متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

برند سازی به سبک گوگل

12345 (بدون نظر)
Loading...
124

فوت و فن های برند سازی به سبک گوگل

گوگل طی سال های فعالیتش لوگوی خود را تبدیل به یکی از با ثبات ترین آرم های تجاری کرده است  .

اگر نظر طراحان را درباره این لوگو بپرسید ، احتمالا لوگوی گوگل را در میان زشت ترین برندهای تجاری جهان قرار می دهند ، اما با این وجود گوگل لوگوی خود را تبدیل به یکی از با ثبات ترین آیکون های شرکتی کرده است و همچنان اصرار به عدم تغییر آن دارد .

باید ببینیم آیا می توان علاوه بر پافشاری بر عدم تغییر لوگو ترفندهای دیگری را از گوگل درباره بازاریابی یاد گرفت ؟

برند سازی به سبک گوگل

با دید باز و با ثبات رفتار کنید .

در حالی که گوگل به طور قابل توجهی بدنه اصلی لوگوی خود را حفظ کرده است ، اما هر از چندگاهی شاهد آن هستیم که با لوگوی خود بازی می کند و به مناسبت های مختلف آن را تغییر می دهد .

نکته مهم این است که حتی با وجود یک تصویر ذهنی ثابت از این برند ، طراحان گوگل ترسی از انجام تغییراتی خارج از اصول متداول برند سازی ندارند . به این ترتیب می آموزیم که با تغییرات جزیی و ترکیب بعضی المان های لوگو به روش های مختلف می توان به جای ضعیف کردن یک برند بر قدرت آن افزود .

یک ماموریت قابل درک را به اشتراک بگذارید .

اولین شعار گوگل تقریبا به دلیل سادگی و غیر رسمی بودن آن تبدیل به یک افسانه شده است :

« شرورانه رفتار نکنید »

گوگل در بدو تاسیس بع این شعار عمل کرد . زیرا تاسیس گوگل و به تبع آن به اشتراک گذاشتن اطلاعات آن ضربه ای به شرکت منحصر به فرد مایکروسافت بود که نشان از موسسین داشت . به رغم موفق نبودن در زمینه دیجیتالی کردن تمام کتاب های منتشر شده در گدشته ، گوگل به تعهد خود مبنی بر « سازماندهی اطلاعات جهانی » پایبند مانده است .

حتی به تازگی ، وقتی برنامه جدید Google for Nonprofit  ( گوگل برای امور غیر انتفاعی ) را راه اندازی کرد ، پیام اصلیش این بود : « شما دنیا را تغییر می دهید . ما می خواهیم به شما کمک کنیم » .

این سخنان بی معنی نیست بلکه ماموریت قابل درک این برند را به طور واضح بیان می کند .

کارمندان خود را تقویت کنید .

گوگل یک شرکت تولیدی است که محصولات مختلفی را ارائه می کند و در عین حال به توسعه محصولات جدید می پردازد، به دلیل دادن اوقات فراغت کافی به مهندسان و کارمندان خود به عنوان پروراننده حس خلاقیت و رویاسازی در ذهن مهندسانش برای ایجاد تحولاتی بزرگتر در آینده معروف است .

با تولید یک کالای جدید ، نام گوگل معمولا در جلوی آن مشاهده می شود و به عنوان یک طرح شناخته شده در کنار سلسله محصولات این شرکت قرار داده می شود . در نتیجه کاربران احساس می کنند تمام این محصولات برای کار با یکدیگر طراحی شده و قابلیت استفاده از یک محصول جدید به جای محصول قدیمی مزیت بزرگی برای این شرکت محسوب می شود .

قانع کردن کاربران به استفاده از محصولات جدید و جایگزین کردن آنها به جای تولیدات شرکت های دیگر یک اصل بسیار مهم است .

فوت و فن برند سازی به سبک گوگل

متنوع باشید .

گوگل در طول مسیر توسعه ، در چندین پروژه پر منفعت بزرگ سرمایه گذاری کرده است . از جمله بزرگترین پروژه ها می توان به سه پروژه Blogger  ( مکانی برای وبلاگ سازی ) ،  Picasa  ( مکانی برای به اشتراک گذاری عکس ) و Youtube  اشاره کرد .

هر یک از آنها روند برند سازی و هویت شخصی خود را دارد و گوگل در مقابل وسوسه برند سازی و تغییر قالب اصلی خود مقاومت کرده است . گوگل از این طریق با خلق محصولات متنوع با نام هایی دیگر به کاربرانش امکان کار با محصولات متنوع با نام های دیگر را به کاربرانش می دهد . به این ترتیب گوگل می تواند حسن نیت خود را نشان داده و مشتریان را حفظ کند . این ترفندی است که بسیاری از برندهای بزرگ تر قادر به انجام آن نبوده اند .

برند سازی به سبک گوگل

ساده باشید .

ویژگی برجسته گوگل از بدو تاسیس ، سادگی در طراحی لوگوی آن است . تصمیم مدیران این شرکت مبنی بر عدم وجود هرگونه عناصر اضافی در صفحه اصلی به جز یک صفحه مشخص و دکمه جست و جو ، شاید دلیلی بود تا گوگل بتواند  به موفقیت های فعلی خود برسد .

از علائم دیگر این کامیابی می توان به طراحی دوباره و سادگی لوگوی Google Chrome  اشاره کرد.

این نمونه آخر نشان از آن دارد که کماکان سیاست های گوگل در راستای حفظ اصالت این برند است .

برند سازی به سبک گوگل

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گوگل طی سال های فعالیتش لوگوی خود را تبدیل به یکی از با ثبات ترین آرم های تجاری کرده است  . اگر نظر طراحان را […]