متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

بخشایش ابدی (نقد بازی Hitman Absolution)

12345 (بدون نظر)
Loading...
825

پس از گذشت سالیانه دراز، شماره ی جدید از بازی Hitman منتشر شد که خیلی از طرفداران قدیمی این سری منتظر آن بودند.  نسخه ی آخر بازی Hitman نه تنها خوب بود بلکه چیزی بسیار فراتر از انتظار آنهایی بود که با این بازی به گونه ای اجین شده بودند و نسخه های قبلی این سری را بار ها به اتمام رساندند.

نمونه ی ۴۷ یا به عبارتی بهتر مامور ۴۷ باز هم با همان کت، کروات و کفش های واکس زده اش بازگشته تا این بار داستانی بسیار متفاوت از سری های پیشین را بازگو کند و در مسیری قدم بگذارد که دیگر آرمان های تعریف شده اش برای او رنگی ندارند. مامور ۴۷ در نسخه ی Hitman Absolution، به دنبال تجربه ای جدید می رود و این بار این “عشق” است که همه چیز را برای  آدم کش حرفه ای، کم حرف و خشن ما تغییر می دهد.

بازی Hitman Absolution متفاوت ترین نسخه از این سری است که به طور یقین شما با آن برخورد می کنید. با وجود سیل بازی های خوب در بازار بازی Hitman Absolution تافته ای جدا بافته است به طوری که حتی رقیب های او مانند بازی Assassin Creed 3 نمی توانند در برخی عناصر اولیه به گرد پای این عنوان برسند.

به این دلیل اسم از بازی Assassin Creed 3 آوردم که این دو بازی هم سبک هستند و هر دو یک هدف را دنبال می کنند “کشتن شخصیت های بد”، اما خب باید این بازی را بازی کرد تا تفاوت بین اصول و ریشه ی این گونه باز یها را به راحتی درک کنید.

Hitman Absolution با داستانی مرتبط به نسخه ی “خون بها” آغاز می شود و نقطه ی برخورد بازی با بازیکن خوب است. هدف مامور ۴۷ این بار شخصیتی است که در این مدت به او ماموریت هایش را می داد و در واقع کسی بود که مامور ۴۷ را به یک آدم کش حرفه ای تبدیل کرد. هیتمن در موقعیتی متفاوت تر از همیشه قرار می گیرد و تصمیم گرفتن این که آیا باید مانند همیشه کار را  به طور عالی به اتمام برساند، سخت می شود.

بازی با اولین ماموریتی که به شما می دهد، قدرت گیم پلی خود را به رخ می کشد و قبل از شروع هر چیزی باید بگم که شما وقتی می خواهید بازی را شروع کنید، درجه های سختی مختلفی طبق قانون همیشگی هر بازی در برابر شما قرار میگیرد. اما در بازی Hitman Absolution همه چیز متفاوت خواهد بود، شما می توانید ۶ حالت سختی مختلف را برای بازی انتخاب کنید که هر کدام از آنها برای شما تجربه ای متفاوت را رقم می زنند. بازی در درجه ی سخت معنای واقعی را به خود می گیرد و پیشنهاد و تاکید من بر این است که اگر به دنبال چالشی بی نظیر هستید، باید بازی را روی درجه ی سخت بازی کنید.

از وقتی که بازی ساز ها به دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند که اولین بازی را بسازند، هیچ کدوم در خلق یک الگوریتم هوش مصنوعی قوی و بی نقص موفق نبودند تا اینکه بازی Hitman Absolution  ساخته شد.

من همیشه به خودم می گویم که “ابتدا فکر می کردم در دنیا هیچ چیز غیر ممکن نبود تا اینکه بازی Hitman Absolution را بازی کردم !!!”

بازی Hitman Absolution  پیچیده ترین هوش مصنوعی را در بین بازی های رایانه ای دارد، به طوری که هر شخصیتی در بازی با دیگر شخصیت عکس العملی متفاوت خواهد داشت. بازی Hitman Absolution  یک بازی کامل است در : دیالوگ ها، طراحی ها، گیم پلی، جذابیت، شخصیت پردازی ها و خلق یک عنصر سوم شخص مخفیانه.

ضعف ها به ندرت خود را در این نسخه نشان می دهند و بیشتر این فیزیک و هوش مصنوعی بازی است که نسبت به سایر عناصر توجه هر بازیکنی را به خود جلب می کند. بازی Hitman Absolution یک بازی سوم شخص بر پایه ی مخفی کاری هاست که می تواند به یک اکشن خوش ساخت نیز تبدیل شود و این تصمیم بر عهده ی بازیکن است که هر مرحله را چگونه برود. اما خب وقتی چند بار سعی کردید که قوانین را بر هم بزنید و از طریق کشت کشتار مراحل را تمام کنید، می فهمید که سخت در اشتباه هستید و هر بار تلاش به مرگ شما منجر خواهد شد، پس به این نتیجه می رسید که بهتر از از نیروی فکر استفاده کرد و مراحل بازی را توسط فکر و استراتژی ها و امکاناتی که بازی در اختیار شما قرار می دهد، به پایان رسانید.

هر مرحله در بازی Hitman Absolution پر است از سرنخ های ملموس و غیر ملموس، در هر مرحله شما باید ابتدا همه چیز را تجزیه و تحلیل کنید و  سپس دست به اقدام یا قداماتی برنید. با کوچکترین اشتباه، همه چیز به هم می ریزد و شما باید مرحله را از ابتدا یا از اول هر چک پوینت آغاز کنید، پس دقت کنید که به چه کسی می خواهید شلیک کنید، یا در کدام اتاق وارد می شوید ؟!

بازی خطی نیست و به این معنا که در هر مرحله شما می توانید راه های مختلفی را برای پیروزی امتحان کنید به طوری که هر راه مزیت ها، امتیاز ها و سختی خود را دارد. در بازی برای هر مرحله چالش هایی تعریف شده که این چالش ها همان سرنخ هایی هستند که بازی به شما می دهد. شما می توانید با تمام کردن مرحله به روش خودتان امتیاز ها را از دست بدهید ! و یا با امتحان کردن تمام راه ها، بازی را به صورت ۱۰۰ درصد کامل کنید، این انتخاب با شماست. شخصیت اصلی در این نسخه می تواند از قابلیت  حس ششم استفاده کند و این سرنخ ها  و اهداف را پیدا کند.

مامور ۴۷، فقط هدفش را می کشد و به انسان های بی گناه کاری ندارد، در این نسخه حتی اگر شما به سرباز ها و محافظ ها شلیک کنید، باز هم از طرف بازی محکوم می شوید و امتیاز منفی برای شما حساب می شود.

بهترین حالتی که ممکن است مراحل را تمام کنید، گرفتن بیشینه ی امتیاز است. به این معنا که امتیاز منفی از طرف بازی به شما داده نشود و فقط امتیاز های مثبت را جمع آوری کنید، این کار بر روی درجه ی “سخت” بازی، عملا غیر ممکن است. امتیاز های مثبت به شما قابلیت های جدید و تکنیک های جانبی را یاد می دهند.

بازی Hitman Absolution دارای گرافیک و محیط سازی به شدت خیره کننده و طبیعی است که با بسیاری از بازی های هم سطح خودش به راحتی رقابت می کند. بازی Hitman Absolution از موتور گرافیکی Glacier 2 برای خلق زیبایی ها محیطی استفاده می کند و بخش دیگر از گرافیک بازی شامل طراحی شخصیت هاست.

شخصیت ها در بازی Hitman Absolution، درست مانند شخصیت ها در دنیای واقعی هستند. شخصیت های منفی و منفور با صفت های شیطانی که ظاهر آنها نشان دهنده ی درون این افراد است و این افراد هدف رده اول هیتمن هستند. شخصیت اصلی یعنی مامور ۴۷ نیز به همان زیبایی قبل است که کمی پیر تر و جا افتاده تر شده است و بازیکن به وضوح می تواند تفاوت این چندین سال تاخیر نسبت به نسخه ی “خون بها” را درک کند.

بازی Hitman Absolution فیزیک فوق العاده ای دارد. یعنی همه چیز واقعی است و این امر زمانی به راحتی درک می شود که “هوش مصنوعی” بازی به سراغ بازیکن می آید. درباره ی “هوش مصنوعی” بازی Hitman Absolution باید مقاله ای جدا نوشت و اصلا باید کتابی مجزا منتشر کرد !

در آخر درباره ی “هوش مصنوعی” صحبت خواهم کرد.

گیم پلی بازی Hitman Absolution  مانند گذشته و مثله همیشه  منحصر به فرد است و در این نسخه نیز اصل و ریشه های بازی Hitman فراموش نشدند و این بازی مانند بازی های جدید از اصل خودش دور نشده است.

بازی Hitman Absolution  تجربه ی تکرار نشدنی برای بازیکن به ارمغان می آورد. محیط ها و مراحل طوری طراحی شدند که انگار شخصیت اصلی قرار است در این نقشه ها دست به اقدام غیر قانونی بزند !

در بازی Hitman Absolution مرحل متنوع هستند و فقط به کشتن یک هدف خاص مربوط نمی شوند. تیم سازنده ی بازی در ساختن مراحل و ماموریت ها  بسیار خوش سلیقه و موفق بودند و بازی را از حالت خطی چند سال پیش بیرون آوردند. شاید اگر شرکت اصلی یعنی Eidos Interactive که در حال حاضر توسط شرکت سازنده ی بازی یعنی Square Enix خریداری شده است،روی این نسخه کار می کرد، هرگز به خوبی حال حاضر نمی شد.

بگذارید عقب گردی به داستان بازی کنیم که به نوعی تعریف کننده ی گیم پلی مراحل است. در این نسخه شما به دنبال دختری هستید که نیروی فرا انسانی دارد و نسبت به انسان های دیگر از نظر آناتومی بدن و قدرت های داخلی بسیار خاص تر است و این علت باعث شده افراد مختلفی بر سر این دختر با هم معامله کنند و این وسط پول عظیمی به دست آوردند، اما تا زمانی که Hitman  بر روی زمین نفس می کشد، این امر غیر ممکن است و این افراد هر چقدر هم باهوش و قدرتمند باشند باز هم در برابر Hitman  حرفی برای گفتن نخواهند داشت. به طوری که حتی پلیس در آخر بازی به این نکته اشاره می کند و ضعف خود را نشان می دهد !

ماجراجویی بازی شما را از شهر چینی ها تا ایالت های غربی آمریکا و آسمان خراش های لس انجل و نیو یورک هدایت می کند و در آخر با یک پایان نسبتا خوب پرونده ی Hitman Absolution بسته می شود. میان پرده های بین مراحل از فیلم سینمایی هم واقعی تر هستند. این میان پرده ها قطعه های گم شده ی پازل داستان را کامل می کنند.

دقیقا نمی دانم..اما دیالوگ های بازی شاید به اندازه ی یک کتاب ۶۰۰ – ۷۰۰ صفحه ای شوند. به این دلیل که دیالوگ های هر شخصیت فرعی در بازی در هر مکان، زمان و موقعیت متفاوت است و این موضوع یعنی همان بخشی از هوش مصنوعی حماسی بازی Hitman Absolution که نیاز به حداقل  ۴ سال طراحی و کد نویسی دارد.

موسیقی در بازی به اندازه ی خاص بودن گیم پلی و هوش مصنوعی بازی است و با حال و هوای حماسی بازی کاملا مطابقت می کند. موسیقی های و نجواها در طول بازی و در بین پیش نمایش ها، بازیکن را به سالن های اپرا و کنسرت های سموفونی کلاسیک می برند. موسیقی در لحظه های حساس اوج می گیرد و غرور خاصی به بازیکن جهت ادامه دادن می دهد. وقتی بازی را بازی کردید به این موضوع پی خواهید برد.

بخش آیتم ها در بازی نسبت به گذشته تغییری نکرده اند، فقط در این نسخه بازیکن نمی تواند آیتم دلخواه را قبل از هر مرحله انتخاب کند. همان دو کلت مرگبار Hitman با لوگوی خاصی که بر روی آنها هک شده است در این نسخه نیز وجود دارند که لذت آدم کشی را چندین برابر می کنند ! آیتم هایی مثله سیم برای خفه کردن و بمب های کنترل از راه دور و تک تیر انداز و سایر سلاح های سرد و گرم دیگر در این شماره به صورت اختیاری می توانند استفاده شوند. آیتم های فرعی زیادی در هر مرحله موجود است که برای منحرف کردن  و استفاده از آنها برای کشتن دشمنان بسیار کارآمد هستد. لذت کشتن با تبر از راه دور برای یک آدم کش حرفه ای می تواند تجربه ای جدید باشد !

ضعف هایی که در نسخه ی Xbox360 بازی Hitman Absolution دیده شد،‌ به نقص در دوربین بازی و نشان دادن شخصیت بر می گردد که در برخی موارد از کادر بیرون می زند و هم چنین زمانی که می خواهید بر روی دشمن هدف گیری کنید، کنترل بازی کمی آزار دهنده است و بازیکن را دچار خطا می کند.

نقد بازی Hitman Absolution را با مروری بر هوش مصنوعی آن به پایان می رسانیم. هوش مصنوعی در بازی Hitman Absolution بیش از هر عنصر دیگری دیده می شود، اگر یادتان باشد در ابتدای کار اشاره ای به درجه های سختی مختلف بازی کردم و گفتم که هر درجه ی سختی یعنی دیدی کاملا متفاوت به بازی. هوش مصنوعی در این نسخه از بازی Hitman بر هر شخص و یا سیاه لشکر در بازی طور دیگری تعریف شده است. در درجه ی سختی ( که خودم روی آن بازی را به پایان رسانیدم)، دشمنان شما حواسشان به همه جا هست. شما به راحتی نمی توانید تغییر لباس بدهید و در مکان های ممنوعه به راحتی قدم بگذارید. اگر لباس افسر نگهبان به تن کنید افسر ها به شما گیر می دهند و به شما می گویند که “اقا من تا حالا شما رو جایی ندیدم !!” در هر صنفی که وارد شوید شما برای آنجا غریبه اید.

شما نمی توانید از فاصله ی ۱۰ متری دشمنان عبور کنیدزیرا  که به راحتی دیده می شوید. شما هرگز نمی توانید با کشتن یک نفر و رها کردن او مرحله را بدون سختی به پایان برسانید. اگر به هر دلیلی نظر عموم در منطقه ای را به خود جلب کنید تا آخر آن بخش و یا قسمتی از مرحله، شما زیر نظر هستید.

اگر به هر دلیل اطرافیان بفهمند شما در آنجا حضور دارید، حتما به سراغ شما خواهند آمد. آنها همه جا را جستجو می کنند. شما باید خیلی سریع باشید تا بتوانید از دست دشمنان فرار کنید. وقتی دیده می شوید، یا باید همه را بکشید و منطقه را پاک سازی کنید یا به کشته شدن رضایت دهید که در اکثر مواقع قسمت دوم چاره ساز است. بر روی درجه ی سختی بازی چک پوینت ها محدود هستند، پس حسابی دقت کنید در کجا قدم می گذارید.

وقتی کسی شما را در حین کشتن و یا موارد مشکوک ببیند، به همه اطلاع می دهد، پس آدم های عادی نیز تهدید بزرگی برای شما به حساب می آیند. بازی Hitman Absolution یعنی “هیچ شاهدی را زنده نگذار”،‌دیالوگ هایی که در بین دشمنان رد و بدل می شوند همه با توجه به موقعیت دقیق و حساب شده هستند. آنها اکثرا درباره ی شما صحبت می کنند و می دانند که قرار است شما به زودی پیدا شوید. آنها همیشه منتظر شما هستند !

حداقل سیستم مورد نیاز :

 • CPU: 2.4 GHz dual core Intel or AMD processor
 • RAM: 1GB of system memory
 • Graphics: DirectX 10 compatible card with 512 MB RAM. Nvidia 8-series or AMD Radeon 3000 series graphics cards.
 • Operating system: Windows Vista
 • DirectX compatible sound card
 • ۱۰ GB of hard drive space

سیستم  مورد نیاز جهت اجرای بازی به صورت کامل :

 • CPU: 2.6 GHz quad core Intel or AMD processor, Core i5 or Phenom X2
 • RAM: 2GB
 • Graphics: DirectX 10 compatible card with 1GB of video memory, Nvidia 400-series or AMD 5000-series.
 • Operating system: Windows 7
 • DirectX compatible sound card
 • ۱۰ GB of hard drive space

امتیاز ها :

Title : Hitman Absulotion


Game Play : 10

Game Sound : 10

Enviroments ( textures and models ) : 9.8

AI : 10

Controls : 9

Game Story : 8,5


Total score : 9.5

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
18 دیدگاه
 1. shaggy می‌گوید

  بعضی بازی ها واقعا یه دونه اند سری بازیهای هیتمن هم دقیقا اینجوریند هردفعه که بازی روتموم میکنی سیر نمیشی ودوست داری دوباره بازی کنی نمیدونم شاید خونبها رو۲۰یا۳۰ دفعه تا حالا تموم کرده باشم ولی تا اسمش رو اینجا شنیدم وسوسه شدم یه بار دیگه نصبش کنم.
  آقا میثاق از شما هم ممنونم یه جوری نوشتی که اصلا نمیشه از خیر این بازی گذشت من که رفتم بخرمش.

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   راستش رو بخوای تو این مدت بازی خوب بازی نکرده بودم که خدا رو شکر Hitman Absolution منتشر شد و بالاخره یه بازی خوب اومد که بازی کنیم

 2. shaggy می‌گوید

  واقعا حرف نداره به جرات میتونم بگم بهترین نسخه هیتمنه چه گرافیکی من که کف کردم

 3. مهرداد می‌گوید

  به نظر شما این نسخ اخره هیتمن بود خدا نکنه اینطور باشه

  1. ميثاق جراحي می‌گوید

   نه دارن شماره ی بعدیش رو می سازن خود شرکت سازنده گفته

 4. محمد می‌گوید

  من این بازی رو دوبار انجام دادم تنها بازی بود که دیدم تقریبا هوش مصنوعی توش به کار رفته است.برای رسیدن به هدف هم از جتدین راه میتوان استفاده کرد….

 5. amirbahador می‌گوید

  سلام خسته نباشید ممنون که به سوالات پاسخ میدید
  من یه سوال کلی دارم
  می خواستم بپرسم با این سیستم من:
  CPU: Dual Core E5300
  Ram: 6 Gig
  VGA: GT 630 2Gig DDR3
  و سایز رزولویشن کارم ۱۶۰۰ در ۹۰۰
  آیا با مشکلی بر می خورم تو بازی های اخیر مثل CALL of Dutu BLACK OPS 2
  Assasisins creed 3 و یا بازی های دیگه؟
  سپاسگزارم از لطف شما

 6. هاشم می‌گوید

  جدا بی نقص بود حرفی واسه گفتن نگذاشت.

 7. mehrgan می‌گوید

  واقعا از توضیحاتتون لذت بردم
  و حتما این نسخه را میخرم.
  ممنون

 8. HITBOY می‌گوید

  من واقعا عاشقه هیتمنم خداکنه تمامی داشته باشه ک اگه داشته باشه خودما میکشم بنظرتون تا چندش میاد؟بعده ابسولوشن هم خواهد امد؟؟

  1. HAMED93 می‌گوید

   به نظرم نسخه جدیدش رو می سازن چون سرنوشت blax رو مشخص نکردن
   و حالا که فرار کرد به نظرم دشمن اصلی هیتمن خواهد بود.
   حتی توی مرحله ی run for your life یکی از پلیس ها به نام پرسانو که مسول تعمیر فیوزه با خودش در باره blax صحبت می کنه و میگه شک ندارم اون آدم زرنگیه به همه چیز پایان میده
   توی خیلی از مراحلش صحبت از اونه
   حتی یکی از مراحلی که شخصیت های بازی kayne & lynch درش حضور دارن
   لینچ در اتاق اسلحه خونه راجبش حرف می زنه

 9. Ata می‌گوید

  من عاشق هیتمن هستم و نسخه ی ۵ اصلا ب نسخه ی ۴ ربطی نداره چچون در نسخه ی ۴ یه قاتل حرفه ای هستیم ولی در نسخه ۵ بیشتر شبیه جیمز باند هستیم تا Hitman !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. matin می‌گوید

  به نظر شما من میتونم بازی hitman absolution را تمام کنم ؟ من ناامید شدم

 11. برادران می‌گوید

  من تونستم یه شاتگان با یه چوب بیسبال یه اسنایپر بزارم توی جیبم!تازه بین بقیه راه میره کسی نمیفهمه(:
  منکه تمام سری هاشو تموم کردم واقعا واسم ناراحت کننده است ببینم افتاده دنبال یه دختر که نجاتش بده
  گند زدن بهش
  نسخه های قبل دیگه این همه قابلیت های عجیب نداشت

 12. همایون می‌گوید

  افتضاح.گند زدن به گیم پلی بازی.سیستم سیو هم خراب کردن.آزادی عمل هم از بین رفته و خطی شده.

 13. محمد می‌گوید

  سلام وقعا بازی قشنگی است خیلی باحاله خدا کنه که دوباره زود تر نسخه ی جدیدش بیاد من تا حالا یه بار این بازی رو تموم کردم

 14. حمید رضا می‌گوید

  من یکی از روانی های هیتمن هستم که هم بازیهاشو ۱۰۰بار تموم کردم و نقداشو خوندم هم فیلم سینماییشو
  بزرگترین عیب این نسخه از بازی(آمرزش)اینه که نمیشه اسلحه هاتو خودت انتخاب کنی تو نسخه قبلیش(خون بها)با هر ماموریتی که انجام میدادی پول میگرفتی و هر چی بی سرو صداتر ماموریتو تموم میکردی بیشتر پول میگرفتی و میتونستی اسلحه هاتو قوی کنی و یا به اصطلاح خود بازی آپ گریدش کنی و لذت بازی برات چند برابر میشد ولی اینجا نه!
  به نظر من عیب بزرگی هس که سازندگان این بازی اصلا بهش اهمیت ندادن…

  1. حسین می‌گوید

   خب داداش تو نسخه های قبل دایانا بوده ولی تو اینجا دایانارو میکشی و اون بارکدت رو از بین میبری .یعنی فقط خودتی و خودت. به نظر من که کار جالب و هیجان انگیزی هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازي Hitman Absolution متفاوت ترين نسخه از اين سري است كه به طور يقين شما با آن برخورد مي كنيد. با وجود سيل بازي هاي خوب در بازار بازي Hitman Absolution تافته اي جدا بافته است به طوري كه حتي رقيب هاي او مانند بازي Assassin Creed 3 نمي توانند در برخي عناصر اوليه به گرد پاي اين عنوان برسند.