متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت (مرداد ۹۱)

12345 (بدون نظر)
Loading...
711

جست‌وجو در اینترنت برای بررسی پیدا کردن بهترین کارت گرافیک بازار با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، همیشه مشکل و گیج‌کننده است. تست‌های متعدد و بنچ‌مارک‌های پیچیده برای یک بازی‌خور زیاد جالب نیستند و مهم این است که در آخر کار به او پیشنهاد بدهیم که کدام کارت گرافیک را بخرد. بنابراین وب‌سایت Tomshardware هر ماه با بررسی دقیق بنچ‌مارک‌های مختلف و کارایی کارت گرافیک‌های موجود در بازی‌های مختلف، یک مقاله منتشر می‌کند و بهترین کارت گرافیک در محدوده‌های مختلف قیمت را پیشنهاد می‌دهد.

خلاصه‌ای از این مقاله را برای کاربران ایرانی آماده کرده‌ایم، همه‌ی مدل‌ها و برندهای مختلف در بازار وجود ندارد، بعضی محصولات به دلیل گارانتی و …، قیمتی بیش از بقیه دارند اما با تمام این حرف‌ها، این مقاله در معرفی بهترین GPUها کمک شایانی به کاربران می‌کند و متوجه می‌شوند که باید دنبال کدام GPU باشند و سپس برند مناسب را انتخاب نمایند. نتیجه‌ی برخی تست‌ها در بازی‌های خاص نیز ذکر شده است، توجه کنید که هر کارت گرافیکی ممکن است در برخی بازی‌ها قوی و در برخی دیگر ضعیف باشد.

تفاوت GPU و کارت گرافیک (بسیار مهم)

منظور از GPU این است که چیپ پردازنده‌ی گرافیکی چه مدلی و محصول کدام کمپانی است. به عنوان مثال چیپ GTX 680 توسط NVIDIA که یکی از دو تولیدکننده‌ی بزرگ چیپ پردازنده‌ی گرافیکی است تولید می‌شود. کمپانی‌های مختلف این چیپ را تهیه کرده و برد مناسب را برای آن طراحی می‌کنند.

چیپ GTX 680 و برد مرجع یا رفرنس (Reference) توسط NVIDIA تولید می‌شود. همین کارت گرافیک با تغییراتی در مقدار و سرعت حافظه‌ی کارت گرافیک (اصطلاحاً RAM آن) ، سرعت پردازش هسته‌ی کارت گرافیک (Core Clock)، تنظیم کننده ی ولتاژ (VRM یا Voltage Regulator Module) و البته دیگر اجزای مدار و از همه مهم‌تر سیستم خنک‌کاری هسته و حافظه‌ها توسط سایر کمپانی‌های معروف طراحی و تولید می‌گردد. مهم‌ترین بخش کارت گرافیک هسته‌ی پردازنده است که در تمام برندها یکسان است. بنابراین در بررسی و خرید کارت گرافیک در درجه‌ی اول باید به هسته‌ی پردازنده توجه کنیم.

مثلاً مشخصات برندهای مختلف GTX 670 را در جدول زیر مشاهده کنید، تعداد هسته، واحد بافت و واحد ROP یکسان است. تنها تفاوت قطعات الکترونیکی و سیستم خنک کاری است:

تصاویری از انواع GTX 670  که مشخصات آن در جدول بالا ذکر شده است:

دمای کاری و سروصدای این مدل‌ها متفاوت است. البته سرعت پردازش در صورتی که فرکانس هسته و حافظه یکی باشد، تقریباً یکسان خواهد بود.

نمودار دمای مدل‌های فوق وقتی به شدت در حال پردازش هستند، توجه کنید که سرعت Zotac حدود ۵۰ مگاهرتز بیش از ASUS است:

 

و نمودار سروصدای این مدل‌ها در شرایط کاری ذکر شده، توجه کنید که برای تست، سرعت تمام مدل‌ها یکی شده است:

مشخص است که کارت گرافیکی که Zotac و ASUS تولید کرده‌اند، سیستم خنک‌کاری و برد خوبی داشته ، کمترین صدا و دما را دارند.

لذا کمپانی‌های مختلف مثل ASUS، MSI، Palit، HIS، Club، Force 3D، XFX، Gigabyte، Sapphire، Inno 3D، Sparkle،PowerColor ، Zotac، Gainward، Galaxy، VisionTek و … همه با استفاده از یک چیپ، کارت گرافیک‌های مختلف تولید می‌کنند. معمولاً هر کدام چند مدل مختلف تولید می‌کنند.

مثلاً MSI ساده‌ترین مدل N680GTX را تولید می‌کند اما دو مدل با سرعت هسته و حافظه‌ی بیشتر به نام‌های N680GTX Twin Frozr 2GD5/OC و N680GTX Twin Frozr 4GD5/OC نیز تولید می‌کند، مدل دوم به جای ۲ گیگابایت، ۴ گیگابایت حافظه دارد و پسوند OC (مخفف Over Clock) در کارت گرافیک‌ها معمولاً نشان‌دهنده‌ی اورکلاک بودن آن است، به این معنی که سرعت چیپ پردازنده و حافظه‌ها بیشتر از مدل مرجع NVIDIA یا AMD است. در نهایت سریع‌ترین مدل که با پسوند لایتنینگ شناخته می‌شود را با بالاترین سرعت هسته و حافظه عرضه کرده که نام آن N680GTX Lightning است.

لذا کاربران حرفه‌ای به خنک‌کاری کارت گرافیک توجه زیادی دارند و اگر قصد اورکلاک داشته باشند (که معمولاً کارت گرافیک داغ شده و ممکن است آسیب ببیند، معمولاً شامل گارانتی نیز نمی‌شود) مدل مناسب با خنک‌کاری مناسب کار خود را تهیه می‌کنند.

پارامترهای تعیین‌کننده‌ی سرعت پردازش یک کارت گرافیک

۱- تعداد شیدر و یا هسته ی CUDA: محاسبات مربوط به نورپردازی، سایه، حرکات آب و اجسام، ذرات غبار و … توسط واحدی به نام شیدر یا سایه زن صورت می‌گیرد. اثر مستقیم تعداد شیدر بر سرعت پردازش بدیهی است.

۲- سرعت هسته و سرعت شیدر و یا هسته های CUDA: فرکانس کاری این دو نیز اثر مستقیم روی کارایی دارد.

۳- خنک‌کاری خوب: دو نوع خنک‌کاری پسیو (PCS) و اکتیو داریم. در حالت پسیو یا منفعل، فن وجود ندارد، فین‌ها بزرگ و حجیم هستند. در حالت اکتیو، فن و احتمالاً لوله‌های حرارتی وجود دارد. خنک‌کاری خوب و صدای کم برای کارکرد درازمدت و خصوصاً اورکلاک بسیار مهم است.

در تصویر زیر ۶ مدل مختلف HD 7950 نشان داده شده، به سیستم خنک‌کاری خوب و نسبتاً بزرگ ASUS و HIS توجه کنید:

نتیجه تست صدا و دمای کارت گرافیک که در دو تصویر زیر نشان داده شده نیز مؤید طراحی خوب این دو مدل است، البته قیمت ASUS در زمان بررسی ۴۳۰ دلار بوده و نسبت به بقیه که حدود ۴۰۰ دلار قیمت دارند، گرانتر است.

پارامترهای کم اهمیت‌تر در سرعت پردازش کارت گرافیک

۱- واحدهای بافت و ROPها: واحد بافت اعمال مربوط به بافت (Texture) را انجام می‌دهد، فیلتر کردن بافت یکی از این اعمال است. ROP یا Raster Operator نیز وظیفه‌ی تبدیل نهایی خروجی برای نمایش روی نمایش‌گر را بر عهده دارد. این دو عامل معمولاً در بازی‌هایی که بافت دقیق‌تر و بهتری دارند، موثر هستند اما نه به طور مستقیم، اثرشان به مراتب از شیدر و سرعت هسته کمتر است.

۲- سرعت و نوع حافظه یا RAM کارت گرافیک: پهنای باند حافظه‌ی GDDR5 دو برابر بیشتر از GDDR3 است، سرعت نیز به طور مستقیم با پهنای باند متناسب است. اما اگر پهنای باند ۲ برابر شود، سرعت اجرای بازی کمی بیشتر می‌شود، بنابراین این عامل تا حدی تاثیرگذار است ولی تعیین کننده نیست.

۳- مقدار حافظه‌ی RAM: مقدار حافظه معمولاً اثر کمی دارد، البته بیشتر کاربران بدون توجه به نتایج تست‌ها حاضر هستند که پول بیشتری بابت خرید مدلی که حافظه‌ی بیشتری دارد بپردازند، این تصور کاملاً اشتباه است. در بیشتر تست‌ها، عملکرد ۲ گیگابایت رم نسبت به ۱ گیگابایت رم، کمتر از ۳ درصد فرق می‌کند. لذا خرید مدل‌های دارای حافظه‌ی بیشتر توصیه نمی‌شود.

توجه: نکته‌ی مهم‌ دیگر اینکه در کنار یک کارت گرافیک قدرتمند باید پردازنده‌ی اصلی هم تا حدی قدرتمند باشد. بنابراین به معرفی بهترین CPU در محدوده‌های مختلف قیمت مراجعه کنید و پردازنده‌ی مناسب انتخاب نمائید.

توجه: در ذکر مشخصات چیپ‌ها توجه کنید که تعداد شیدرها و واحد بافت در محصولات AMD و NVIDIA به علت تفاوت معماری قابل قیاس نیست. به این معنی که شیدر ۲ برابر در یک مدل AMD نشانه‌ی ۲ برابر بودن توان آن نیست، چرا که ساختار شیدر در معماری Graphic Next Core به کلی با معماری Kepler تفاوت دارد.

معیار انتخاب بهترین کارت گرافیک بر اساس قیمت

پیشنهادات بر اساس بهترین نتیجه در بازی‌ها داده شده است. اگر کارت گرافیک را برای بازی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید مدل‌های ارزان‌تری هم تهیه کنید. مثلا می‌توانید از APUهای AMD (ترکیب CPU و GPU) و یا از پردازنده‌های اینتل که دارای کارت گرافیک مجتمع (IGP) هستند، استفاده کنید. در انتهای مقاله جدولی برای مقایسه‌ی کلی تمام کارت گرافیک‌های مجتمع و جدا ارائه می‌شود.

معیار اصلی قیمت تقسیم بر کارایی (C/P یا Cost/Performance) است. وقتی از دو کارت گرافیک به صورت موازی (منظور تکنولوژی SLI یا CrossFire مربوط به NVIDIA و AMD است) استفاده می‌کنید، قیمت به کارایی بهتر می‌شود ولی مادربورد باید چنین قابلیتی داشته باشد، کیس باید بزرگ‌تر باشد، مصرف انرژی بیشتر شده و باید پاور ساپلای قوی‌تر باشد، لذا با توجه به این مسائل انتخاب کنید. معمولاً در چنین حالاتی یک کارت ۲ هسته‌ای هم معرفی کرده‌ایم تا انتخاب راحت‌تر باشد.

آخرین اخبار و مدل های جدید

اخیراً قوی‌ترین کارت گرافیک تک هسته‌ای AMD با کمی تأخیر وارد بازار شد. Radeon HD 7970 GHz Edition اکنون در بازار موجود است و در مورد قوی‌ترین مدل ۲ هسته‌ای این کمپانی فعلاً جز شایعات، خبر دیگری وجود ندارد. در مورد محصولات جدید NVIDIA نیز GeForce GTX 660 Ti و GTX 650 فعلاً درگیر شایعات هستند.

AMD مدل جدید را برای رقابت با GTX 680 عرضه کرده است و نتایج تست‌ها نیز رقابت خوب این دو کارت گرافیک را نشان می‌دهد. هر دو بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ دلار (در ایران حدود ۱۳۰۰۰۰۰ تومان) قیمت دارند. درایور جدید AMD نیز کمی بعد از عرضه‌ی HD 7970 GHz Edition به روز شد.

رقابت ۲ هسته‌ای‌ها نیز فعلاً با پرچم‌داری GTX 690 ادامه دارد، باید منتظر HD 7990 باشیم و نتایج تست‌ها را بررسی کنیم تا برنده‌ی جدید را معرفی کنیم.

محصولات سری ۶۰۰ انویدیا با معماری Kepler هنوز کاملاً معرفی نشده‌اند، فاصله‌ی زیادی بین مدل GTX 640 و GTX 670 وجود دارد که باید با معرفی مدل‌های دیگری مثل GTX 660 Ti و GTX 650 پر شود. در حال حاضر HD 7750 و GTX 640 هر دو حدود ۱۱۰ دلار قیمت دارند ولی HD 7750 به راحتی بر GTX 640 غلبه می‌کند لذا انویدیا برای رقابت در تمام محدوده‌های قیمت به زودی دست به کار خواهد شد.

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۶۵ دلار (در ایران حدود ۱۵۰ هزار تومان)

HD 6670 با حافظه‌ی DDR3: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۶۸۰ در ۱۰۵۰ خوب عمل می‌کند.

Radeon HD 6670 DDR3

کد نام

Turks

فرآیند ساخت

۴۰ نانومتر

تعداد شیدر

۴۸۰

تعداد واحد بافت

۲۴

تعداد ROP

۸

باس حافظه

۱۲۸ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۸۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۸۰۰ (موثر ۱۶۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۶۶ وات

البته HD 5670 ارزان‌تر شده، این مدل حافظه‌ی GDDR5 دارد و پهنای باند حافظه‌ی آن ۲ برابر است، ولی در عوض ۸۰ شیدر و ۴ واحد بافت کمتر دارد. به هر حال HD 6670 پیشنهاد بهتری است.

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۱۱۰ دلار (در ایران حدود ۲۷۰ هزار تومان)

HD 7750: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ خوب عمل می‌کند، در برخی باید جزئیات را کمی کاهش دهیم.

Radeon HD 7750

کد نام

Cape Verde

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۵۱۲

تعداد واحد بافت

۳۲

تعداد ROP

۱۶

باس حافظه

۱۲۸ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۸۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۱۲۵ (موثر ۴۵۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۵۵ وات

بهترین کارت گرافیکی که نیازی به ورودی اضافی انرژی الکتریکی ندارد، همین مدل است. تمام توان مورد نیاز از طریق PCIe تأمین می‌شود. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۱۳۰ دلار (در ایران حدود ۳۲۰ هزار تومان)، دو انتخاب

HD 7770، در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ خوب عمل می‌کند، در برخی باید جزئیات را کمی کاهش دهیم.

Radeon HD 7770

کد نام

Cape Verde

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۶۴۰

تعداد واحد بافت

۴۰

تعداد ROP

۱۶

باس حافظه

۱۲۸ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۱۰۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۱۲۵ (موثر ۴۵۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۸۰ وات

این مدل نسبت به HD 6790 از نسل قبل . انرژی کمتری مصرف می‌کند و کارایی بهتری دارد. برای بررسی کامل HD 7770 و HD 7750 در بازی‌های مختلف به اینجا مراجعه نمائید.

عملکرد HD 7750،  HD 7770 و HD 6850 در کرایسیس ۲ (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

انتخاب دوم: GeForce GTX 560 SE

GTX 560 SE: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ خوب عمل می‌کند، در برخی باید جزئیات را کمی کاهش دهیم.

GeForce GTX 560 SE

کد نام

GF114

فرآیند ساخت

۴۰ نانومتر

تعداد شیدر

۲۸۸

تعداد واحد بافت

۴۸

تعداد ROP

۲۴

باس حافظه

۱۹۲ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۷۷۶

سرعت شیدر (مگاهرتز)

۱۵۵۲

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۹۵۷ (موثر ۳۸۲۸)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۵۰ وات

کارایی GTX 560 SE خوب است ولی انرژی مصرفی آن خیلی بیشتر از HD 7770 است. بررسی کامل آن در اینجا انجام شده است. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۱۵۰ دلار (در ایران حدود ۳۵۰ هزار تومان)

HD 6850: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ خوب عمل می‌کند.

Radeon HD 6850

کد نام

RV970 “Barts”

فرآیند ساخت

۴۰ نانومتر

تعداد شیدر

۹۶۰

تعداد واحد بافت

۴۸

تعداد ROP

۳۲

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۸۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۰۰۰ (موثر ۴۰۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۲۷ وات

بررسی کامل HD 6850 در اینجا صورت گرفته است.

عملکرد HD 6850 و HD 6870 در بازی Battlefield Bad Company 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۱۷۰ دلار (در ایران حدود ۳۸۰ هزار تومان)، دو انتخاب

HD 6870: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ خوب عمل می‌کند.

Radeon HD 6870

کد نام

RV970 “Barts”

فرآیند ساخت

۴۰ نانومتر

تعداد شیدر

۱۱۲۰

تعداد واحد بافت

۵۶

تعداد ROP

۳۲

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۹۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۰۵۰ (موثر ۴۲۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۵۱ وات

کارایی آن در حد GTX 560 است ولی معماری قدیمی آن (VLIW 5) باعث می‌شود که انرژی بیشتری در حالت بی‌کاری مصرف کند. به هر حال انتخاب خوبی است. بررسی کامل HD 6870 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دوم، GTX 560: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ خوب عمل می‌کند.

GeForce GTX 560

کد نام

GF114

فرآیند ساخت

۴۰ نانومتر

تعداد شیدر

۳۳۶

تعداد واحد بافت

۵۶

تعداد ROP

۳۲

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۸۱۰

سرعت شیدر (مگاهرتز)

۱۶۲۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۰۰۲ (موثر ۴۰۰۸)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۶۰ وات

این مدل هم رقیب خوبی به شمار می‌رود. بررسی کامل GTX 560 در اینجا انجام شده است. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۲۲۰ دلار (در ایران حدود ۵۳۰ هزار تومان)

GTX 560 Ti: کارایی عالی در رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل، کارایی خوب در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل، در برخی بازی‌ها باید جزئیات را کاهش دهیم.

GeForce GTX 560 Ti

کد نام

GF114

فرآیند ساخت

۴۰ نانومتر

تعداد شیدر

۳۸۴

تعداد واحد بافت

۶۴

تعداد ROP

۳۲

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۸۲۲

سرعت شیدر (مگاهرتز)

۱۶۴۴

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۰۰۲ (موثر ۴۰۰۸)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۷۰ وات

بررسی کامل GTX 560 Ti در اینجا صورت گرفته است.

عملکرد GTX 560 Ti در بازی Battlefield Bad Company 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۲۵۰ دلار (در ایران حدود ۶۲۰ هزار تومان)

HD 7850: کارایی عالی در رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل، کارایی خوب در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل، در برخی بازی‌ها باید جزئیات را کاهش دهیم.

Radeon HD 7850

کد نام

Pitcairn

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۱۰۲۴

تعداد واحد بافت

۶۴

تعداد ROP

۳۲

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۹۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۲۰۰ (موثر ۴۸۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۳۰ وات

کارایی آن در حد GTX 560 Ti 448-core و GTX 570 است ولی به دلیل فرآیند ساخت ۲۸ نانومتری، مصرف انرژی آن کمتر است. بررسی کامل HD 7850 در اینجا صورت گرفته است.

عملکرد HD 7870، HD 7850،  HD 7950 و GTX 560 Ti در کرایسیس ۲ (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها): 

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۲۹۰ دلار (در ایران حدود ۷۲۰ هزار تومان)

HD 7870: کارایی عالی در رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل، کارایی خوب در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل، در برخی بازی‌ها باید جزئیات را کاهش دهیم.

Radeon HD 7870

کد نام

Pitcairn

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۱۲۸۰

تعداد واحد بافت

۸۰

تعداد ROP

۴۰

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۱۰۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۲۰۰ (موثر ۴۸۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۷۵ وات

یکی از بهترین کارت گرافیک‌های موجود، کارایی آن در حد پرچم‌دار نسل قبل محصولات NVIDIA یعنی GTX 580 و البته نزدیک به HD 7950 اما با قیمتی کمتر است. بررسی کامل HD 7870 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دیگر : ۲ کارت گرافیک HD 6850 که قبلاً معرفی شد. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۳۵۰ دلار (در ایران حدود ۹۰۰ هزار تومان)

HD 7950: کارایی خوب در رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل.

Radeon HD 7950

کد نام

Tahiti

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۱۷۹۲

تعداد واحد بافت

۱۱۲

تعداد ROP

۴۰

باس حافظه

۳۸۴ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۸۰۰

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۲۵۰ (موثر ۵۰۰۰)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۲۰۰ وات

قبلاً قیمت مناسبی نداشت و خرید HD 7870 به صرفه‌تر بود اما اخیراً قیمت آن کاهش پیدا کرده و حالا می‌توان آن را به عنوان بهترین کارت گرافیک ۳۵۰ دلاری پیشنهاد کرد. بررسی کامل HD 7950 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دیگر، ۲ کارت گرافیک HD 6870 و یا ۲ کارت کارت گرافیک GTX 560 Ti به صورت موازی است که قبلاً معرفی شدند. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۴۰۰ دلار (در ایران حدود ۱۰۵۰ هزار تومان)

GTX 670: کارایی عالی در رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل.

GeForce GTX 670                   

کد نام

GK104

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۱۳۴۴

تعداد واحد بافت

۱۱۲

تعداد ROP

۳۲

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۹۱۵

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۵۰۲ (موثر ۶۰۰۶)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۱۷۰ وات

GTX 670 دومین کارت گرافیک تک هسته‌ای NVIDIA است و کارایی HD 7970 را با قیمتی در حد ۴۰۰ دلار دارد. بررسی کامل GTX 670 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دیگر ترکیبی از کارت‌ها به صورت موازی است. گرچه این مدل قیمتی بسیار خوبی دارد و پیشنهاد مشابه مشکل به نظر می‌رسد.

عملکرد HD 7970، HD 7950 ، GTX 670 و GTX 690 در کرایسیس ۲ (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

 

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۴۵۰ دلار (در ایران حدود ۱۲۰۰ هزار تومان)

برای قیمت ۴۵۰ دلار هیچ پیشنهادی نمی‌توان کرد! مدل جدیدی HD 7970 GHz Edition با ۵۰ دلار قیمت بیشتر عرضه شده ولی توصیه نمی‌شود. GTX 670 باز هم به نظر مدل بهتری می‌آید. برای بررسی HD 7970 GHz Edition به اینجا مراجعه نمائید.

عملکرد HD 7970 GHz Edition، HD 7970، GTX 680 و GTX 670 در کرایسیس ۲ (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی ۱۰۵۰ دلار (در ایران حدود ۲۵۰۰ هزار تومان)

GTX 690: کارایی بسیار در رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل. این مدل ۲ هسته‌ای است.

                     GeForce GTX 690                    

کد نام

۲xGK104

فرآیند ساخت

۲۸ نانومتر

تعداد شیدر

۳۰۷۲ (۲x 1536)

تعداد واحد بافت

۲۵۶ (۲×۱۲۸)

تعداد ROP

۶۴ (۲×۳۲(

باس حافظه

۲۵۶ بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

۹۱۵

سرعت حافظه (مگاهرتز)

۱۵۰۲ (موثر ۶۰۰۶)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

۳۰۰ وات

GTX 690 سریع‌ترین کارت گرافیک موجود است و دارای ۲ هسته‌ی پردازنده می‌باشد. در واقع ۲ کارت گرافیک GTX 680 روی یک PCB (برد مدار چاپی) ترکیب شده‌اند. قیمت آن ۲ برابر GTX 680 است و شاید کاربران ترجیح بدهند که دو GTX 680 را به صورت موازی مرود استفاده قرار بدهند که در این صورت خنک‌کاری و پایداری بهتر می‌شود. بررسی کامل GTX 690 در اینجا صورت گرفته است. 

جدول رده‌بندی کارت گرافیک‌های مجتمع، AMD و Nvidia

در جدول زیر کارت گرافیک‌هایی که توان مشابه دارند، در یک ردیف و روبروی هم قرار گرفته‌اند. محصولات دو کمپانی رقیب NVIDIA و AMD و همچنین کارت گرافیک مجتمع در ستون دیگر لیست شده است.

اگر به کارت گرافیک قوی برای بازی نیازی ندارید، از کارت گرافیک‌های مجتمع در پایین جدول استفاده کنید. در این صورت مصرف انرژی نیز کاهش پیدا می‌کند.

NVIDIA

AMD

Intel

Discrete: GTX 690

Discrete: GTX 590, GTX 680

Discrete: HD 6990, HD 7970 GHz Ed.

Discrete: GTX 670

Discrete: HD 7970

Discrete: GTX 580

Discrete: HD 5970, HD 7870, HD 7950

Discrete: GTX 295, GTX 480, GTX 570
Go (mobile): 680M

Discrete: HD 4870 X2, HD 6970, HD 7850
Mobility: 7970M

Discrete: GTX 470, GTX 560 Ti, GTX 560 Ti 448 Core

Discrete: HD 4850 X2, HD 5870, HD 6950
Mobility: 7950M

Discrete: GTX 560
Go (mobile): 580M

Discrete: HD 5850, HD 6870
Mobility: 6990M

Discrete: 9800 GX2, GTX 285, GTX 460 256-bit, GTX 465
Go (mobile): 675M

Discrete: HD 6850
Mobility: 6900M

Discrete: GTX 260, GTX 275, GTX 280, GTX 460 192-bit, GTX 460 SE, GTX 550 Ti, GTX 560 SE
Go (mobile): 570M, 670M

Discrete: HD 4870, HD 5770, HD 4890, HD 5830, HD 6770,  HD 6790, HD 7770
Mobility: HD 5870, 6800M

Discrete: 8800 Ultra, 9800 GTX, 9800 GTX+, GTS 250, GTS 450
Go (mobile): 560M, 660M

Discrete: HD 3870 X2, HD 4850, HD 5750, HD 6750, HD 7750
Mobility: HD 4850, HD 5850, 7870M

Discrete: 8800 GTX, 8800 GTS 512 MB, GT 545 (GDDR5)
Go (mobile): GTX 280M, GTX 285M, 555M (GDDR5)

Discrete: HD 4770
Mobility: HD 4860, 7770M, 7850M

Discrete: 8800 GT 512 MB, 9800 GT, GT 545 (DDR3), GT 640 (DDR3)
Go (mobile): 9800M GTX, GTX 260M (112), GTS 360M (GDDR5), 555M (DDR3)

Discrete: HD 4830, HD 5670, HD 6670 (GDDR5)
Mobility: HD 5770, HD 5750, 6600M/6700M (GDDR5), 7750M

Discrete: 8800 GTS 640 MB, 9600 GT, GT 240 (GDDR5)
Go (mobile): 9800M GTS, GTX 160M

Discrete: HD 2900 XT, HD 3870, HD 5570 (GDDR5), HD 6570 (GDDR5)
Mobility: 6500M (GDDR5), 6600M/6700M (DDR3), 7730M

Discrete: 8800 GS, 9600 GSO, GT 240 (DDR3)
Go (mobile): GTX 260M (96), GTS 150M, GTS 360M (DDR3)

Discrete: HD 3850 512 MB, HD 4670, HD 5570 (DDR3), HD 6570 (DDR3), HD 6670 (DDR3)
Mobility: HD 3870, HD 5730, HD 5650, 6500M (DDR3)

Discrete: 8800 GT 256 MB, 8800 GTS 320 MB, GT 440 GDDR5
Go (mobile): 8800M

Discrete: HD 2900 PRO, HD 3850 256 MB, 5550 (GDDR5)
Mobility: HD 3850

Discrete: 7950 GX2, GT 440 DDR3

Discrete: X1950 XTX, HD 4650 (DDR3), 5550 (DDR3)

Discrete: 7800 GTX 512, 7900 GTO, 7900 GTX, GT 430, GT 530
Go (mobile): 550M

Discrete: X1900 XT, X1950 XT, X1900 XTX

Discrete: 7800 GTX, 7900 GT, 7950 G, GT 220 (DDR3)
Go (mobile): 525M, 540M

Discrete: X1800 XT, X1900 AIW, X1900 GT, X1950 PRO, HD 2900 GT, HD 5550 (DDR2)

Discrete: 7800 GT, 7900 GS, 8600 GTS, 9500 GT (GDDR3), GT 220 (DDR2)
Go (mobile): 7950 GTX

Discrete: X1800 XL, X1950 GT, HD 4650 (DDR2), HD 6450
Mobility: X1800 XT, HD 4650, HD 5165, 6400M
Integrated: 6620G, 6550D

Discrete: 6800 Ultra, 7600 GT, 7800 GS, 8600 GS, 8600 GT (GDDR3), 9500 GT (DDR2)
Go (mobile): 7800 GTX, 7900 GTX

Discrete: X800 XT (& PE), X850 XT (& PE), X1650 XT, X1800 GTO, HD 2600 XT, HD 3650 (DDR3), HD 3670
Mobility: X1900, 3670
Integrated: 6520G, 6530D

Integrated: Intel HD Graphics 4000

Discrete: 6800 GT, 6800 GS (PCIe), 8600 GT (DDR2), GT 520
Go (mobile): 7800, Go 7900 GS, 520M, 520MX

Discrete: X800 XL, X800 GTO2/GTO16, HD 2600 PRO, HD 3650 (DDR2),
Mobility: X800 XT, HD 2600 XT, 3650
Integrated: 6410D, 6480G

Discrete: 6800 GS (AGP)
Go (mobile): 6800 Ultra, 7600 GT, 8600M GT, 8700M GT, 410M

Discrete: X800 GTO 256 MB, X800 PRO, X850 PRO, X1650 GT
Mobility: HD 2600
Integrated: 6370D, 6380G

Discrete: 6800, 7300 GT GDDR3, 7600 GS, 8600M GS
Go (mobile): 6800, 7700

Discrete: X800, X800 GTO 128 MB, X1600 XT, X1650 PRO
Mobility: X1800, HD 5145, HD 5470 (GDDR5), HD 5450,

Discrete: 6600 GT, 6800LE, 6800 XT, 7300 GT (DDR2), 8500 GT, 9400 GT
Go (mobile): 7600 (128-bit)

Discrete: 9800 XT, X700 PRO, X800 GT, X800 SE, X1300 XT, X1600 PRO, HD 2400 XT, HD 4350, HD 4550, HD 5450
Mobility: X800, 3470, HD 5470 (DDR3), HD 5430, 6300M
Integrated: HD 6310, HD 6320

Integrated: Intel HD Graphics 3000

Discrete: FX 5900, FX 5900 Ultra, FX 5950 Ultra, 6600 (128-bit)
Go (mobile): 6800 (128-bit)
Integrated: 9300, 9400

Discrete: 9700, 9700 PRO, 9800, 9800 PRO, X700, X1300 PRO, X1550, HD 2400 PRO
Mobility: X1450, X1600, X1700, 2400 XT, X2500, 3450
Integrated: HD 3200, HD 3300, HD 4200, HD 4250, HD 4290, HD 6250, HD 6290

Discrete: FX 5800 Ultra, FX 5900 XT
Go (mobile): 6600, Go 7600 (64-bit)

Discrete: 9500 PRO, 9600 XT, 9800 PRO (128-bit), X600 XT, X1050 (128-bit)
Mobility: 9800, X700, X1350, X1400, X2300, HD 2400

Integrated: Intel HD Graphics (Core i5-6×1), 2000

Discrete: 4 Ti 4600, 4 Ti 4800, FX 5700 Ultra, 6200, 8300, 8400 G, G 210, G 310
Go (mobile): 315M

Discrete: 9600 PRO, 9800 LE, X600 PRO, HD 2300
Mobility: 9700 (128-bit), X600, X1300
Integrated: Xpress 1250

Integrated: Intel HD Graphics (Core i3 5×0, Core i5-6×0)

Discrete: 4 Ti4200, 4 Ti4400, 4 Ti4800 SE, FX 5600 Ultra, FX 5700, 6600 (64-bit), 7300 GS, 8400M GS, 9300M G, 9300M GS

Discrete: 9500, 9550, 9600, X300, X1050 (64-bit)
Mobility: 9600

Integrated: Intel HD Graphics (Pentium G)

Discrete: 3 Ti500, FX 5200 Ultra, FX 5600, FX 5700 LE, 6200 TC, 6600 LE, 7200 GS, 7300 LE
Go (mobile): 5700, 8200M, 9200M GS, 9100
Integrated: 8200, 8300

Discrete: 8500, 9100, 9000 PRO, 9600 LE, X300 SE, X1150
Mobility 9700 (64-bit)

Integrated: GMA X4500

Discrete: 3, 3 Ti200, FX 5200 (128-bit), FX 5500,
Go (mobile): 5600, 6200, 6400, 7200, 7300, 7400 (64-bit)

Discrete: 9000, 9200, 9250
Mobility: 9600 (64-bit), X300

Discrete: FX 5200 (64 bit)
Go (mobile): 7200, 7400 (32-bit)
Integrated: 6100, 6150, 7025, 7050

Discrete: 9200 SE
Integrated: Xpress 200M, Xpress 1000, Xpress 1150

Integrated: GMA X3000, X3100, X3500

Discrete: 2 GTS, 4 MX 440, 2 Ultra, 2 Ti, 2 Ti 200

Discrete: 7500

Integrated: GMA 3000, 3100

Discrete: 256, 2 MX 200, 4 MX 420, 2 MX 400

Discrete: SDR, LE, DDR, 7000, 7200

Integrated: GMA 500, 900, 950

Discrete: Nvidia TNT

Discrete: Rage 128

Discrete: Intel 740

منبع: tomshardware

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
25 دیدگاه
 1. ستار . م می‌گوید

  درود بر شما
  مفاله بسیار عالی و مفیدی بود.
  امیدوارم در گویا آی تی از این دست پست ها رو بیشتر ببینیم.

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   حتما
   به زودی در مورد CPU و SSD هم میذارم، در مورد سایر سخت افزارهای منبع جامعی به این شکل ندارم ولی به دنبال مطالب این چنینی هستم. برای خودم و دوستام که خیلی تا به حال کاربرد داشته.

 2. مهدي می‌گوید

  عالی جامع و مفید
  ممنون

 3. ramix می‌گوید

  سلام . خیلی خوب بود . منتظر همچین چیزی بودم . قیمتها هم بشدت تو این ما افزایش داشته کارت ۷۸۵۰ از ۵۴۰ فش ۵۶۰ تومن به کجا رسیده … کاش قیمت برندهای مختلف رو هم میذاشتین .
  راستی جای کارت خوب و خوش قیمت ۶۹۵۰ خالی بود..
  اگه بتونین قیمتهارو به محض افزایش یا کاهش بروز کنین و یه جای سایت همیشه در دسترس قرار بدین خیلی خوب میشه .
  چون این روزا با این کاهش و افزایش بی مورد کالاها واقعا نیازه
  بازم ممنون

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   در مورد قیمت برندها حتی وب سیات های فروش کالا هم به روز نیستند و خیلی وضعیت بده
   اگر میشد از وب سایتی مثل newegg مستقیم خرید کرد ما هم لینک محصولات رو راحت میذاشتیم
   درست مثل وب سایت منبع
   ولی ما هم مثل شما موقع خرید میریم و موجودی و قیمت های بازار رو دو دو تا چار تا میکنیم

 4. نام شما... می‌گوید

  کارت گرافیک مجتمع یعنی چی؟؟
  یعنی رو cpu سواره و کارت جدا نیست؟؟؟

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   تقریبا بله. چرا تقریبا؟
   قدیم رو مادربورد کارت گرافیک میذاشتن و میگفتن Integrated و حالا خود CPU کارت گراتفیک هم داره، البته بعضی هاش و باز هم همون نام رو داره.
   AMD اسم این طور CPUها رو گذاشته APU و اینتل همون CPU ولی با گرافیک مجتمع یا با IGP. بنابراین نامن گذاری ها متفاوته.
   کارت گارفیک عادی هم که میگن Discrete یعنی جدا و مشخصه چ هست.

 5. مصطفی می‌گوید

  سلام

  با این اوصاف همیشه اگه ایسوس بخریم بهتره , درسته ؟؟؟ بعد من که الان ایسوس gt430 دارم از نظر شما چه نوع کارتیه ؟؟؟خوب هست ؟؟ و اینکه درایور برنامه رو که آپدیت شده باشه باید از سایت envidia بگیرم چون چیپشون nvidia هستش ؟؟؟؟؟

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   نه، فکر نمیکنم، درسته ۱۰ ۱۵ درصد اورکلاک شده و دمای خوب و صدای کمی داره، ولی قیمتش هم ۱۰ درصد بیشتر از بقیه هستش.
   برای حرفه ای ها توصیه میشه. اه اورکلاک نخوایم انجام بدیم چرا بیخودی پول زیاد بدیم؟

 6. hassan می‌گوید

  بسیار جامع و مفید بود سپاسگذارم

 7. حمید می‌گوید

  ایا کارت گرافیک ۶۶۷۰ میتونه تا حدودی مثل ۶۶۷۰ رادئون عمل کنه اگر می شود پاسخ دهید

 8. حمید می‌گوید

  ببخشید اشتباه تایپی بود دومی ۶۷۷۰

 9. مصطفی می‌گوید

  سلام به نظر من از خیر اینا بگذرید اگه میخوا هید بازی های سنگین رو به خوبی اجرا کنید gtx690رو بگیرید چون من گرفتم که تا ۳ برابر full hdهم براحتی کار میکنه

 10. alonso می‌گوید

  سلام.توضیحاتتون واقعا عالی بود.
  توی قیمت ۲۱۰ تومن چیز خوبی پیدا میشه.
  بر اساس زمانی میگم که ۶۷۹۰ ۲۱۰ تومن بود.
  لطفا چنتا مدل ATI و nvidia پیشنهاد بدین.
  اگه پاسخ رو به ایمیلم بدین ممنون میشم.

 11. Amir می‌گوید

  سلام خسته نباشید من قصد خریدن کارت گرافیک gt 640 دارم
  اینم مشخصاتش
  http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4255#sp
  لطفا راهنمایی کنید

 12. مسعود می‌گوید

  با سلام و خدا قوت به دوستان عزیزمون
  واقا باید تشکر کنم از زحماتتون که ما رو یاری کردید
  نظر من اینکه در مورد دیگر قطعات نیز توضیح داده بشه مثلا مادر بورد که خیلی مهمه
  با تشکر

 13. محسن می‌گوید

  خیلی ممنون
  حالا الا من می خوام یه کارت گرافیکی تا ۲۰۰ تومان بخرم
  لطفا چند تا مدل بدید تا بازی های جدید رو خوب و روان اجرا کنه.
  باتشکر

 14. احمد می‌گوید

  سلام
  مرسی از راهنماییتون
  شرمنده من سیستمم دارای مشخصات زیر به نظر شما خوبه کدوم قطعاتش مشکل اساسی دارن که باید تعویض شن؟
  مین الایت گروپ سری بلکa785gm-m
  رم ۴ گیگ(۲ عدد دو گیگ البته مارکشون با هم فرق داره)
  س پی یو amd athlon2 x2 240 procssor2.8 gh
  گرافیک nvidia gforce gt 430

 15. میلاد می‌گوید

  سلام _ کارت گرافیک من ATI radeon 9250 128 MB هست .. من قیلم های ۷۲۰ رو میتونم با زحمت و گرفتگی کم ببینم ولی وقتی فیلم فول اچ دی ۱۰۸۰ میذارم سرعت تصویر نصف میشه یعنی فیلم درست نمایش داده نمیشه ….. مشکل ار گرافیکه ؟؟ اگه اینطور باشه یه کارت گرافیک با قیمت مناسب معرفی کنید لطفا ؟ فقط میخوام واسه دیدن فیلم های ۱۰۸۰ کافی باشه همین …. خواهشا زود جواب بدین

 16. نیما می‌گوید

  سلام . واقعا توی اینترنت این مقاله تکه . می خاستم بدونم با گذشت این چند ماه از انتشار این مقاله آیا با بوجه geforce 560 ti (یعنی حدود ۵۰۰،۰۰۰۰ تومن ) انتخاب بهتری دارم ؟ خیلی ممنون .

 17. payam می‌گوید

  سلام یه سوال داشتم میخواستم بدونم گرافیک ۵۴۵۰ ati بهتره یا جیفورس ۹۴۰۰ ddr2 128 bit لطفا راهنمایی کنید..

 18. مهدی می‌گوید

  عالی است

 19. Farzin می‌گوید

  سلام واقعا فوق العاده بود فقط یه سوال داشتم:
  بین کارتهای redeon hd 8750m و geforce gt 640m
  کدومشون تو بازیهای سنگین و گرافیکی بهتر عمل می کنن؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید…

 20. cg artist می‌گوید

  من میخوام یه nvivia gtx 640 128 bit بخرم ۲۳۰ تومن به نظرتون خوبه؟

 21. amirhossein می‌گوید

  سلام.ممنون ازمقالتون بسیارراهنما بود فقط خیلی بهترمیشد اگه مدل ها وقیمتارو ب روز میکردید چون الان کارت های سری r7وr9 توبازاردور دارن واین مدلها کمرنگ ترشده…………

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جست‌وجو در اینترنت برای بررسی پیدا کردن بهترین کارت گرافیک بازار با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، همیشه مشکل و گیج‌کننده است. تست‌های متعدد و بنچ‌مارک‌های پیچیده برای یک بازی‌خور زیاد جالب نیستند و مهم این است که در آخر کار به او پیشنهاد بدهیم که کدام کارت گرافیک را بخرد.