتل اوین- مراسم رونمایی و عرضه رسمی نوکیا N9 به بازار ایران


در این همایش که روز دوشنبه در هتل اوین با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد، گوشی هوشمند نوکیا N9 به طور رسمی معرفی و از قابلیت ها و مشخصات آن رونمایی شد. در ابتدای این گردهمایی صمیمانه، میهمانان گوشی نوکیا N9 را به دست گرفته و با فناوری‌های NFC و عملکرد swipe این گوشی (لمس کششی) و همچنین اسپیکرهای NFC Nokia 360 از نزدیک آشنا شدند و در مسابقه‌ای که به همین منظور ترتیب داده شده بود شرکت کردند.

 

گوشی نوکیا N9 به همراه اسپیکر NFC Nokia 360
گوشی نوکیا N9 به همراه اسپیکر NFC Nokia 360

این مراسم با خوشامدگویی حمیدرضا نیکدل، مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران، آغاز شد. پس از آن مدیر کل نوکیا در ایران، فروهر فروتن کلیاتی در مورد مشخصات گوشی هوشمند و متفاوت نوکیا N9 عنوان کرد و در سخنانش از جایگاه نوکیا در بازار جهان و حرکت به سوی پیشرفت صحبت کرد. وی گفت: “گوشی نوکیا N9 از لحاظ طراحی منحصر به‌فرد است و هم از نظر سیستم عامل Meego معرف تمایز است و در عین حال برای کسانی است که می‌خواهند با طبیعی‌ترین راه ممکن از تکنولوژی استفاده کرده و آن را حفظ کنند. ما معتقدیم این گوشی آینده خوبی در بازار ایران خواهد داشت.”

 

آقای حمیدرضا نیکدل، مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران
آقای حمیدرضا نیکدل، مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران

آقای فروتن به تفاوت زمان ارائه جهانی این گوشی نسبت به ارائه به بازارهای محلی اشاره کردند و تغییرات زبانی صورت گرفته در گوشی برای هر منطقه زبانی را عامل این امر دانستند. ایشان در مورد جایگاه N9 در نزد شرکت نوکیا افزودند: “نوکیا می‌بایست این ارائه را زودتر انجام می‌داد اما به دلیل تکمیل و بهبود سیستم عامل Meego این رونمایی کمی به تعویق افتاد. این گوشی در واقع پاسخی به تفکر کاربرانی است که گوشی لمسی را می‌پسندند و نوکیا با ارائه Meego بر روی گوشی هوشمند N9 قصد مشاهده جایگاه این سیستم عامل بین کاربران را دارد که بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های آتی برای این سیستم عامل را انجام دهد.”

 

آقای فروهر فروتن، مدیر کل نوکیا در ایران
آقای فروهر فروتن، مدیر کل نوکیا در ایران

ایشان ادامه دادند: “پلتفرم Qt که Meego بر اساس آن برنامه‌نویسی شده‌است، به همراه قابلیت‌های سخت‌افزاری N9 راه جدیدی را برای شرکت نوکیا باز خواهد کرد. البته ما در درازمدت به سمت windows phone حرکت خواهیم کرد اما قصد داریم Meego را نیز رشد بدهیم. تفاوت ما با رقبا این است که در ایران دفتر رسمی داریم و باید علاوه بر قوانین جهانی، با قوانین داخلی و کشوری نیز تطابق داشته باشیم و تأییدیه‌های مورد نظر را بگیریم. راه‌اندازی بلاگ نوکیا و خبرنامه نوکیا به ما کمک کرد که بدانیم کاربر دقیقا چه چیزی را می‌خواهد و از این طریق برای رفع نیازهای کاربر در حیطه قوانین کشوری و جهانی حرکت کنیم و پاسخ نیازهایش را بدهیم.”

 

آقای فروهر فروتن، مدیر کل نوکیا در ایران
آقای فروهر فروتن، مدیر کل نوکیا در ایران

وحید کاظمی نجف‌آبادی، مدیر بازاریابی نوکیا در ایران هدف نوکیا N9 را کسانی دانست که دوست دارند متمایز باشند و با بقیه فرق داشته باشند. همانطور که در کمپین تبلیغاتی آن هم پیام اصلی متمایز بودن خواهد بود. ایشان در مورد طرح برنامه تبلیغاتی نوکیا فرمودند: “طرحی که در ایران طراحی شده از الگوی جهانی آن تبعیت می‌کند اما بومی‌سازی نیز شده‌است و تصویر فردی ایرانی است که می‌خواهد بگوید من متفاوت هستم چون N9 دارم. این فرقها از جهاتی مثل سیستم عامل، دوربین، طراحی یکپارچه و … است و استفاده از تصویر خودرویporsche   cayenne این فکر را تداعی می‌کند که می‌توانید با دیگران متفاوت باشید و این در واقع ایده و فلسفه‌ی پشت تبلیغ N9 است.”

 

آقای وحید کاظمی، مدیر بازاریابی نوکیا در ایران
آقای وحید کاظمی، مدیر بازاریابی نوکیا در ایران

 

تصویر کمپین تبلیغاتی نوکیا در ایران
تصویر کمپین تبلیغاتی نوکیا در ایران

آقای هِنری ماتیلا (Henri Mattila)، رئیس بخش گوشی‌های هوشمند نوکیا در منطقه نیز در این مراسم در مورد طراحی متفاوت و امکانات ویژه نوکیا N9 سخنانی ایراد کرد. وی طراحی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به طور همزمان را راهی برای تولید یک گوشی تمام صفحه با استفاده و کاربری آسان دانست و کیفیت ساخت بدنه و رنگ‌های نوکیا N9 را تحسین کرده و از امکانات ویژه‌ای که نوکیا برای N9 درنظر گرفته صحبت کرد. این امکانات عبارت بودند از: دوربین منحصر به‌فرد با لنز کارل زایس و حسگر 8 مگاپیکسل، برنامه Drive App در نقشه نوکیا N9 و فناوری NFC برای انتقال محتوا با دستگاه‌های NFC دیگر. در پایان ماتیلا چارچوب برنامه‌نویسی Qt را سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای تولید برنامه برای N9 عنوان کرد.

 

آقای هنری ماتیلا، رئیس بخش گوشی‌های هوشمند نوکیا در خاورمیانه و افریقا
آقای هنری ماتیلا، رئیس بخش گوشی‌های هوشمند نوکیا در خاورمیانه و افریقا

بخشی از سخنان آقای هنری ماتیلا:

We tried to observe the users (consumer needs) and we understood that it’s time to innovate in hardware and software. We found that people need bigger LCDs like full screen devices so that I can use the device easily when I’m walking in the street.

Swiping method helps you remove the back key and just by moving your hand from side to side you can perform different actions easier than before.

Having the simplest things in hand and having them just close to you is the innovation we are after that. We want to notice the simplest methods to bring you the most used apps and widgets.

N9 has based on 3 screens and you can swipe top-down, side-by-side, and etc. first one (home screen) is the applications screen and is the most known screen among users. The second screen (activity screen) is the notification screen which you can see all the activities and the newest updates in notification like new calls, sms, date and to do list and so on…

The third screen is the task screen which is the best multi task screen you’ve ever seen. You can handle all running apps and close. You can swipe away to move between these 3 screens and they are parallel to each other.

N9 looks amazing. 3 colors, curve screen to have a curve display to seem more natural. This curve helps you have better swipe. It looks beautiful and simple also. Trying hard to make a simple but beautiful device has gotten a lot of time but we are satisfied with the responses we got from people.

The integrated design of the poly carbonate body of this product is a hard and complicated thing to be done and this integrated body helps you have better antenna.

The body is not painted and is filled with color and the color will not vanish by time and use.

Black, magenta, and blue are 3 colors.

When you speak about Nokia you have to speak about camera. The 8 mega pixel sensor with carlzeys lens can bring you HD quality and wide screen. It can capture super surround voice when you are capturing videos.

Ovi map (drive app) is usable in Iran.

Wireless connection between Nokia n9 and NFS devices like Nokia Play 360 and so on is as easy as you can imagine. You just turn on the devices, you touch the cell phone on top of the device and that’s it. It starts playing through the speakers.

The Qt platform is used to develop apps on Nokia N9.

 

طراحی یکپارچه گوشی N9
طراحی یکپارچه گوشی N9

در ادامه و در بخش پرسش و پاسخ سوالات متعددی بیان شد که به برخی از این سولات اشاره می‌کنیم:

 

سوال: قیمت گوشی در ایران؟

پاسخ (آقای کاظمی): قیمتهای جهانی در حال حاضر بدین صورت است که نسخه 16 گیگ 450 یورو و نسخه 64 گیگ 560 یورو قیمت دارد.

 

Question: Why should I buy N9 when I can buy other smart devices like apple iphone or android phones? Isn’t N9 dead؟

Answer (Henry): at first, this cell is the most beautiful cell in the market and the design is stunning. Secondly the platform and the OS (Meego) and the interface is something which gives you a really different feeling when you swipe. A filling that you will not experience with other devices and OS. Yes, of course the future of Nokia is with windows phone but this UI is really something else.

سوال: چرا این گوشی میکروسیم است و چرا کارت حافظه ندارد؟

جواب (آقای کاظمی): چون تکولوژی پیشرفت کرده و سیمکارت ها کوچکتر شده‌اند و بهتر است با تکنولوژی پیش برویم. در مورد حافظه هم تحقیقات بازار نشان می دهد که اغلب (90 درصد) کاربران 16 گیگابایت را ترجیح می دهند و برای دیگران که میزان حافظه بیشتری را نیاز دارند 64 گیگابایتی آماده شده است.

در انتهای این مراسم، 9 برنده خوش‌شانس 9 گوشی نوکیا N9، برای مسابقه “متفاوت‌ترین گوشی نوکیا” که در خبرنامه شماره 2 نوکیا به چاپ رسیده و از طریق وبلاگ گفت‌وگوی نوکیا اعلام شده بود، طی قرعه‌کشی مشخص و معرفی شدند. آقای نیکدل در مورد این مسابقه گفت: ” فقط از طریق خبرنامه 10 هزار نفر در مسابقه شرکت کردند. از طریق بلاگ نیز روزی 1000 نفر اضافه شد به طوری که در کل بیش از 16000 نفر در مسابقه شرکت کردند که تعداد پاسخهای قابل قبول قابل قبول 15000 بوده.” شرکت‌کنندگان در این مسابقه که مهلت شرکت در آن تا 13 مهر تمدید شده بود، می‌بایست متفاوت‌ترین گوشی نوکیا را انتخاب و پاسخ گزینه مورد نظر را به شماره 200023013 ارسال می‌کردند. علاوه بر این، برنده مسابقه همایش نیز معرفی شد و یک گوشی نوکیا N9 را از آن خود کرد.

(پایان)

درباره نوکیا

نوکیا متعهد است که با ترکیب فناوری پیشرفته موبایل و خدمات شخصی‌ شده، ارتباط مردم را با چیزهایی که برایشان اهمیت دارد برقرار می‌کند. بیش از 1.3 میلیارد نفر از طریق گوشی‌های نوکیا با دیگری ارتباط برقرار می‌کنند؛ از گوشی‌های ارزان‌قیمت ما با قابلیت برقراری تماس صوتی گرفته تا گوشی‌های هوشمند پیشرفته با قابلیت اینترنت که در همه بازارهای دنیا به فروش می‌رسد،. علاوه بر این، مردم از طریق خدمات ما، از دسترسی به نقشه‌ها و مسیریابی با تلفن همراه، فروشگاه مجازی که هر روز گسترده‌تر می‌شود، یک مجموعه بزرگ در موسیقی دیجیتال و غیره لذت می‌برند. نوکیا در نقشه‌های دیجیتال و خدمات مسیریابی پیشگام است و یکی از تامین‌کنندگان برتر در خدمات حرفه‌ای نرم‌افزار و سخت‌افزار زیرساخت ارتباطات در سراسر جهان است.

 

محسن پاک نیت

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 17 دیدگاه
  1. سلام محمد مهدی عزیز؛

   خواهش می‌کنم. نواقصش رو ببخش. گزارشگر حرفه‌ای نیستم!

   🙂

  1. ۱۰۰% بلک بری بهتر حتی اون پاره آجرش

  2. سلام سرکار خانم misssdandelion؛

   ۱) می‌شه با یه مقایسه‌ی ساده مشخصات این دو گوشی به جواب رسید.

   ۲) بر خلاف آقا ناصر که احساس علاقه‌ مفرطش به امریکا، بر منطقش چیرگی داره، به نظر من پاره آجری با برند بلک‌بری برتری‌ای نسبت به N9 نوکیا نداره.

   ۳) من کاربر نوکیا N9 نیستم و حقیقت اینه که طرفدار این گوشی و سیستم عاملش هم نیستم. گوشی بلک‌بری ۹۹۰۰ رو هم که شما فرمودید نمی‌شناسم. به همین خاطر نمی‌تونم کمک زیادی بکنم. اما واقعیت اینه که فکر نمی‌کنم این دو گوشی ماهیتا مقایسه‌پذیر باشن. چون این گوشی بلک‌بری از سری بیزینس هست و گوشی نوکیا فول تاچ. اصلا در یک دسته قرار نمی‌گیرن که بشه بهتر و بدتر بودنشون رو مقایسه کرد. کسی که گوشی فول‌تاچ بخواد بگیره به هیچ عنوان سراغ بلک بری نمی‌ره. کسی هم که گوشی QWERTY بخواد سراغ نوکیا N9 نمی ره.

   موفق باشید.

 1. مقاله خوبی بود
  همون طور که قبلا گفته بودم شرکت نوکیا تاریخ مصرف چند سالی هست که تمام شده. سونی اریکسون هم همینطور
  عصر؛ عصر Android – IOS و Tablet است
  وقتی که بیشتر توسعه دهنگان نرم افزار به سمت Android – IOS قرار گرفته اند نباید این انتظار واحی داشت که سیستم عامل Meego بتونه در بین این دو ابر سیستم رقابت بکنه
  این شرکت نوکیا تونست با مایکرسافت قرارداد همکاری ببنده یکی بدک نیست اما ای کاشک که این گوشی با ویندوز موبایل جدید مایکروسفات منتشر میکرد که لا اقل کاربر چیزی برای داشتن و پسندیدن داشته باشه

  1. با قسمتهایی از حرفت موافقم ولی انصافا این گوشی را از نزدیک دیدم خیلی خوشم اومد هم از طاحی اش هم از سیستم عاملش ولی اگر نوکیا از این سیستم عامل حمایت بیشتری انجام دهد میتونه با آندردید رقابت کند

 2. به نظر من الان رقابت اصلی در بازار گوشی های هوشمند بین آیفون اپل و سیستم عامل iOS هست که نگارش 5 اون به تازگی ارائه شده و سامسونگ و سیستم عامل آندروید که به تازگی ویرایش Ice Cream Sandwich اون عرضه شده. در این بین حرکت نوکیا به سمت Meego با توجه به اینکه بزودی قراره از اولین گوشی با سیستم عامل windows phone 7.5 بهره برداری کنه کمی مایوس کننده است چون کاربر از ادامه پشتیبانی نوکیا از می گو چندان مطمئن نیست و نمی دونه آیا در آینده می تونه مثل آی او اس یا آندروید سیستم عامل می گو را هم بروز کنه یا سیستم عامل گوشیش بعد از یه مدت عتیقه می شه.

  1. این دقیقا مثل گوشی های htc mini که ابتدا با ویندوز فون۶ عرضه شدن و بعد با اومدن htc هایی با پردازشگر بالاتر این شرکت به سمت اندروید رفت. حتی Bada که سامسنوگ توسعه دهنده اون است هم این شرکت کره ای ازش استفاده نمیکنه

   اگر نگاهی به توسعه دهندگان برنامه ها بکنید فقط ۲ سیستم عامل Androidو IOS در کاری خودشون قرار دادن

  2. سلام ناصر جان،

   در حال حاضر همینطوریه که شما می‌فرمایید. اما آیا در آینده هم فقط iOs و آندروئید خواهد بود؟

   آیا ویندوز فون، meego، Bada و … نمی تونن رشد کنن؟

   آیا سیستم‌های عامل جدید نمی‌تونه تولید بشه؟

   به نظر من که در آینده بازار رقابت چند بعدی خواهد شد و از این حالت دو قطبی (که البته من iOS رو قطب نمی‌دونم) خارج خواهد شد.

 3. خواستم بدونم آیا این حقیقته که n9 نرم افزار های آندروید رو هم ساپورت میکنه؟

  1. سلام علی جان،

   پلتفرم سیستم عامل میگو، پلتفرم Qt هستش که اوپن سورسه و قابلیت سازگاری بسیار بالایی با پلتفرم‌های دیگه رو داره. این سؤال توی نشست هم پرسیده شد و در جوابش گفته شد که امکان چنین چیزی عملا وجود داره اما در حال حاضر برنامه‌ای برای فراهم کردن این شرایط و تطبیق اپ‌های سیستم‌های عامل دیگه بر روی میگو وجود نداره و ممکنه در آینده این اتفاق بیفته.

   موفق باشی و ممنون بابت سؤال خوبت

 4. این گوشی N9 فارسی رو به طور کامل ساپورت میکنه یا مثل ویندوز فون مشکل داره؟

  1. سلام فریاد عزیز؛

   این گوشی تقریبا ۲ ماه دیرتر از عرضه رسمی در جهان در ایران رونمایی شد، دلیلش همین بوده که با زبان فارسی کاملا تطابق پیدا کنه. از طرف دیگه سیاست‌های بومی‌سازی نوکیا در ایران باعث می‌شه که نسبت به ارائه خدمات به زبان فارسی و ساپورت زبان فارسی کاملا خیالمون راحت باشه که به بهترین نحو انجام خواهد شد.

   موفق باشی

 5. نوکیا باید خوابشو ببینه که با سیستمهای اندرویدی رقابت کنه MEEgoدیگه چه صیغه ایه خودشونم امیدی بهش ندارن چه برسه به کاربرا؟

  1. سلام شروین عزیز؛

   نوکیا با میگو قرار نیست با آندروئید رقابت کنه و رقابت نوکیا با کمک ویندوز فون انجام خواهد شد.

   اما در مورد میگو باید بگم که در واقع داشتن یک سیستم عامل اختصاصی برای نوکیا از هوشمندی مدیران این شرکت هستش. چون گوگل با ورود به عرصه سخت‌افزار و خرید موتورولا نشون داد که شرکت‌های نرم‌افزاری به راحتی شرکای سخت‌افزاری خودشون رو دور می‌زنن. به همین علت نوکیا باید به فکر آینده و روزی که احتمالا مایکروسافت هم دست به عمل مشابهی بزنه و نوکیا رو رها کنه و وارد بحث ساخت سخت‌افزار تلفن همراه بشه، باشن. به نظر من میگو در واقع تجلی آینده‌نگری نوکیاست و کاملا با سیاست‌های استراتژیک شرکتی با عظمت نوکیا (رتبه اول فروش گوشی در جهان) مطابقت داره.

   موفق باشید.

 6. طراحی زیبایی داره اما با وجود رقبای اچ تی سی و سامسونگ آندرویدی فکر نکنم زیاد ازش استقبال شه…البت با این قیمت!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *