متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

گزارش مسابقه هک Pwn2Own 2013

12345 (بدون نظر)
Loading...
83

pwn

مسابقه Pwn2Own یکی از مسابقاتی است که سالانه برگزار می شود و طی آن نیز هزاران دلار به عنون جایزه به متخصصان امنیتی و در واقع همان هکرها اعطا می شود . این مسابقات سال ۲۰۱۳ در کانادا برگزار شده است و در این مطلب قصد داریم تا شما را در جریان این مسابقه قرار دهیم .

گزارش روز اول

در روز اول این مسابقه همه بزرگان دنیای مرورگرها هک شدند . در واقع سه قربانی اول این مسابقات مرورگرهای کروم شرکت گوگل ، فایرفاکس بنیاد موزیلا و اینترنت اکسپلورر مایکروسافت بودند . البته در بخش سایر نرم افزارها ، جاوا از شرکت اوراکل نیز حضور داشت . جاوایی که روزهای سختی را پشت سر می گذارد و دائما مشکلات امنیتی آن در اینترنت گزارش می شود .

در واقع این شرکت امنیتی فرانسوی VUPEN بود که مرورگرهای اینترنت اکسپلورر ۱۰ ( در ویندوز ۸ ) و فایرفاکس ۱۹ ( در ویندوز ۷ ) را هک کردند تا بار دیگر قدرت خود را به رخ هکرها بکشند . البته جاوا هم توسط متخصصان امنیتی این شرکت هک شد .

شرکت Vupen در توییتی عنوان کرد که با استفاده از دو آسیب پذیری Zero-day در مرورگر اینترنت اکسپلورر ۱۰ توانسته است کنترل کامل ویندوز ۸ موجود روی یک تبلت سرفیس پرو را در اختیار گیرد . در واقع این کار بعد از دور زدن سندباکس ویندوز ۸ انجام شده است .

توضیح : آسیب پذیری Zero-day به آسیب پذیری هایی اطلاق می شود که کسی هنوز از وجود آنها اطلاعی ندارد . اما کسانی که به آنها دست پیدا کرده باشند ، می توانند حملات خود را پیاده سازی کنند .

این شرکت در مجددا در توییتی که دو ساعت بعد منتشر کرد به روش هک فایرفاکس نیز اشاره هایی داشت . هک فایرفاکس نیز با استفاده تکنیک جدیدی برای دور زدن ASLR/DEP صورت گرفته است . البته Vupen ادامه می دهد که مشکلات امنیتی را به شرکت های سازنده این نرم افزارها ارائه داده است تا بتوانند از کاربران خود در برابر حملات هکرها محافظت کنند .

اما مرورگر کروم که سال گذشته به دست شرکت Vupen هک شده بود ، امسال به دست متخصصان آزمایشگاه امنیتی MWR هک شده است . در واقع هکرهای وابسته به این آزمایشگاه با دور زدن سندباکس آخرین نسخه مرورگر کروم توانسته اند به آن نفوذ کنند . همه این کارها نیز تنها با استفاده از یک صفحه وب مخرب صورت گرفته است . در واقع در این صفحه وب کدهایی قرار گرفته بود که می توانستند از آسیب پذیری موجود در کروم استفاده کنند . البته آسیب پذیری دیگری نیز در هسته سیستم عامل ویندوز وجود داشته است که در روند هک کردن کروم به کمک متخصصان این آزمایشگاه آمده است .

گزارش روز دوم

اما در روز دوم نیز فلش ، ادوبی ریدر و جاوا هک شدند . شرکت فرانسوی Vupen موفق شد تا فلش را هک کند . هکر معروف جورج هاتز نیز موفق به هک کردن ادوبی ریدر شد و در نهایت آقای بن مورفی نیز توانست ضربه سخت دیگری را به جاوا وارد کرده و دوباره آن را هک کند .

اما شاید جالب تر از همه این بود که مرورگر سافاری شرکت اپل توسط هیچ یک از هکرها و تیم های امنیتی هک نشد . سال گذشته بود که در طی همین مسابقه ، هکرهای شرکت Vupen توانستند در کمتر از ۵ ثانیه این مرورگر را هک کنند . اما ظاهرا شرکت اپل برای نسخه جدید مرورگرش تدابیر امنیتی بسیار خوبی اندیشیده است .

شرکت گوگل هم که وعده یک جایزه ۳.۱۴ میلیون دلاری را به هکرهای سیستم عامل کروم داده بود ، توانست پولش را پیش خودش نگه دارد . چون هیچ کدام از هکرها نتوانستند به این سیستم عامل مبتنی بر پردازش ابری نفوذ کنند .

در پایان نیز به شرکت ها و یا افرادی که توانسته بودند جاوا را هک کنند ۲۰۰۰۰ دلار و برای فاتحان ادوبی فلش و ریدر نیز ۷۰۰۰۰ دلار جایزه در نظر گرفته شد . به صورت کلی نیز در مسابقه امسال ۴۸۰۰۰۰ دلار جایزه به هکرهای برنده تعلق گرفت .

همچنین لازم به ذکر است که شرکت های گوگل و موزیلا در آخرین نسخه های مرورگر خود ، تمامی آسیب پذیری های کشف شده در طی این مسابقه را پوشش دادند . پس بروز رسانی مرورگرهای خود را فراموش نکنید .

منابع : ۱۲۳

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
2 دیدگاه
  1. سعيد نجاران می‌گوید

    بسیار عالی..ممنون به خاطر پوشش خبری.

  2. حسین تنها می‌گوید

    عالی بود مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مسابقه Pwn2Own یکی از مسابقاتی است که سالانه برگزار می شود و طی آن نیز هزاران دلار به عنون جایزه به متخصصان امنیتی و در […]