6 قابلیت که ویندوز 8 را از ویندوز 7 ایمن تر می کند

6 قابلیت که ویندوز 8 را از ویندوز 7 ایمن تر می کند
 • 1391/8/19
 • علیرضا
 • 29

برخی افراد فکر می کنند که ویندوز 8 تنها یک تغییر ظاهری در ویندوز 7 است . اما باید این را بدانیم که ویندوز 8 از لحاظ قابلیت ها و یه تغییر اساسی در سیستم عامل های شرکت مایکروسافت است . مهمترین پیشرفت در ویندوز 8 ، بهبودهای امنیتی چشمگیری آن است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد . برای دیدن قابلیت های امنیتی ویندوز 8 با گویا آی تی همراه باشید ……


1- آنتی ویروس یکپارچه

بالاخره ویندوز 8 به یک آنتی ویروس یکپارچه و درونی مجهز شد . نام این آنتی ویروس Windows Defender است که در نسخه های قبلی ویندوز هم وجود داشت . اما کارایی که در ویندوز 8 دارد را نداشته است . برای کاربرانی که قبلا با آنتی ویروس شرکت مایکروسافت کار کرده اند ، رابط این آنتی ویروس بسیار آشناست . بله ، حدس شما درست است . در واقع این همان آنتی ویروس Microsoft Security Essential است که در ویندوز 8 با یک نام دیگر ارائه شده است . البته شما امکان نصب هر آنتی ویروسی که مایل باشید را دارید . پس از نصب یک آنتی ویروس دیگر ، Windows Defender به صورت اتوماتیک غیر فعال خواهد شد تا با آنتی ویروس نصب شده توسط شما تداخلی عملکردی نداشته باشد . اما آنتی ویروس داخلی ویندوز 8 نیز آنتی ویروس بسیار خوبی و قدرتمندی است . بهتر از همه اینکه می توان اطمینان داشت که همه کاربران سیستم از حفاظت همه جانبه آنتی ویروس داخلی ویندوز بهره می برند .

2- قابلیت Early Anti-Malware

این مورد یکی از جدیدترین قابلیت های امنیتی ویندوز 8 می باشد . اگر مطالب قبلی گویا آی تی که در زمینه امنیت نوشته شده اند را مطالعه کرده باشید ، بارها در مورد بدافزارهایی که قبل از اجرای سیستم عامل کار خود را شروع می کنند ، توضیحاتی را ارائه داده ایم . تا قبل از عرضه ویندوز 8 ، اگر کامپیوتر شما به یکی از انواع این بدافزارها آلوده می شد ، تنها راه استفاده از دیسک های نجات شرکت های امنیتی بود . مثل دیسک نجات کسپرسکی یا ESET و موارد دیگر .

اما با عرضه ویندوز 8 دیگر نیازی به استفاده از دیسک های نجات نیست . در ویندوز 8 قابلیتی به نام Early Anti-Malware وجود دارد که به آنتی ویروس های موجود در سیستم شما این اجازه را می دهد تا قبل از بارگزاری ویندوز ، فعالیت خود را شروع کرده و اسکن بخش بوت سیستم را آغاز نمایند . با استفاده از این قابلیت حتی اگر بدافزاری در هنگام بوت سیستم بارگزاری شود ، باز هم توسط آنتی ویروس شما گیر خواهد افتاد . Windows Defender به صورت پیشفرض پروسه بوت سیستم را اسکن می کند . اما اگر آنتی ویروس دیگری داشته باشید که از قابلیت ELAM یا همان Early Anti-Malware پشتیبانی کند ، اسکن پروسه بوت سیستم به آن آنتی ویروس منتقل خواهد شد .


3- Smart Screen Filter

این قابلیت قبلا در مرورگر اینترنت اکسپلورر اجرایی شده بود . اما ظاهرا با عملکرد خوبی که از خود بروز داده ، مایکروسافت را مایل به اجرایی کردن آن در جدیدترین نسخه سیستم عامل خود کرده است . در واقع فیلتر اسمارت اسکرین باعث اسکن فایل های اجرایی می شود که شما از طریق مرورگرهایی مثل اینترنت اکسپلورر ، موزیلا فایرفاکس ، گوگل کروم و یا برنامه های دیگر آنها را دانلود می کنید . اما روش کار این قابلیت چگونه است ؟

هنگامی که شما یک فایل اجرایی با پسوند EXE را از اینترنت دانلود کرده و سعی در باز کردن آن دارید ، فیلتر اسمارت اسکرین وارد عمل می شود . این قابلیت امضای فایل مذکور را گرفته و برای سرورهای شرکت مایکروسافت ارسال می کند . اگر فایل مذکور بی خطر تشخیص داده شود ( مثل فایل نصاب برنامه هایی نظیر فتوشاپ ، آیتونز و سایر برنامه های شناخته شده ی دیگر ) ، ویندوز با اجرای آن فایل موافقت خواهد کرد . اما اگر پاسخی که از سرورهای مایکروسافت به ویندوز بازگشت داده می شود حاکی از خطرناک بودن فایل داشته باشد ، ویندوز مانع از اجرای آن فایل خواهد شد . در صورتی که ویندوز متوجه ماهیت فایل شما نشود نیز با نمایش یک پیغام هشدار ، از شما درخواست اجازه برای اجرای فایل را خواهد کرد .

4- بوت امن یا Secure Boot

به روش شماره 2 باز گردید . در آنجا گفتیم که بعضی بدافزارها این قابلیت را دارند که قبل از بوت شدن سیستم عامل ، فعالیت خود را شروع کرده و بدین ترتیب از دید آنتی ویروس ها و روتین های امنیتی سیستم عامل پنهان بمانند . در این صورت پاکسازی آنها بسیار مشکل خواهد بود . اما حالا بوت امن یا همان Secure Boot چه کمکی به ما می کند ؟

در کامپیوترهای جدید ویندوز هشتی که از UEFI به جای حالت قدیمی بایوس استفاده می کنند ، Secure Boot این اطمینان را به شما خواهد داد که تنها نرم افزارهای معتبر می توانند در پروسه بوت سیستم اجرا شوند ( مثل همان آنتی ویروس ها که با قابلیت ELAM می توانند در پروسه بوت سیستم اجرا شوند ) .

در کامپیوترهای فعلی ، بدافزارها می توانند بوت لودر مخرب خود را روی سیستم نصب کنند . به نحوی که این بوت لودر مخرب قبل از بوت لودر ویندوز بارگزاری خواهد شد . پس از آن پروسه بوت بدافزار که با عنوان Bootkit هم شناخته می شود شروع خواهد شد . پس از طی شدن این فرآیند ، بدافزار مذکور می تواند خود از دید ویندوز و سایر نرم افزارهای امنیتی پنهان شده و همچنان در پس زمینه سیستم به اعمال خراب کارانه خود ادامه دهد . در پی سی های اینتل x86 ، شما قادر خواهید بود که کلید امنیتی خودتان را به UEFI اضافه کنید . در صورتی که شما اجازه بدهید ، قابلیت بوت امن مانع از اجرای بوت لودر لینوکس نخواهد شد .


5- بهبودهای مدیریت حافظه

مایکروسافت در زمینه مدیریت حافظه در ویندوز 8 ، عملکرد بسیار خوبی داشته است و مدیریت حافظه در این نسخه از ویندوز به طرز چشمگیری بهبود یافته است . هنگامی که یک حفره امنتی پیدا شود ، این بهبودها باعث سخت تر شدن دسترسی به حفره مذکور خواهند شد و امکان اکسپلویتنیگ آن را کاهش می هند . برخی از اکسپلویت هایی که در نسخه های قبلی ویندوز کار می کردند ، در هیچ یک از نسخه های ویندوز 8 امکان اجرایی شدن ندارند . البته شرکت مایکروسافت اشاره زیادی به این موارد نکرده است ، اما توضیحات کوتاهی در مورد این بهبودها را می توانید در ادامه مطالعه کنید :

* ASLR یا همان Address Space Layout Randomization به بخش های دیگر ویندوز نیز گسترش یافته است و به صورت تصادفی داده ها و کدها را در حافظه سیستم انتقال می دهد تا اکسپلویتینگ حفره ها را مشکل تر کند .

* سیستم کاهش خطر که قبلا در مقابل برنامه های ویندوزی از آنها استفاده میشد ، حالا در هسته ویندوز نیز به کار گرفته شده است تا باروتکیت های سطح کرنل مقابله کند .

* در ویندوز بخشی به نام Windows Heap قرار دارد که برنامه های اجرا شده در سیستم ، حافظه ی مورد نظرشان را از آنجا دریافت می کنند . در ویندوز 8 این بخش مجهز به چک های امنیتی اضافه ای شده است تا با تکنینک های اکسپلویتینگ مقابله کند .

* مرورگر اینترنت اکسپلورر 10 بهبودهای زیادی یافته است . به نحوی که در مقابل 75 % از آسیب پذیری های امنیتی که در دو سال گذشته گزارش شده اند ، مقاومت کرده و اکسپلویتینگ آنها را مشکل تر می کند .


6- اجرای اپلیکیشن های جدید در حالت Sandbox

ممکن است زیاد در مورد Sandbox یا ” جعبه شنی ” چیزی نشنیده باشید . ما در اینجا به صورت مختصر به این مورد اشاره خواهیم کرد .

در واقع سند باکس یک سیستم حفاظتی قدرتمند است که این روزها در اکثر برنامه ها به کار گرفته می شود . به عنوان مثال مرورگرها . اما این سیستم حفاظتی به صورت دقیق چکار می کند ؟ سند باکس در واقع یک محیط بسته ایجاد می کند تا اگر یک برنامه مخرب بود و یا محتوایی که از طریق آن به کامپیوتر شما راه پیدا کرده است مخرب باشد ، مشکلی متوجه سیستم شما نشود .

به عنوان مثال برنامه ای را از اینترنت دانلود می کنید . اما به سالم یا مخرب بودن آن شک دارید . در این حالت چکار می کنید ؟ آن برنامه را اجرا می کنید یا بی خیالش می شوید ؟ بهترین کار این است که آن را در محیط سند باکس اجرا کنید . با این کار حتی اگر آن برنامه مخرب هم باشد ، مشکلی پیش نخواهد آمد . از معروف ترین برنامه ها برای پیاده سازی حالت سند باکس می توان به Sandboixe اشاره کرد . این برنامه را می توانید از پایان همین مطلب دانلود کنید .

اما باز گردیم به ویندوز 8 و تکنولوژی سند باکس به کار گرفته شده در آن . برنامه هایی که از رابط کاربری مترو استفاده می کنند ، در محیط سند باکس اجرا خواهند شد و دسترسی های شان به بخش های مختلف سیستم شما محدودتر می شود . البته نه اینکه فکر کنید عملکرد آنها نیز کاهش می یابد . به هیچ وجه . در عین حال که عملکرد آنها کاهش پیدا نمی کند ، امنیت آنها نیز بالاتر خواهد رفت .

اما در حالت دسکتاپ ، برنامه ها دسترسی کاملی به بخش های مختلف سیستم شما خواهند داشت . اگر شما یک بازی را از اینترنت دانلود کرده و نصب کنید ، ممکن است که یک درایور روی سیستم شما نصب شود . یا اینکه فایل های شما از هر جای هارد دیسک خوانده شوند و یا حتی یک بدافزار روی سیستم شما نصب شود . حتی اگر برنامه ها توسط User Account Control اجرا شده و اعتبار محدودی به آنها تعلق بگیرد ، آنها معمولا با سطوح دسترسی مدیر سیستم اجرا شده و در هنگام نصب ، هر کاری که بخواهند را انجام می هند . البته وجود یک آنتی ویروس می تواند تا حدودی جلوی این مشکلات را بگیرد .

اما برنامه های ویندوز 8 ( منظور برنامه های جدید و سازگار با اینترفیس مترو است ) که از طریق فروشگاه ویندوز نصب می شوند ، دسترسی محدودی به سیستم خواهند داشت . آنها نمی توانند در حالت پس زمینه اجرا شده و یا کلیدهای فشرده شده توسط شما را ذخیره کنند . مانند کاری که برنامه های تحت دسکتاپ می توانند انجام داده و شماره کارت اعتباری و کلمه عبور آن را ذخیره کنند . همچنین این برنامه ها به همه فایل های شما دسترسی نخواهند داشت . برنامه های جدید ویندوز 8 نیز فقط از طریق فروشگاه ویندوز قابل نصب می باشند که همین مورد کار را برای بدافزارها سخت تر می کند . چون بدافزارهایی که قصد داشته باشند با ظاهر جدید به استقبال کاربران بروند ، باید ابتدا در فروشگاه ویندوز تحت بررسی کارشناسان و سیستم های امنیتی مایکروسافت قرار بگیرند .

در پایان باید گفت که قطعا ویندوز 8 از ویندوز 7 امن تر است . وجود آنتی ویروس یکپارچه با سیستم عامل ، بوت امن ، سیستم بررسی فایل ها با استفاده از بازخوردهای کاربران سراسر جهان و موارد دیگر مهر تاییدی بر این مدعاست . بهبودهای بوجود آمده در سطوح پایین سیستمی نیز به سود همه کاربران خواهد بود حتی حرفه ای ها .

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 29 دیدگاه
 1. ممنون آقا علیرضا٬ عالی بود
  آقا من یه سوال دارم اگه ممکنه جواب بدین چون جای دیگه نتونستم جوابش رو پیدا کنم
  windows 8 build 9200 با Windows 8 Enterprise یکیه یا فرق دارن؟
  من هر چی گشتم نتونستم لینک دانلود نسخه نهایی رو از سایت مایکروسافت پیدا کنم٬ممنون میشم راهنمایی کنید٬البته یه لینک پیدا کردم که نمیدونم درسته یا نه http://msdn.microsoft.com/en-us/evalcenter/jj554510.aspx

  ممنون میشم راهنمایی کنی علیرضا جان ٬خیلی برام مهمه
  (میدونم که سوالم به این مقاله ربطی نداره ولی اگه ممکنه حذفش نکنی مدیر جان تا جواب بدن)

  1. سلام مهدی جان .
   والا از شماره بیلدهای ویندوز 8 و تطابقش با نسخه enterprise خبر ندارم .
   واسه دانلود از سایت مایکروسافت هم ابتدا باید نسخه مورد نظرتون رو خریداری کنید که امکانش واسه کاربرای ایرانی نیست . اون لینکی هم که گذاشتید مربوط به نسخه ی مخصوص به برنامه نویس ها میشه که برای کاربرای عادی مناسب نیست . ممکن به دلیل وجود برخی قابلیت ها و امکانات تست نشده ، ناپایدار بشه .
   واسه دانلود میتونید از سایت های ایرانی استفاده کنید . مثل سافت گذر یا پی سی دانلود .

   موفق باشی ……

  2. خیلی خیلی ممنون علیرضا جان
   ایشالا همیشه خوش باشی.

 2. مطلب جالب و خوبی بود. ممنون

  یه موردی، اینکه فرمودید:
  “اگر مطالب قبلی گویا آی تی که در زمینه امنیت نوشته شده اند را مطالعه کرده باشید ، بارها در مورد بدافزارهایی که قبل از اجرای سیستم عامل کار خود را شروع می کنند ، توضیحاتی را ارائه داده ایم”
  چیزی پیدا نکردم، شاید من بد سرچ کردم، میشه لینکشون رو بذارین؟

  تشکر

 3. سلام
  مقاله خوبی بود. آنتی ویروس مایکروسافت خوب است اما نه خیلی برای اینکه سال گذشته ابتدا آنتی ویروس مایکروسافت را بروی ویندوز 7 نصب کردم و بعد ESET Smart . در اسکن ESET یک تروجان را تشخیص داد که آنتی ویروس مایکروسافت تشخیص نداده بود. می خواستم بدانم آیا فایروال ویندوز 8 نسبت به ویندوز 7 تغییر کرده است یا نه؟

 4. سلام علیرضا جان خیلی ممنون از راهنمایی خوبت من یکی دوتا سوال داشتم
  یکی اینکه نود 32 تا چه حد انتی ویروس قوییه؟
  بعد اینکه من احساس میکنم یک ویروس توی کامپیوترم هست ولی با تقریبا همه انتی ویروسای موجود چک کردم و هیچ نتیجه ای نداشت!! حتی کل هاردمو فرمت و fdisk از محیط داس هم کردم ولی بازم اون فایلای مشکوک (بنظر خودم) پاک نشدن
  اون فایلا هم اینان:
  پوشه:$RECYCLE.BIN
  پوشه:recycler
  فایل:desktop.ini
  من از اونجا میگم اینا ویروسن که اولا اون فایلا همشون تقریبا یک حجم یکسان دارن بعدشم خود بخود تو هاردم کپی میشن و حتی اون فایل desktop.ini اکثر اوقات توی حافظه رایتر جا خوش میکنه ووقتی چیزی رایت میکنم اونم رایت میشه بعدشم که وقتی فلشمو میبرم میزنم توی یک پی سیه دیگه اون فایلا و پوشه ها اونجا هم پیداشون میشه.
  بعدشم اینکه اینا همشون مخفیه سیستمین…
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنین بعدشم اگه اون ویروسه روش لز بین بردنشم بهم بگین ممنون میشم.
  البته خودم میدونم یکی از اون پوشه ها مال خود ویندوز و مال سطل اشغاله بازم ممنون

  1. سلام سامان جان .
   سوال شما : یکی اینکه نود ۳۲ تا چه حد انتی ویروس قوییه؟
   متاسفانه به این سوال نمیشه طی یه کامنت جواب داد . ولی به نظر شخصی خودم آنتی ویروس بسیار خوب ، قدرتمند و در عین حال سبکیه . میتونید بهش اعتماد کنید .

   در مورد سوال دومتون هم باید بگم که این فایل ها ویروس نیستن و متعلق به خود ویندوزن . هر سه فایل رو عرض میکنم و مطمئن باشید خطری ندارن .

   موفق باشید …..

 5. سلام !
  به Windows Defender چقدر میشه اعتماد کرد ؟!
  آیا امنیتش در حد کسپرسکی هست ؟!
  در حدی هست که بعد از نصب ویندوز کسپر نصب نکنم ؟!
  چه امکاناتی داره ؟

  1. سلام .
   بنده نظر شخصیم رو میگم و نظر تمامی دوستان قابل احترامه .
   سوال شما : ” به Windows Defender چقدر میشه اعتماد کرد ؟! ”
   بستگی داره . به اینکه شما چقدر در مسائل امنیتی وارد هستید . اگر اطلاعات نسبتا خوبی در مورد مسائل امنیتی داشته باشید ، میشه به ویندوز دیفندر اکتفا کرد . ولی اگر زیاد با آشنایی با اینگونه مسائل ندارید و نکات امنیتی رو زیاد رعایت نمی کنید ، بهتر از یک آنتی ویروس مطرح تر استفاده کنید .

   سوال شما : آیا امنیتش در حد کسپرسکی هست ؟!
   نمیشه گفت که در سطح کسپرسکی هست . چون کسپرسکی به مراتب ابزارهای بیشتری داره و روش های محافظتی پیشرفته تری رو نسبت به آنتی ویروس مایکروسافت به کار میگیره . توی تست ها میتونید این مورد رو مشاهده کنید . البته بازم اگه یک فرد نسبتا حرفه ای در مورد مسائل امنیتی باشید ، نیازی به آنتی ویروس های تجازی نخواهید داشت .

   سوال شما : در حدی هست که بعد از نصب ویندوز کسپر نصب نکنم ؟!
   جواب این سوال هم میشه مجموع جواب ها دو سوال اول شما .

   سوال شما : چه امکاناتی داره ؟
   متاسفانه طی یه کامنت نمیشه به قابلیت های اون اشاره کرد . ولی باید گفت که آنتی ویروس نسبتا ساده ای هست که سیستم رو به صورت Real-time محافظت میکنه . اما اگه منظورتون فایروال و آنتی اسپم و ابزارهایی از این دست هست ، باید بگم خیر . این چنین ابزارهایی رو نداره .

   موفق باشید …..

  2. ممنون از پاسختون.
   از طرفی چون نرم افزار پیشفرض ویندوزه و خود مایکروسافت ارائه کرده با ویندوز کاملاً مَچ میشه و همه قسمت ها رو در برمی گیره ! از طرفی هم نبود فایروال و آنتی اسپم و آنتی بنر و … یکم مشکل سازه !
   مخصوصاً واسه من که خیلی کم پیش میاد خودم بخوام وارد مسائل امنیتی بشم وجود یه آنتی ویروس اسمارت ضروریه !

   پس باید با سنگینی کسپر کنار بیام !

 6. سلام خسته نباشید من win8 رونصب کردم (هیچ برنامه ای رو هم نصب نکردم)بعد از یک بار ریستارت شدن دی وی دی رایترم از توو mycomputer میپره ممنون میشم اگر راهنماییم کنید. مچکرم از سایت واقعا بینظیرتون

  1. سلام .
   متاسفانه نمیدونم مشکل از کجاست . امیدوارم دوستان بتونن راهنماییتون کنن . البته اگه خودم هم چیزی پیدا کردم حتما باهاتون در میون میزارم .
   موفق باشید …..

  2. دوست عزيز نميدونم اين مشكلتو حل مي كنه يا نه ولي به امتحانش مي ارزه : روي my computer كليك سمت راست كن و بر روي manage كليك كن حال از بخش storage بر روي disk management كليك كنيد تو اين قسمت بايد درايو دي وي دي تو ببيني حالا روي اون كليك سمت راست كن و change drive letter and paths و باز كن بر روي add كيك كن و اسم درايور را تغيير بده حال بر روي ok كليك كن و يكبار كامپيوتر و ريستارت كن .
   اميدوارم تونسته باشم كمكي كرده باشم …… موفق باشيد .

 7. سلام اقا علیرضا من انتی ویروس ایرانی شید را خریداری کرده ام . قیمتش خیلی عالی و کارش هم خوبه چند با تو امتحانات نسبت به انتی ویروسهای دیگه کم نیاورده. نظر شما چیه . تاحالا باهاش برخورد کرده ای؟ متشکرم

  1. سلام سعید جان .
   متاسفانه تا حالا با شید کار نکردم و نمیتونم در موردش نظری بدم . البته از بعضی دوستان تعریفش رو شنیدم . همچنین بعضی ها هم نظرات مخالفی دارن .

   موفق باشی ……

 8. سلام وخسته نباشيد ببخشيد كامپيوتر من مشكلش اين هست كه وقتي بازش مي كنم تو همون صفحه ي سياه ميمونه و error ميده وميگه سي دي ويندوز رو بنداز واينتر بزن وبيشتر موارد با اين كار هم باز نميكنه وبايد چند بار ريستارت كنم تا باز كنه فقط مشكلش همينه وميگه در load كردن مشكل داره .آنتي ويروسم زدم بعد از نصب ويندوز باز درست نشد.وقتي ويندوز باز شد هيچ مشكلي نداره چند بار ويندوز زدم ولي حل نشده.ویندوزم 7 هست.در قسمت ide channel 0 master وقتی در مقابلش هیچ چیزی نمیاد باز نمیشه ولی وقتی wdc……. می آید باز میشه.لطفا کمکم کنید

  1. سلام زهرا جان .
   با توجه به اینکه شما همه راه حل های ممکن رو تست کردین ، بنده هم راه حل دیگه ای به ذهنم نمیرسه و متاسفانه نمیتونم کمکتون کنم . امیدوارم سایر دوستان بتونن به شما کمک کنن .
   موفق باشید …….

 9. من از وندوز 8 استفاده میکنم به شما این پیشناهاد میدم اشغالترین ویندوزی که دیدم 8
  نه از لحاظ امنیت نه از لحاظ کارایی افتضاحه
  وبا نصب اون اگه ویندوز 7 داشته باشید ویندوز 7 خراب میشه
  من خودم ویندوز 7 داشتم از وقتی 8 ریختم سیستم من خراب شده
  وتازه هر نرم افزاری که باید بریزی روی ویندوز باید جدید ترین ورژن باشه وبه نسخه قدیمی هم گیر میده
  و…….
  می خواید دوباره بگم خیلی مشکلاتش زیاده فقط ظاهرش خوبه

  1. سلام فواد جان .
   مشکلاتی که فرمودین واسه بنده پیش نیومده . مثلا ویندوز 7 داشتم . بعدش 8 نصب کردم و مشکلی پیش نیومد . الان دارم از ویندوز 7 این کامنت رو مینویسم .
   از لحاظ کارایی هم که بنده مشکلی ندیدم .
   احتمالا یه جایی اشتباه شده که باعث خرابی ویندوز 7 و مواردی از این دست شده .

   موفق باشی …..

  2. دوست عزيز ويندوز 8 سيستم عاملي كه براي آينده ديزاين شده يك سيستم عامل روون براي all in one ها البته من خودم سيستم عاملمو انتقال دادم به ويندوز 8 اگر اينترنت نسبتا خوبي داشته باشي ويندوز 8 چيزي كه كم نداره هيچ خيلي هم كار ها رو برات سبك تر مي كنه …..تغييرات هميشه يه خرده سخته ولي به سختيش مي ارزه حداقل….

 10. خیلی ممنون از مطالب مفیدتون !
  تا حالا راجع ویژگی های win 8 خیلی دیده و شنیده بودم و بعضیاش هم امتحان کرده بودم ولی راجع به ELAM و Sandbox نشنیده بودم !!
  مخصوصا ELAM که به نظرم خیلی جالبه که البته فکر نکنم هیچ کمپانی امنیتی هنوز تونسته باشه خودشو باهاش تطبیق بده!
  اگه تونستی یه خورده بیشتر راجع به Secure Boot توضیح بده!بی زحمت! 😉 در ضمن بعضی از توزیع های معروف لینوکس هم از این قبلیت پشتیبانی می کنند

 11. درود و با سپاس از نوشته ی زیبا و کاربردیتون!
  شرمنده میخواستم بدونم میشه ویندوز دیفندر رو در کنار آنتی ویروسی مثل نود۳۲ و با هم بکار برد؟ و اگه نمیشه از دیدگاه شما نود۳۲ از دیفندر خود ویندوز بهتره؟
  با سپاس
  پیروز و سرافراز

  1. سلام .
   نصب دو آنتی ویروس در کنار هم اصلا توصیه نمیشه . چون تداخل پیدا می کنن .
   در مورد سوال دومتون هم باید بگم که برتری یه آنتی ویروس به خیلی عوامل بستگی داره و نمیشه گفت این یکی بهتر از اون یکیه . ولی دسترسی به نتایج تست ها میتونید به سایت هایی مثل av-test.com مراجعه کنید .
   موفق باشید …..

 12. سلام علیزضا جان

  اقا من یک گیم نت دارم که ویندوز سیستم هام xp هست. می خواستم برای بازیهای
  جدید ویندوز سیستمهارو عوض کنم. به نظر شما ویندوز 7 برای گیم نت بهتره یا 8

  با تشکر

 13. سلام
  ممنونم ازمطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم آیااین آنتی ویروسی که روویندوز8هست نیازی به آبدیت نداره؟
  ازنظرقابلیت اعتمادچطور؟آنتی ویروس قابل اعتمادی هست؟

 14. با عرض سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.
  من سولی داشتم که ممنون میشم جواب بدید.بنده یه لپ تاپ سونی خریداری کردم که به صورت اورجینال روش ویندوز ۸ نصب بود.مدل لپ تاپ sve 15136cvw هستش.متاسفانه طی یک عملیات پارتیشن بندی کل هارد من پاک شد به همراه تمام فایل های ویندوز.چون از ویندوز بک اپ هم نداشتم دیگه به ویندوز اورجینال دسترسی ندارم.میخواستم بپرسم راهی برای دانلود ویندوز اورجینال هست یا نه؟
  الان روی سیستم من یه ویندوز ۸ غیر اورجینال هست.البته من تمام درایور های لپ تاپ رو از سایت سونی دانلود کردم اما واسه ویندوز فقط پیام اپدیت به 8.1 رو میده که اونم توسط نرم افزار VAIO update میشه انجام داد.من این نرم افزار رو دانلود کردم اما اپدیت رو انجام نمیده!!!
  ممنون میشم اگه جواب سوالم رو به ایمیلم ارسال کنید.
  تشکر

 15. سلام دوستان خسته نباشید
  من تازه یه لپ تاپ hp گرفتم. تمام درایوراشو هم از سایت hp گرفتم و نصب کردم. ویندوز ۸.۱ روش نصب کردم از اونایی که خودش فعاله و نیاز به کد و اکتیو کردن نداره. ویندوز هیچ مشکلی نداره فقط وقتی آنتی ویروس eset smart ورژن ۷ رو نصب میکنم ویندوز همش هنگ میکنه طوری که فقط باید با دکمه خاموشش کرد. نظر شما چیه؟ آنتی ویروس دیگه ای نصب کنم؟

  ضمنا من آنتی ویروس خود ویندوز رو( windows defender) رو غیر فعال نکردم میتونه مشکل از اون باشه؟
  خیلی ممنون

  1. در صورت نصب یک انتی ویروس دیگه(البته اگه اصل باشه و قلابی نباشه) ویندوز دیفندر به صورت خودکار خاموش میشه
   البته اگه میخواین دستی خاموشش کنین باید قبل از نصب یه انتی ویروس دیگه این کارو انجام بدین چون در صورت نصب یه انتی ویروس درست حسابی کلا خودش اتوماتیک خاموش میشه واگه قصد باز کردن صفحه اون رو داشته باشین نمیزاره
   من خودم از ESET Smart Securityاستفاده میکنم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *