متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

پدر هوش مصنوعی جان مک کارتی، در سن 84 سالگي درگذشت

12345 (بدون نظر)
Loading...
4


جان مک کارتی، مخترع زبان برنامه نویسی LISP مردی که اصطلاح “هوش مصنوعی” ابداع کرد، در سن 84 سالگی درگذشت.
 

جان مک کارتی در سال 1927 متولد شد، دکترای تخصصی او در رشته ریاضیات بود.

 وی در سال 1956 نه تنها عبارتی جدید را به واژه نامه عمومی افزود، بلکه بنیانگذار عصری کاملا جدید از تحقیقات در زمینه علوم رایانه ای شد. وی در سالهای بعدی موفق به ابداع زبان Lisp، یکی از تاثیرگذارترین زبانهای برنامه نویسی رایانه ای در جهان شد و در توسعه سیستمهای اشتراک گذاری زمان نقشی کلیدی ایفا کرد، سیستمی که بدون آن اینترنت مدرن به وجود نمی آمد.

 زمانی که ابررایانه “دیپ بلو” در ماه می 1997 موفق شد قهرمان شطرنج جهان گری کاسپاروف را شکست دهد، این پیروزی به عنوان موفقیتی بزرگ برای هوش مصنوعی توصیف شد، اما جان مک کارتی، مردی که این اصطلاح را برای اولین بار خلق کرد و در توسعه هوش مصنوعی پیشگام شد، نظری متفاوت داشت، به اعتقاد او هوش مصنوعی هنوز راه طولانی را در پیش داشت.

 مک کارتی که برای چهار دهه در دانشگاه استنفورد مشغول به کار و مطالعه بود، در سال 1962 لابراتوار هوش مصنوعی استنفورد را پایه گذاری کرد. او در سال 2003 به شرکت گوگل پیوست تا در ساخت خودروهای خودکار این شرکت مشارکت داشته باشد.

بسیاری از متخصصان جان مک کارتی را اولین فردی می دانند که چاشنی محاسبات رایانه ای را به زبان ساده برنامه نویسی افزود و با این کار و ابداع زبان برنامه نویسی Lisp تاثیر بزرگی بر روی زندگی انسانها گذاشت.

مک کارتی برای کمک هایی که در زمینه هوش مصنوعی داشت ، جایزه تورینگ از انجمن ماشین آلات کامپیوتر در سال 1971 دریافت کرد.
 

منبع: mashable – iritn

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
4 دیدگاه
 1. سید ایوب می‌گوید

  خدا رحتمش کنه .

 2. هادی می‌گوید

  اول جابز دوم دنیس ریچی حالا هم جان مک کارتی تا بعدیش کی باشه.

  1. احمدینا می‌گوید

   واقعا تعجب آور است چه خبره در این دنیای کامپیوتر !!

  2. ناصر حردانی می‌گوید

   جهان فن آوری داره یتیم میشه …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جان مک کارتی، مخترع زبان برنامه نویسی LISP مردی که اصطلاح “هوش مصنوعی” ابداع کرد، در سن 84 سالگی درگذشت.  جان مک کارتی در سال […]