متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

مروری بر دو روش رمزنگاری فلش دیسک ها در لینوکس/ابونتو

12345 (بدون نظر)
Loading...
198

قصد ندارم زیاد در مورد ابونتو توضیح دهم . ولی تا همین اندازه بدانید که یک توزیع بسیار قدرتمند و دارای برنامه ها و ابزارهای بسیار زیاد بوده که برای کاربران مبتدی ، متوسط و حرفه ای مناسب میباشد . برای انجام بیشتر کارها در توزیع ابونتو ابزارهایی وجود دارد . امروز میخواهیم یک بحث امنیتی را موضوع مطلب خود قرار دهیم . در این مطلب قصد داریم تا دو روش مربوط به رمزنگاری فلش دیسک ها در این توزیع را بررسی کنیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……..

۱- با استفاده ابزار Disk Utility داخلی ابونتو

ابتدا لازم است که به نکته ای اشاره کنیم . برنامه Disk Utility که در این توزیع وجود دارد ، از ( LUKS ( Linux Unified Key Setup به منظور رمزنگاری درایوها استفاده میکند و به همین دلیل ممکن است که با دیگر سیستم عامل ها سازگار نباشد ( البته گویا آی تی در ادامه راه حل را به شما نشان خواهد داد ) . گرچه این روش رمزنگاری برای تمام توزیع هایی لینوکسی که از GNOME استفاده میکنند ، کارایی خواهد داشت .

برای شروع لازم است که ابتدا پکیج Cryptsetup را نصب کنید . ترمینال را باز کرده و دستور زیر را در آن وارد کنید .

sudo apt-get install cryptsetup

اکنون کلمه عبور کاربر ریشه از شما پرسیده خواهد شد . پس از وارد کردن کلمه عبور و تایید آن ، عملیات دانلود و نصب پکیج شروع میشود . این پکیج بسیار کم حجم است و خیلی سریع ( حدود ۱ دقیقه ) نصب خواهد شد .

 

اما قبل از اینکه کار با برنامه Disk Utility را شروع کنیم ، بهتر است از فایل های موجود در فلش دیسک تان یک پشتیبان تهیه کنید . چون در طی انجام عملیات ، فلش دیسک شما باید فرمت شود .

اکنون Dash را باز کرده و نام Disk Utility را در آن تایپ کنید . پس از ظاهر شدن آیکون این برنامه ، آن را باز کنید .

پس از باز شدن Disk Utility ، فلش دیسک را به کامپیوتر خود وصل کنید . اکنون باید آیکون فلش دیسک خود را در برنامه مشاهده کنید . این آیکون را انتخاب کنید . البته اگر چند فلش دیسک به کامپیوتر خود متصل کرده اید ، در انتخاب فلش دیسک مورد نظر دقت داشته باشید . چون با طی مراحل بعدی ، فلش دیسک انتخاب شده فرمت خواهد شد .

پس از انتخاب فلش دیسک باید آن را Unmount کنید . چون تا زمانی که درایو فلش دیسک Mount شده باشد ، امکان فرمت کردن آن وجود ندارد . پس روی دکمه Unmount Volume کلیک کنید .

به صورت پیشفرض پس از اینکه درایو فرمت شود ، تنها یک پارتیشن رمزنگاری شده در اختیار خواهید داشت . در حالی که میتوانید یک یا چند پارتیشن اضافه نیز در فلش دیسک خود ایجاد کنید . مثلا یک پارتیشن رمزنگاری شده و یک پارتیشن معمولی در یک فلش دیسک . البته در این مطلب به این روش اشاره ای نخواهیم داشت .

حالا روی دکمه Format Volume کلیک کنید . پنجره ای باز شده و از شما مواردی را درخواست میکند که باید آنها را تنظیم کنید . نیازی به تغییر بیشتر گزینه ها نیست . تنها باید گزینه Encrypt underlying device را فعال کنید .

پیغامی ظاهر شده و از شما درخواست تایید عملیات فرمت را میکند . کافیست روی دکمه Format کلیک کنید .

پیغام دیگری ظاهر شده و از شما درخواست کلمه عبور میکند . نیازی به توضیح نیست که باید یک کلمه عبور قدرتمند انتخاب کنید . یک کلمه عبور قدرتمند به زبان ساده ترکیبی از چندین کاراکتر طولانی ، حروف کوچک و بزرگ ، اعداد و علائم میباشد .

اما سه گزینه دیگر نیز در این پنجره وجود دارد که دانستن نحوه کارکرد آنها میتواند مفید باشد . این گزینه ها عبارتند از :

* Forget passphrase immediately : در صورت انتخاب این گزینه پس از اعمالی نظیر Eject کردن یا قطع اتصال فلش دیسک با کامپیوتر و متصل کردن دوباره آن ، پیغام درخواست کلمه عبور نمایش داده خواهد شد .

* Remember passphrase until you log out : عملکرد این گزینه نیز از عنوان آن مشخص است . کلمه عبور تا هنگامی که شما از حساب کاربری خود خارج شوید فعال است و پس از وارد شدن دوباره به حساب کاربری تان باید کلمه عبور را وارد کنید .

* Remember forever : کاملا مشخص است . کلمه عبور برای همیشه بر روی کامپیوتر فعلی شما فعال خواهد بود . ولی در صورت اتصال فلش دیسک به یک کامپیوتر دیگر ، پیغام درخواست کلمه عبور نمایش داده میشود .

هر کدام از روش های بالا مزایا و معایبی دارند . ولی به صورت کلی اگر در منزل هستید و کسی با کامپیوتر شما کاری ندارد ، میتوانید گزینه آخر را انتخاب کنید .

آخرین قدم در این قسمت کلیک بر روی دکمه Create است .

اکنون کافیست چند دقیقه کوتاه منتظر بمانید تا عملیات فرمت تکمیل شده و فلش دیسک تان به صورت رمزنگاری شده آماده استفاده شود . حالا به قسمت درایوها بروید . درایو فلش دیسک خود را به همراه یک آیکون ” قفل ” مشاهده میکنید که نشان دهنده رمزنگاری شدن این درایو است . میتوانید خیلی راحت فایل های خود را به داخل این درایو منتقل کنید .

پس از جدا کردن این فلش دیسک از کامپیوتر خود میتوانید آن را به هر کامپیوتر دیگری که از ابونتو ( یا GNOME desktop ) استفاده میکند متصل کرده و با وارد کردن کلمه عبور از محتویات آن استفاده کنید .

در صورتی که بخواهید کلمه عبور را عوض کنید ، دوباره برنامه Disk Utility را باز کرده و پس از انتخاب درایو فلش دیسک ، روی گزینه Change Passphrase کلیک کنید . ابتدا کلمه عبور فعلی از شما درخواست میشود و سپس باید کلمه عبور جدید را دو بار وارد کنید . در صورتی که بخواهید به کلی کلمه عبور را از بین ببرید ، باید فلش دیسک را فرمت کنید .

منبع

۲- استفاده از نرم افزار True Crypt

قبلا هم طی مطلبی به معرفی این نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز پرداخته ایم . اما این بار میخواهیم با استفاده از  True Crypt در سیستم عامل ابونتو ، روش های رمزنگاری یک فلش دیسک را بررسی کنیم .

ابتدا بهتر است که به مزیت این روش نسبت به روش قبلی اشاره ای داشته باشیم . در این روش سیستم عامل هدف فرقی ندارد . یعنی شما میتوانید هم روی لینوکس ، هم روی ویندوز و هم روی مک به فایل های موجود در فلش دیسک رمزنگاری شده ی خود دسترسی داشته باشید .

اما ابتدا روش نصب این برنامه را با هم مرور میکنیم .

برای شروع کافیست نسخه ۳۲ یا ۶۴ بیتی این برنامه را از پایان این مطلب دانلود کنید . حالا به محلی که فایل دانلود شده در آنجا قرار گرفته است بروید ( مثل فولدر Downloads ) . فایل مذکور را باز کنید . پنجره ای باز شده که در آن باید روی دکمه ی Extract کلیک کنید .

اکنون پنجره دیگری باز میشود که باید دوباره دکمه Extract را کلیک کنید . حالا یک فایل کنار فایل دانلود شده قرار میگیرد . آن را باز کنید . با پیغامی مواجه خواهید شد که باید دکمه Run را کلیک کنید . با استفاده از این روش یک رابط نصب گرافیکی برای شما نمایش داده خواهد شد که روند نصب را خیلی راحت میکند .

پس از اجرای نصاب گرافیکی این برنامه ، روی دکمه Install True Crypt کلیک کنید . سپس نوبت به موافقت با توافق نامه ی این برنامه است . کافیست روی دکمه I accept … کلیک کنید . در پایان هم پنجره دیگری ظاهر شده که باید دکمه OK را کلیک کنید . پنجره ای باز شده و از شما درخواست کلمه عبور میکند که باید آن را تایپ کنید . خیلی سریع ( در حد چند ثانیه ) عملیات نصب به پایان میرسد . اکنون برنامه True Crypt نصب شده است . کافیست در Dash کلمه True Crypt را تایپ کنید .

اما دو روش برای ساخت یک فلش دیسک رمزنگاری شده وجود دارد . ابتدا اینکه قسمتی از ظرفیت فلش دیسک خود را رمزنگاری کنید . این کار با ساختن یک پارتیشن توسط برنامه True Crypt قابل انجام است . روش کامل این کار را قبلا توضیح داده ایم که با مطالعه این مطلب میتوانید آن را فرا بگیرید .

روش دوم رمزنگاری کردن کل فلش دیسک است . با این کار کل فضای فلش دیسک شما رمزنگاری خواهد شد . با هم این روش را مرور خواهیم کرد .

برنامه True Crypt را باز کرده و دکمه Create Volume را بزنید . اکنون در پنجره جدید گزینه Create a volume within a partition / drive را انتخاب کرده و Next بزنید .

در مرحله بعدی گزینه Standard True Crypt Volume را انتخاب کنید .

اطمینان حاصل کنید که فلش دیسک را به کامپیوتر خود متصل کرده اید . اکنون روی دکمه Select Device کلیک کرده و از پنجره باز شده ، فلش دیسک خود را انتخاب کنید . همانطور که در تصویر میبینید این درایو معمولا به صورت جداگانه نمایش داده میشود .

پیغامی ظاهر میشود که باید دکمه Yes را کلیک کنید . اکنون از شما کلمه عبور مدیر سیستم یا همان Administrator درخواست میشود .

در مرحله بعدی نیازی به انجام تغییر در گزینه ها نیست . پس روی دکمه Next کلیک کنید .

حالا باید کلمه عبور مورد نظرتان را انتخاب کنید .

پس از کلیک روی دکمه Next پیغامی ظاهر شده که در مورد کوتاه بودن کلمه عبور انتخاب شده به شما هشدار میدهد . روی دکمه Yes کلیک کنید .

در مرحله بعدی نیازی به تغییر نیست . پس روی دکمه Next کلیک کنید .

در مرحله بعدی باید نشانگر موس را روی پنجره برنامه حرکت داده و روی دکمه Format کلیک کنید . باز هم پیغامی ظاهر شده که باید دکمه Yes را بزنید . مدت زمان عملیات فرمت فلش دیسک ، بسته به ظرفیت آن متغییر است .

در پایان نیز با نمایش این پیغام ، موفقیت آمیز بودن عملیات رمزنگاری فلش دیسک تایید خواهد شد .

فلش دیسک رمزنگاری شده اکنون ساخته شده است . اما برای استفاده از آن باید چکار کرد ؟ کافیست دوباره True Crypt را باز کرده و روی دکمه Select Device کلیک کنید . اکنون پنجره ای باز میشود که از درون آن میتوانید درایو فلش دیسک خود را انتخاب کنید .

حالا باید دکمه Mount را در صفحه اصلی برنامه کلیک کنید . سپس پنجره وارد کردن کلمه عبور باز خواهد شد .

به همین راحتی ! اکنون میتوانید فایل های خود را به فلش دیسک رمزنگاری شده ی خود منتقل کنید .

نکته : البته این روش یک عیب هم دارد . برای استفاده از فلش دیسک هایی که با این روش رمزنگاری میشوند ، باید در سیستم مقصد حتما برنامه True Crypt نصب شده باشد .

دانلود نسخه ۳۲ بیتی True Crypt

ٔدانلود نسخه ۶۴ بیتی True Crypt

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
4 دیدگاه
 1. مهدی می‌گوید

  ممنون از مطلب جالبتون.

 2. امیر حسین می‌گوید

  مفید بود خیلی ممنون!

 3. سعید می‌گوید

  عالی بود
  فقط یک سوال چرا امروز تو خبرنامه ای که فرستادید تمام متن انگلیسی بود
  یعنی چی ؟؟؟؟؟

  1. علیرضا زارع می‌گوید

   سلام سعید جان .
   بنده در جریان مسائل فنی سایت نیستم ولی حتما با آقای میری در مورد این مشکل صحبت میکنم و جواب رو واستون میفرستم .

   موفق و سربلند باشی ……….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امروز میخواهیم یک بحث امنیتی را موضوع بحث خود قرار دهیم . در این مطلب قصد داریم تا دو روش مربوط به رمزنگاری فلش دیسک ها در این توزیع را بررسی کنیم .