متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

کاهش قیمت ۵۰ دلاری قوی ترین کارت گرافیک های AMD در تابستان

12345 (بدون نظر)
Loading...
259

کسانی که منتظر کاهش قیمت کارت گرافیک بودند، در ماه آوریل، انتظارشان به خوبی برآورده نشد اما باز هم AMD تصمیم گرفت که قیمت محصولات سری HD 7000 را کاهش دهد. بنابر اعلام این کمپانی، از روز دوشنبه این کاهش قیمت اعمال می‌شود. مدل‌های Radeon HD 7970 و HD 7950 و همچنین HD 7870 بنابر اعلام رسمی این کمپانی، هر کدام با ۵۰ دلار کاهش قیمت مواجه خواهند شد. در واقع قیمت HD 7970 از ۴۷۹ دلار به ۴۲۹ دلار، قیمت HD 7950 از ۳۹۹ دلار به ۳۴۹ دلار و در نهایت قیمت HD 7870 از ۳۴۹ دلار به ۲۹۹ دلار تقلیل می‌یابد. ۵۰ دلار کاهش قیمت برای پرچمداران کارت گرافیک‌های کمپانی AMD، رقم خوبی به نظر می‌رسد.

 

با توجه به قیمت دلار و هزینه‌ی واردات، در حال حاضر قیمت HD 7970 با برندهای مختلف چیزی در حدود ۱.۳ میلیون تومان است. با توجه به کاهش ۵۰ دلاری قیمت‌ها، می‌توان به کاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت این مدل‌ها در بازار ایران امیدوار بود.

دیگر مدل‌ها نیز احتمالاً با کاهش قیمت کوچکی مواجه خواهند شد. جدول زیر قیمت‌های اعلام شده و یا احتمالی برخی مدل‌های سری ۷۰۰۰ را نشان می‌دهد.

مدل

قیمت در زمان عرضه

قیمت در بهار ۲۰۱۲

قیمت در تابستان ۲۰۱۲

Radeon HD 7970

۵۴۹

۴۷۹

۴۲۹

Radeon HD 7950

۴۴۹

۳۹۹

۳۴۹

Radeon HD 7870

۳۴۹

۳۴۹

۲۹۹

Radeon HD 7850

۲۴۹

۲۴۹

۲۳۹

Radeon HD 7770

۱۵۹

۱۳۹

۱۱۹

Radeon HD 7750

۱۰۹

۱۰۹

۹۹

با وجود اینکه قیمت کارت گرافیک‌های AMD به زودی کاهش می‌یابد، نمی‌توان انتظار داشت که تمام مدل‌های مشابه با کاهش قیمت مواجه شود. AMD قیمت چیپ‌های خود را کاهش می‌دهد اما دیگر تولید کنندگان کارت گرافیک و همچنین فروشندگان به کمی زمان نیاز دارند تا قیمت‌ها را کاهش دهند. حتی جالب است بدانید که در جمعه‌ی گذشته، وب سایت Newegg قیمت این مدل‌ها را کمتر از حد معمول اعلام کرده بود و در واقع کاهش قیمتی که در حال حاضر به شکل رسمی اعلام شده، پیش از این نیز در عمل رخ داده بود.

و اما نگاهی داشته باشیم به محصولات دو کمپانی رقیب در عرصه‌ی تولید چیپ‌های پردازنده‌ی گرافیکی، مدل‌هایی که از نظر قدرت مشابه هستند و برتری آنچنانی نسبت به یکدیگر ندارند، در این جدول روبروی هم قرار داده شده است:

مدل‌های NVIDIA

قیمت (دلار آمریکا)

مدل‌های AMD

GeForce GTX 680

۴۹۹

Radeon HD 7970 GHz Edition

۴۲۹

Radeon HD 7970

GeForce GTX 670

۳۹۹

۳۴۹

Radeon HD 7950

۲۹۹

Radeon HD 7870

GeForce GTX 570

۲۳۹ یا ۲۴۹

Radeon HD 7850

GeForce GTX 560 Ti

۱۹۹

GeForce GTX 560

۱۵۹

۱۱۹

Radeon HD 7770

GeForce GT 640 DDR3

۹۹

Radeon HD 7750

مدل HD 7970 GHz Edition تاکنون چندان فعالیتی نداشته و عملاً در بازار کمیاب شده است، طبق برنامه‌ریزی AMD قرار بود که در اواخر ژوئن بیشتر شاهد حضور آن باشیم و در اوایل جولای نیز به تعداد بیشتر موجود باشد، اما چند هفته است که این کارت گرافیک کمیاب شده است. پاسخ AMD به سوال ما در این مورد این است که شرکای AMD تصمیم گرفته‌اند که این مدل را با طراحی خاص خود عرضه کنند و علت کمیاب بودن این مدل، همین است. AMD انتظار دارد که دو کمپانی XFX و Sapphire در هفته‌ی آینده این کارت گرافیک را با طراحی خاص خود عرضه کنند. احتمالاً قیمت این کارت گرافیک‌ها با ۴۹۹ دلاری که AMD پیش‌بینی کرده، متفاوت است چرا که کمپانی‌های سازنده این چیپ را در محصولات درجه یک خود استفاده می‌کنند و هزینه‌ها بیشتر از حد معمول است.

منبع: anandtech

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کسانی که منتظر کاهش قیمت کارت گرافیک بودند، در ماه آوریل، انتظارشان به خوبی برآورده نشد اما باز هم AMD تصمیم گرفت که قیمت محصولات سری HD 7000 را کاهش دهد. بنابر اعلام این کمپانی، از روز دوشنبه این کاهش قیمت اعمال می‌شود.