احیای اطلاعات از بین رفته با برنامه رایگان بازیابی فایل پاندورا ( ویژه ویندوز)

احیای اطلاعات از بین رفته با برنامه رایگان بازیابی فایل پاندورا ( ویژه ویندوز)
 • 1390/11/16
 • محمدرضا ارجمندی
 • 33

شب گذشته من سهوا 17گیگ دیتا را با یک اشتباه احمقانه و با Shift+Del کردن از روی کامپیوترم پاک کردم، که سبب آه سوزان و فریاد بلندی از سوی اینجانب گردید! “زدن کلید های شیفت+ دیلیت  یعنی حذف دائم” پوشه، عدم انتقالش به سطل بازیابی ویندوز و افزایش فوری فضای خالی هارد دیسک رایانه من! 

این کلید میانبر زمانی که مشغول عمل معمولی مدیریت فایل ها روی هارد دیسک خود هستید و  در یک روز، نیاز به جابجایی، کپی-پیست و  به ناچار حذف برخی فایل ها و پوشه ها می باشد فوق العاده است. متاسفانه اشکال این روش این است که در صورت اشتباه در حذف فایلها بازیابی آن به سادگی رفتن به سطل بازیافت و زدن گزینه Restore this item نیست. شما در این مواقع به یک نرم افزار بازیابی نیاز خواهید داشت، چیزی شبیه به برنامه بازیابی پاندورا یا Pandora Recovery. یک نفس عمیق کشیده و آرام باشید. بیایید با هم اطلاعات پاک شده را برگردانیم!

 

چند چیز که باید به خاطر داشته باشید

هنگامی که یک فایل حذف می شود، ویندوز معمولا آیتم را به سطل بازیافت منتقل می کند که در اصل ویندوز فایل را در لیست حذفیات مشخص می کند تا در موقع لزوم آن را به طور کامل از هارد دیسک پاک کند، اما هنوز هم آن فایل بر روی هارد شما وجود دارد. هنگامی که شما سطل بازیافت را تخلیه می کنید به ظاهر فایل از دست رفته است. شیفت + دل راه کوتاه شده این عمل است و با این میانبر در عمل هم فایلی را به سطل بازیافت می اندازید و هم سطل را همزمان از آن فایل پاک می کنید!

 

با این حال، فقط به این خاطر که فایل یا پوشه ای حذف شده به این معنا نیست که اطلاعات شما نابود شده و هرگز آن را نمی توان دوباره بدست آورد. هنگامی که فایلی “حذف” (delete) می گردد، ویندوز به سادگی آن قسمت از هارد دیسک را به عنوان فضای آزاد، و قابل ذخیره سازی برای سایر فایل ها قلمداد می کند. پس به شرطی که پس از حذف فایلی، درایو هارد را با انبوهی فایل های دیگر پر نکرده باشید، به احتمال بسیار زیاد قادر به بازیابی آن فایل خواهید بود.

این البته به معنای آن است که دیسک های سخت قدیمی، کارت های حافظه، درایوهای فلش و سایر رسانه ذخیره سازی با قابلیت دوباره نویسی وضعیت مشابهی دارند. اگر شما یک کارت قدیمی SD دوربین دیجیتال را فرمت کرده و به کسی آن را بفروشید خریدار می تواند اطلاعات روی آن را بازیابی کرده و این احتمال وجود دارد که از عکس های خصوصی شما سوء استفاده کند. صرف نظر از این که چقدر احتمال دارد کسی چنین کاری را انجام دهند، اما این احتمال همیشه هست.

نصب Pandora Recovery

با فرض اینکه شما هم اکنون اسناد حیاتی را از دست داده اید، اول از همه لازم است از فضایی که فایل ها سابقا روی آن ذخیره شده بودند محافظت شود. پس توصیه می شود به هیچ وجه روی آن درایو چیزی ذخیره نکرده، فایل های دیگر را از روی آن درایو کپی نکرده و چیزی را هم به درون آن درایو منتقل نکنید و مطمئن شوید که حداقل فضای آزاد کافی بر روی یک درایو مجزا برای بازیابی فایل ها را داشته باشید.

نکته خیلی مهم این است که بازیابی فایل ها و قرار دادن آنها روی همان درایوی که اطلاعات روی آن بوده و شما پاکشان کرده اید باعث از بین رفتن داده ها شده و اشک شما را در خواهد آورد چرا که در حال حاضر آن فایل ها روی دیسک به عنوان فضای خالی مشخص شده اند، به این معنی که ممکن است شما در تلاش برای بازیابی فایل ها، بخشی از فایل ها را روی بخش دیگر فایل ها بازنویسی کرده و بدین سان بخشی از اطلاعات خود را از دست بدهید. پس لطفا بی خیال بازیابی فایل ها روی همان درایو که سابقا فایل ها آنجا ذخیره شده بودند شوید- شیوه مطمئن و بی خطر آنست که عمل ذخیره فایل های بازیابی شده را روی یک درایو دیگر انجام داده  و سپس فایل های خود را به جایی که تعلق دارند منتقل کنید.

اگر قصد بازیابی فایل ها از درایو سیستمی رایانه خود یعنی درایوی که ویندوز رویش نصب است (درایو C:\) را داریداحتمالا ایده خوبی نیست که برنامه پاندورا  را در این مکان نصب کنید، در این صورت به بازنویسی  روی اطلاعات خود کمک کرده اید. اگر هم در زمان خواندن این مقاله هنوز نیاز فوری و اضطراری به بازیابی پیدا نکرده اید از خود بپرسید آیا بهتر نیست قبل از اینکه واقعا به آن نیاز پیدا کنید نرم افزار را نصب کنید و آماده داشته باشید؟ اما وقتی حالت اول پاراگرف اتفاق افتاده، باید درایو دیگری را برای نصب برنامه انتخاب کنید یا به شیوه ای بهتر نسخه قابل حمل بر روی درایو USB برای کامپیوترهای دیگر را روی یک فلش مموری نصب کنید. البته نسخهویژه  USBبرنامه پاندورا باید به قیمت حدود 20 دلار خریداری کنید.

شما می توانید برنامه پاندورا را از اینجا دریافت کنید، سایت Download.com را به عنوان لینک کمکی برای دریافت فایل نصب برنامه می توانید انتخاب کنید و برای دانلود از لینک مسقیم هم کافیست بر روی لینک Direct Download Now در زیر لینک نصب. CNET کلیک کنید.نصب کننده CNET خواهد کوشید برنامهcrapwareرا هم بر روی کامپیوتر شما نصب کند (این امر باید به تائید شما برسد، اما کادر محاوره ای کاملا گیج کننده ای دارد) و این علاوه بر درخواست از شما برای نصب نوار ابزار Ask.com است که می توانید با برداشتن تیک کنار آن مانع نصبش شوید.

 

هنگامی که پاندورا روی کامپیوترتان نصب شده و یا به عنوان یک نرم افزار قابل حمل در دسترس شما قرار گرفت برای بازیابی اماده هستیم:

روند بازیابی

بازیابی اطلاعات با پاندورا نسبتا ساده است، و اولین چیزی که شما خواهید دید روند گام به گام بازیابی (ویزارد) است که تلاش می کند شما را از طریق فرایند به اطلاعات تان هدایت کند. ویزارد را دنبال کنید و پس از انتخاب درایو از شما پرسیده می شود که آیا مایلید برنامه فایل های پاک شده در آن را مرور کرده (Browse)، جستجو و مشخص کرده(Search)، یا یک اسکن عمیق و پیشرفته تر (deep surface scan) انجام دهد.

 

گزینه Browse  زمانی خوب است که شما محل مفقود شدن داده ها را می دانید، و احتمالا، سریعترین نتایج را به ما ارائه می دهد. اگر دنبال یک فایل خاص می گردید با Search می توان به جستجوی یک نام متناسب با فایل و یا جستجو بر اساس فرمت مانند *. AVI یا*. JPG بود و نتایج را مشاهده کرد. اگر درایو شما فرمت شده، یا جداول فایلها خراب است، یا ازنوع درایو ذخیره سازی قابل جابجایی / فلش می باشد و یا نتوان به دو روش بالا به فایل مورد نظر رسید در این صورت به سراغ گزینه اسکن سطح عمیق می رویم که بهترین گزینه در چنین شرایطی است.

 

شما به راحتی می توانید گزینه ها را در زبانه مربوطه خود فعال یا غیر فعال نمائید، اما فرایند بازیابی برای هر سه روش یکسان است. هنگامی که شما به یک فایل یا فولدری رسیدید که قصد بازیابی اش را دارید به سادگی روی نام آن کلیک راست کرده و گزینه Recover to…   را از منو انتخاب کنید.

 

یک کادر محاوره ای ظاهر خواهد شد و درخواست مکانی برای ذخیره اطلاعات بازیابی شده را دارد، به یاد داشته باشید: اگر از  یک دیسک سخت خارجی مشغول بازیابی اطلاعات هستید، محل ذخیره را  دیسک اصلی خود قرار دهید. اگر هم از دیسک سیستمی بازیابی می کنید، محل ذخیره سازی را درایو USB و یا دیسک خارجی انتخاب کنید. اگر دیسک سخت رایانه شما یک درایو دارد و پارتیشن بندی نشده، فایل های بازیابی شده را روی دیسک رایانه ذخیره نکنید.

 

بسته به اینکه چه مقدار اطلاعات باید بازیابی گردند ممکن است مدت زمانی مجبور باشید انتظار بکشید. به طور مثال بازیابی 17 گیگابایت ویدیو های من حدود 45 دقیقه زمان برد، در حالی که یک فایل کوچک (مثل فایل های متنی و تصاویر) چند ثانیه ای بیشتر به طول نمی انجامد. هنگامی که کارتان به درستی انجام شد، چیزی شبیه به صفحه زیر را می بینید.

 

نتیجهگیری

به یاد داشته باشید، اگر نمی توانید اطلاعات خود را با search  یا browse  پیدا کنید و در این صورت یک اسکن عمیق تر با انتخاب گزینه   deep surface scan  به شدت توصیه می شود. جهت آزمایش برنامه، چند فایل را عمدا حذف کردم و نه تنها تصاویر هدفمند حذف شده خود، که بسیاری از موسیقی های قدیمی، ویدئو ها و فایل های عکس را که قبل از فرمت کردن درایو روی هارد دیسک داشتم دوباره بازیافتم!

اگر برنامه Pandora Recovery را امتحان کردید اما هنوز هم همه فایل های مورد نظرتان بازیابی نشدند ناامید نشوید. شاید لازم باشد با یکی دیگر از برنامه های بازیابی توصیه شده فایل خود را بازیابی کنید. همچنین بخش پرسش و پاسخ متداول در مورد پاندورا نیز در اینجا وجود دارد.

اگر هر گونه نظری در مورد این ابزار بازیابی اطلاعات یا دیگر نرم افزارهای این حوزه دارید نظرات و تجربیات خود را در زیر با ما در میان بگذارید!

منبع: MakeUseOf

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 33 دیدگاه
  1. برنامه پاندورا دانلود و نصب کردم وقتی که فایل از دست رفته ام پیدا کردم روی ریکاوری کلیک کردم پیام داد که 32 fatرو ممکنه پوشش نده می خواهی ادامه بدهید؟ که من زدم ادامه اما فایلهای ریکاوری شده باز نمیشه میتونین راهنمایی بکنید

   ممنون

 1. Shift + Delete خیلی عادت بدیه
  مخصوصا بخوای حرفه ای بازی در بیاری که یه فایلی رو انتخاب کرده باشی میخوای حذف کنی بعد دستت به دکمه Page Down هم بخوره، این خیلی عادت بدیه Delet خالی بهترین گزینست
  منم امروز همچین حرکتی کردم ولی دادو بیداد نکردم.
  با خدا خدا گفتن فوتوشاپم که باز بود، فایل تمپ توی خودش ذخیره داشت (نمیدونم چجوری ذخیره شده بود) ورشداشتم ذخیره کردم.

  درد فایل delet شدرو فیل delet شده میدونه.
  ممنون از برنامتون

 2. من خودم به شخصه 10 نرم افزار متفاوت برای بازیابی اطلاعات استفاده کرده ام اما بازیابی فایل هایی که تنها یک روز از پاک شدنشان می گذشت خیلی کم بود! اما جالب اینجاست که فایل هایی که یک سال پیش پاک کرده بودم بازیابی می شدند!
  حالا ببینم توانستید اطلاعاتتان را بازیابی کنید؟!

 3. با سلام
  من ویندوز کامپیوترم رو عوض کردم بعد از آن دو تا از درایوهام پاک شدن حالا وقتی میخوام در pandora recovery درایو که پاک شده رو انتخاب کنم اسمش وجود نداره.چکار باید کرد؟

 4. salam man ye moshkeli daram win 8 nasb kardam bad yeki az 2 drivam ke koli file rosh daram ro bit locker kardam bad az chan roz bitlocker roye drivo off kardam hala driv baz nemishe khataye acsses denided mide che kar konam????????????/

  1. اروری که میده واضه تر بگید بنده هم این مشکل داشتم رفع کردم خیلی راحت اما شما کاملا توضیح ندادید ! تو چه درایویه ؟ درایو (c) یا درایو دیگری

 5. یک فایل 40G رو اشتباهاً DELETE کردم ولی وسطش که دیدم کنسل کردم از بین 8 فولدر 1فولدر موندولی بقیه نه تو Recycle Bin بود نه تو درایو ….من با خونسردی تمام و پرویی فراوان فکر کردم خیلی حالیمه چون همیشه کارای pc رو خودم انجام دادم……. روی همون درایو توی یه فولدر جدید ریکاوری کردم وقتی دیدم نشد همه فولدرهام هست ولی فایلها جابجا شده یا damge یا corrpted نشون میده pc رو سخت افزاری خاموش کردم این وسط ویندوز هم پرید…… الان که ریکاوری میکنم همه فایلها overwriten شدهب….حالا میشــــــــــــــــه کــــــمکـــــــــــم کنید……به خدا گناه دارم این عکسا امانت بود دستم…….. :-< در ضمن محتویات این فولدرها عکس بود

  1. فوق العاده بود، فایلهای اساسی روکه نیاز داشتم ریکاوری کرد.فوق العاده بود.

 6. سلام، دوستان من یه مشکل اساسی دارم و اونم اینکه با راست کلیک کردن روی هاردم و زدن check now تعدادی از فایل های یکی از فولدرهام پاک شده و می خوام هرجوری شده تمامی اطلاعاتمو به همون شکل که فولدر و سابفولدر با همون نظم قبلی رو برگردونم, نرم افزارهای مختلف رو چک کردم ولی نشد.فقط برخی فرمت های خاص رو میشه برگردوند و فرمت برخی از فایل های نرم افزاری خاص مثل فایل های نقشه و ایتبز و … رو نمیشه برگردوند. باید چکار کنم؟ لطفا به صورت جامع و خوب راهنمایی کنید.

 7. ba salam ,doostan khaheshan agar kasi etelaati dare komakam kone!
  man yek file 3ds max dashtam k ziad ham roosh kar kardam alan k bazesh mikonam minevise file can not be open.hajmesham shode 32 kb!
  yani hajmesh yehoo kam shode,komakkkkk

 8. من نمیدونستم و متاسفانه در بازیابی اطلاعاتم آن را در همان درایو ریختم همه اطلاعات برگشت ولی درست و کامل باز نمیشود باید چکار کنم
  یعنی اطلاعاتم ب کل از بین رفت؟

 9. سلام. چند روز پیش یه فایل اکسل که کلی روش کار کرده بودم رو تغییر دادم و چند تا از sheet هاش رو هم پاک کردم. قصد داشتم save as کنم کخ متاسفانه به اشتباه سیو کردم. برام قبل از سیو شده فایل خیلی مهمه. شمارو بخدا یکی راهنماییم کنه چطور فایل قبل از اخرین سیو رو بازیابی کنم؟ اکسل 2007. اگه ممکنه پاسخ رو برام ایمیل کنید. خیلی خیلی ممنون میشم.

  1. سلام . من الان دقیقا به همین مشکل برخورد کردم قصد داشتم save as کنم که متاسفانه به اشتباه سیو کردم . اگه جواب گرفتین که چه کاری میشه کرد که کنه چطور میشه فایل قبل از اخرین سیو رو بازیابی کنیم به من هم بگید
   forks.city@yahoo.com

  2. با سلام
   منم دقیقا با همین مشکل مواجه شدم خواهشمندم در صورت دسترسی به حل این مشکل اطلاع دهید.

 10. ببخشید بعداز عوض کردن ویندوز میشه فایل های درایو c رو ریکاوری کرد؟
  بی زحمت جواب را به ایمیلم بفرستید

 11. سلام
  يکى از دريوام بعد ازنصب ويتدوز فرمت شد اومدم ريکاوريش کنم اشتباها برنامه ريکاورى رو تو همون دريوا نصب کردم.البته به جز اين هيچ چيز ديگه اى تو درايو نريختم . الان اطلاعاتم ريکاورى ميشن!؟؟؟مشکلى پيش نمياد؟؟ توروخدا راهنماييم کنين.دارم ديونه ميشم. ممنون ميشم اگه جواب رو به ايميلم بفرستين.
  باسپاس فراوان….

 12. سلام من ویندوز کامپیوترمو عوض کردم حواسم نبوده عکسارو پاک کردم میشه از ویندوز قبلی عکسارو برگردونم؟

 13. سلام کلی فیلم و عکس داشتم پاک شد با Comfy File Recovery ریکاوری کردم برگشته اما از ۱۰۰ فیلم ۷ تاش باز میشه عکسامم همه ریخته به هم چه خاکی تو سرم کنم؟ همه در هم شده
  اینا تو درایو D بودن ۸۵۰ گیگ وقتی خواستم ریکاوری کنم خودش پیش فرض داشت تو C ریکاوری می کرد من چون تو C جا نداشتم درایو D رو انتخاب کردم یه اخطار Warning هم داد
  دیگه هم اسم اون پوشه قبلی رو پیدا نمیکنه پوشه جدید و جایگزین کرده چی کار کنم؟
  جون هر کی دوست داری کمک کن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.