متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

ارتش آمریکا و هواپیمای هایپرسانیک X-51A در تلاش برای رسیدن به سرعت ۶ برابر صوت

12345 (بدون نظر)
Loading...
104

ارتش آمریکا مدتی است که به شدت روی هواپیمای هایپرسانیک کار می‌کند و آزمایش انجام می‌دهد. در واقع هواپیمای آزمایشی X-51A Waverider برای رسیدن به سرعت ۶ ماخ (معادل ۶ برابر سرعت صوت، هر ماخ برابر با سرعت صوت است) یا به عبارت دیگر ۳۶۰۰ مایل بر ساعت یا ۱۶۰۰ متر بر ثانیه طراحی می‌شود.

 

در ماه آگوست هواپیمای X-51A مورد آزمایش قرار گرفت و به دلیل نقص در یکی از فین‌های کنترلی (منظور از فین باله‌های هواپیماست) تست با شکست مواجه شد. هواپیما تنها برای ۱۵ ثانیه پرواز کرد و سپس به سطح دریا برخورد کرد. اولین تست X-51A  نیز در سال ۲۰۱۰ انجام شده است و همه چیز طبق برنامه پیش رفت.

هنوز در مورد پرواز بعدی هواپیمای آزمایشی X-51A تصمیمی اتخاذ نشده اما مدیر پروژه، تابستان و بهار آینده را مدنظر قرار داده است.

تحقیقاتی که در مورد علت سقوط هواپیما در تست اخیر صورت گرفته نشان می‌دهد که ارتعاشات تصادفی فین کنترلی باعث بروز مشکل شده است. البته برای مشخص شدن دقیق مشکل باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

در تست انجام شده بالاترین سرعت ۴.۸ ماخ بود و موتور scramjet که برای افزایش سرعت تا ۶ ماخ در نظر گرفته شده بود، فعال نشد. حتی اگر تست بعدی هم با شکست مواجه شود، برنامه‌ی ساخت هواپیمای هایپرسانیک ادامه می‌یابد.

منبع: slashgear

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
5 دیدگاه
 1. مهدي می‌گوید

  خدایا این ها چرا این قدر پیشرفته اند ما انقدر عقب افتاده تو هرچیزی جز فروش نفت

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   تلاش کنیم این جوری نمیشه. مدیریت هم لازمه که … ولی به هر حال همه دست به دست هم دادیم، یکی مدیریت نمیکنه و یکی هم به بهانه های مختلف کار و تلاش نمیکنه.

 2. إبراهيم می‌گوید

  سرعت صوت ١١٨٨ کیلومتر در ساعت است و ٣٣٠ متر در ثانیه. ۶ مأخ یعنى ١٩٨٠ متر در ثانیه یا ۶* ١١٨٨ کیلومتر در ساعت.

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   ۳۳۴ متیر بر ثانیه در شرایط استاندارده. من ۳۶۰۰ رو به متر در ثانیه تبدیل کردم چون شرایط تست احتمالا متفاوت بوده.
   ۳۶۰۰ در ۱٫۶۰۹ ضرب بشه و بعد تقسیم بر ۳٫۶ بشه میشه متر بر ثانیه. هر مایل ۱۶۰۹ متر هست و تقسیم بر ۳٫۶ هم برای تبدیل کیلومتر بر ساعت به متر بر ثانیه لازمه

   در واثع اینطور میشه نتیجه گرفت که سرعت صوت در هر حالتی که تست انجام شده، ۲۶۸ متر بر ثانیه بوده.

   رابطه ی دقیق سرعت صوت رو یادم نیست ولی اگر خاطرتون باشه تو فیزیک دبیرستان برای گازهای ایده آل با جذر دما تناسب داشت، با چگالی هم همین طور. مثلا تو آب که چگالی حدود ۸۰۰ برابر هواست، سرعت صوت هم خیلی بیشتره و به ۵۰۰۰ متر بر ثانیه میرسه.

 3. مهدی می‌گوید

  اینا این همه پیشرفت کردن ما هنوز دنبال مفاسد اقتصادی هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتش آمریکا مدتی است که به شدت روی هواپیمای هایپرسانیک کار می‌کند و آزمایش انجام می‌دهد. در واقع هواپیمای آزمایشی X-51A Waverider برای رسیدن به سرعت 6 ماخ (معادل 6 برابر سرعت صوت، هر ماخ برابر با سرعت صوت است) یا به عبارت دیگر 3600 مایل بر ساعت یا 1600 متر بر ثانیه طراحی می‌شود.