نقد بازی Far Cry 3 (اختصاصي)

نقد بازی Far Cry 3 (اختصاصي)
 • 1391/10/20
 • ميثاق جراحي
 • 68

“خاطرات يك بزرگ مَرد كوچك”

نقد بازي Far Cry 3

“اختصاصي از مجله ي گويا اي تي”

يك روز يك بازي اول شخص  به بازار عرضه شد كه توانست ديده من را نسبت به ژانر اول شخص به كلي تغيير دهد. بازي كه بايد امسال به عنوان بهترين بازي سال  معرفي مي شد بازي Far Cry 3 بود كه متاسفانه اين اتفاق نيفتد، اما حداقل اين بازي توانست مقام بهترين بازي از ديد مخاطبين را به خود اختصاص دهد.

بازي Far Cry 3 عنواني  بي نقص از شركت بازي سازي Ubisoft است كه طبق انتظار ها هم فروش خوبي داشت و هم امتياز هاي بسيار بسيار خوبي را دريافت كرد. من به عنوان منتقد اين بازي از مجله ي  گويا اي تي به اين بازي 10 از 10 را مي دهم و همينجا اعتراف مي كنم كه بازي Far Cry 3 حتما همان چيزي است كه شما بازي خور ها به آن نياز داريد.

يك بازي با ژانر اكشن – اول شخص – جهان باز و ماجراجويي كه ماجراي مرموز و داستاني خوب را به تصوير مي كشد.

در بازي Far Cry 3 تعدادي جوان پولدار قصد دارند كمي تفريح كنند، به همين منظور به يكي از جزاير در  آمريكا سفر مي كنند تا حسابي خوش بگذرانند،‌ اما برنامه ها آن جور كه بايد باشد  پيش نمي روند و همه چيز بر اثر يك تصميم كوچك به كلي عوض مي شود.

جيسون برودي شخصيتي عجيب و شجاع مهمترين و اصلي ترين شخصيت بازي است كه در كنار ديگر شخصيت هايي از جمله : دو برادرش، دوست دخترش و ساير دوستانش، به اين جزيره ي اسرار آميز آمده كه توسط يك گروه بزرگ آدم ربايي گرفتار مي شود. شخصيت پردازي فوق العاده قوي است و كارگرداني در اين بازي بسيار ظريف كار شده.

در مقابل شخصيت خوب يعني جيسون شخصيتي ديگر قرار مي گيرد كه واس نام دارد. واس قطعا يكي از آن شخصيت هايي است كه خود را خيلي خوب به دنياي باز يهاي رايانه اي معرفي كرد. او يك رواني به تمام معناست ! اين شخصيت بي رحم گذشته اي تاريك دارد و بسيار خطرناك است. او توسط شيطاني به نام  Hoyt تسخير شده تا پروسه ي آدم ربايي و تجارت انسان ها را جور ديگري رقم بزند.

اولين قدم براي درك بهتر اين شاهكار گرافيك بازي است كه با توجه به گزارش هاي منتشر شده در انجمن رسمي اين عنوان، از موتور بازي كرايسيس در بازي Far Cry 3 استفاده شده است.

بازي Far Cry 3 محيط سازي فوق العاده اي دارد و عناصر در اين محيط باز، همه به نوعي ايفاي نقش مي كنند، از گياهان تا تمام حيوانات اهلي و وحشي در اين بازي نقشي را بازي مي كنند كه به نوعي با گيم پلي و شخصيت شما در ارتباط است. بازي در واقع در محيطي به نام “بهشت” اتفاق مي افتد كه توسط موجودات جهنمي اداره مي شود. زيبايي هاي جزير در كنار دزدان دريايي و آدم ربايان جلوه اي متفاوت به خود گرفته و جيسون به عنوان اسطوره اي افسانه اي بر مي خيزد تا كاري را انجام دهد كه كسي جرات انجامش را نداشته است.

بازي Far Cry 3 شروع فوق العاده اي دارد و پايان آن بي نظير تر از نقطه ي برخوردش با بازيكن است. همه چيز به جا و دقيقا در جاي خود قرار گرفته اند.

دوست دارم در باره ي گرافيك بازي بيشتر صحبت كنم چون بخش بزرگي از اين شاهكار بي نقص را شامل مي شود. بازي در يك طبيعت وحشي در جريان است و درختان، رود خانه ها، گياهان، موجودات آبزي و چيز هايي كه گفتنش بسيار زمان گير است در اين محيط طوري گنجانده شده اند كه شما را مجبور مي كنند با آنها مبارزه  و از آنها در جهت رسيدن به اهداف خود استفاده كنيد.

درست مانند يك زندگي سرخپوستي مي ماند، شما حيوانات را مي كشيد، پوست آنها را از بدنشان جدا مي كنيد و با آنها كيف، كوله پشتي، تير و كمان و چيز هايي را مي سازيد كه كارايي بسيار بالايي در استراتژي ها و مگيم پلي بازي دارند.

هوش مصنوعي اين طبيعت وحشي، از دنياي واقعي گرفته شده است. حيوانات وحشي در پي شكار انسان ها و حيوانات ضعيف تر هستند. آنها احساس خطر مي كنند، فرار مي كنند، حمله مي كنند و عكس العمل هاي آنها قابل پيش بيني نيست. شما  هم بايد خود را براي مبارزه با خطرناك ترين باند آدم ربايي و قاچاق مواد مخدر و هم براي مبارزه با اين بهشت بي رحم آماده كنيد،  تعادل در گيم پلي بازي جزو نقاط قوت آن حساب مي شود و با توجه به گفته هاي قبل، بين همه چيز در Far Cry 3 تعادلي قابل لمس بر قرار است.

سيستم پر شدن سلامتي در  بازي  همانند بازي هاي جديد نيست و به روش كلاسيك، بايد ميزان سلامتي خود را توسط مسكن ها و تزريق آمپول به روز كنيد، به اين منظور براي پر شدن سلامتي بايد از خاصيت دارويي برخي گياهان كه در جنگل يافت مي شود استفاده كنيد، علاوه بر قابليت به روز رساني و پر كردن درجه ي سلامتي، مي توان از فوايد گياهان ديگر كه در مناطق مختلف جنگل رشد مي كنند نيز استفاده كرد،‌ به طور نمونه برخي گياهان قابليت :سريع دويدن، ديد قوي جهت شكار كردن، ضد آتش و غيره را به بازيكن هديه مي دهند.

براي استفاده از خاصيت طبيعت وحشي بايد از سرنگ هاي مخصوصي استفاده كنيد كه ظرفيت آنها با توجه به جعبه ي نگه داري سرنگ ها محدود است و براي گسترش اين امر بايد به منطقه ي شكار برويد و براي خود يك جعبه و يا كيف بزرگتر بسازيد !

سلاح ها هم در بازي بسيار خوب و متنوع هستند،‌ براي بدست آوردن سلاح هاي مختلف در بازي دو روش نياز است، يا باز كردن بازه اي از منطقه ي جغرافيايي نقشه (دقيقا همانند بازي Assassin Creed كه توسط ارتفاعات انجام مي گيرد) و بخش بعدي خريد سلاح است. بستگي دارد شما كدام روش مبارزه را دوست داريد تا با توجه به اين موضوع سلاح هاي خود را بر گزينيد، اگر مي خواهيد كار ها را بدون سر و صدا انجام دهيد، راه كار صدا خفه كن ها و انتخاب تير و كمان است و در غير اين صورت سلاح هاي مرگبار تعريف مي شوند كه مبارزه ها را بسيار هيجان انگيزتر كرده اند.

حال كه بحث بازي Assassin Creed پيش آمد بگذاريد مقايسه اي انجام دهيم. در بازي Far Cry 3 چيز هايي را مي بينيد كه قبلا در بازي Assassin Creed 3 ديده شدند، همانند شكار،‌استفاده از پوست حيوانات و برج ها و ارتفاعات جهت باز شدن بخش هايي از نقشه،  اما اين موضوع جزو نقص هاي بازي نيست بلكه به گونه اي سعي دارد بازي Assassin Creed 3 و تمام بازي هاي جديد منتشر شده توسط شركت Ubisoft را با يك لوگوي منحصر به فرد يا به عبارتي بهتر يك امضا مخصوص، ثبت كند.

مبارزه ها، نشانه گيري ها و قدرت هر سلاح با ديگري متفاوت است و در كل گيم پلي اكشن بازي جاي هيچ عيب و نقصي را براي بيان نگذاشته است و بسيار خوب و قابل قبول برنامه نويسي شده است و با ويژگي هاي ديگر بازي مطابقت مي كند.

داستان اصلي بازي با تقريبا 10 ساعت به پايان مي رسد،‌ به شرطي كه شما فقط ماموريت هاي اصلي را انجام دهيد و از انجام درخواست ها، چالش ها و ماموريت هاي جانبي بپرهيزيد.

ماموريت اصلي بازي در واقع نجات گروگان ها و فرار كردن از “سرزمين عجايب” است ! اما خب اين بخشي از ماجراست كه در داستاني ديگر نهفته است و بازي بر روي به تصوير كشيدن خطرناك ترين ويژگي هاي آدمي تمركز دارد و سعي مي كند كه انسان ها را در موقعيت هاي مختلف قرار دهد و آنها را بيازمايد. بازي Far Cry 3  كاگرداني فوق العاده يا دارد و خلاقيت هاي زيادي باعث شده داستان به بهترين نحو بيان شود.

ماموريت هاي جانبي نيز شامل شكار حيوان هاي وحشي، شكار انسان ها، هدف گيري و كمك به محلي هاي جزيره مي شوند (افراد محلي سرزمين عجايب داستان هاي بسيار شنيدني براي گفتن دارند ! )

صدا گذاري و موسيقي از ديگر بخش هاي بازي  كه جو و هيجان خاصي به بازي داده است. موسيقي هايي كه در پس زمينه ي بازي در حال اجراست، از اتفاق هاي مرموز و خطرناك حرف مي زنند و در قسمت هايي كه هيجان و مبارزه به اوج مي رسد،‌ ملودي ها به رقص در مي آيند و شنيدني مي شوند. صداي سلاح ها، افكت ها و همه يز خوب و به واقعيت نزديك است.

بازي Far Cry 3  بهترين بازي 2012 از ديد “مجله ي اينترنتي گويا اي تي” است.

سيستم مورد نياز :

Far Cry 3 system requirements minimum

 • CPU: 2.0 GHz dual core processor
 • RAM: 1GB of system memory
 • Graphics: DirectX 9 compatible card with 256 MB RAM. Nvidia 8-series or AMD Radeon 3000 series graphics cards.
 • Operating system: Windows XP
 • DirectX compatible audio card
 • 12 GB of hard disk space

Far Cry 3 system requirements recommended

 • CPU: 2.4 GHz quad core Intel or AMD processor
 • RAM: 2GB
 • Graphics: DirectX 11 compatible card with 1GB of video memory, Nvidia 400-series or AMD 5000-series.
 • Operating system: Windows 7
 • DirectX compatible audio card
 • 12 GB of hard disk space

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 68 دیدگاه
 1. سلام
  جدا که حرف نداشت!
  خیلی عالی بوود.
  راستی آخر بازی شما کدوم گزینه رو انتخاب کردید؟
  خواهره رو نجات دادید یا کاتریا رو؟؟
  من که خواهره رو نجات دادم..

  1. لیزا دوست دخترمون بود نه خواهرمون
   ما فقط دوتا برادر داشتیم اگه اشتباه نکنم

  2. پلنگ سیاه کجاست ؟میخوام بکشمش .کدوم نقشه هست؟

  3. سلام علی جان توی یکی از مرحله میگه دوکمهی mesh بزن وکدومه

 2. Far Cry 3 حرف نداشت.مخصوصا از نظر گرافیک و … ولی یه جاهایی که مرگ قطعی بود الکی زنده میمونیم.وجود حیوانات مختلف تو بازی وشکار کردن خیلی بازی رو تو جنگل هیجان انگیز تر از Far Cry 2 کرده بود.رانندگی تو بازی هم نسبت به نسخه دوم طبیعی تر شده بود و اسلحه های موجود تو بازی هم عالی بودن و یه چیز دیگه که یه ذر ه بازی رو مسخره کرده بود این بود که یه پسر جوان این همه افرادی رو که سال ها تو این جنگل بودن و با اسلحه های مختلف کار کردن وتجربه زیادی دارن رو شبیه یه کماندوی دوره دیده میکشه و جنگل رو تصاحب میکنه !!! در کل بازی خیلی خوبی بود ولی من بشخصه هرچی بازی به واقعیت و زمان حال نزدیکتر باشه بیشتردوست دارم

  1. پسر جوون به خودش “ایمان” داشت و موفق شد..”ایمان”

 3. آقا شرمنده من نفهمیدم آخر بازی اون روانیه که همرو میکشت چی شد .آخه بعد از اون که پرت کرد منو تو آب و داشتم خفه میشدم دیگه خبری ازش نشد

  1. منم نفهمیدم سر واس چه بلایی اومد؟!
   کسی میدونه؟

 4. من دختره رو نجات دادم کنجکاوم که بدوم اگه اون یکی رو یعنی دختر سیاهه رو نجات میدادم چی میشد

 5. bebakhshid man mikham in bazi ro bekharam vali ro jeld zade windows seven vali male man xp hast mikhastam bedoonam in windows 7 ro alaki zade ya doroste?

 6. دوستانی که مایل هستند بدونن در آخر بازی بین 2 انتخابی که برای شما گذاشته میشه بین نجات دادن دوستان یا ملحق شدن به citra فکر کنم همگی برای اولین بار طبق این همه سعی و تلاشی که واسه نجات دادن دوستامو انجام دادیم اونا رو حفظ میکنیم و با اونا میمونیم چون فکر کنم کشتن دوستانتون از یه حیوونم بر نیاد برای همین وقتی گزینه citra رو انتخاب کنید شما liza دوست دخترون رو خواهید کشت و بقیه دوستاتون هم به دست افراد citra کشته میشن.وبعد جالبتر اینکه وقتی شما به citra ملحق بشید پس یک س.. کوتاه با اون شما هم همانند دوستانتون توسط citra کشته خواهید کشت.جالب بود نه!؟ میشه گفت اون پایان فوق العاده بهتر از این بود که جون دوستاتون رو نجات بدید و زنده بمونید تا اینکه این همه تلاش برای نجات,اونارو خیلی راحت از دست بدید برا همین با شما هم مثل اونا ها یا بهتره بگم مثل یه حیوون رفتار میشه و شما هم به سرنوشت اونها دچار میشد.در هر صورت من قصدم این بود که اگر برای کسی سوالی پیش اومده بود در مورد تموم شدن بازی با join citra اطلاعی به شما دوستان داده باشم ولی میتونید یک بار دیگه بازی رو برید و خودتون ببینید ولی من پیشنهاد نمیکنم چون خودم یکم حالم گرفته شد-ولی اینکه به 2صورت کاملا متفاوت میتونید بازی رو تموم کیند واقعا ای ول داره در کل بازی فوق العاده محشر و زیبایی بود و مطمنا اکثرا لذت بردیم.خیلی ممنون بابت نقد زیباتون

 7. دستت درد نکنه مونده بودم اون یکی اخره چی میشه از انتخابم راضی بودم…دوستامو نجات دادم….بهتر از کشته شدن به دست سیترا بود

 8. سلام
  من اصلا متوجه نمیشدم که موقع صحبت تو بازی بهم چی میگن
  فقط به فکر نجات دوستام بودم
  نه بلد بودم دارو بسازم نه کوله پشتی
  خدایی تو بازی خیلی سختی کشیدم
  ولی در کل بازی خوبی بود

 9. عالی ترین بازیی ک تو عمرم کردم.
  دوستان میشه بگید چطوری نارنجک بندازم.
  وجدانن بیاید تو وبلاگم و تو نظرات بم بگید .
  با تشکر فراوان
  beeee.blogfa.com

 10. با دکمه وسط موس میتونی نارنجک بندازی راستی تو سایت دانشنامه تی تیل میتونیدنسخه اورژینال بازی رو بخرید

 11. سلام من جدا از همه ک نظر خوب بودن بازی رو نقد میکنند من نمیدونم چرا این بازی روی کامپیوتر من اجرا نمیشه سیستم من بالاست گرافیکم 1 گیگ و سیپیو 67000 کلا و خیلی چیزا ولی اخطار the applicationfailed to initializ properly(0*0000142) .click on ok to terminaate the application.
  خواهشا ب من بگید مشکلم کجاست

 12. آقا این یوبیسافت دیگه شورشو در آورده.آخه برای چی فقط برای کارت گرافگ های dx9 و dx11 میزنه؟پس تکلیف ما که dx10 داریم چی میشه؟خودت یه بار با dx9 بازی کن ببین بعد چی تعریف میکنی

 13. در اخرین مراحل carfing پوست حیوانی رو میخوتد که معلوم نیست کجاست لطفا کمک کنید (مثل ببر طلایی)

 14. سلام من این بازی رو تازه خریدم و الان تو ماموریت سوم گیر کردم. همون ماموریتی که میگه باید بری چندتا گیاه هست اونا رو بچینی و دو تا خوک رو بکوشی و قلبشون رو در بیاری. من همه ی این کارا رو میکنم بعد میگه برو طرف دیگه ی نقشه من اونجا ميخوام برم تو وسط راه هشدار میده میگه (خطر خارج شدن از ماموریت) بعد یه کم دیگه میری از ماموریت خارج ميشه. خواهش میکنم کمکم کنید.

  1. سلام رامین
   منم توی این مرحله گیر کردم
   میشه راهنماییم کنی(البته اگه خودت فهمیدی)
   ممنون

  2. رامین باید بری تو نقشه یه مربع زرده دوتا فلش سیاه داره روش دوبار بزن حله!

  3. شما برو تو نقشه و به روی علامت ⏩دو بار کلیک کن بعدش یه سوال میاد که اوکی بزن و همه چز حله

  4. سلام یه سوال داشتم لطفا سریع جواب بدین
   وقتی یکی بهت حمله میکنه میگه یه دکمه ای رو mash کن حالا اون دکمه ای که باید پشت سر هم بزنیم چیه خواهشا بگید کدوم دکمه رو باید بزنم؟

 15. جان من بگید چجوری کودومو تو اخر بازی نجات بدم بابا اون دختر سیاه که مارو میکشه ما هم که اون دختر سفیدرو میکشیم

 16. اههههههههه اصا چجوری باید به کسی ملحق شیم من که تو طول بازی ندیدم گزینه ای بیا بگه به قلانی ملحق میشی یه فلانی

 17. من میخواستم دوستامو نجات بدم ولی اصا گزینه ای نیومد برام که کیو نجات بدم رفتم با هلکوپتر اونجا با یکی از دوستامون بعد این زن سیاه یه چی فوت کرد تو صورتم بعد رفتم تو تخیلات یه چاقو گرفتم ازش بعد بیدار شدم دیدم روبرویه اون دوس دخترمونم بعد گف کلید چپ موسو بزن زدم بعد گردن اونو زد بعد از خواب بیدار شد داش با اون زن سیاه پوس س…. میکرد بعد اون زنه هم بلند شد با چاقو زد وسط قلبمون بعد ما هم مردیم؟ داشتان این گگزینه انتخخاب چیه؟

  1. اگه چپیو بزنی دوستات نجات میابند و اون دختره میمیره
   اگه راستیرو بزنی هم دوستات میمیرن و…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *