ویندوز 8 : 10 ترفند عالی با استفاده از رجیستری

ویندوز 8 : 10 ترفند عالی با استفاده از رجیستری
 • 1391/7/17
 • سعيد
 • 12

Windows-8-Logo45

نکته:

برای دستیابی کامل به  ترفند ها و  تنظیمات رجیستری باید ویندوز 8 نسخه نهایی را نصب داشته باشید. اگر هم اکنون به آن دسترسی ندارید می توانید بعدا در بخش  آموزش ویندوز به این مطلب بپردازید.

قبلا مطالبی در مورد نحوه شخصی سازی و تغییر تنظیمات در ویندوز 8 با کمک رجیستری (registry) نوشته ایم. بعضی از تنظیمات فقط از طریق پوسته زیری (visual under-the-hood) قابل دسترسی است و نمی توانیم آن را از محیط گرافیکی GUI تغییر دهیم. در این مقاله , 10 ترفند رجیستری (registry hacks) که به کمک آن میتوانید بعضی بخش ها را سفارشی کنید معرفی میکنم.بسیار مهم است که شما مسیر و داده ها را درست وارد کنید و پیشنهاد میکنم قبل از انجام هر ترفند از رجیستری خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید.

1 .غیر فعال کردن نوار Disable Charms Bar 

نوار Charms bar در ویندوز 8 هنگامی که ماوس را به بالا و یا پایین سمت راست صفحه نمایش حرکت می دهید نمایش می یابد. این نوار بیشتر برای دستیابی سریع به ابزار طراحی شده است اما ثابت کرده که گاهی می تواند آزار دهنده باشد. می توانیم با ساختن یک کلید در رجیستری آن را غیر فعال کنیم و کاری کنیم تا فقط در هنگام قرارگیری مستقیم ماوس در محل آن , برای ما نمایش یابد.

charms-bar

برای این کار وارد مسیر زیر در رجیستری شوید :

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShell

باید در این قسمت یک زیر مجموعه اضافه EdgeUI کنیم . راست کلیک کنید و NewKey را انتخاب کنید. به عکس راهنما توجه کنید.

immersiveshell

حال وارد این زیر مجموعه جدید بشوید سپس راست کلید کنید و گزینه New – DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. نام این کلید جدید را DisableCharmsHint بگذارید و مقدار آن را 1 وارد کنید.

disablecharmshint

حال اگر ماوس خود را به بالا یا پایین سمت راست ببرید خبری از Charms bar نیست. فقط زمانی که کاملا ماوس را از بالا به پایین هدایت کنید برای شما نمایش می یابد.

2 .تنظیم فاصله آیکون Desktop Icon Spacing

باید از مایکروسافت به خاطر رهایی از بعضی تنظیمات اضافی برای سفارشی کردن دسکتاپ تشکر کنیم.حال میتوانیم خیلی ساده آن را در رجیستری انجام بدهیم. برای تغییر فاصله بین آیکون های دسکتاپ به صورت (عمودی و افقی) شما باید دو مقدار در رجیستری را ویرایش کنید.

وارد رجیستری شوید و به مسیر زیر بروید :

HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktopWindowMetrics

icon-spacing

شما دو مقدار با نام های IconSpacing و IconVerticalSpacing  را با اعداد عجیب 1125- مشاهده می کنید.شما می توانید فاصله افقی با تغییر ارزش IconSpacing تنظیم کنید.  ارزشها از عدد 480 – شروع و تا 2730 – ادامه دارند. منظورم این است عددی که نزدیک به480 – باشد فاصله افقی کمتر خواهد بود و هر چه عدد به  2750- نزدیک باشد فضای افقی بیشتر خواهد بود. شما باید آن را با دقت و با اعداد نزدیک به  یک دیگر شروع کنید.

horizontal-icon-spacing

اما کاربرد کلید IconVerticalSpacing چست. این کلید باعث کوچک تر یا بزرگتر شدن کادر اطراف آیکون میشود. برای مثال IconVerticalSpacing در عکس بالا دارای ارزش 2000- است و اگر من آن را به 500- تغییر بدهیم مانند عکس زیر می شود.

icon-spacing-windows-81

3.تغییر تعداد ردیف کاشی ها Change Number of Row Tiles

number-of-rows

به طور پیش فرض ویندوز 8 تعدا ردیف های  افقی را برای نمایش کاشی ها 5 عدد قرار داده است. که البته این به تعداد برنامه های شما نیز بستگی دارد. من در اینجا تعداد ردیف ها را به 2 عدد کاهش داده ام. برای این کار به کلید زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShellGrid

یک مقدار جدید از نوع DWORD ایجاد و نام آن را Layout_MaximumRowCount بگذارید. مقدار آن که در واقع تعداد ردیف های افقی است را از بین 1 تا 5 بدهید.

4.غیر فعال کردن کنترل حساب کاربر Disable User Account Control

کنترل حساب کاربری که به اختصار به آن (UAC) می گویند, یکی از ویژگی های ویندوز است که بسیاری از کاربران در مورد آن نمیدانند. این ویژگی به شما کمک می کند تا ویندوز خود را سالم نگه دارید. در واقع هنگامی که شما اقدام به نصب نرم افزاری می کنید که از نظر مایکروسافت تایید نشده یا می تواند با دسترسی به بعضی منابع برای شما مشکل ایجاد کند این برنامه وارد عمل شده و با نشان دادن اخطار شما را آگاه می کند. اما برای یک کاربر حرفه ای نمایش یافتن مداوم این پیام آزار دهنده است. تصور کنید برای نصب پیام می دهد ,برای تنظیمات پیام می دهد, برای دسترسی دوباره پیام می دهد, این واقعا گاهی اوقات عذاب آور است. بعضی از کاربران با غیر فعال کردن UAC خیال خود را راحت می کنند.

شما می توایند آن را از محیط گرافیکی ویندوز (GUI) نیز غیر فعال کنید. به کنترل پنل بروید و بر روی User Accounts کلیک نمایید. سپس در پنجره اصلی Change User Account Control settings را انتخاب کنید.

uacاگر دستگیره بر روی Never notify قرار بگیرد UAC غیر فعال می شود. اما اگر می شود آن را از این طریق غیر فعال کنیم چرا باید به رجیستری رجوع کنیم. دلیل خیلی خوبی برای این کار وجود دارد. اگر شما با استفاده از محیط گرافیکی UAC را غیر فعال کنید دیگر نمی توانید هیچ برنامه را از فروشگاه ویندوز در مترو نصب کنید و مدام پیام “This app can’t open. App can’t open while User Account Control is turned off“ را دریافت می کنید.

disable-uac-windows-8

برای رفع این پیام و نصب برنامه ها از طریق رجیستری UAC را غیر فعال می کنیم. وارد زیر مسیر زیر بشوید:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem

Untitled23136131

کلید EnableLUA را پیدا کنید و مقدار آن را به 0 تغییر بدهید. در این لحظه پیغام غیر فعال شدن UAC برای شما نمایش می یابد.

enablelua-key

5.غیر فعال کردن کادر تایید Confirm File Delete Dialog

یکی از کادرهای پیغام که همیشه برایمان نمایش می یابد کادر تایید حذف فایل ها است. من فکر میکنم این گاهی بیش از حد نمایش می یابد. برای هر فایل یکبار از شما سوال مسخره ” آیا می خواهید این فایل به سطل زباله منتقل شود” پرسیده می شود. اگر میخواهید از این سوال نفرت انگیز خلاص شوید به مسیر زیر در رجیستری بروید :

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer

در این بخش یک مقدار جدید از نوع DWORD با نام ConfirmFileDelete ایجاد نمایید. اگر مقدار آن را 1 بدهید کادر پیام حذف میشود و اگر 0 بگذارید برایتان نمایش میابد.

confirm-file-delete

6 .تغییر مشخصات صاحب ثبت Registered Owner

registered-owner

شاید با این ترفند اشنای داشته باشید. بله در نسخه های پیشین ویندوز نیز از ان استفاده کرده ایم. شاید بخواهید مشخصات خود را که در هنگام نصب ویندوز 8 وارد کرده اید حالا تغییر بدهید. آنها در دو کلید ارزش گذاری شده اند. برای این کار وارد رجیستری شده و آدرس زیر را پیدا کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersion

در بخش CurrentVersion گزینه RegisteredOwner نام صاحب ثبت و گزینه RegisteredOrganization, را برای نام شرکت تغییر بدهید.

Registered-Owner-Windows-8-1

7.نمایش نسخه در دسکتاپ Paint Desktop Version 

اگر شما چند نسخه از یک ویندوز نصب کرده اید و یا مثل من از طریق یک مجازی ساز چند سیستم عامل دارید. بسیار خوب می شود که نام ورژن و نسخه کامل هر یک از آنها را سریع مشاهده کنید. این بیشتر در هنگام نصب نرم افزار به کمک شما می آید. چه جای بهتر از صفحه دسکتاپ برای نمایش وجود دارد. برای اجرا این ترفند وارد مسیر زیر در رجیستری شوید :

HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop

در این قسمت گزینه PaintDesktopVersion  را پیدا کنید. اگر به ان مقدار 1 بدهید نسخه ویندوز در راه اندازی بعدی نمایش میابد.

paint-desktop-version

8.میزان حاشیه Border Width

horizontal-icon

اگر شما به اندازه حاشیه پنجره ها حساس هستید و دوست دارید آن را کمتر یا زیادتر کنید می توانید از مسیر زیر تغییر بدهید :

HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktopWindowMetrics

در اینجا کلید BorderWidth را پیدا کنید و می توانید مقدار آن را از 0 تا 50 قرار بدهید.

9.جلوگیری از حذف نرم افزار Prevent Users From Uninstalling Apps

به طور پیش شما میتوانید هر برنامه را از فروشگاه ویندوز دریافت و نصب کنید و البته هر وقت بخواهید اقدام به حذف (uninstall) آن کنید. شاید دارای چندین حساب کاربری برای اعضای خانواده هستید و نمی خواهید هیچ نرم افزاری بدون اجازه شما حذف شود. می توانید از طریق رجیستری عملیات حذف برنامه ها را غیر فعال کنید. مسیر زیر را دنبال کنید :

می تواند مفید باشد، یک حساب کاربری برای مهمانان و یا بچه های خود را برای ایجاد و سپس جلوگیری از دسترسی کاربران از پاک کردن برنامه است. همانطور که شما در بالا مشاهده می کنید، زمانی که من در یک برنامه مترو راست کلیک کنید، گزینه های عزل رفته است! هدایت به کلید زیر

HKEY_CURRENT_USERSoftwarePoliciesMicrosoftWindowsExplorer

در بخش Explorer یک کلید جدید از نوع DWORD ایجاد کنید و نام آن را NoUninstallFromStart بگذارید و مقدار آن را 1 تعیین کنید. بعد از یکبار خروج از ویندوز و وارد شدن مجدد , تغییرات اعمال می شود.

uninstall-apps

در حال حاظر اگر بر روی یک برنامه راست کلیک کنید خبری از گزینه uninstall در بخش پایینی مترو نیست.

10.فعال کردن Snap بر روی صفحه نمایش Enable Snap on Low Res Screens  

snap-windows-8

اگر در حال اجرای ویندوز 8 در رزولوشن و گرافیک پایین هستید برخی از ویژگی های گرافیکی مانند Snap به طور اتوماتیک غیر فعال می شود. اگر دوست دارید این حالت را در رزولوشن پایین هم داشته باشید از طریق ترفند زیر می توانید این کار را انجام دهید. به مسیر زیر رجوع کنید :

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShell

در بخش ImmersiveShell  یک زیر مجموعه کلید جدید با نام AppPositioner ایجاد کنید سپس روی ان کلیک و یک کلید جدید در داخل آن از نوع DWORD و با نام AlwaysEnableLSSnapping قرار بدهید. میزان ارزش آن را 1 بگذارید. سیستم را ریستارت کنید تا حاصل کار را ببینید.

در آینده مطمنا باز هم تعداد بیشتری از این ترفندها را انجام میدهیم و همچنین اگر شما هم ترفندی دارید میتوانید در بخش نظرات آن را با بقیه به اشترک بگذارید. متشکرم.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 12 دیدگاه
 1. salam mamnon az sait khubetun mikhastam age mishe ye khorde dar mord ezafe kardam name khudemun bishtar tozih bedid(item6)win man enterprice 8 64bite mr30.

  1. سلام .

   این ترفند از نسخه های قدیمی مثله XP قابل اجرا بوده.

   تقریبا راه ترفند در رجیستری همه نسخه های ویندوز یکی است.

   برای مثال نام خودتون رو به جای هر دو کلید وارد می کنید. سپس در هنگام نصب نرم افزار ها به طور پیش فرض نام شما در فیلد های مربوطه قرار می گیرد.

 2. salam dar gheire faal kardane uac (user account control) vaghti dar registry meghdar ro az 1 be 0 taghir midam peygham cannot edit mide .dar zemn taghirat uac dar admin tarif shode va man ham user admin hastam.mitonid man ro rahnamaee konid ke che jori uac ro disable konam?
  ba tashakor.

  1. از طریق کنترل پنل چطور ؟ باز هم مشکل دارید ؟

 3. چطور میشه تعداد ستون هارو تغیر داد؟؟؟
  2تای میشه، 4تایی میشه، 6تایی میشه، امااااا!!
  3تایی و 5نایی نمیشه کرد تعداد ستون هارو..
  میشه بگی چیکار کنم؟

 4. سلام.وقتی ما بسته های نرم افزاری رو می خوایم نصب کنیم،می گن اول باید uac رو غیر فعال کنیم،سوال من اینه که1. اگر نکتیم چی میشه؟2. مایکروسافت می فهمه نرم افزار غیر اوریجینال استفاده کردیم؟در ضمن این سوال در مورد کسی هست که در خارج ایران زندگی می کنه.(با در نظر گرفتن این موضوع و کپی رایت به این سوال جواب بدین لطفا).از طرفی هم خب من نمی خوام امنیت ویندوزم کم بشه!و 3. سوال بعدی اینکه آیا بعد از نصب نرم افزارها میشه دوباره فعالش کرد؟مایکروسافت می تونه بفهمه و مشکل ساز بشه؟ممنون از راهنماییها و سایت خوبتون.

 5. سلام من نیاز دارم به یه کد که بتونه تو کلیدهای ماشین یه تغیراتی ایجاد کنه شما میتونین این کد یا هر آموزشی هست بمن بدین

 6. سلام من یه بار برای ویندوز۸ رمز گذاشتم بعد که رمز را برداشتم وقتی میخوام نرم افزاری نصب کنم پیام user account control میاد اما فقط گزینه no داره و yesغیر فعاله و کلا برای ورود به هر برنامه ای حتی برنامه های خودش هم این پیام را میده لطفا جواب را واسم ایمیل کنین با تشکر از سایت خوبتون

 7. سلام ببخشید من در گزینه ۴ {غیر فعال کردن حساب کاربر…} همان کاری که گفتید کردم ولی درست نشد لطفا پاسخ دهید

  تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *