ویروس Flame پیش قراول ویروس Stuxnet

ویروس Flame پیش قراول ویروس Stuxnet
  • 1391/4/4
  • ITTeach
  • 2

به نقل از روابط عمومی شرکت مهندسی شبکه گستر،در مقاله ای که روزنامه Washington Post منتشر کرده، به نقل از برخی مقالات امنیتی و نظامی آمریکا، اطلاعات جدیدی درباره ویروس Flame و ارتباط آن با ویروس قدیمی ترStuxnetارائه شده است. نویسنده این مقاله مدعی است که ویروس Flame حدود پنح سال قبل به عنوان مرحله اول یک طرح محرمانه با نام Olympic Games تهیه شده و هدف اصلی آن جمع آوری اطلاعات برای ویروسStuxnetو ویروس های بعدی – تاکنون ناشناخته – بوده است.

به اعتقاد مقامات امنیتی آمریکا، اهمیت و ارزش مسئله هسته ای ایران، میزان هزینه و زمان صرف شده برای تهیه بدافزارهای مخربی در حد و اندازه Flame و Stuxnetرا برای مقامات تصمیم گیرنده قابل قبول کرده بود. کشف و خنثی سازی این دو ویروس هم لزوماً پایان این طرح محرمانه نیست و احتمال فعالیت بدافزارهای دیگر همچنان وجود دارد.

طبق اطلاعات ارائه شده در این مقاله، ویروس Flame جهت جمع آوری اطلاعات از اهداف خاصی بوده که دسترسی به آنها به روش های متداول و سنتی امکان پذیر نبوده است. دسترسی به یک شبکه کامپیوتری بسته و محافظت شده و استمرار دسترسی به آن جهت کسب اطلاعات جدیدتر بطور روزانه، به تایید مقامات دست اندرکار آمریکایی، بزرگترین و اصلی ترین بخش عملیات بوده است. به گفته یکی از مقامات ارشد سابق امنیتی آمریکا، نفوذ به یک شبکه، کسب اطلاعات، مخفی ماندن و ادامه فعالیت پنهانی در داخل شبکه بسیار دشوارتر از حمله و نفوذ آشکار به آن و ایجاد خرابی و صدمه در شبکه است.

چنین به نظر می رسد که از اواسط سال 2005 میلادی استفاده از بدافزارهایی نظیر Flame برای جمع آوری اطلاعات به دستور رئیس جمهور وقت آمریکا، جورج بوش، شروع شده و در سال 2008 میلادی، با آغاز دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، وارد مرحله بعدی خود که عملیات اجرایی و خرابکاری با استفاده از ویروس Stuxnetبوده، شده است.

نکته مهم در مقاله روزنامه Washington Post نقش مقامات اسرائیل و عملیات خود سرانه آنها در این طرح است. به نظر می رسد که با وجود همکاری و هماهنگی بین دو دولت آمریکا و اسرائیل در پیاده سازی و اجرای طرح محرمانه Olympic Games، مقامات اسرائل به دلایل نامشخص، در اوایل اردیبهشت ماه امسال تصمیم می گیرند که یک سلسله عملیات تخریبی در وزارت نفت ایران و واحدهای تابعه این وزارتخانه به اجرا در آورند. این عملیات که عمدتاً باعث تخریب اطلاعات سیستم های کامپیوتری شد، احتمالاً توسط برخی امکانات ویروس Flame که از سال ها قبل در شبکه های کامپیوتری مورد نظر جاسازی شده بود، صورت گرفت و یا توسط یک بدافزار مستقل که نام Wiper به آن داده شده است. به هرحال، این حرکت خودسرانه مقامات اسرائیل، باعث گردید که شبکه ها و سیستم های وزارت نفت مورد بررسی و کنترل قرار گیرند و منجر به شناسایی و کشف ویروس Flame، بعد از چندین سال فعالیت مخفیانه، شود.

منبع: blog.shabakeh.net

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. از زمان جنگ ما راه خدا رو تشخیص دادیم و برش استوار موندیم و حمایت خدا رو جلب کردیم. از همون موقع هم این چند تا کشوری که هِی خواستن خرابکاری کنند زایع شدند. خدا خودش هم گفته که حیله ی شیطان ضعیفه.
    انشالله ما نسل بعدی ها هم بتونیم همچنان راه شهیدان رو ادامه، و راه حق رو تشخیص بدیم و از هیچ چیزی جز خدا نترسیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *