Planking Photography: 45 مثال بسیار خلاقانه از عکس های درازکش

Planking Photography: 45 مثال بسیار خلاقانه از عکس های درازکش
 • 1390/8/30
 • عباس كريمي
 • 13

خب، آیا امروز یک Planking  ⃰ داشته اید؟ بسیار ساده است، تنها کافی است در حال درازکش صورتتان را رو به زمین گرفته و بدنتان را مستقیم کنید، تمامش همین بود!

ساده به نظر می رسد، اما این نوع عکاسی که اصطلاحاً “بازیِ دراز کشیدن”(lying down game) نامیده می شود طی چند ماه گذشته به یکی از اصطلاحات پر کاربرد در اینترنت (internet meme) بدل شده است. در همین رابطه می توانید هزاران عکس را در حالات مختلفِ درازکش در سایت های مشهوری همچون فیسبوک و فلیکر مشاهده نمایید.

⃰   “Planking” بازی (حالتی) است که در آن شخص می بایست رو به پایین دراز کشیده و صورتش را به طرف زمین بگیرد. دستهای وی نیز می بایست در امتداد و کنار بدنش قرار گیرند و کل بدن مستقیم باشد. در واقع وی می بایست همچون یک تکه چوب (الوار “Plank”) دراز بکشد! لازم به ذکر است که نمی بایست واژه Planking با Plank game اشتباه گرفته شود، چرا که مورد دوم به بازی “تخته نرد” اشاره دارد.

(Image Source: Erich Leeth)

همان گونه که شما هم می دانید افراد از این که کاری را بارها و بارها مشاهده و تکرار کنند به سرعت خسته می شوند. در نتیجه آن ها به دنبال چیزهایی خلاقانه تر، سرگرم کننده تر و البته دیوانه وارتر می گردند. در ادامه آن ها شروع به دراز کشیدن بر روی تانک می کنند، در لباس “جنگ ستارگان” دراز می کشند، جلوی گاوها دراز می کشند و حتی از یک خرس قطبی در حالت درازکش عکس می گیرند.

در این رابطه ما تعداد 45 تصویر از حالت های غیرعادیِ درازکش در موقعیت های غیرمعمول را گردآوری نموده ایم. خب، حالا نوبت چیست؟ فنجان قهوه خود را بردارید و از این تصاویر درازکشِ فوق العاده لذت ببرید! در ادامه با سورپرایزی دیگر در خدمتتان خواهیم بود، تصاویری از Horsemaning، یکی دیگر از اصطلاحاتی که کاربردش توسط اینترنت رو به فزونی گذاشته است.

 نکته: در این متن هر کجا از اصطلاحات “درازکش شدن” و “دراز کشیدن” استفاده شده منظور همان “Planking” می باشد!

Absolute Balance. دراز کشیدن بر روی زمین شاید آسان باشد اما بر روی این نوع نیمکت هرگز! بخصوص این که داریم در مورد یک بالانس کامل صحبت می کنیم! (Image Source: Simen Løvgren)

Ancient Planking. آیا کسی می داند برای اولین بار در “ارتش سفالینِ ژی آن” (Xi-an’s Terracotta Army) چه کسی شروع به Planking کرد؟ در حقیقت من نسبت به این امر بسیار کنجکاو هستم. (Image Source: uninvolved observer)

At Glencree. شما در حال مشاهده چیزی شناور هستید به همراه دختر کوچکی که بر روی آن دراز کشیده است. از قضا انعکاس تصویر در آب نیز بسیار زیبا می باشد. (Image Source: Ben_N_Murphy)

Car Plank. بر روی ماشین دراز نکشید، داخل آن دراز بکشید! تصویری براستی خنده دار و خلاقانه. (Image Source:cameijers)

Crack Planking. “بدیهی است که این روش ایمن ترین راه برای سفر در طول شکاف ها می باشد. حقیقتا فکر نمی کنم تا کنون “طبیعت پیمایان” (hikers) این تکنیک را کشف کرده باشند، پس ای “طبیعت پیمایانِ” سراسر دنیا، لطفا این تکنیک را با هم به اشتراک گذارده و از آن لذت ببرید.” (Image Source: skarpi)

Danbo’s Take Up Planking!! “داندو” ها در حال اجرای “بازیِ درازکشیدن” هستند و بسیار سرگرم کننده به نظر می رسند.  (Image Source: Andy-Millard)

Entrance Plank. موزی ژله ای که از عصاره بادام زمینی ساخته شده.  (Image Source:Toasty_rules)

Facedown In Bokeyland. مثالی بی نقص که به شما نشان می دهد یک درازکشیدنِ کلاسیک هم می تواند بسیار عالی باشد. (Image Source: Studio d’Xavier)

Facedown Tuesday. “خوشحالم که قطار مرا زیر نگرفت. آن روز باد می وزید و هوا نیز بسیار سرد بود. البته من برای ایجاد آن موقعیتِ خاص عناصر مختلف را کنار هم قرار داده بودم.” (Image Source: Erich Leeth)

Facedown Tuesday XXI. “من تنها بعد از زمان کاری بر روی ماشینم که درون پارکینگ بود جستی زده و دراز کشیدم.” (Image Source: Erich Leeth)

Get Wet Plank. شبیه این فواره در بسیاری جاها وجود دارد اما واقعا چند نفر سعی کرده اند که بالای آن دراز بکشند؟ (Image Source: cameijers)

Gunpla(nking). موبایل نیز برای تعقیبِ حالت درازکش مناسب می باشد، من بالشخصه هیچ گاه فکر نمی کنم اسباب بازی هایم را این گونه قرار دهم. البته این عمل تلاشی ارزشمند برای خلق لحظاتی خنده آور می باشد.  (Image Source: toon_ee)

High Difficulty Planking. شما خودتان می دانید، هیچ کجا سعی نکنین مانند این را انجام دهید! در هر حال براوو (Bravo)! (Image Source: sealion15)

Iron Man Is Planking. “شب گذشته در حال جستجوی تصاویر “مرد آهنی” در اینترنت بودم که این تصویر درازکش را کشف کردم.” (Image Source: cyclochip)

Little Girl Planking. این تصویر احتمالا یکی از زیباترین تصاویر در تاریخ بشری باشد! (Image Source: jhinnr)

Moving Plank! یک حالت درازکشِ بسیار جالب که بدون حمایت این جمع سرزنده محقق نمی شود. (Image Source: Kraus Phade)

Parking Plank. آن ها به خوبی پارک کرده اند، صبر کنید، آیا به همین حالت هم می توانند از آن جا خارج شوند؟ (Image Source:Semmick Photo)

Ping Pong Face-Down. “مسابقات امروزیِ پینگ پنگ با چالش های اضافیِ جدیدی همراه هستند!”  (Image Source:ApplesInMyBra)

Plank The Army. یک چالش بزرگ برای ارتش، خیلی بد است که نمی توانیم ببینیم در ادامه چه اتفاقی می افتد! (Image Source: Simen Løvgren)

Plank The Great. آیا افراد مشهور حتی می توانستند فکرش را بکنند که بشر در قرن بیست و یکم چیزی به نام Planking اختراع خواهد کرد؟(Image Source: luciwest)

Plank The Lake. به نظر می رسد وی در حال انجام Planking بوده که ناگهان کسی او را به درون دریاچه هل داده. در هر حال عکسی جالب توجه می باشد. (Image Source: Arnór Orri)

Plank The Monster. من فکر می کنم خودِ هیولا خنده دارتر است اما این ترکیب، کل عکس را سرگرم کننده تر ساخته است. (Image Source: tgsaw)

Plank The Tank. مثالی از حالت درازکش بر روی لوله تانک. (Image Source: Basrah K9)

Planker And Cows. حیوانات همیشه برای درک انسان های باهوش لحظات سختی را سپری می کنند!  (Image Source:peter danger atkinson)

Plankers And Cops. درازکش شدن در خیابان هنگامی که پلیس ها نیز درگیِر آن هستند بهترین حالت می باشد، خواه –آن پلیس ها- دراز کشیده باشند، خواه نه.  (Image Source: HectorTheGreat1)

Planking. “این جا زمان و مکانی برای همه چیز است.” (Image Source: im.mick)

Planking Bear. “کلا این روزها خرس های قطبی نیز Planking می کنند.” (Image Source: patries71)

Planking Champêtre. دوست دارید در روز تعطیل چه بازی ای انجام دهید؟ شاید دراز کش شدن بر روی علف ها! (Image Source: Daily (de fuite:))

Planking In Garage. “احتمالا “اسکات” گمان می کرده که باید آن را بر روی ماشینش انجام دهد. انجام این کار آسان نیست. اگر حرف مرا باور ندارید خودتان امتحان کنید.” (Image Source: Indianapolis Sports Photography)

Planking On A Frozen Lake. “این یکی از Planking های دیوانه واری است که من انجام داده ام و هم اکنون بر روی اینترنت موجود است. این حالتِ درازکش بر بالای کوهستان Cypress(سرو) واقع در ونکوور (بریتیش کلمبیا BC-کانادا) و بر روی دریاچه ای منجمد صورت گرفته است.” (Image Source: superpco)

Planking On JR Cage. این مورد برای نشان دادن درک نکردن حیوانات بسیار مناسب است، حتی ما انسان ها نیز از درک کامل آن عاجزیم! (Image Source: kejuliso)

Planking The Bean. “رکورد جهانیِ Planking؟ ممکن است همین گونه باشد…آن ها در حال صحبت با نماینده “گینس” هستند…” (Image Source: Flipped Out)

Planking The Tanker. من از این متعجبم که آن ها این ادوات را از کجا تهیه می کنند!(Image Source: Basrah K9)

Planking With Rachael. الآن چی؟ درازکش به سبک بازی ” Need For Speed”؟ (Image Source: PatHayes)

Run Me Over. “در این جا هنگامی که “اسکات” می خواست مرا زیر بگیرد فقط بر روی زمین دراز (رو به پایین) کشیدم.” (Image Source: Martin Mucky Dunne)

Ryan Plank! در این جا علاوه بر پرتاب توپ، استفاده های بیشتری برای سبد بسکتبال وجود دارد. (Image Source: The Dude Junior)

Spider Plank. در زمان بچگی مان چه کسی می دانست روزی از تار عنکبوت در یک بازی تحت عنوان Planking استفاده می شود؟  (Image Source: cameijers)

Spiral Dominos. “من از زمان های گذشته یکی از تحسین کنندگان کارهای خلاقانه و محرک “رابرت اسمیتسِن” بوده ام. این کار تجلیلی اندک از کارهای خاکیِ (earthwork) شگفت انگیز و اسکله های مارپیچ وی می باشد. هر چند که این کار ابدا به نبوغ و خلاقیت وی نزدیک هم نیست.” (Image Source: Cat Johnson)

Star Wars Planking. “این ها Plank های عادی ای نیستند که شما در جستجویشان هستید …” (Image Source: SteveHobley)

The Lying Down Game. آیا این عکس نوعی دیگر از هنر “لئوناردو داوینچیِ” مدرن است؟ احتمالا یکی از هنرمندانه ترین عکس های درازکشی است که من تاکنون مشاهده کرده ام، فوق العاده است! (Image Source: Genghis 72)

The Wing Man Plank. می دانیم که نمی توانیم بر روی یک هواپیما راه برویم اما در مورد درازکشیدن چه؟  (Image Source: Basrah K9)

طبق پرچم و آرمی که روی قسمت دم واقع شدن این هواپیما متعلق به شرکت نفت ایران هست!

Transparent Screen IV. “این تصویری واقعی و خارج از دوربین می باشد. من در این پست دسکتاپ را اضافه نکرده ام. در واقع شما می توانید بازتابی از دیوار را در امتداد یک سوم سمت چپ صفحه نمایش و نیز دوربین مرا به خوبی در وسط مشاهده نمایید.”  (Image Source: Erich Leeth)

Water-line Plank. راز یک درازکشیدن سرگرم کننده در جدی بودن شخص اجرا کننده است، آیا این گونه نیست؟  (Image Source:hyperdadamix)

Where Are My Socks?! “ضمن این که این نوع عکسبرداری مشکل است ژاپن نیز از جمله کشورهایی نیست که به طور معمول مردی را ببینیم که سرش درون یک ماشینِ خشک کن گیر کرده باشد…” (Image Source: Nicola Bernardi)

Wilcox Pass Plank. به نظر می رسد درازکشیدن در ارتفاع 3000 متری روشی مناسب برای لذت بردن از منظره ی کوهستانی آسمانی (heavenly mountain) است. (Image Source: Photo-Con)

اطلاعاتی پیرامون Horsemaning

Horsemaning، که به عنوان “سر بریدن جعلی” (fake beheading) نیز نامیده می شود یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد اینترنتی است که در حال پشت سر گذاشتن Planking می باشد. با وجود این که مقالاتی از Gawker و Dembot منتشر شده که اشاره می کنند این اصطلاح در اصل توسط BuzzFeed ایجاد (و یا “جعل” (“Fake”)) شده است اما، این سایت به طور رسمی اعلام نکرده است که این واژه نوعی شوخی است یا چیز دیگر و هم این که نه آن را تایید کرده است و نه رد.

هم اکنون اصطلاح Horsemaning مهر ” Forced Meme” و یا ” Fake Meme” را بر خود دارد، اما آیا واقعا این مسئله اهمیت دارد که از روی تفکر ایجاد شده یا خیر؟ ما در مورد پاسخ این پرسش اطمینان نداریم اما افرادی که در اینترنت فعالیت می کنند قبلا در این زمینه تمایل خود را نشان داده اند. در ادامه تعدادی از عکس های Horsemaning را برای شما مهیا نموده ایم که امیدواریم از دیدن آن ها لذت ببرید!

نکته: بد نیست در مورد این اصطلاح دو برداشت دیگر نیز ذکر گردد: صفحه  Horsemaning در فیسبوک آن را به عنوان سطحی دیگر از Planking توصیف نموده و BuzzFeed نیز آن را The New Planking نامیده است. دیدن تصاویر موجود در BuzzFeed و horsemanning.com نیز خالی از لطف نخواهند بود.

 

Enjoying Magazine. مطالعه مجلات هنوز هم لذت بخش است حتی با سری قطع شده! آیا شما نیز قبلا آن را امتحان کرده اید؟ (Image Source: MTV Buzzworthy Blog)

Floating Head. شما همیشه الزامی ندارید بدنتان را بچرخانید، حتی برای لذت بردن از نمای پشت سرتان! (Image Source: lavenderbouquet)

Horsemaning 2.0. در آینده Horsemaning از رابط زیرساخت گوگل پلاس تغذیه می کند.  (Image Source: Newsweek)

Moustache Man Horsemaning. لحظات آرامش بخشی بر روی مبل داشته باشید، البته به همراه سر جدا شده ی من که اندکی سنگین هست!  (Image Source: BuzzFeed)

Playing Video Game. تا وقتی که بازی برایتان لذت بخش است اهمیتی ندارد سرتان کجا قرار گرفته باشد. (Image Source: Horsemaners Anonymous)

Post No Bills. در این عکس هیچ چیز اشتباه نیست، شما نیز اینگونه فکر می کنید؟(Image Source: BuzzFeed)

No Head. آقا، می تونم به شما بگم سرتون جای اشتباهی قرار گرفته؟ (Image Source: shojke)


S. e. x. y. Guy. آیا من تنها کسی هستم که فکر می کند این ترکیب کاملا اشتباه است؟ (Image Source: BuzzFeed)

بازتاب

باوجود این که به خوبی از این اعمال استقبال شده، اما برخی افراد نیز هستند که لب به انتقاد گشوده و بیان می کنند این کارها بسیار بی معنی هستند و تنها افراد خسته کننده ای که نمی دانند وقتشان را چگونه بگذرانند دست به این کارها می زنند. خب، عکس هایی که در بالا مشاهده کردید تا اندازه ای اثبات می کنند که حتی عکاسان حرفه ای نیز در این کارها درگیر هستند. پس می توان گفت که احتمالا این موضوع چندان ربطی به ملالت و خستگی ندارد و در عین حال نوعی از خلاقیت است که باعث ایجاد “جرقه” هایی از لحظات سرگرم کننده و خنده آور می شود.

در هر حال دلیلی وجود ندارد بخواهیم لذت و سرخوشیِ حاصل از این کارها را از خودمان سلب کنیم. در انتها اگر شما نیز عکس هایی در این زمینه دارید می توانید آن ها را در قسمت نظرات با ما به اشتراک گذارید.

 

منبع: Hongkiat

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
 1. متاسفانه ترجمه ی خوبی برا عکس ها نبود.بهتر بود یا خودت کمی شیرین کاری می کردی یا اصلا همون متن انگلیسی رو می اوردی یا اصلا هیچ توضیحی نمی دادی.
  به نظرم اخریش از همش بهتره

  1. “یکی بوده” عزیز؛ ممنونم که لطف کردین و نظرتونو بیان کردین. مطمئنن خود شما بهتر می دونین که شرح یک عکس با یک یا دو جمله کار ساده ای نیست بخصوص این که بخوایم ترجمه هم بکنیم. در هر حال نظر شما محترمه و این ترجمه در حد بضاعت من بود.

  1. باهاتون موافقم، در اون عکس ها خلاقیت بیشتری به چشم می خوره

 2. اون هواپیما کجا افتاده که اینا عکس گرفتن!!
  در ضمن با نظر “یکی بوده” موافقم. بهتر بود ترجمه نداشته باشه یا حداقل بدون متن می آوردید.
  به هر حال عکس های جالبی بوده و از شما ممنونم

  1. اتفاقن واسه خود منم سوآله که اون هواپیما کجا بوده! در مورد بدون متن آوردنش هم اطاعت امر می شه احسان جان (البته به امید خدا در پست های بعدی).

 3. آخرین رکورد planking از نظر تعداد چقدر هستش
  فکر می کنم که بتونیم با دوستان رکوردش رو بشکنیم
  !!

  1. سایت guinnessworldrecords.com رو که نگاه کردم چیزی در مورد رکورد نفراتش ندیدم اما یه رکورد جالب بود که مربوطه به جناب Paul Drinan از استرالیا که تونسته مدت ۳۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه توی حالت درازکش (روی شکم) باقی بمونه. این رکورد مربوطه به تاریخ ۱۱ می ۲۰۱۱ (حدود شش ماه قبل) و نکته جالبش مربوطه به سن ایشونه که در اون تاریخ ۶۸ سالشون بوده!

 4. واقعا كه حالت Planking مسخره ترين و بي معني ترين عكس هايي بودن كه توي تمام عمرم ديده بودم.
  هيچ معني و مفهومي ندارن… به نظر من هم فقط يه مشت آدم بيكار و بي عار و بي فكر و بي دغدغه هستن دنبال گرفتن يه همچين عكس هايي هستن.
  باز حالت Horsemaning يكم جالب بود.
  روش عكاسي Planking مثل سبك هاي مسخره ي نقاشي ميمونه كه توش شخص به اصطلاح نقاش رنگ رو به صورت نا منظم ميپاشه روي بوم و يه نقش و نگار بي معني درست ميكنه و بعد از خودش يك سبك اختراع ميكنه كه وقتي آدم اون نقاشي ها رو نگاه ميكنه حالش به هم ميخوره.
  به نظر من مبدع اين سبك نقاشي ها چون نقاشي بلد نبودن(بلد نبودن توي سبك هاي Real و مشابه كار كنن) اومدن از خودشون سبك اختراع كردن… 🙂
  اين سبك عكاسي (Planking) هم مثل اون نقاشي ها ميمونه..

  1. “a.r” عزیز نظرتون کامل و گویا بود : )

 5. عاااالی بود ! حرف نداشت.
  زنده باد خلاقیت. زنده باد وب سایت شما 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *