پرکاربردترین امکانات تلفن همراه: ارسال پیام، عکاسی و گوش دادن به موسیقی

پرکاربردترین امکانات تلفن همراه: ارسال پیام، عکاسی و گوش دادن به موسیقی
  • 1391/3/16
  • ITTeach
  • 3

تقریبا ۳۹ سال از اختراع اولین تلفن همراه دستی توسط مارتین کوپر می‌گذرد. بی‌شک خود او نیز فکرش را هم نمی‌کرد وسیله‌ای که منحصرا برای برقراری تماس تلفنی اختراع کرده، روزی این همه کاربردهای گسترده داشته باشد. گذشت زمان موبایل‌ها را مانند فلزات آبدیده مقاوم کرد تا در برابر هرگونه فناوری جدید دوام بیاورند. امروزه دیگر تلفن همراه، صرفا تلفن همراه نیست. می‌تواند برای شما نقش یک وسیله پیام‌رسانی، یک دوربین، کنسول بازی، ماشین حساب، ساعت، دستیار شخصی، رادیو و حتی دستگاه مسیریاب باشد. اما بی‌شک برخی از کاربران در مورد تمامی کاربردهای تلفن همراه بی‌اطلاع هستند یا اصلا از آنها استفاده نمی‌کنند. به طور مثال کاربرانی هستند که از تلفن همراهشان فقط برای برقراری تماس تلفنی و ارسال پیام استفاده می‌کنند. پس شاید اصلا برایشان مهم نباشد که تلفن همراهشان قابلیت ارسال ایمیل دارد یا نه. یا برخی دیگر که علاقه زیادی به بازی با موبایل دارند، پردازنده گرافیک، تعداد پیکسل‌ها، رابط کاربری و حتی اندازه صفحه‌نمایش و چیدمان کلیدها نیز برایشان اهمیت دارد.

چندی پیش وبلاگ گفت‌وگوی نوکیا از کاربرانش برای شرکت در نظرسنجی دعوت کرد تا با شرکت در آن، نظرات خود را در مورد پرکاربردترین قابلیت‌های تلفن همراه بعد از برقراری تماس تلفنی بیان کنند.

 

همان طور که در نمودار نتایج می‌بینید ارسال پیام کوتاه بیشترین درصد آرا را به خود اختصاص داده و با کسب حدود یک‌چهارم آرا در صدر امکانات تلفن همراه جای گرفته است. گوشی‌هایی مثل نوکیا Asha 201 و دیگر گوشی‌هایی که از صفحه‌کلید کامل نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری برخوردارند به طور خاص به این منظور طراحی شده‌اند که ارسال پیام را ساده‌تر کنند. صفحه‌کلیدهای کوچک QWERTY سخت‌افزاری، گوشی‌ها را بیشتر شبیه به یک مینی کامپیوتر کرده تا یک تلفن همراه. طبق آمار جهانی در سال 2010 حدود 6.1 هزارمیلیارد پیام متنی ارسال شده است؛ یعنی 192 هزار پیام در هر ثانیه! آمار وبلاگ گفت‌وگوی نوکیا نشان می‌دهد قابلیت برقراری ارتباط برای کاربران ایرانی نیز از گزینه‌های دیگر اهمیت بیشتری دارد. قابلیت دریافت و ارسال پیام کوتاه با کسب حدود 23 درصد از آرا توانست رتبه اول را در میان قابلیت‌های تلفن همراه به خود اختصاص دهد.

پیشرفته شدن تلفن‌های همراه و افزوده شدن قابلیت‌های گوناگون در آنها به جایی رسیده که اکنون حتی از ساده‌ترین گوشی‌ها نیز می‌توان انتظار یک دوربین معمولی و ثبت تصاویر خوب داشت. دوربین‌های تلفن همراه امروزی با قابلیت حمل و نقل آسان و عکاسی و فیلم‌برداری مطلوب به راحتی توانسته‌اند جای دوربین‌های حجیم و سنگین عکاسی و فیلم‌برداری را بگیرند. در نتیجه مردم بیشتر تمایل دارند به جای خرید یک دوربین دیجیتال و یک تلفن همراه ساده، یک تلفن همراه دوربین‌دار داشته باشند. یعنی همان بودجه را به جای اینکه صرف خرید دو دستگاه کنند، یک تلفن همراه پیشرفته با قابلیت عکاسی پیشرفته داشته باشند. چیزی که تنها می‌توان از یک Nokia 808 PureView انتظار داشت. همان طور که می‌دانید این گوشی با برخورداری از حسگر بزرگ 41 مگاپیکسل و الگوریتم‌های نرم‌افزاری انحصاری نوکیا و لنز کارل‌زایس می‌تواند ناب‌ترین تصاویر را با جزییات دقیق نمایش دهد. طبق نتایج به دست آمده از نظرسنجی وبلاگ گفت‌وگوی نوکیا، حدود 19 درصد از کاربران ایرانی استفاده از تلفن همراه برای عکاسی در هر موقعیت و مکانی را به دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای اما دست و پا گیر ترجیح می‌دهند.

گوش دادن به موسیقی به عنوان یک فعالیت روزانه بیشتر در میان نوجوانان دیده می‌شود تا افراد میانسال یا مسن. طبق نتایج مرکز تحقیقاتی Juniper موسیقی در موبایل به عنوان اصلی‌ترین سرگرمی در تلفن‌های همراه باقی می‌ماند. این گزینه سومین قابلیت پرکاربرد در میان کاربران ایرانی تلفن همراه است. طبق آمار وبلاگ گفت‌وگوی نوکیا بیش از 16 درصد از ایرانی‌ها بیش از پیش به موبایل‌های خود به عنوان یک ابزار همراه برای گوش دادن به موسیقی تکیه می‌کنند.

گزینه‌های دیگری چون برنامه‌های کاربردی، بازی، مسیریابی و وب‌گردی در رده‌های بعدی اولویت هستند. معدود کاربرانی نیز ارسال ایمیل و مدیریت وظایف را به عنوان کاربردهای اصلی تلفن همراه می‌دانستند. البته اینها بستگی به موقعیت شغلی افراد و میزان ارتباط آنها با جامعه دارد. 

پرکاربردترین قابلیت‌های تلفن همراه از نظر کاربران ایرانی

 

  • ارسال و دریافت پیام کوتاه    22.85 درصد
  • عکاسی و فیلم‌برداری         19.15 درصد
  • گوش دادن به موسیقی         16.15 درصد
  • برنامه‌های کاربردی             10.97 درصد
  • بازی با موبایل                   9.56 درصد
  • مسیریابی و نقشه               8.57 درصد
  • وب‌گردی                         7.12 درصد

ارسال شده توسط:

حمیدرضا نیکدل (مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران)

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *