مقایسه آماری سیستم های مدیریت محتوا

مقایسه آماری سیستم های مدیریت محتوا
 • 1391/2/21
 • علیرضا
 • 10

شرکت Pingdom در سال 2009 تحقیقی را در راستای بررسی سیستم های مدیریت محتوا و سهم هر کدام از آنها در 100 وبلاگ معروف دنیا انجام داد . پس از آن مشخص شد که حدود 32 % از 100 وبلاگ معروف دنیا از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنند . اکنون پس از گذشت سه سال و در سال 2012 ، باز هم این شرکت اقدام به انجام بررسی مشابهی کرده است تا بتواند میزان افت و خیز هر کدام از سیستم های مدیریت محتوا را بررسی کند .

برای شروع بهتر است نگاهی به تصویر زیر بیندازید . این تصویر یک دید کلی بسیار مناسب نسبت به میزان سهم هر کدام از سیستم های مدیریت محتوا در 100 وبلاگ مشهور را به شما میدهد .

همانطور که مشاهده میکنید ، وردپرس دارای دو سهم است . یکی مربوط به وبلاگ هایی میشود که خودشان وردپرس را روی هاست خود نصب میکنند و دیگری نیز مربوط به وبلاگ هایی میشود که از فضای ارائه شده توسط وردپرس استفاده میکنند ( چیزی مانند سرویس دهنده ها وبلاگ مانند بلاگفا ، بلاگر و … ) . مجموع سهام این دو حدود 48 % میشود که همین مورد باعث یکه تازی وردپرس در بین سایر سیستم های مدیریت محتوا خواهد شد .

در رده دوم نیز سیستم های مدیریت محتوای شخصی با سهمی 14 درصدی قرار دارند . این سیستم های مدیریت محتوا بر اساس نیازهای هر شخص یا هر سازمانی ساخته میشوند .

در تصویر بالا مشاهده میکنید که حدود 8 % از 100 وبلاگ مشهور دنیا از سیستم های مدیریت محتوای ناشناخته استفاده میکنند . به این ترتیب رده سوم نیز در اختیار این دسته از سیستم های مدیریت محتوا قرار خواهد گرفت .

مقایسه تغییرات از سال 2009 تا سال 2012

اکنون میخواهیم به تغییرات آماری که سیستم های مدیریت محتوا بین سال های 2009 تا 2012 تجربه کرده اند بپردازیم . این بررسی نیز بر روی همان 100 وبلاگ مطرح دنیا انجام خواهد شد .

1- وردپرس در این بازه زمانی ، رشدی معادل 16 % را تجربه کرده است . میزان سهم وردپرس در سال 2009 حدود 32 % بوده است و همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم ، این میزان در سال 2012 به 48 % افزایش یافته است .

2- در سال 2009 تعداد وبلاگ هایی که وردپرس را روی هاست شخصی خود نصب کرده بودند ، 5 عدد بود . این در حالی است که این تعداد در سال 2012 به 9 عدد رسیده است . تعداد وبلاگ هایی که توسط وردپرس میزبانی میشوند نیز در این بازه زمانی سه ساله از 27 به 39 رسیده است .

3- سقوط بسیار شدید سیستم مدیریت محتوای TypePad نیز کاملا مشخص است . تعداد وبلاگ هایی که از TypePad در سال 2009 استفاده میکردند 16 عدد بود است . در حالی که اکنون فقط 2 وبلاگ از این سیستم مدیریت محتوا استفاده میکنند .

4- سیستم مدیریت محتوای Movable Type نیز تقریبا سقوطی بین 40 الی 50 درصد داشته است . تعداد وبلاگ های استفاده کننده از Movable Type در سال 2009 ، 12 عدد بوده است که این تعداد در سال 2012 به 7 عدد رسیده است .

5- اما Drupal رشد داشته است . 2 وبلاگ دیگر نیز به این سیستم مدیریت محتوا روی آورده اند و تعداد استفاده کنندگان از Drupal که در سال 20009 ، 4 عدد بود را به 6 عدد رسانیده اند .

6- سیستم مدیریت محتوای Gawker نیز کمی سقوط کرده است و تعداد وبلاگ هایش از 8 به 7 رسیده است .

7- اوضاع برای BlogSmith نیز جالب نیست . این سیستم مدیریت محتوا در سال 2009 توسط 14 وبلاگ استفاده میشده است که این تعداد در سال 2012 به 4 اعداد رسیده است .

8- Thumblr که سهمی در سال 2009 نداشته است ، اکنون توسط یک وبلاگ استفاده میشود .

9- CrowdFusion نیز اوضاع مشابهی مانند Thumblr دارد .

10- Blogger نیز که مالکیت آن در اختیار غول دنیای اینترنت یعنی گوگل است ، از 3 وبلاگ به 2 وبلاگ کاهش را تجربه کرده است .

11- سیستم مدیریت محتوای Scoop بدون تغییر مانده است . در سال 2009 یک وبلاگ از این سیستم استفاده میکرده و در سال 2012 نیز همین یک وبلاگ هنوز از آن استفاده میکند .

12- هر دو سیستم مدیریت محتوای Experssion Engine و Baricolage که در سال 2009 دارای یک استفاده کننده بودند ، اکنون دیگر در بین این 100 وبلاگ مطرح کسی از آنها استفاده نمیکند .

13- اما در پایان دو دسته از سیستم های مدیریت محتوا باقی میمانند . سیستم های مدیریت محتوا ناشناخته و شخصی که روی هم رفته حدود 20 وبلاگ از آنها استفاده میکنند که معادل 20 % از کل این 100 وبلاگ میشود .

در تصویر زیر میتوانید یک دید کلی نسبت به وضعیت سیستم های مدیریت محتوا در بین سالهای 2009 تا 2012 داشته باشید .

اکنون باید به قدرت و تسلط وردپرس در دنیای سیستم های مدیریت محتوای وبلاگ نویسی پی برد . همچنین رشد وردپرس نیز در این مدت بسیار حیرت انگیز است . اخیرا وبسایت Technorati اعلام کرده حدود 51 % از وبلاگ های دنیا از وردپرس استفاده میکنند .

در تصویر زیر میتوانید 100 وبلاگ مطرح دنیا و سیستم های مدیریت محتوای آنها را مشاهده کنید . لازم به ذکر است که این وبلاگ ها توسط وبسایت معتبر Technorati انتخاب و رده بندی شده اند .

برای مشاهده تصویر در سایز کامل ، روی آن کلیک کنید

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 10 دیدگاه
 1. از تصویر آخری میشه نتیجه گرفت که بیشتر سایت ها و وبلاگ ها از وردپرس استفاده می کنن

 2. سلام، تشکر
  یعنی از سیستم دیتالایف انجین خبری نیست!
  سیستم قدرتمند و بسیار منعطفی هست که خیلی گمنام مونده

 3. بهتر هم هست برای تکمیل این پست یک پست هم در آینده ایجاد شود برای سیستیم های انجمن ساز که چه سیستیمی بیشترین استفاده شده در نت را دارا میباشد

  1. سلام .
   انشالله یه مطلب هم واسه موضوع مورد نظر شما گردآوری میکنیم .

   موفق باشید …..

 4. مرگ تدریجی یک جومـــلا…
  البته اینجا وبلاگ ها رو بررسی کردید، در مقایسه وب سایت ها بی شک جوملا در بین سه نرم افزار پراستفاده خواهد بود!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *