اولین های دنیای دیجیتال

اولین های دنیای دیجیتال
  • 1391/4/1
  • آزاد
  • 2

اولین هرزنامه :

تاریخ اولین هرزنامه ارسال شده به سوم می سال 1978 بر می گردد که در آن گری تورک برای 393 کاربری که از ارپانت استفاده می کردند ارسال کرد و در آن تبلیغی از تاسیس یک شرکت تجهیزات دیجیتالی قرار داد، کاری که حتی نام او را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد.

 اولین هرزنامه

اولین وب سایت :

اولین وب سایت در اواخر سال 1990 با نام info.cern.ch   روی یک کامپیوتر NeXT ایجاد شد. اولین صفحه وب نیز www.TheProject.html  بود که شامل اطلاعاتی در مورد پروژه وب جهان گستر (World Wide Web )  بود. هر چند که این صفحه در دسترس نیست اما نسخه کپی شده آن در سال 1993 در سایت W3C موجود است.

 اولین وب سایت

اولین بانک آنلاین :

اولین موسسه ای که اقدام به ارائه خدمات اینترنتی آنلاین به مشتریان خود کرد، اتحادیه اعتباری فدرال استنفورد در سال 1994 است.

 اولین بانک آنلاین

اولین موتور جست و جو :

هر چند سابقه وجود موتورهای جست و جو به قبل از ایجاد WWW برمی گردد، اما از طرفی هم آنها تنها به جست و جوی عنوان صفحه ها محدود بودند. اولین موتور جست و جویی که توانایی کامل برای فهرست کردن صفحات را داشت، WebCrawler  بود که در سال 1994 تاسیس شد.

 اولین موتور جست و جو

اولین کتاب فروخته شده در آمازون :

اولین کتاب فروخته شده در سایت آمازون که فعالیت خود را  از سال 1995 آغاز کرد، به نام « مفهوم سیال و تمثیل های خلاق» نوشته داگلاس هافستادر بود.

 اولین کتاب فروخته شده در آمازون

اولین سایت تجارت الکترونیک:

هر چند که در حال حاضر Amazon  و eBay  بزرگترین سایت های تجارت الکترونیکی هستند، اما اولین نیستند. اولین مورد در این مجموعه NetMarket  است که اولین فروش خود را در 11 آگوست سال 1994 با فروش یک سی دی به قیمت 12/48 دلار آغاز کرد.

 اولین سایت تجارت الکترونیک

اولین وبلاگ :

Justin Halls  در سال 1994 دفتر خاطرات مبتنی بر وبی را با عنوان « لینک های جاستین از زیر زمین»  ایجاد کرد که اوایل مخاطبان خود را در مورد وب راهنمایی می کرد، اما رفته رفته شخصی تر شد.

هرچند واژه وبلاگ هنوز در ان زمان ابداع نشده بود ولی از مجله نیویورک تایمز هم به عنوان پدر وبلاگ نویسی شخصی یاد می شود. کلمه وبلاگ به ترتیب در 1997 و 1999 به کار برده شد.

 اولین وبلاگ

اولین کامپوتر تجاری دنیا:

این کامپیوترها تنها دو کیلوبایت حافظه داشتند که به واسطه لوله های جیوه ای شکل می گرفتند، اما کارایی شان در زمان خود بی نظیر بود.

LEO اولین کامپیوترهای تجاری جهان که توسط کارخانه انگلیسی جی لارنس و شرکا تاسیس  شده 60 ساله است.

 اولین کامپوتر تجاری دنیا

اولین رایانه قابل حمل :

یکی از اولین رایانه های قابل حمل که آن را اولین لپ تاپ نیز نامیدند رایانه ای با وزن 25 ( 11 /33 کیلوگرم)  پوند بوده است. این رایانه یک صفحه نمایش پنج اینچی داشت و در سال 1981 مبلغ 1800 دلار برای ساخت آن هزینه شده بود.

 اولین رایانه قابل حمل

اولین تلفن همراه با قابلیت دسترسی به اینترنت :

اولین تلفنی که امکان اتصال به اینترنت را داشت مربوط به شرکت نوکیا بود. این تلفن همراه در سال 1996 در فنلاند ساخته شد که در آن زمان ارائه چنین خدماتی از سوس اپراتورهای تلفن همراه بسیار گران بود. در سال 1999 شرکت i-mode  در ژاپن اولین سرویس اینترنت متعلق به تلفن های همراه را ایجاد کرد.

 اولین تلفن همراه با قابلیت دسترسی به اینترنت

اولین وسیله فروخته شده در eBay  :

بر می گردیم به سال 1995 یعنی زمانی که سایت Auction Web  ، eBay  نامیده می شد. اولین وسیله فروخته شده یک نشانگر لیزر شکسته به قیمت 14/83 دلار بود.

 اولین وسیله فروخته شده در eBay

اولین پادکست:

Dave winer  که پیشگام در وبلاگ نویسی بود،  در سال 2000 قابلیت اضافه کردن ارجاعات در RSS به فایل های صوتی را داد و در سال 2001 نیز آن را گسترش داد. از سال 2003 نیز دانلود فایل های صوتی برای گوش دادن به آنها در دستگاه های آی پاد محبوبیت یافت.

اصطلاح پادکست برای اولین بار در سال 2004 برای وبلاگ های صوتی معروف شد.

 اولین پادکست

 منبع: http://en.wikipedia.org

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *