چرا در ابتدای شماره­های بین­المللی، علامت “+” قرار میدهند؟

چرا در ابتدای شماره­های بین­المللی، علامت “+” قرار میدهند؟
 • 1391/6/14
 • Jeff Mosawy
 • 7

احتمالاً تعداد کثیری از شما از علت وجود علامت + در ابتدای تمامی شماره­های بین­المللی بی­اطلاع باشید. شاید تصور کنید که از آن به عنوان یک symbol تنها برای داشتن ظاهری منظم­تر و زیباتر استفاده می­شود. اما اینطور نیست؛ بلکه دلیل خاصی دارد! (البته فکر نکنید که در انتهای مطلب، با یک مورد عجیب و غریب برخورد کنید، بلکه یک دلیل بسیار ساده­ای دارد که شاید خیلی از شما آن را تاکنون نمی­دانستید.)

خوب، شما اکنون در ایران هستید (بازدیدکنندگان خارج ایران، آن را تصور کنند!) و می­خواهید که با شماره (512) 200-3021 که مربوط به کشور آمریکا می­باشد تماس بگیرید. خوب قطعاً می­دانید که کد کشور آمریکا +1 می­باشد. پس شما هنگام شماره‏گیری، به اینصورت وارد میکنید:
00-1-5122003021 (که معمولاً به اینصورت نوشته می­شود: +1 (512) 200-3021)

حال شما تصور کنید که شما بجای کشور ایران، در کشور دیگر –مثل استرالیا- زندگی می­کنید. فکر می­کنید برای تماس با شماره آمریکا، چطور باید عمل کرد؟! دیگر نمی­توانید با شماره­گیری بصورت 0015122003021، به فرد مورد نظر برسید، بلکه باید شماره را این­بار به صورت زیر وارد کنید: 0011-1-5122003021.

مطمعناً متوجه شدید که دوصفر (00) که در هنگام تماس از ایران وارد می­کردیم، به (0011) در کشور استرالیا تبدیل شد. حال باید به تعریف این مورد بپردازیم.

به اعدادی که در قبل از کد کشور در شماره­های تماس بین­المللی وارد می­شوند، اصطلاحاً Exit Code و یا کد خروجی گفته می­شود. شاید می­توان اینطور تجزیه و تحلیل کرد که هر کشوری که دارای یک کد جهت ورود تماس ها به آن می­باشد، مثل آن کدی باید باشد که تماس ها از آن کشور خارج شود که بسته به هر کشوری، کد خاصی را دارد.

حال برمیگردیم به سراغ تیتر مقاله، «چرا از علامت + استفاده می­کنند؟» خوب به جهت اینکه کشورهای متفاوت، دارای Exit Code متفاوت می­باشند و جهت عدم مواجه شدن با مشکل هنگام دادن شماره به یک فرد در کشور دیگر، یک اتفاق نظری پیش آمد که با گذاشتن علامت + نشان دهند که یک تماس بین­المللی است و باید کد خروجی یا همان Exit Code جایگزین آن شود. البته که لازم به ذکر است با گذشت زمان، لزومی در وارد کرد Exit Code نیست؛ بلکه کافیست که همان علامت + را در هنگام تماس وارد کنید و بصورت خودکار تماس بین المللی شما شروع می­شود. این دغدغه برای زمان های بسیار قدیمتری بود که مردم نمی­توانستند Exit Code-های کشورهای مختلف را به خاطر بسپارند.

در انتها، اگر تمایل به داستن Exit Code-های کشورهای مختلف هستید، به لینک http://www.


در انتها یک موردی را ذکر کنم که عاملی که باعث شد این مطلب را بنویسم، مشاهده خیلی از سایت های شخصی و شرکتی بود که در هنگام درج شماره تماس خود، به جای علامت +، از دوصفر (00)، استفاده کرده­اند. پس لطفاً اگر سایت شخصی دارید و شماره تماس خود را به صورت نادرست وارد کرده­اید، آن را تصحیح بفرمایید.countrycodes.com/
مراجعه کرده و با انتخاب کشور مبدأ و مقصد، از Exit Code کشور مورد نظر، مطلع شوید.

نویسنده مطلب: Jeff Mosawy

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
  1. با سلام،
   ممنون از این دعای خیر شما 🙂
   Exit Code ها را تقریباً همه بلد هستند.

  1. با سلام،
   سپاس از نظر شما. اگر متن کمی گنگ بود و متوجه آن نشدید، بنده از شما عذرخواهی می‏کنم. امیدوارم که با مطالعه مجدد آن بصورت آهسته، بتوانید که توضیحات آن را متوجه شوید.
   موفق باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *