نگاهی به تاریخچه دورببین های دیجیتال

نگاهی به تاریخچه دورببین های دیجیتال
  • 1391/6/15
  • امیر امام جمعه
  • 2

حدود 35 سال از ساخت فناوری مربوط به دوربین های دیجیتال گذشته است. طرح های اولیه ابتدایی در این سال ها تغییر بسیاری کرده اند و البته هنوز هم در حال تغییر میباشند و فناوری های جدیدی در این زمینه معرفی میشود. در سال 1975 یکی از کارمندان شرکت Kodak برای اولین بار دوربینی را ساخت که دوربین الکترونیک نامیده شد. این دوربین توانست در آن دوران دیوار موجود بین دوربین های قدیمی و فناوری جدید دوربین های دیجیتال را بشکند و تحولی را در این زمینه ایجاد کند. جا دارد امروزه به تاریخچه اصلی این دوربین های و اتفاقات رخ داده در این صنعت نگاهی بیاندازیم.

اولین دوربین دیجیتال

اولین دوربین دیچیتال دنیای بسیار دیجیتال نیز نبود. این دوربین که توسط Steven Sasson کارمند شرکت Kodak در سال 1975 ساخته شد از سلول های حساس نور CCD بهره میگرفت. استفاده از این فناوری در زمینه عکاسی دیجیتال بسیار امر مهمی به شمار میرفت و به کمک آن میتوان تصاویری با کیفیت 100*100 یا 0.01 مگاپیکسل را ثبت کرد. تصاویر سیاه و سفید نیز از این فناوری استفاده میکنند.

با استفاده از فناوری CCD دوربین الکتریکی ساخت Sasson تصاویر را بر روی کاست هایی ثبت میکرد. این فرآیند پردازش که به صورت آنالوگ بود در حدود 23 ثانیه زمان میبرد. این دوربین دارای 3.6 کیلوگرم وزن  و اندازه آن نیز همانند یک تستر و بوده است. شما میتوانید طرح های مربوط به این دوربین را در لینک مربوط به گوگل مشاهده کنید.

Sony Mavica

قبل از به وجود آمدن دوربین های دیجیتال واقعی در شهر توکیو دوربین های فیلمبرداری Sony Mavica وجود داشتند. این دوربین ها تحت تاثیر طرح های قبل از خود قرار گرفته بودند و کلمه Mavica به کار رفته در آنها مختلف (magnetic video camera) بوده است. نوع این دوبین ها نیز SLR بود و دارای لنز های قابل شارژ بودند.

Fujix DS-1P

در سال 1988 شرکت Fujix که یکی از نام های شناخته شده در زمینه فیلم میباشد اولین دوربین دیجیتال خود را با نام DS-1P وارد بازار کرد. این دوربین به همراه سنسور CCD و رزولوشن 400 کیلوپیکسل عرضه شد و میتوانست تصاویر و ویدیو ها را بر روی حافظه های جانبی ذخیره کند. ویژگی این محصول کاملا دیجیتال بودن آن است که تمامی مراحل از گرفتن تصویر تا ذخیره آنها بر روی حافظه به طور دیجیتال انجام میشد.

البته DS-1P مدت زمان زیادی در عرصه حضور نداشت و در حقیقت فقط برای بعضی از کشور ها مثل ژآپن عرضه گردید و کمی بعد نیز از بازار دوبین های دیجیتال خارج گردید. در سوی دیگر این دوربین حتی به بعضی از کشور ها وارد نیز نشد برای مثال کاربران اروپا و آمریکا هیچ وقت رنگ این دوربین را در کشور های خود ندیدند.

Dycam Model 1

در سال 1990 شرکتی دیگر با نام Dycam پا به عرصه دوربین های هوشمند گذاشت. محصول این شرکت شاید اولین دوربینی باشد که بتوان در حقیقت و به طور کامل آن را دیجیتال نامید. نام این دوربین Model 1 بود که البته با نام Logitech Fotoman نیز شناخته میشود. به وسیله این دستگاه میتوان تصاویر 8 بیتی را با فرمت سیاه و سفید و رزولوشن 480*320 ثبت کرد. در این دوربین هیچ گونه صفحه نمایشی مثل LCD وجود نداشت و از تکنولوژی قدیمی به کار رفته در دوربین ها در آن استفاده شده بود و هم چنین با استفاده از کلید موجود بر روی دستگاه میتوانستید تصاویر را بگیرید.

قیمت این دوربین 955 دلار بود که  رقم بالایی محسوب میشد. به واسطه پولی که برای خرید این دوربین پرداخت میکردید میتوانستید 32 تصویر به فرمت های TIFF و PICT را ثبت نمایید که بر روی حافظه داخلی قرار میگرفتند. البته برای دسترسی به حافظه به نرم افزار مخصوصی نیز که بر روی حافظه های فلاپی قرار داشت نیازمند میشدید. شما میتوانید در این صفحه اطلاعات بیشتری را درباره این دوربین ثبت کنید.

 Nikon D1

دوربین D1 محصول شرکت Nikon اولین دوربین کاملا دیجیتالی بود که در آن از فناوری SLR استفاده شد. این محصول توانست رفته رفته نقش مهمی را در صنعت دوربین ها بر عهده بگیرد. شرکت Nikon باید قیمت دوربین خود را پایین می آورد تا بتواند رقبا را کنار بزند. نتیجه تحقیقات این شرکت دوربین D1 شد که با سنسور CCD میتوانست تصاویر را با کیفیت 2.74 مگاپیکسل ثبت کند و با لنز های سری F شرکت Nikon نیز هم خوانی کامل داشت. با توجه به قیمت 5.500 دلاری آن میتوان گفت D1 برای افراد حرفه ای و ژورنالیست ها بود. قابلیت دیگر آن ثبت 4.5 فریم در ثانیه بود که جمعا نیز به 21 فریم میرسید.

منبع : Make Use of

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. میشه در مورد تاریخچه عکاسی دیجیتال بیشتر مطلب بذارین البته با منبع معتبر برای پایان نامه ام میخوام لطفا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *