راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت (مرداد 91)

راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت (مرداد 91)
  • 1391/5/26
  • عليرضا شیری
  • 25
محتوا پنهان

جست‌وجو در اینترنت برای بررسی پیدا کردن بهترین کارت گرافیک بازار با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، همیشه مشکل و گیج‌کننده است. تست‌های متعدد و بنچ‌مارک‌های پیچیده برای یک بازی‌خور زیاد جالب نیستند و مهم این است که در آخر کار به او پیشنهاد بدهیم که کدام کارت گرافیک را بخرد. بنابراین وب‌سایت Tomshardware هر ماه با بررسی دقیق بنچ‌مارک‌های مختلف و کارایی کارت گرافیک‌های موجود در بازی‌های مختلف، یک مقاله منتشر می‌کند و بهترین کارت گرافیک در محدوده‌های مختلف قیمت را پیشنهاد می‌دهد.

خلاصه‌ای از این مقاله را برای کاربران ایرانی آماده کرده‌ایم، همه‌ی مدل‌ها و برندهای مختلف در بازار وجود ندارد، بعضی محصولات به دلیل گارانتی و …، قیمتی بیش از بقیه دارند اما با تمام این حرف‌ها، این مقاله در معرفی بهترین GPUها کمک شایانی به کاربران می‌کند و متوجه می‌شوند که باید دنبال کدام GPU باشند و سپس برند مناسب را انتخاب نمایند. نتیجه‌ی برخی تست‌ها در بازی‌های خاص نیز ذکر شده است، توجه کنید که هر کارت گرافیکی ممکن است در برخی بازی‌ها قوی و در برخی دیگر ضعیف باشد.

تفاوت GPU و کارت گرافیک (بسیار مهم)

منظور از GPU این است که چیپ پردازنده‌ی گرافیکی چه مدلی و محصول کدام کمپانی است. به عنوان مثال چیپ GTX 680 توسط NVIDIA که یکی از دو تولیدکننده‌ی بزرگ چیپ پردازنده‌ی گرافیکی است تولید می‌شود. کمپانی‌های مختلف این چیپ را تهیه کرده و برد مناسب را برای آن طراحی می‌کنند.

چیپ GTX 680 و برد مرجع یا رفرنس (Reference) توسط NVIDIA تولید می‌شود. همین کارت گرافیک با تغییراتی در مقدار و سرعت حافظه‌ی کارت گرافیک (اصطلاحاً RAM آن) ، سرعت پردازش هسته‌ی کارت گرافیک (Core Clock)، تنظیم کننده ی ولتاژ (VRM یا Voltage Regulator Module) و البته دیگر اجزای مدار و از همه مهم‌تر سیستم خنک‌کاری هسته و حافظه‌ها توسط سایر کمپانی‌های معروف طراحی و تولید می‌گردد. مهم‌ترین بخش کارت گرافیک هسته‌ی پردازنده است که در تمام برندها یکسان است. بنابراین در بررسی و خرید کارت گرافیک در درجه‌ی اول باید به هسته‌ی پردازنده توجه کنیم.

مثلاً مشخصات برندهای مختلف GTX 670 را در جدول زیر مشاهده کنید، تعداد هسته، واحد بافت و واحد ROP یکسان است. تنها تفاوت قطعات الکترونیکی و سیستم خنک کاری است:

تصاویری از انواع GTX 670  که مشخصات آن در جدول بالا ذکر شده است:

دمای کاری و سروصدای این مدل‌ها متفاوت است. البته سرعت پردازش در صورتی که فرکانس هسته و حافظه یکی باشد، تقریباً یکسان خواهد بود.

نمودار دمای مدل‌های فوق وقتی به شدت در حال پردازش هستند، توجه کنید که سرعت Zotac حدود 50 مگاهرتز بیش از ASUS است:

 

و نمودار سروصدای این مدل‌ها در شرایط کاری ذکر شده، توجه کنید که برای تست، سرعت تمام مدل‌ها یکی شده است:

مشخص است که کارت گرافیکی که Zotac و ASUS تولید کرده‌اند، سیستم خنک‌کاری و برد خوبی داشته ، کمترین صدا و دما را دارند.

لذا کمپانی‌های مختلف مثل ASUS، MSI، Palit، HIS، Club، Force 3D، XFX، Gigabyte، Sapphire، Inno 3D، Sparkle،PowerColor ، Zotac، Gainward، Galaxy، VisionTek و … همه با استفاده از یک چیپ، کارت گرافیک‌های مختلف تولید می‌کنند. معمولاً هر کدام چند مدل مختلف تولید می‌کنند.

مثلاً MSI ساده‌ترین مدل N680GTX را تولید می‌کند اما دو مدل با سرعت هسته و حافظه‌ی بیشتر به نام‌های N680GTX Twin Frozr 2GD5/OC و N680GTX Twin Frozr 4GD5/OC نیز تولید می‌کند، مدل دوم به جای 2 گیگابایت، 4 گیگابایت حافظه دارد و پسوند OC (مخفف Over Clock) در کارت گرافیک‌ها معمولاً نشان‌دهنده‌ی اورکلاک بودن آن است، به این معنی که سرعت چیپ پردازنده و حافظه‌ها بیشتر از مدل مرجع NVIDIA یا AMD است. در نهایت سریع‌ترین مدل که با پسوند لایتنینگ شناخته می‌شود را با بالاترین سرعت هسته و حافظه عرضه کرده که نام آن N680GTX Lightning است.

لذا کاربران حرفه‌ای به خنک‌کاری کارت گرافیک توجه زیادی دارند و اگر قصد اورکلاک داشته باشند (که معمولاً کارت گرافیک داغ شده و ممکن است آسیب ببیند، معمولاً شامل گارانتی نیز نمی‌شود) مدل مناسب با خنک‌کاری مناسب کار خود را تهیه می‌کنند.

پارامترهای تعیین‌کننده‌ی سرعت پردازش یک کارت گرافیک

1- تعداد شیدر و یا هسته ی CUDA: محاسبات مربوط به نورپردازی، سایه، حرکات آب و اجسام، ذرات غبار و … توسط واحدی به نام شیدر یا سایه زن صورت می‌گیرد. اثر مستقیم تعداد شیدر بر سرعت پردازش بدیهی است.

2- سرعت هسته و سرعت شیدر و یا هسته های CUDA: فرکانس کاری این دو نیز اثر مستقیم روی کارایی دارد.

3- خنک‌کاری خوب: دو نوع خنک‌کاری پسیو (PCS) و اکتیو داریم. در حالت پسیو یا منفعل، فن وجود ندارد، فین‌ها بزرگ و حجیم هستند. در حالت اکتیو، فن و احتمالاً لوله‌های حرارتی وجود دارد. خنک‌کاری خوب و صدای کم برای کارکرد درازمدت و خصوصاً اورکلاک بسیار مهم است.

در تصویر زیر 6 مدل مختلف HD 7950 نشان داده شده، به سیستم خنک‌کاری خوب و نسبتاً بزرگ ASUS و HIS توجه کنید:

نتیجه تست صدا و دمای کارت گرافیک که در دو تصویر زیر نشان داده شده نیز مؤید طراحی خوب این دو مدل است، البته قیمت ASUS در زمان بررسی 430 دلار بوده و نسبت به بقیه که حدود 400 دلار قیمت دارند، گرانتر است.

پارامترهای کم اهمیت‌تر در سرعت پردازش کارت گرافیک

1- واحدهای بافت و ROPها: واحد بافت اعمال مربوط به بافت (Texture) را انجام می‌دهد، فیلتر کردن بافت یکی از این اعمال است. ROP یا Raster Operator نیز وظیفه‌ی تبدیل نهایی خروجی برای نمایش روی نمایش‌گر را بر عهده دارد. این دو عامل معمولاً در بازی‌هایی که بافت دقیق‌تر و بهتری دارند، موثر هستند اما نه به طور مستقیم، اثرشان به مراتب از شیدر و سرعت هسته کمتر است.

2- سرعت و نوع حافظه یا RAM کارت گرافیک: پهنای باند حافظه‌ی GDDR5 دو برابر بیشتر از GDDR3 است، سرعت نیز به طور مستقیم با پهنای باند متناسب است. اما اگر پهنای باند 2 برابر شود، سرعت اجرای بازی کمی بیشتر می‌شود، بنابراین این عامل تا حدی تاثیرگذار است ولی تعیین کننده نیست.

3- مقدار حافظه‌ی RAM: مقدار حافظه معمولاً اثر کمی دارد، البته بیشتر کاربران بدون توجه به نتایج تست‌ها حاضر هستند که پول بیشتری بابت خرید مدلی که حافظه‌ی بیشتری دارد بپردازند، این تصور کاملاً اشتباه است. در بیشتر تست‌ها، عملکرد 2 گیگابایت رم نسبت به 1 گیگابایت رم، کمتر از 3 درصد فرق می‌کند. لذا خرید مدل‌های دارای حافظه‌ی بیشتر توصیه نمی‌شود.

توجه: نکته‌ی مهم‌ دیگر اینکه در کنار یک کارت گرافیک قدرتمند باید پردازنده‌ی اصلی هم تا حدی قدرتمند باشد. بنابراین به معرفی بهترین CPU در محدوده‌های مختلف قیمت مراجعه کنید و پردازنده‌ی مناسب انتخاب نمائید.

توجه: در ذکر مشخصات چیپ‌ها توجه کنید که تعداد شیدرها و واحد بافت در محصولات AMD و NVIDIA به علت تفاوت معماری قابل قیاس نیست. به این معنی که شیدر 2 برابر در یک مدل AMD نشانه‌ی 2 برابر بودن توان آن نیست، چرا که ساختار شیدر در معماری Graphic Next Core به کلی با معماری Kepler تفاوت دارد.

معیار انتخاب بهترین کارت گرافیک بر اساس قیمت

پیشنهادات بر اساس بهترین نتیجه در بازی‌ها داده شده است. اگر کارت گرافیک را برای بازی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید مدل‌های ارزان‌تری هم تهیه کنید. مثلا می‌توانید از APUهای AMD (ترکیب CPU و GPU) و یا از پردازنده‌های اینتل که دارای کارت گرافیک مجتمع (IGP) هستند، استفاده کنید. در انتهای مقاله جدولی برای مقایسه‌ی کلی تمام کارت گرافیک‌های مجتمع و جدا ارائه می‌شود.

معیار اصلی قیمت تقسیم بر کارایی (C/P یا Cost/Performance) است. وقتی از دو کارت گرافیک به صورت موازی (منظور تکنولوژی SLI یا CrossFire مربوط به NVIDIA و AMD است) استفاده می‌کنید، قیمت به کارایی بهتر می‌شود ولی مادربورد باید چنین قابلیتی داشته باشد، کیس باید بزرگ‌تر باشد، مصرف انرژی بیشتر شده و باید پاور ساپلای قوی‌تر باشد، لذا با توجه به این مسائل انتخاب کنید. معمولاً در چنین حالاتی یک کارت 2 هسته‌ای هم معرفی کرده‌ایم تا انتخاب راحت‌تر باشد.

آخرین اخبار و مدل های جدید

اخیراً قوی‌ترین کارت گرافیک تک هسته‌ای AMD با کمی تأخیر وارد بازار شد. Radeon HD 7970 GHz Edition اکنون در بازار موجود است و در مورد قوی‌ترین مدل 2 هسته‌ای این کمپانی فعلاً جز شایعات، خبر دیگری وجود ندارد. در مورد محصولات جدید NVIDIA نیز GeForce GTX 660 Ti و GTX 650 فعلاً درگیر شایعات هستند.

AMD مدل جدید را برای رقابت با GTX 680 عرضه کرده است و نتایج تست‌ها نیز رقابت خوب این دو کارت گرافیک را نشان می‌دهد. هر دو بین 450 تا 500 دلار (در ایران حدود 1300000 تومان) قیمت دارند. درایور جدید AMD نیز کمی بعد از عرضه‌ی HD 7970 GHz Edition به روز شد.

رقابت 2 هسته‌ای‌ها نیز فعلاً با پرچم‌داری GTX 690 ادامه دارد، باید منتظر HD 7990 باشیم و نتایج تست‌ها را بررسی کنیم تا برنده‌ی جدید را معرفی کنیم.

محصولات سری 600 انویدیا با معماری Kepler هنوز کاملاً معرفی نشده‌اند، فاصله‌ی زیادی بین مدل GTX 640 و GTX 670 وجود دارد که باید با معرفی مدل‌های دیگری مثل GTX 660 Ti و GTX 650 پر شود. در حال حاضر HD 7750 و GTX 640 هر دو حدود 110 دلار قیمت دارند ولی HD 7750 به راحتی بر GTX 640 غلبه می‌کند لذا انویدیا برای رقابت در تمام محدوده‌های قیمت به زودی دست به کار خواهد شد.

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 65 دلار (در ایران حدود 150 هزار تومان)

HD 6670 با حافظه‌ی DDR3: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1680 در 1050 خوب عمل می‌کند.

Radeon HD 6670 DDR3

کد نام

Turks

فرآیند ساخت

40 نانومتر

تعداد شیدر

480

تعداد واحد بافت

24

تعداد ROP

8

باس حافظه

128 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

800

سرعت حافظه (مگاهرتز)

800 (موثر 1600)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

66 وات

البته HD 5670 ارزان‌تر شده، این مدل حافظه‌ی GDDR5 دارد و پهنای باند حافظه‌ی آن 2 برابر است، ولی در عوض 80 شیدر و 4 واحد بافت کمتر دارد. به هر حال HD 6670 پیشنهاد بهتری است.

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 110 دلار (در ایران حدود 270 هزار تومان)

HD 7750: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1920 در 1080 خوب عمل می‌کند، در برخی باید جزئیات را کمی کاهش دهیم.

Radeon HD 7750

کد نام

Cape Verde

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

512

تعداد واحد بافت

32

تعداد ROP

16

باس حافظه

128 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

800

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1125 (موثر 4500)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

55 وات

بهترین کارت گرافیکی که نیازی به ورودی اضافی انرژی الکتریکی ندارد، همین مدل است. تمام توان مورد نیاز از طریق PCIe تأمین می‌شود. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 130 دلار (در ایران حدود 320 هزار تومان)، دو انتخاب

HD 7770، در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1920 در 1080 خوب عمل می‌کند، در برخی باید جزئیات را کمی کاهش دهیم.

Radeon HD 7770

کد نام

Cape Verde

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

640

تعداد واحد بافت

40

تعداد ROP

16

باس حافظه

128 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

1000

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1125 (موثر 4500)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

80 وات

این مدل نسبت به HD 6790 از نسل قبل . انرژی کمتری مصرف می‌کند و کارایی بهتری دارد. برای بررسی کامل HD 7770 و HD 7750 در بازی‌های مختلف به اینجا مراجعه نمائید.

عملکرد HD 7750،  HD 7770 و HD 6850 در کرایسیس 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

انتخاب دوم: GeForce GTX 560 SE

GTX 560 SE: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1920 در 1080 خوب عمل می‌کند، در برخی باید جزئیات را کمی کاهش دهیم.

GeForce GTX 560 SE

کد نام

GF114

فرآیند ساخت

40 نانومتر

تعداد شیدر

288

تعداد واحد بافت

48

تعداد ROP

24

باس حافظه

192 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

776

سرعت شیدر (مگاهرتز)

1552

سرعت حافظه (مگاهرتز)

957 (موثر 3828)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

150 وات

کارایی GTX 560 SE خوب است ولی انرژی مصرفی آن خیلی بیشتر از HD 7770 است. بررسی کامل آن در اینجا انجام شده است. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 150 دلار (در ایران حدود 350 هزار تومان)

HD 6850: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1920 در 1080 خوب عمل می‌کند.

Radeon HD 6850

کد نام

RV970 “Barts”

فرآیند ساخت

40 نانومتر

تعداد شیدر

960

تعداد واحد بافت

48

تعداد ROP

32

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

800

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1000 (موثر 4000)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

127 وات

بررسی کامل HD 6850 در اینجا صورت گرفته است.

عملکرد HD 6850 و HD 6870 در بازی Battlefield Bad Company 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 170 دلار (در ایران حدود 380 هزار تومان)، دو انتخاب

HD 6870: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1920 در 1080 خوب عمل می‌کند.

Radeon HD 6870

کد نام

RV970 “Barts”

فرآیند ساخت

40 نانومتر

تعداد شیدر

1120

تعداد واحد بافت

56

تعداد ROP

32

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

900

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1050 (موثر 4200)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

151 وات

کارایی آن در حد GTX 560 است ولی معماری قدیمی آن (VLIW 5) باعث می‌شود که انرژی بیشتری در حالت بی‌کاری مصرف کند. به هر حال انتخاب خوبی است. بررسی کامل HD 6870 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دوم، GTX 560: در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 1920 در 1080 خوب عمل می‌کند.

GeForce GTX 560

کد نام

GF114

فرآیند ساخت

40 نانومتر

تعداد شیدر

336

تعداد واحد بافت

56

تعداد ROP

32

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

810

سرعت شیدر (مگاهرتز)

1620

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1002 (موثر 4008)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

160 وات

این مدل هم رقیب خوبی به شمار می‌رود. بررسی کامل GTX 560 در اینجا انجام شده است. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 220 دلار (در ایران حدود 530 هزار تومان)

GTX 560 Ti: کارایی عالی در رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل، کارایی خوب در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل، در برخی بازی‌ها باید جزئیات را کاهش دهیم.

GeForce GTX 560 Ti

کد نام

GF114

فرآیند ساخت

40 نانومتر

تعداد شیدر

384

تعداد واحد بافت

64

تعداد ROP

32

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

822

سرعت شیدر (مگاهرتز)

1644

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1002 (موثر 4008)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

170 وات

بررسی کامل GTX 560 Ti در اینجا صورت گرفته است.

عملکرد GTX 560 Ti در بازی Battlefield Bad Company 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 250 دلار (در ایران حدود 620 هزار تومان)

HD 7850: کارایی عالی در رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل، کارایی خوب در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل، در برخی بازی‌ها باید جزئیات را کاهش دهیم.

Radeon HD 7850

کد نام

Pitcairn

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

1024

تعداد واحد بافت

64

تعداد ROP

32

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

900

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1200 (موثر 4800)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

130 وات

کارایی آن در حد GTX 560 Ti 448-core و GTX 570 است ولی به دلیل فرآیند ساخت 28 نانومتری، مصرف انرژی آن کمتر است. بررسی کامل HD 7850 در اینجا صورت گرفته است.

عملکرد HD 7870، HD 7850،  HD 7950 و GTX 560 Ti در کرایسیس 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها): 

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 290 دلار (در ایران حدود 720 هزار تومان)

HD 7870: کارایی عالی در رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل، کارایی خوب در بیشتر بازی‌ها با رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل، در برخی بازی‌ها باید جزئیات را کاهش دهیم.

Radeon HD 7870

کد نام

Pitcairn

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

1280

تعداد واحد بافت

80

تعداد ROP

40

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

1000

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1200 (موثر 4800)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

175 وات

یکی از بهترین کارت گرافیک‌های موجود، کارایی آن در حد پرچم‌دار نسل قبل محصولات NVIDIA یعنی GTX 580 و البته نزدیک به HD 7950 اما با قیمتی کمتر است. بررسی کامل HD 7870 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دیگر : 2 کارت گرافیک HD 6850 که قبلاً معرفی شد. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 350 دلار (در ایران حدود 900 هزار تومان)

HD 7950: کارایی خوب در رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل.

Radeon HD 7950

کد نام

Tahiti

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

1792

تعداد واحد بافت

112

تعداد ROP

40

باس حافظه

384 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

800

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1250 (موثر 5000)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11.1، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

200 وات

قبلاً قیمت مناسبی نداشت و خرید HD 7870 به صرفه‌تر بود اما اخیراً قیمت آن کاهش پیدا کرده و حالا می‌توان آن را به عنوان بهترین کارت گرافیک 350 دلاری پیشنهاد کرد. بررسی کامل HD 7950 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دیگر، 2 کارت گرافیک HD 6870 و یا 2 کارت کارت گرافیک GTX 560 Ti به صورت موازی است که قبلاً معرفی شدند. 

بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 400 دلار (در ایران حدود 1050 هزار تومان)

GTX 670: کارایی عالی در رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل.

GeForce GTX 670                   

کد نام

GK104

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

1344

تعداد واحد بافت

112

تعداد ROP

32

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

915

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1502 (موثر 6006)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

170 وات

GTX 670 دومین کارت گرافیک تک هسته‌ای NVIDIA است و کارایی HD 7970 را با قیمتی در حد 400 دلار دارد. بررسی کامل GTX 670 در اینجا صورت گرفته است.

انتخاب دیگر ترکیبی از کارت‌ها به صورت موازی است. گرچه این مدل قیمتی بسیار خوبی دارد و پیشنهاد مشابه مشکل به نظر می‌رسد.

عملکرد HD 7970، HD 7950 ، GTX 670 و GTX 690 در کرایسیس 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

 

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 450 دلار (در ایران حدود 1200 هزار تومان)

برای قیمت 450 دلار هیچ پیشنهادی نمی‌توان کرد! مدل جدیدی HD 7970 GHz Edition با 50 دلار قیمت بیشتر عرضه شده ولی توصیه نمی‌شود. GTX 670 باز هم به نظر مدل بهتری می‌آید. برای بررسی HD 7970 GHz Edition به اینجا مراجعه نمائید.

عملکرد HD 7970 GHz Edition، HD 7970، GTX 680 و GTX 670 در کرایسیس 2 (یکی از بهترین و سنگین‌ترین بازی‌ها):

 بهترین کارت گرافیک در محدوده‌ی 1050 دلار (در ایران حدود 2500 هزار تومان)

GTX 690: کارایی بسیار در رزولوشن 2560 در 1600 پیکسل. این مدل 2 هسته‌ای است.

                     GeForce GTX 690                    

کد نام

2xGK104

فرآیند ساخت

28 نانومتر

تعداد شیدر

3072 (2x 1536)

تعداد واحد بافت

256 (2×128)

تعداد ROP

64 (2×32(

باس حافظه

256 بیت

سرعت هسته (مگاهرتز)

915

سرعت حافظه (مگاهرتز)

1502 (موثر 6006)

نسخه‌ی DirectX و شیدر

DX 11، SM 5.0

ماکزیمم توان حرارتی

300 وات

GTX 690 سریع‌ترین کارت گرافیک موجود است و دارای 2 هسته‌ی پردازنده می‌باشد. در واقع 2 کارت گرافیک GTX 680 روی یک PCB (برد مدار چاپی) ترکیب شده‌اند. قیمت آن 2 برابر GTX 680 است و شاید کاربران ترجیح بدهند که دو GTX 680 را به صورت موازی مرود استفاده قرار بدهند که در این صورت خنک‌کاری و پایداری بهتر می‌شود. بررسی کامل GTX 690 در اینجا صورت گرفته است. 

جدول رده‌بندی کارت گرافیک‌های مجتمع، AMD و Nvidia

در جدول زیر کارت گرافیک‌هایی که توان مشابه دارند، در یک ردیف و روبروی هم قرار گرفته‌اند. محصولات دو کمپانی رقیب NVIDIA و AMD و همچنین کارت گرافیک مجتمع در ستون دیگر لیست شده است.

اگر به کارت گرافیک قوی برای بازی نیازی ندارید، از کارت گرافیک‌های مجتمع در پایین جدول استفاده کنید. در این صورت مصرف انرژی نیز کاهش پیدا می‌کند.

NVIDIA

AMD

Intel

Discrete: GTX 690

Discrete: GTX 590, GTX 680

Discrete: HD 6990, HD 7970 GHz Ed.

Discrete: GTX 670

Discrete: HD 7970

Discrete: GTX 580

Discrete: HD 5970, HD 7870, HD 7950

Discrete: GTX 295, GTX 480, GTX 570
Go (mobile): 680M

Discrete: HD 4870 X2, HD 6970, HD 7850
Mobility: 7970M

Discrete: GTX 470, GTX 560 Ti, GTX 560 Ti 448 Core

Discrete: HD 4850 X2, HD 5870, HD 6950
Mobility: 7950M

Discrete: GTX 560
Go (mobile): 580M

Discrete: HD 5850, HD 6870
Mobility: 6990M

Discrete: 9800 GX2, GTX 285, GTX 460 256-bit, GTX 465
Go (mobile): 675M

Discrete: HD 6850
Mobility: 6900M

Discrete: GTX 260, GTX 275, GTX 280, GTX 460 192-bit, GTX 460 SE, GTX 550 Ti, GTX 560 SE
Go (mobile): 570M, 670M

Discrete: HD 4870, HD 5770, HD 4890, HD 5830, HD 6770,  HD 6790, HD 7770
Mobility: HD 5870, 6800M

Discrete: 8800 Ultra, 9800 GTX, 9800 GTX+, GTS 250, GTS 450
Go (mobile): 560M, 660M

Discrete: HD 3870 X2, HD 4850, HD 5750, HD 6750, HD 7750
Mobility: HD 4850, HD 5850, 7870M

Discrete: 8800 GTX, 8800 GTS 512 MB, GT 545 (GDDR5)
Go (mobile): GTX 280M, GTX 285M, 555M (GDDR5)

Discrete: HD 4770
Mobility: HD 4860, 7770M, 7850M

Discrete: 8800 GT 512 MB, 9800 GT, GT 545 (DDR3), GT 640 (DDR3)
Go (mobile): 9800M GTX, GTX 260M (112), GTS 360M (GDDR5), 555M (DDR3)

Discrete: HD 4830, HD 5670, HD 6670 (GDDR5)
Mobility: HD 5770, HD 5750, 6600M/6700M (GDDR5), 7750M

Discrete: 8800 GTS 640 MB, 9600 GT, GT 240 (GDDR5)
Go (mobile): 9800M GTS, GTX 160M

Discrete: HD 2900 XT, HD 3870, HD 5570 (GDDR5), HD 6570 (GDDR5)
Mobility: 6500M (GDDR5), 6600M/6700M (DDR3), 7730M

Discrete: 8800 GS, 9600 GSO, GT 240 (DDR3)
Go (mobile): GTX 260M (96), GTS 150M, GTS 360M (DDR3)

Discrete: HD 3850 512 MB, HD 4670, HD 5570 (DDR3), HD 6570 (DDR3), HD 6670 (DDR3)
Mobility: HD 3870, HD 5730, HD 5650, 6500M (DDR3)

Discrete: 8800 GT 256 MB, 8800 GTS 320 MB, GT 440 GDDR5
Go (mobile): 8800M

Discrete: HD 2900 PRO, HD 3850 256 MB, 5550 (GDDR5)
Mobility: HD 3850

Discrete: 7950 GX2, GT 440 DDR3

Discrete: X1950 XTX, HD 4650 (DDR3), 5550 (DDR3)

Discrete: 7800 GTX 512, 7900 GTO, 7900 GTX, GT 430, GT 530
Go (mobile): 550M

Discrete: X1900 XT, X1950 XT, X1900 XTX

Discrete: 7800 GTX, 7900 GT, 7950 G, GT 220 (DDR3)
Go (mobile): 525M, 540M

Discrete: X1800 XT, X1900 AIW, X1900 GT, X1950 PRO, HD 2900 GT, HD 5550 (DDR2)

Discrete: 7800 GT, 7900 GS, 8600 GTS, 9500 GT (GDDR3), GT 220 (DDR2)
Go (mobile): 7950 GTX

Discrete: X1800 XL, X1950 GT, HD 4650 (DDR2), HD 6450
Mobility: X1800 XT, HD 4650, HD 5165, 6400M
Integrated: 6620G, 6550D

Discrete: 6800 Ultra, 7600 GT, 7800 GS, 8600 GS, 8600 GT (GDDR3), 9500 GT (DDR2)
Go (mobile): 7800 GTX, 7900 GTX

Discrete: X800 XT (& PE), X850 XT (& PE), X1650 XT, X1800 GTO, HD 2600 XT, HD 3650 (DDR3), HD 3670
Mobility: X1900, 3670
Integrated: 6520G, 6530D

Integrated: Intel HD Graphics 4000

Discrete: 6800 GT, 6800 GS (PCIe), 8600 GT (DDR2), GT 520
Go (mobile): 7800, Go 7900 GS, 520M, 520MX

Discrete: X800 XL, X800 GTO2/GTO16, HD 2600 PRO, HD 3650 (DDR2),
Mobility: X800 XT, HD 2600 XT, 3650
Integrated: 6410D, 6480G

Discrete: 6800 GS (AGP)
Go (mobile): 6800 Ultra, 7600 GT, 8600M GT, 8700M GT, 410M

Discrete: X800 GTO 256 MB, X800 PRO, X850 PRO, X1650 GT
Mobility: HD 2600
Integrated: 6370D, 6380G

Discrete: 6800, 7300 GT GDDR3, 7600 GS, 8600M GS
Go (mobile): 6800, 7700

Discrete: X800, X800 GTO 128 MB, X1600 XT, X1650 PRO
Mobility: X1800, HD 5145, HD 5470 (GDDR5), HD 5450,

Discrete: 6600 GT, 6800LE, 6800 XT, 7300 GT (DDR2), 8500 GT, 9400 GT
Go (mobile): 7600 (128-bit)

Discrete: 9800 XT, X700 PRO, X800 GT, X800 SE, X1300 XT, X1600 PRO, HD 2400 XT, HD 4350, HD 4550, HD 5450
Mobility: X800, 3470, HD 5470 (DDR3), HD 5430, 6300M
Integrated: HD 6310, HD 6320

Integrated: Intel HD Graphics 3000

Discrete: FX 5900, FX 5900 Ultra, FX 5950 Ultra, 6600 (128-bit)
Go (mobile): 6800 (128-bit)
Integrated: 9300, 9400

Discrete: 9700, 9700 PRO, 9800, 9800 PRO, X700, X1300 PRO, X1550, HD 2400 PRO
Mobility: X1450, X1600, X1700, 2400 XT, X2500, 3450
Integrated: HD 3200, HD 3300, HD 4200, HD 4250, HD 4290, HD 6250, HD 6290

Discrete: FX 5800 Ultra, FX 5900 XT
Go (mobile): 6600, Go 7600 (64-bit)

Discrete: 9500 PRO, 9600 XT, 9800 PRO (128-bit), X600 XT, X1050 (128-bit)
Mobility: 9800, X700, X1350, X1400, X2300, HD 2400

Integrated: Intel HD Graphics (Core i5-6×1), 2000

Discrete: 4 Ti 4600, 4 Ti 4800, FX 5700 Ultra, 6200, 8300, 8400 G, G 210, G 310
Go (mobile): 315M

Discrete: 9600 PRO, 9800 LE, X600 PRO, HD 2300
Mobility: 9700 (128-bit), X600, X1300
Integrated: Xpress 1250

Integrated: Intel HD Graphics (Core i3 5×0, Core i5-6×0)

Discrete: 4 Ti4200, 4 Ti4400, 4 Ti4800 SE, FX 5600 Ultra, FX 5700, 6600 (64-bit), 7300 GS, 8400M GS, 9300M G, 9300M GS

Discrete: 9500, 9550, 9600, X300, X1050 (64-bit)
Mobility: 9600

Integrated: Intel HD Graphics (Pentium G)

Discrete: 3 Ti500, FX 5200 Ultra, FX 5600, FX 5700 LE, 6200 TC, 6600 LE, 7200 GS, 7300 LE
Go (mobile): 5700, 8200M, 9200M GS, 9100
Integrated: 8200, 8300

Discrete: 8500, 9100, 9000 PRO, 9600 LE, X300 SE, X1150
Mobility 9700 (64-bit)

Integrated: GMA X4500

Discrete: 3, 3 Ti200, FX 5200 (128-bit), FX 5500,
Go (mobile): 5600, 6200, 6400, 7200, 7300, 7400 (64-bit)

Discrete: 9000, 9200, 9250
Mobility: 9600 (64-bit), X300

Discrete: FX 5200 (64 bit)
Go (mobile): 7200, 7400 (32-bit)
Integrated: 6100, 6150, 7025, 7050

Discrete: 9200 SE
Integrated: Xpress 200M, Xpress 1000, Xpress 1150

Integrated: GMA X3000, X3100, X3500

Discrete: 2 GTS, 4 MX 440, 2 Ultra, 2 Ti, 2 Ti 200

Discrete: 7500

Integrated: GMA 3000, 3100

Discrete: 256, 2 MX 200, 4 MX 420, 2 MX 400

Discrete: SDR, LE, DDR, 7000, 7200

Integrated: GMA 500, 900, 950

Discrete: Nvidia TNT

Discrete: Rage 128

Discrete: Intel 740

منبع: tomshardware

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 25 دیدگاه
  1. سلام.ممنون ازمقالتون بسیارراهنما بود فقط خیلی بهترمیشد اگه مدل ها وقیمتارو ب روز میکردید چون الان کارت های سری r7وr9 توبازاردور دارن واین مدلها کمرنگ ترشده…………

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *