پدر هوش مصنوعی جان مک کارتی، در سن 84 سالگي درگذشت

پدر هوش مصنوعی جان مک کارتی، در سن 84 سالگي درگذشت
  • 1390/8/4
  • ناصر حردانی
  • 4


جان مک کارتی، مخترع زبان برنامه نویسی LISP مردی که اصطلاح “هوش مصنوعی” ابداع کرد، در سن 84 سالگی درگذشت.
 

جان مک کارتی در سال 1927 متولد شد، دکترای تخصصی او در رشته ریاضیات بود.

 وی در سال 1956 نه تنها عبارتی جدید را به واژه نامه عمومی افزود، بلکه بنیانگذار عصری کاملا جدید از تحقیقات در زمینه علوم رایانه ای شد. وی در سالهای بعدی موفق به ابداع زبان Lisp، یکی از تاثیرگذارترین زبانهای برنامه نویسی رایانه ای در جهان شد و در توسعه سیستمهای اشتراک گذاری زمان نقشی کلیدی ایفا کرد، سیستمی که بدون آن اینترنت مدرن به وجود نمی آمد.

 زمانی که ابررایانه “دیپ بلو” در ماه می 1997 موفق شد قهرمان شطرنج جهان گری کاسپاروف را شکست دهد، این پیروزی به عنوان موفقیتی بزرگ برای هوش مصنوعی توصیف شد، اما جان مک کارتی، مردی که این اصطلاح را برای اولین بار خلق کرد و در توسعه هوش مصنوعی پیشگام شد، نظری متفاوت داشت، به اعتقاد او هوش مصنوعی هنوز راه طولانی را در پیش داشت.

 مک کارتی که برای چهار دهه در دانشگاه استنفورد مشغول به کار و مطالعه بود، در سال 1962 لابراتوار هوش مصنوعی استنفورد را پایه گذاری کرد. او در سال 2003 به شرکت گوگل پیوست تا در ساخت خودروهای خودکار این شرکت مشارکت داشته باشد.

بسیاری از متخصصان جان مک کارتی را اولین فردی می دانند که چاشنی محاسبات رایانه ای را به زبان ساده برنامه نویسی افزود و با این کار و ابداع زبان برنامه نویسی Lisp تاثیر بزرگی بر روی زندگی انسانها گذاشت.

مک کارتی برای کمک هایی که در زمینه هوش مصنوعی داشت ، جایزه تورینگ از انجمن ماشین آلات کامپیوتر در سال 1971 دریافت کرد.
 

منبع: mashable – iritn

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
    1. واقعا تعجب آور است چه خبره در این دنیای کامپیوتر !!

    2. جهان فن آوری داره یتیم میشه …

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *