متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

اطلاعاتی در مورد نسل بعدی کارت گرافیک‌های NVIDIA و معماری Maxwell

12345 (بدون نظر)
Loading...
83

مدتی است که برخی تولیدکنندگان چیپ به دلایل مختلف، زمان‌بندی برای عرضه‌ی محصولات جدید را تغییر می‌دهند، یکی از این کمپانی‌ها NVIDIA است. همان‌طور که می‌دانید این کمپانی در زمینه‌ی تولید کارت گرافیک پیشرو است و در حال حاضر آخرین نسل محصولات آن برای کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها، سری ۶۰۰ با معماری کپلر می‌باشد.

اگر یادتان باشد قرار بود Keplerها در سال ۲۰۱۱ عرضه شوند ولی می‌بینیم که در هفته‌های اخیر مدل‌های جدیدی مثل GTX 660 Ti عرضه شده‌اند. به سال ۲۰۱۳ نزدیک می‌شویم و حالا خبر جدید این است که هیچ معماری جدیدی تا سال ۲۰۱۴ معرفی نخواهد شد!

در سال ۲۰۱۴ مدل‌های جدیدی با معماری Maxwell (مَکسوِل هم مثل کپلر یکی از دانشمندان مطرح بود) به بازار عرضه می‌شود. در نمودار زیر زمان‌بندی عرضه‌ی محصولات انویدیا را مشاهده کنید: 

و اما دیگر مشخصات این معماری، قرار است مکسول چیپی با فرآیند ساخت ۲۰ نانومتر باشد. خانواده‌ی کپلر ۲۸ نانومتری هستند و به نظر می‌رسد که ۲۰ نانومتر عدد چندان جالبی نباشد، اما نکته‌ی مهم این است که انویدیا این بار طوری چیپ‌ها را طراحی می‌کند که بتوان آن را در کارخانه‌های GlobalFoundries، IBM، Samsung و TSMC تولید کرد. در نتیجه نگرانی در مورد کمبود منابع تا حد زیادی کاهش می‌یابد. قدرت پردازشی این خانواده و همین‌طور بازده مصرف انرژی آن حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بهتر از نسل فعلی است.

در سال ۲۰۱۴ محصولات خانواده‌ی Sea Islands از کمپانی AMD هم عرضه می‌شوند و در واقع رقابت کارت گرافیک‌های مکسول‌ با مدل‌های سی‌آیلند‌ی AMD است.

احتمالاً محصولات سری ۷۰۰ از نظر زمان‌بندی عرضه مثل محصولات سری ۶۰۰ باشد، به این معنی که احتمالاً تا مارس سال ۲۰۱۳ هیچ یک از مدل‌های آن را در بازار نمی‌بینیم.

منبع: tweaktown

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. Mr.Abed می‌گوید

    سلام چرا دیدگاه ها نمایش داده نمیشن؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدتی است که برخی تولیدکنندگان چیپ به دلایل مختلف، زمان‌بندی برای عرضه‌ی محصولات جدید را تغییر می‌دهند، یکی از این کمپانی‌ها NVIDIA است. همان‌طور که می‌دانید این کمپانی در زمینه‌ی تولید کارت گرافیک پیشرو است و در حال حاضر آخرین نسل محصولات آن برای کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها، سری 600 با معماری کپلر می‌باشد.