۵ راه برای افزایش حافظه دستگاه های اندرویدی

۵ راه برای افزایش حافظه دستگاه های اندرویدی
 • 1391/6/20
 • زهرا معبودی
 • 61
محتوا پنهان

گوشی های هوشمند، با ظرفیت های حافظه ای خاص خود، و تحت سیاست های شرکت های سازنده ارائه می شوند. در بسیاری از اوقات، وضعیت حافظه گوشی به گونه ای است که لازم است اقدام به افزایش حافظه گوشی کنید. اما افزایش رم گوشی، ( در مقابل رام )، با افزایش ظرفیت و افزودن کارت حافظه ای امکان پذیر نیست مگر اینکه از شیوه های بهینه سازی شونده استفاده کنید.

هر کدام از این موارد، یعنی ظرفیت و حافظه رم و رام ( حافظه اصلی ) در صورتی که به قدر کافی، نباشند، می توانند در کارها و پردازش های گوشی هوشمند، اختلال ایجاد کنند.

ما قصد داریم در این آموزش به شما یاد دهیم که:

چگونه حافظه داخلی گوشی را افزایش دهید

روش افزایش رم گوشی چیست؟

روش افزایش رام گوشی چیست؟

و یا به عبارت کامل تر:

تمام روش های افزایش حافظه گوشی چیست؟

مساله افزایش حافظه گوشی، دارای محدودیت هایی است که گاهی به نوع گوشی نیز ارتباط پیدا می کند. اینجاست که این سوال پیش می آید که:

 

آیا افزایش حافظه گوشی امکان پذیر است؟

در این باره باید پاسخ را به صورت جامع ارائه داد.

برخی از گوشی ها از برخی برند ها، ظرفیت خاصی از حافظه را در معرفی گوشی قید می کنند، مثلا می گویند گوشی X دارای ظرفیت ۱۶  گیگابایت است، اما شما در عمل تنها به ۱۲ گیگابایت حافظه دسترسی دارید. در این وضعیت ۴ گیگابایت، صرف امکانات دیگر گوشی و منابع سیستمی آن می شود.

در چنین شرایطی شما هرگز نمی توانید این ۴ گیگابایت را آزاد کنید.

اما می توان با کمک تمهیداتی، روی این ۱۲ گیگابایت کار کرد و در میان انبوهی از اطلاعات و داده ها، فضا باز کرد یا اینکه با ترفند های دیگر، فضا را آزاد کرد.

 

روش های افزایش حافظه گوشی چیست؟

در مورد افزایش حافظه گوشی، روش های مختلفی ارائه شده که به مرور زمان تکمیل شده است. شاید در سال ها پیش ( حدود ۱۰ سال پیش ) تنها راه برای افزایش حافظه گوشی، این بود که داده ها و اطلاعات اضافی را از گوشی پاک کنید اما این روزها، روش های دیگری وجود دارد که به شما کمک می کند بهتر حافظه را مدیریت کنید. این روش های افزایش حافظه داخلی گوشی از مبتدی تا پیشرفته به صورت زیر است:

 • حذف اطلاعات گوشی برای افزایش حافظه داخلی گوشی
 • افزودن حافظه اضافی برای بیشتر شدن فضای حافظه داخلی گوشی
 • انتقال فایل ها از حافظه اصلی به حافظه جانبی گوشی
 • نگهداری فایل ها در هارد های اکسترنال
 • انتقال فایل ها از حافظه گوشی، به سرویس های کلودی
 • استفاده از نرم افزار افزایش حافظه گوشی

آن چه در بالا ذکر شد، نمونه هایی از روش هایی است که به شما کمک می کند، موفق به افزایش حافظه گوشی شوید.

 

چه وقت افزایش رم گوشی ضروری است؟

حافظه رم، در واقع حافظه موقتی گوشی است که به عملکرد بهتر گوشی کمک می کند. معمولا در شرایطی مثل:

 • کندی سرعت گوشی
 • کاهش سرعت عملکرد نرم افزار ها
 • دیر لود شدن و بالا آمدن نرم افزارها
 • عدم نمایش اطلاعات درست در نرم افزارها

و مواردی نظیر این، لازم است که روی حافظه رم گوشی هم کار کرد.

در ادامه این مقاله از ابتدا، به معرفی روش های افزایش حافظه گوشی، و بعد به مقوله افزایش رم گوشی های هوشمند اندرویدی خواهیم پرداخت.

 

چگونه حافظه گوشی را افزایش دهیم؟

در ادامه به روش هایی می پردازیم که به افزایش حافظه داخلی گوشی منجر می شود:

 

پاک کردن فایل ها برای افزایش حافظه گوشی

اولین و ساده ترین و مطمئنا سر دستی ترین روش برای وقتی که حافظه گوشی پر می شود، این است که سریع اقدام به پاک کردن فایل های اضافی و غیر ضروری می کنیم. معمولا در چنین شرایطی فایل های غیر ضروری در پوشه هایی مثل:

 • عکس ها
 • فیلم ها
 • موسیقی
 • دانلود
 • تلگرام و واتس اپ
 • اینستاگرام

وجود دارند. در بیشتر اوقات پاک کردن تنها یک فولدر از تلگرام، ( عکس ها یا فیلم ها ) به شما کمک می کند که چند گیگابایت فضا را از گوشی خود آزاد کنید.

 

افزایش حافظه گوشی با تلگرام

اگر شما هنوز هم بعد از فیلتر شدن تلگرام، کاربر ۲۴ ساعتی تلگرام هستید، به احتمال زیاد، کانال گردی های مکرر، موجب پر شدن فضای حافظه داخلی گوشی شده است.

فولدر های مربوط به تلگرام که حاوی فایل های دانلود و اپلود شده در تلگرام هستند را به کمک نرم افزار مدیریت فایل می توانید ببینید
فولدر های مربوط به تلگرام که حاوی فایل های دانلود و اپلود شده در تلگرام هستند را به کمک نرم افزار مدیریت فایل می توانید ببینید

 

به منظور آزاد سازی حافظه گوشی، به کمک یک نرم افزار مدیریت فایل، داخل پوشه Telegram در گوشی خود شوید. در این جا می توانید فایل های مختلفی را مشاهده کنید.

این فایل ها که به صورت کاملا واضح بیانگر نوع فایل های ذخیره شده در حافظه گوشی شما هستند، با پاک شدن بسیاری از فضای شما را آزاد می کنند.

 

روش افزایش فضای گوشی با واتس اپ و دیگر پیام رسان ها

برنامه واتس اپ و هر نوع پیام رسان دیگری، به دلیل اینکه امکان دانلود عکس و فیلم و صدا را برای کاربر فراهم می کند، موجب می شود که فضای داخلی گوشی سریع پر شود.

در چنین شرایطی، با مراجعه به فولدر و پوشه مربوط به پیام رسان مربوطه، ( مثلا واتس اپ )، به راحتی می توانید پوشه های پر حجم را دلیت کنید و با افزایش حافظه گوشی، فضای لازم برای ذخیره سازی داده های بعدی را آماده کنید.

به کمک یک نرم افزار مدیریت فایل پوشه های واتس اپ را باز کنید و آن ها را تخلیه کنید تا فضای گوشی آزاد شود
به کمک یک نرم افزار مدیریت فایل پوشه های واتس اپ را باز کنید و آن ها را تخلیه کنید تا فضای گوشی آزاد شود

به طور کلی شبکه های اجتماعی مملو از عکس و فیلم مثل اینستاگرام، و پیام رسان ها نظیر تلگرام و واتس اپ و پیام رسان های داخلی مشابه، بیشترین درگاه حافظه خور در گوشی ها هستند. قبل از پاک کردن هر نوع اطلاعات از گوشی این پوشه ها را مورد بررسی قرار دهید.

 

پاک کردن کدام فایل ها به افزایش حافظه گوشی منجر می شود

معمولا هرجا تجمع فایل و داده وجود داشته باشد، میزان زیادی از حجم مصرف شده است. از میان تمام انواع فایل ها، معمولا فیلم ها از ظرفیت بالاتری برخوردارند. در چنین حالتی مخصوصا اگر عادت به دانلود فیلم های بلند سینمایی یا سریال ها دارید، بیشترین میزان حافظه شما توسط فیلم ها اشغال شده است.

اما در این باره نمی توان حکم کلی داد که برای تمام کاربران، پوشه فیلم ها، بیشترین فضا را به خود اختصاص داده است. برای حل این موضوع، می توانید به کمک ابزارهای کمکی بفهمید که چقدر از فضای گوشی تان توسط چه ابزارهایی اشغال شده است.

افزایش حافظه گوشی
پاک کردن اطلاعات اضافی در اندروید موجب افزایش فضای ذخیره سازی می شود

 

روش مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط برنامه ها در اندروید

معمولا در گوشی های هوشمند به طور کلی گفته شده که چه میزان از فضای گوشی اشغال شده است. اما برای این که بدانید این میزان فضا بیشتر توسط چه فایل هایی اشغال شده، لازم است که برخی نرم افزار ها را روی گوشی خود نصب کنید.

 

نرم افزار مشاهده حافظه پر شده در اندروید

برای مدیریت حافظه اندروید، می توان اپلیکیشن های بسیاری را در گوگل پلی و سایر مارکت های اپلیکیشن مشاهده کرد. اما از این میان می توان دو مورد زیر را برای همیشه، در گوشی داشت:

 • free DiskUsage app
 •  WinDirStat

در ادامه به کمک نرم افزار  WinDirStat به شما یاد می دهیم که چگونه از میزان پر شدن فضای داخلی اطلاع پیدا کنید.

این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید

بعد از دانلود و نصب، نرم افزار را باز کنید.

در این نرم افزار می توانید، میزان فضای اشغال شده را در یک نگاه مشاهده کنید. سکشن هایی که مشخص شده به شما می گوید که چه میزان از فضا توسط هر نوع از فایل ها، اشغال شده است:

نرم افزار  WinDirStat برای نشان دادن میزان فضای اشغال شده در اندروید
نرم افزار  WinDirStat برای نشان دادن میزان فضای اشغال شده در اندروید

هر کدام از این بخش ها حاوی تعداد زیادی فایل است، که می توانید از طریق آن، با پاک کردن فایل ها، موفق به افزایش حافظه گوشی شوید. در حقیقت این نرم افزار به شما کمک می کند تا موفق به افزایش حافظه گوشی با پاک کردن اطلاعات اضافی شوید.

 

نحوه افزایش حافظه گوشی بدون پاک کردن

فضای ذخیره سازی ابری یکی دیگر از روش ها و ابزارهایی است که به شما کمک می کند اطلاعات مهم و غیر مهم خود را خارج از گوشی خود اما کاملا در دسترس خود قرار دهید.

در این حالت فضا های ذخیره سازی زیادی وجود دارند که از امنیت، و سرعت کافی برخوردارند. البته برخی از این سرویس ها رایگان هستند و برخی هم نه!

برخی نیز با ارائه فضای محدود رایگان، به شما امکان می دهند که از آن ها تا حد مجاز استفاده کنید.

با آپلود کردن فایل ها از گوشی به روی فضای ابری و کلودی رایگان نسبت به افزایش فضای گوشی اقدام کنید
با آپلود کردن فایل ها از گوشی به روی فضای ابری و کلودی رایگان نسبت به افزایش فضای گوشی اقدام کنید

از بهترین سرویس های ذخیره سازی مجازی ابری می توان به :

 • دراپ باکس
 • گوگل درایو

اشاره کرد. فضای داخلی گوگل درایو بیش از دراپ باکس است اما می توانید از هر دو استفاده کنید.

شیوه استفاده از این فضا به صورت زیر است:

ابتدا به کمک برنامه ای که پیش تر معرفی کردیم، میزان فضای اشغال شده گوشی خود را توسط نوع داده ای، مشخص کنید  ( مثلا مشخص کنید کدام فولدر و کدام فایل ها بیشترین فضای حافظه را پر کرده اند )

بعد وارد آن پوشه شوید و مواردی که می خواهید به داخل فضای ابری انتقال دهید تا حافظه گوشی افزایش یابد، را تیک بزنید و انتخاب کنید.

وارد شدن به پوشه های پر حجم، و انتخاب فایل هایی که می خواهید با انتقال آن ها، حافظه داخلی گوشی را افزایش دهید
وارد شدن به پوشه های پر حجم، و انتخاب فایل هایی که می خواهید با انتقال آن ها، حافظه داخلی گوشی را افزایش دهید

در ادامه، با کمک دکمه به اشتراک گذاری یا share می توانید یکی از فضاهای ابری در دسترس خود را انتخاب کنید و کمی صبر کنید تا اطلاعات تان روی این فضای ابری قرار بگیرد:

انتخاب و اشتراک گذاری فایل های مختلف در نرم افزارها و سرویس های کلودی ابری رایگان برای مراقبت امن از داده ها و افزایش حافظه گوشی
انتخاب و اشتراک گذاری فایل های مختلف در نرم افزارها و سرویس های کلودی ابری رایگان برای مراقبت امن از داده ها و افزایش حافظه گوشی

بدین ترتیب، فایل های شما به داخل فضای ابری منتقل می شود. حالا می توانید با خیال راحت، فایل های خود را بدون از دست دادن آن ها، از گوشی پاک کنید و فضای حافظه گوشی اندرویدی خود را آزاد کنید.

پیشنهاد: نرم افزاری به نام AirDroid نیز می تواند در این باره به شما کمک شایانی کند. برای دانلود AirDroid اینجا را کلیک کنید

نکته: توجه داشته باشید که هنگام انتقال می بایست، اینترنت شما فعال باشد.

استفاده از حافظه جانبی برای افزایش حافظه رام گوشی

برای افزایش حافظه داخلی گوشی، گاهی اوقات، پاک کردن فایل های غیر ضروری واقعا جوابگو نیست. مثلا من در گوشی خودم، هرگز فایل های غیر ضروری نگهداری نمی کنم، اما معمولا با کمبود فضا روبرو می شدم، تا اینکه اقدام به ارتقای فضای حافظه گوشی، به کمک حافظه های جانبی نمودم.

این روش شاید کمی هزینه بر باشد، اما برای مدت زیادی شما را از بابت نگرانی برای پر شدن حافظه گوشی، در امان می دارد.

استفاده از کارت حافظه جانبی برای افزایش فضای داخلی اندروید یک شیوه ساده و کمی هزینه دار است
استفاده از کارت حافظه جانبی برای افزایش فضای داخلی اندروید یک شیوه ساده و کمی هزینه دار است

گوشی های هوشمند امروزی، که معمولا در یکی دو سال اخیر تولید شده اند حتی به شما اجازه می دهند که به میزان ترابایت هم افزایش حافظه داخلی داشته باشید.

این یعنی، شما برای ابد نیاز به هیچ گونه ابزار و ترفند برای افزایش حافظه گوشی نخواهید داشت.

 

شیوه افزایش حافظه گوشی روت نشده و انتقال گروهی فایل ها

زمانی که شما اقدام به افزایش فضای داخلی گوشی کردید، و به کمک اسلات های کارت حافظه، کارت هایی روی گوشی خود قرار دادید که حجم داخلی گوشی را افزایش دادند، نوبت به این می رسد که فایل ها را از حافظه گوشی به داخل فضا و حافظه جانبی انتقال دهید.

در چنین شرایطی برای نرم افزارهایی که با حافظه جانبی ارتباط برقرار نمی کنند، فضای لازم و کافی برای تبادل داده ها فراهم می شود.

 

افزایش حافظه دستگاه های اندرویدی با انتقال فایل ها به کارت حافظه

برای این که بتوانید فایل های خود را به داخل کارت حافظه انتقال دهید، می توانید از شیوه های مختلف زیر استفاده کنید:

 • انتقال اپلیکیشن های پر حجم به کارت حافظه ( به صورت تک تک )
 • استفاده از نرم افزار انتقال اپلیکیشن به حافظه به صورت گروهی (App 2 SD )

برای انتقال نرم افزار پر حجم به داخل کارت حافظه به منظور افزایش فضا به کمک تنظیمات و امکانات پیش فرض گوشی، ادامه آموزش را دنبال کنید:

ابتدا یک کارت حافظه، با میزان فضای کافی را روی گوشی خود قرار دهید.

در ادامه به اپلیکیشن تنظیمات یا settings در گوشی خود بروید و بعد Applications را از میان گزینه های مختلف باز کنید:

پیدا کردن منوی Applications برای مدیریت نرم افزارها در اندروید و انتقال آن ها به حافظه جانبی برای افزایش فضای گوشی
پیدا کردن منوی Applications برای مدیریت نرم افزارها در اندروید و انتقال آن ها به حافظه جانبی برای افزایش فضای گوشی

در این منو، تب های مختلفی را مشاهده می کنید. برای این منظور می توانید، Manage applications  را انتخاب کنید تا امکان مدیریت اپلیکیشن ها به شما داده شود:

انتخاب منوی Manage applications برای شروع فرآیند افزایش حافظه گوشی با انتقال و مدیریت اپلیکیشن ها در اندروید
انتخاب منوی Manage applications برای شروع فرآیند افزایش حافظه گوشی با انتقال و مدیریت اپلیکیشن ها در اندروید

در قسمت مدیریت اپلیکیشن ها به راحتی می توانید، با کمک ابزارهایی که در دسترس است، روی اپلیکیشن ها کار کنید. برای ادامه این ماجرا نیاز داریم تا بدانیم کدام یک از نرم افزارها حجم اشغال شده بیشتری دارد. بنابراین روی گزینه Sort by size  ضربه می زنیم تا اپلیکیشن بر اساس حجم، نرم افزارها را مرتب کند:

تنظیمات نرم افزار اپلیکیشن ها در اندروید برای طبقه بندی و نمایش اپلیکیشن های پر حجم
تنظیمات نرم افزار اپلیکیشن ها در اندروید برای طبقه بندی و نمایش اپلیکیشن های پر حجم

با این اوصاف می توانید اپلیکیشن ها را مشاهده کنید و میزان فضای اشغال شده توسط هر کدام نیز در زیر نام هر اپلیکیشن ببینید. بدین صورت می توانید پر حجم ترین ها را انتخاب کنید:

افزایش حافظه گوشی
مرحله انتخاب اپلیکیشن برای انتقال به حافظه جانبی

زمانی که نرم افزار را انتخاب کردید، در بخش جزییات یکی از دو گزینه Move to SD card یا Move to USB storage  نمایش داده می شود:

انتقال نرم افزار حجیم به کارت حافظه جانبی از طریق منوی اپلیکیشن ها در تنظیمات اندروید
انتقال نرم افزار حجیم به کارت حافظه جانبی از طریق منوی اپلیکیشن ها در تنظیمات اندروید

روی گزینه move کلیک کنید تا اپلیکیشن وارد حافظه جانبی شود.

با زدن این گزینه:

 • اپلیکیشن به طور کامل وارد حافظه جانبی می شود
 • فضای اشغال شده از نرم افزار به طور کلی آزاد می شود
 • اجرای این نرم افزار از این به بعد منوط به اتصال کارت حافظه به گوشی است

این روش از مرسوم ترین روش ها برای افزایش حافظه دستگاه های اندرویدی است.

ترفند افزایش حافظه گوشی اندروید با هارد اکسترنال

برخی از افراد، به نحوی از گوشی خود استفاده می کنند، که داده هایی که از اینترنت دانلود می کنند، یا از جاهای دیگر دریافت می کنند، و یا حتی فیلم ها و عکس هایی که با گوشی خود شکار می کنند، را برای سال ها ذخیره می کنند.

مطمئنا وقتی شما از نوزادی فرزندتان فیلم می گیرید تا سال ها بعد به او نشان دهید، منطقی نیست که این فایل را روی گوشی تان نگهدارید تا نوزادتان ۱۰ ساله شود! چرا که علاوه بر اشغال فضای حافظه داخلی گوشی، بیم آن می رود که فایل ها و فیلم های مهمی که گرفته اید پاک شوند.

در چنین شرایطی بهترین کار این است که یک هارد اکسترنال تهیه کنید و فایل های خود را به آن انتقال دهید.

انتقال فایل از گوشی اندروید به هارد اکسترنال یک روش ساده برای افزایش حافظه گوشی
انتقال فایل از گوشی اندروید به هارد اکسترنال یک روش ساده برای افزایش حافظه گوشی

 

چگونگی افزایش حافظه گوشی روت شده

گوشی های روت شده از ان جهت که بسیاری از محدودیت های کاربری را از میان بر می دارند، در عین حال، برای برخی امور محدود تر می شوند.

فرض می کنیم می خواهید با افزایش حافظه دستگاه های اندرویدی روت شده میزان فضای بیشتری در دسترس داشته باشید. مطمئنا می توانید از روش های گفته شده استفاده کنید اما اگر به دنبال نرم افزار افزایش حافظه گوشی برای کار باشید، نمی توانید هر نرم افزار را نصب کنید.

توصیه گویا آی تی به شما نصب نرم افزار External 2 Internal  است. این برنامه یکی از پر قدرت ترین اپلیکیشن ها برای افزایش حافظه اندروید به شمار می آید.

یک نرم افزار فوق العاده برای انتقال دسته جمعی فایل در گوشی های روت شده برای افزایش حافظه گوشی روت شده
یک نرم افزار فوق العاده برای انتقال دسته جمعی فایل در گوشی های روت شده برای افزایش حافظه گوشی روت شده

External 2 Internal  به شما کمک می کند تا با آدرس دهی، حافظه داخلی و خارجی، به طور یک جا حافظه خود را منتقل کنید و با این کار حافظه گوشی خود را افزایش دهید.

آدرس دهی حافظه داخلی و خارجی اندروید به منظور انتقال فایل و افزایش فضای داخلی گوشی
آدرس دهی حافظه داخلی و خارجی اندروید به منظور انتقال فایل و افزایش فضای داخلی گوشی

برای دانلود این نرم افزار کلیک کنید

از دیگر نرم افزارها برای افزایش حافظه گوشی روت شده می توان به GL to SD اشاره داشت. برای دانلود این نرم افزار کلیک کنید.

تمام شیوه هایی که در این مقاله تا به اینجا ارائه شد، بهترین روش های افزایش حافظه برای گوشی روت نشده است ( به استثنای مورد آخر ) . همچنین گوشی های روت شده نیز از این راهنما به بهترین شکل می توانند استفاده کنند.

اما موضوع بعدی در زمینه کاهش حافظه گوشی اندروید مربوط می شود به، فضای رم گوشی! چیزی که هر چه در گوشی ها مقدار بیشتری داشته باشد، گوشی روان تر کار می کند و نرم افزارها با سرعت واقعی خود، سرویس دهی می کنند. همچنین در گوشی هایی که حافظه رم بالا است، می توان نرم افزارهای زیاد تری به موازات هم فعال کرد.

در ادامه به شیوه هایی برای افزایش رم گوشی می پردازیم.

 

افزایش رم گوشی روت نشده

برای افزایش رم گوشی روت نشده، شیوه های مختلفی وجود دارد که درادامه به بررسی مختصری از آن خواهیم پرداخت.

 

روش افزایش رم گوشی با مدیریت درست پس زمینه

معمولا پس زمینه هایی که به صورت متحرک یا متوالی تغییر می کنند، در حافظه رم و موقت گوشی، بخشی را به خود اختصاص می دهند. به طور کلی هر چیزی که در حال اجرا روی گوشی است، از حافظه رم نیز استفاده می کند.

هر چه شمار ابزارهایی که از رم گوشی استفاده می کنند، را کاهش دهید، می توانید رم گوشی را افزایش دهید.

به منظور افزایش رم گوشی، با مدیریت پس زمینه کافی است کارهای زیر را انجام دهید:

 • از پس زمینه های گیف استفاده نکنید
 • از پس زمینه های متحرک استفاده نکنید
 • بهتر است که از پس زمینه های پیش فرض گوشی استفاده کنید

در چنین شرایطی میزان مصرف رم کاهش پیدا می کند و عملکرد گوشی بهتر خواهد شد. حتی در پاره ای موارد موجب افزایش طول عمر باتری و دیگر بهینه سازی ها روی گوشی می شود.

 

بهترین روش افزایش رم گوشی اندروید با غیرفعال کردن اپلیکیشن ها

برخی از اپلیکیشن ها  نه تنها برای اجرا میزان زیادی از رم گوشی را اشغال می کنند، بلکه بعد از خروج از این اپلیکیشن ها، کار خود را در پس زمینه ادامه می دهند. در چنین شرایطی بهترین کار این است که از طریق تنظیمات گوشی و منوی اپلیکیشن ها، نرم افزارهایی که استفاده از آن ها برای شما ضرورتی ندارد را پیدا کنید و با کمک دکمه force آن را متوقف کنید.

استفاده از گزینه force برای متوقف کردن فعالیت پس زمینه اپلیکیشن ها در اندروید و آزاد سازی فضای رم
استفاده از گزینه force برای متوقف کردن فعالیت پس زمینه اپلیکیشن ها در اندروید و آزاد سازی فضای رم

البته به جای استفاده از گزینه force می توانید disable  را نیز انتخاب کنید تا برنامه به طور کامل غیرفعال شود. در برخی اپلیکیشن ها این دو با هم فعال هستند و در برخی  یکی از این دو گزینه فعال است. به تناسب وضعیت اپلیکیشن می توانید از این دو استفاده کنید. توجه کنید که قدرت disable  از force بیشتر است اما گاهی برای disable  کردن یک اپلیکیشن نیاز است که ابتدا با کمک force نرم افزار را متوقف کنید.

 

پاک کردن کش و دیتای اپلیکیشن ها و افزایش رم گوشی اندرویدی

یکی دیگر از افزونه بارهایی که از طریق اپلیکیشن ها ایجاد می شوند، کش ها و دیتاهای اپلیکیشن ها هستند. در مورد کش و دیتای اپلیکیشن ها تفاوت ماهیتی وجود دارد اما از بین بردن هر دو این مورد، می تواند فضای رم را به قدر کافی آزاد کند. در این باره لازم است که به اپلیکیشن تنظیمات و بعد، منوی اپلیکیشن ها مراجعه کنید.

در ادامه روی اپلیکیشن ها، مخصوصا آن دسته از اپلیکیشن هایی که داده محور هستند کلیک کنید و آپشن های Clear Cache و Clear Data را مشاهده و روی آن ها کلیک کنید:

افزایش رم گوشی
شیوه افزایش رم گوشی، با کمک پاک کردن کش و دیتای اپلکیشن ها

در این باره پیش از این مقاله کاملی نوشته ام که می توانید از اینجا آن را مطالعه کنید.

بیشتر یاد بگیرید: تفاوت بین Clear Cache و Clear Data در اندروید چیست؟

 

غیرفعال کردن انیمیشن ها و افزایش رم گوشی

یکی دیگر از شیوه های آسان برای افزایش رم گوشی، این است که انیمیشن ها را غیر فعال کنید. بدین منظور می توانید این مقاله را بخوانید و گام به گام، یاد بگیرید که چگونه می توان انیمیشن های اندروید را غیرفعال کرد.

غیر فعال کردن انیمیشن یکی از شیوه های افزایش رم گوشی اندرویدی است
غیر فعال کردن انیمیشن یکی از شیوه های افزایش رم گوشی اندرویدی است

روش افزایش رم گوشی روت شده

برای افزایش رم گوشی روت شده، یک امکان فوق العاده داریم، بدین صورت که، می توان به کمک یک سری تغییرات، گوشی را طوری برنامه ریزی کرد که از حافظه جانبی به عنوان رم گوشی استفاده کرد. این کار در گوشی های روت نشده امکان پذیر نیست.

نرم افزار افزایش رم گوشی روت شده

برای رسیدن به هدف افزایش رم گوشی روت شده، لازم است که ابتدا دو نرم افزار را روی گوشی خود نصب کنید:

 • ROEHSOFT RAM Expander
 • MemoryInfo & Swapfile Check

این دو نرم افزار را دانلود کنید و روی گوشی خود نصب کنید:

برای دانلود  ROEHSOFT RAM Expander اینجا را کلیک کنید

برای دانلود MemoryInfo & Swapfile Check اینجا را کلیک کنید

برای شروع کار لازم است که ابتدا بسنجید که این ترفند و این روش با نوع گوشی شما سازگاری دارد یا نه. برای این منظور لازم است ابتدا MemoryInfo & Swapfile Check را مورد تست قرار دهید. بعد از نصب، آن را اجرا کنید

در پایین صفحه گزینه start ramexpander test here را مشاهده می کنید. روی آن تپ کنید و بعد کارت حافظه را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب کارت حافظه، Click for result را بزنید تا نتیجه مثبت یا منفی سازگاری را مشاهده کنید.

روش افزایش رم گوشی روت شده با افزودن یک مموری کارت خالی به سادگی امکان پذیر است
روش افزایش رم گوشی روت شده با افزودن یک مموری کارت خالی به سادگی امکان پذیر است

معمولا کاربرانی که پیام Congratulations را مشاهده می کنند، بدین معنی است که گوشی و کارت حافظه آن ها برای این ترفند سازگاری دارند:

این سازگاری از نظر گوگل، به این صورت بیان شده که، گوشی هایی که لازم است از طریق افزودن مموری فضای رم را زیاد تر کنند، لازم است که:

 • از یک کارت حافظه خالی برای این مورد استفاده کنند
 •  از یک کارت حافظه با کلاس ۴ به بالا استفاده کنند

هر چه کلاس بالاتر باشد، سازگاری و عملکرد بهتر خواهد بود.

بعد از این که سازگاری محرز شد، کافی است اپلیکیشن ROEHSOFT RAM Expander را اجرا کنید.

این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد تا مجوز ها را ایجاد کنید و با نوار اسکرولی که دارد، مشخص کنید که چه میزان از فضای کارت حافظه را می خواهید به فضای رم گوشی روت شده اختصاص دهید.

افزایش رم گوشی اندروید روت شده با ترفند های جالب افزودن کارت حافظه به گوشی امکان پذیر است
افزایش رم گوشی اندروید روت شده با ترفند های جالب افزودن کارت حافظه به گوشی امکان پذیر است

بعد از ثبت تغییرات به راحتی می توانید از فضای رم اختصاص داده شده به خوبی استفاده کنید.

شیوه های یاد شده به طور کامل، برای افزایش حافظه گوشی اندرویدی بکار می آید که در ان مدل های روت شده و روت نشده تفکیک شده است. اما کاربران گوشی آیفون نیز می توانند از این ترفند ها استفاده کنند و به تناسب سیستم عامل خود، از این آموزش برای گوشی خود نیز استفاده کنند.

البته معمولا گوشی های آیفون در ابتدا با فضای ذخیره سازی بالا ارائه می شود، به همین دلیل مشکل افزایش حافظه گوشی آیفون کمتر مورد پرسش قرار می گیرد.

در این باره در صورتی که تجربه ارزشمندی دارید با گویا آی تی در میان بگذارید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 61 دیدگاه
 1. سلام.بی نهایت متشکرم!??
  روش انتقال به حافظه رم ،مشکل منو حل کرد
  موفق باشید
  ???

 2. سلام
  گوشی من A87هستش وقتی میخوام کاری کنم هرچی که میریزم بره تو رم مینویسه فقط حافظه دستگاه توروخدا کمک کنید ???

 3. سلام گوشی من j5هست ۹۰ درصد حفظه داخلی را برنامه های کاربردی و حافظه سیستم گرفتهانتقال هم نمیده به رم چجوری میشه حاظه را افزایش بدم

 4. گوشیم پرشده حافظش برنامه هاموانتقال دام به کارت حافظه چیزای اضافیم پاکشون کردم ولی بازم میزنه فضای ناکافی هرچندحافظه داخلی گوشیم هشن گیگه گوشیمم جی ۵چیکارش کنم خیلی رومخه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *