مک بهتر است یا ویندوز؟ ( بررسی و مقایسه مک و ویندوز )

مک بهتر است یا ویندوز؟ ( بررسی و مقایسه مک و ویندوز )
 • 1392/3/6
 • سهیل دارائی
 • 77

همان طور که می دانید جنگ میان طرفداران و دوست داران مک (مکینتاش ) و ویندوز چند دهه ای است که به قوت خود باقی مانده است و همچنان رو به درازا می رود و ادامه دارد.امروز ، در این مقاله قصد دارم تا برای کاربران خوب و محترم گویا آی تی ، مقایسه ای جامع ، و در عین حال شفاف از این دو سیستم عامل پر طرفدار امروزی داشته باشم.امید است تا در این مقاله تصویر روشنی از نقاط قوت و ضعف ، جنبه های گوناگون و عملکردهای خاص هر کدام از این دو سیستم عامل را شرح دهم.اگر از افراد مختلف در رابطه با برتری هرکدام از این دو سیستم عامل بر دیگری سوال بپرسید ، عده ای جانب دارانه طرفداری ویندوز را می کنند و عده دیگری هم طرفداری مک را ! اما حق انتخاب باشماست ! بنابراین تا انتهای این مقاله ، گویا آی تی را همراهی نمایید تا با چشمانی کاملا باز ؛ خودتان بتوانید پاسخ سوال بالا را بدهید و تصمیم گیری نمایید.

k-bigpic

در این مقاله سعی شده تا هیچ گونه عقاید شخصی بیان نشود.هیچ گونه تبلیغ یا موضع گیری روی ویندوز یا مک نیز انجام نگرفته است ؛ فقط و فقط قصد مقایسه این دو سیستم عامل محبوب را در زاویه دیدی منصفانه دارم.همین جا اعلام می کنم که از دوستانی که این مقاله را کامل خواندند درخواست دارم تا در بخش نظرات ، حتما نقطه نظرات خودشان را در میان بگذارند تا از آن ها بهره مند شویم.

» هزینه های بالای سخت افزار مک !

بسیاری از خریداران مک معتقد هستند که جمع کردن و خریدن یک سیستم مک برای شما با قیمت فراوانی تمام می شود و مقرون به صرفه نیست.در نگاه متقابل این گرانی قیمت مک ، طرفداران آن بر این باورند که علی رغم گران بودن تجهیزات این سیستم ، آنچه که شما بدست می آورید بسیار ارزشمند تر است ! همان طور که می دانید هماهنگی و یکپارچگی سخت افزاری و نرم افزاری مک اثبات شده است و همچنین کارایی و کیفیت آن نیز زبان زد است.همین طور از مزایای اکوسیستم اپل نیز بهره مند است! این دو نقطه نظری که مطرح شد ؛ کاملا صحیح و دارای احترام هستند اما یکی از موضوعاتی که پیرامون مک مطرح می باشد ، محدودیت های خاصی است که سخت افزار های مک دارند.فرض کنید شما به دنبال سیستمی هستید که قصد ارتقاء سخت افزاری آن را پس از خرید و استفاده دارید ( راه دور نمی رویم ! مثلا حافظه RAM را در ذهنتان تصور کنید ) ، با توجه به محدودیت های سخت افزاری مک ، شما فقط می توانید از سیستم مکی استفاده کنید که با حداقل قیمت چیزی در حدود ۲۴۹۹ دلار برای شما خرج بر می دارد! حتی نمی توانید از مدل های پایین تر مک پرو (“Mac Pro”) استفاده کنید.همچنین اگر به دنبال سیستمی در مک می گردید که از لحاظ مالی ، قیمت به مراتب پایین تری را داشته باشد ، در نهایت با مدل هایی مواجه می گردید که توانایی ارتقاء ندارد ! و طبیعتا کارایی آن ها نیز پایین تر می باشد.مثلا اگر بخواهید بازی های کامپیوتری روز دنیا را با این سیستم های ارزان مک انجام دهید ، باید به شما بگویم که این کار شدنی نیست ! راه حل این مشکل در موضوعات مربوط به “هکینتاش” (hackintosh) است.

mac1

در واقع با این کار شما فقط سیستم عامل مک را بر روی ویندوزتان نصب می کنید.با این ترفند شما با یک تیر دو نشان زده اید ! هم توانایی ارتقاء سخت افزاری را دارید و هم این که با هزینه ای پایین ، از سیستم عامل مک بهره می برید.

» نرم افزار های مخصوص ویندوز از مک بیشتر است !

نقطه قوتی که طرفداران ویندوز به آن اهمیت می دهند ، وجود هزاران نرم افزار مخصوص ویندوز است. برای مثال باید گفت که ، تنها در فروشگاه نرم افزاری ویندوز (Windows Store) ، بالای ۵۰ هزار عدد نرم افزار ثبت گردیده و در مقام مقایسه ، نرم افزار های ثبت شده مخصوص مک در مک اپ استور (Mac App Store) ، تنها حدود ۱۴ هزار عدد برنامه است.پس ویندوز در این زمینه گوی سبقت را از مک برده است.البته باید به نکته ظریفی هم اشاره داشت ! عددی که از میزان تعداد برنامه های مخصوص ویندوز اعلام کردم ، شامل برنامه های مخصوص تبلت ها نیز می باشد ! بنابراین نمی شود فقط روی این عدد تکیه کرد و مدعی شد که تا این حدود نرم افزار ؛ برای ویندوز رومیزی موجود است.

original

کاربران مک در مقابل این اعداد و ارقام موضع می گیرند و شاخص دیگری را مطرح می کنند.شاخص کیفیت نرم افزار ها ! آن ها اذعان دارند که کمیت نشان دهنده کیفیت نیست و درست است که تعداد نرم افزارهای ارائه شده برای ویندوز رقم بالاتری است اما نرم افزار های سیستم عامل اپل از نظر رده کیفی قابل قیاس با ویندوز نیستند و از ویندوز بالاتر هستند.چون قرار شد جانب دارانه این مقایسه را انجام ندهم باید بگویم که به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم ، بر روی هر سیستم عاملی نرم افزار های خوب و بد وجود دارد و نمی توان فقط اذعان داشت که تمامی نرم افزار های این پلتفرم از پتلفرم رقیبش بالاتر است.اما آنچه تا به اینجای کار از لحاظ آماری و مستند داریم ، تعداد برنامه های بیشتر و فراگیرتر ویندوز نسبت به مک است.حتی اگر بخواهیم از لحاظ حوزه عملکرد و موضوع ، نرم افزارها را رنج بندی و دسته بندی کنیم ، باز هم مشاهده خواهیم کرد که در حوزه های پخش مدیا و ابزارهای پیام رسان باز هم برتری عددی مربوط به ویندوز می شود و کفه سنگینی ترازو به سمت ویندوز است. البته باید به این موضوع اشاره داشت که هر دو سیستم عامل ویندوز و مک ، نرم افزارهای استاندارد و مخصوص خود را دارند که بر روی پلتفرم دیگری قابل استفاده نیستند.

» انعطاف پذیری ویندوز بیشتر است !

درست است که سیستم عامل “OS X” اپل مانند ios محصور شده و محدود نیست اما اصلا نمی شود از این حقیقت چشم پوشی کرد که میزان انعطاف پذیری سیستم عامل آن ها در نسبت با ویندوز به مراتب پایین تر است.بگذارید دیدگاه یک فروشنده سخت افزار را که بی ربط با این مسئله نیست را برایتان باز گو کنم.بیشتر کامپیوتر های شخصی ویندوز را می توان به هرآن چه که خریدار تمایل دارد ارتقا داد و بروز کرد اما مک این انعطاف را ندارد. کاربران ویندوز از این که هرچیزی را که نیاز دارند به طور خاص تولید می شود بهره مند هستند اما مک از سخت افزار ها و برنامه های قدیمی تر آن چنان که باید و شاید پشتیبانی نمی کند.

original (1)

کارشناسان معتقدند که بیش از نود و هشت درصد مردم ؛ از کامپیوترهای ویندوزی استفاده می کنند و یا حداقل برای رفع نیاز های روزانه خود در خانه یا آفیس های کاری ، با کامپیوتر های ویندوزی سرو کله می زنند.از انعطاف پذیری بالای ویندوز باید بگویم که ، قابل اجرای همزمان جدید ترین برنامه ها در کنار قدیمی ترین آنهاست ! حتی برنامه های وابسته به داس (DOS) را نیز پشتیبانی می کند.نکته کلیدی و حائز اهمیت انعطاف پذیری بالای ویندوز این است که کامپیوتر های آماده ویندوزی را می توان از هزاران شرکت مختلف فعال در این زمینه تهیه کرد و یا این که خود کاربر ( بسته به نیازی که دارد ) ؛ شخصا دست به کار شده و قطعات سخت افزاری را جدا جدا تهیه کند و اسمبل ( سرهم کند ) کند و درنهایت به نصب ویندوز بر روی آن بپردازد.این کار شاید در ابتدا کار هرکسی نباشد و سخت به نظر آید اما پس از گذشت اندکی زمان و کسب تجارب در این زمینه ؛ این مهارت را بدست می آورید.

» ویروس های مک کم تر است و نگهداری سیستم های مک ساده تر می باشد !

 از موضوعات داغ و قابل بحث میان دوست داران و علاقه مندان دو سیستم عامل مک و ویندوز ؛ نگهداری سالم از سیستم و وجود ویروس ها و کرم های کامپیوتری است.حتی طی یک ادعای قدیمی تر که دیگر امروزه این ادعا رد شده است و کاملا نا صحیح است ؛ برخی اذعان داشتند که مک عاری از هرگونه ویروس و بد افزار است و ویروس نمی گیرد ! اما از حقیقت هم نباشید چشم پوشی کنیم که مک ویروس های کمی دارد و به همین دلیل است که اکثر کاربرانی که از مک استفاده می کنند ، بدون نصب هرگونه آنتی ویروسی به خوبی از کار با مک رضایت دارند.اما کافیست سابقه خراب اپل در رابطه با مقابله با حفره ها و مشکلات امنیتی را گذری ورق بزنید تا به این تنیجه برسید که این حال و اوضاع و کم بودن ویروس های مخرب مک تا بدین لحظه ؛ کاملا مقطعی است ! در مقام مقایسه ؛ ویندوز نسبت به مک دارای انواع و اقسام بدافزار و ویروس های مخرب است ( تا دلتان بخواهد ! ) .

images

حتی خود سیستم عامل ویندوز نیز دارای حفره های متعدد امنیتی است.خودتان خوب می دانید که امروزه هر کاربری که با ویندوز سرو کار دارد نیاز دارد تا آخرین و به روز ترین بسته ها و پکیج های امنیتی را نصب نماید تا از شر حملات بدافزار ها و ویروس ها در امان بماند.ویندوز در نسبت به مک ، نیازمند مراقبت و توجه بیشتری است .برنامه های امنیتی منتشر شده از سوی مایکروسافت مانند “Microsoft Security Essentials” و “Windows Defender” برای ویندوز ۸ ؛ نشان از تکاپو مایکروسافت در جهت مقابله با ویروس ها و حفره های امنیتی ویندوز دارد.

البته همانطور که  اطلاع دارید نسخه های رایگان از محصولات دیگر کمپانی ها ، برای مقابله با ویروس های ویندوز موجود است که می توانید از آن ها نیز استفاده نمایید ( البته من خودم شخصا از “Microsoft Security Essentials” استفاده می کنم و کاملا راضی هستم ).مشکلات امنیتی دایره وسیع تری را شامل می شود که در این دایره انواع کلاهبرداری های سودجویان ، حملات طرح ریزی شده و دام های سر راه مرورگر ها نیز به چشم می خورد.شاید این سوال در ذهن شما شکل گیرد که حملات طرح ریزی شده (مهندسی شده) چیست ؟

اگر بخواهم تعریف دقیقی از این حملات داشته باشم باید بگویم که این قبیل حملات توسط لینک ها (پیوندها) انجام می گیرد.مثلا شما به دنبال دانلود یک برنامه خاص هستید.به اجبار یا به اشتباه روی لبنک دانلود کیلیک می کنید ولی به صفحات دیگری هدایت می شوید و آلوده می شوید.یا اینکه تولباری را (نوار ابزار) از اینترنت دریافت کرده اید و بر روی مرورگر خود نصب کرده اید ، اما این تولبار یک بدافزار است و شما را آلوده می کند.اما آیا کسانی که از مک استفاده می کنند نیز امکان دارد دچار این در دسر ها شوند؟در پاسخ به این سوال باید بگویم که چون برنامه های آنتی ویروس بر روی سیستم مک ندارند مقاومت سیستمشان در قیاس با ویندوزی که آنتی ویروس دارد بسیار پایین تر است.

» هر دو سیستم عامل مناسب برای طراحان و گرافیست ها :

در گذشته ، در دهه های هشتاد و نود میلادی سیستم های مک خودشان را در دل گرافیست ها جا کردند و شهرت خوبی را در کارهای گرافیکی کسب نمودند.می شود گفت که در آن زمان ؛ مک اولین و آخرین گزینه انتخابی طراحان و گرافیست ها بود.بسیاری از طراحان حال حاضر که در گذشته هم با مک سروکار داشتند هنوز بر این باورند که در زمینه طراحی و کار گرافیک فقط و فقط بایستی مک را باور داشت ! اما در حقیقت باید بگویم که در حال حاضر هم ویندوز و هم مک هر دو ؛ در زمینه پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری و سازگاری در زمینه کار با فایل های حجیم ؛ برای طراحان به هم نزدیک می باشند و از لحاظ کارایی به خوبی پاسخگوی نیاز گرافیست ها هستند. شاید در جایی مشاهده کرده باشید که بعضی از طراحان از سیستم های چند مونیتوره (چند نمایشگر) برای طراحی های خود استفاده می کنند.برخی از گرافیست های امروزی برای سیستم های چند مونیتوره خود ، از ویندوز استفاده می نمایند !

images (1)

دلیل این کارشان هم پشتیبانی هرچه بهتر از نمایش اطلاعات برای این سیستم های چندین مونیتوره است و دلیل دیگر هم سرعت بالای ویندوز ، روی این سیستم ها می باشد.البته طراحان سنتی هم هنوز موجود هستند که به محصولات اپل در این زمینه توجه بیشتری دارند.شنیده ها حاکی است که حتی برخی از طراحان و گرافیست ها برای انتخاب مک دلیل جالب و منحصر به فردی دارند ! آن ها اذعان دارند که جدای از مسائل فنی مک ؛ ظاهر زیبای آن مورد توجه طراحان قرار گرفته است و این ظاهر زیبای محیط داخلی ، باعث می شود که آن ها را به سمت مک سوق دهد.

البته از حق نگذریم ؛ مک کدیریت خوب و قوی ای بر فونت های ( قلم های ) نمایش داده شده دارد و پیش نمایش های مورد احتیاج کاربر را به خوبی فراهم می آورد و این مزیتی برای مک محسوب می شود.تا به اینجای بحث اگر بخواهم یک نتیجه گیری مفید و مختصر داشته باشم باد بگویم که هم مک و هم ویندوز ، دارای نقاط قوت و نقاط ضعف هستند و اگر بخواهیم این دو را در مقام مقایسه با هم ببینیم و  بگوییم که کدام بر دیگری چیره تر است ، صادقانه باید بگویم که نیروی هیچ کدام بر دیگری نمی چربد ! به نظرم در مورد انتخاب مک یا ویندوز بیشتر باید سلیقه را در این انتخاب دخیل داد و البته مهم تر از آن بودجه مالیست که تعیین کننده است !

ویندوز تجربه های بهتری از بازی کردن را ارائه می دهد !

همان طور که پیش تر عرض کردم ، سخت افزار های رسمی کمپانی اپل ، فقط تعدادی از کارت گرافیک های محدود را ساپورت می کند.اگر اخبار بازی های روز دنیا را دنبال کنید متوجه می شوید که بازی های به مراتب بیشتر و محبوب تر برای سیستم عامل ویندوز در بازار عرضه می شود.در برخی موارد هم که فقط بازی منتشر شده روی پلتفرم اختصاصی ویندوز نصب و اجرا می گردد.در یکلام باید بگویم که در این زمینه مک از ویندوز عقب می افتد و ویندوز گوی رقابت را می برد ! چرا که ویندوز در این حوزه ؛ توانایی های بیشتری در نسبت با مک دارد و مک حرفی برای گفتن ندارد.

در ابتدای مقاله خدمت شما بزرگواران گویا آی تی عرض کردم که میان طرفداران مک و ویندوز همیشه اختلاف نظر است و هرکدام سعی دارند سیستم عامل محبوب خود را برتر جلوه دهند.اما جالب است که در حوزه بازی های رایانه ای ؛ تعداد کمی از طرفداران این دوسیستم عامل باهم چانه زنی می کنند.شاید دلیل این ماجرا این باشد که به طور واضح و مشخص همه می دانند که بازی ها ، سخت افزارهای مناسب و قابل نیاز و ابزار های تنظیماتی کمی را در حوزه بازی برای مک می یابید.در مورد هکینتاش در ابتدای مقاله توضیح دادم.

images (2)

اگر ما هکینتاش را نیز روی ویندوز نصب کنیم ( سوار کنیم ) ، باز هم خروجی شما اصلا رضایت بخش نیست ! علت این است که شما نمی توانید از توان پردازنده گرافیکی با همان GPU آن طور که نیاز دارید استفاده نمایید.حتی دیده شده است بازی ای که برای دو سیستم مک و ویندوز به طور مشترک قابل اجراست در ویندوز نسبت به مک بهتر اجرا می گردد.

» هر دو سیستم عامل در امر یادگیری دشواری های خاص خودشان را دارند !

یکی از شهرت های دیگر مک ؛ به جنبه ها و ساختارهای بصری آن بر می گردد.البته اگر از کاربران ویندوز هم سوال کنید به شما این جواب را خواهند داد که ویندوز هم سیستم عاملی بصریست! حال می خواهیم به این موضوع بپردازیم که ؛ اگر فرد آماتوریم هستیم و می خواهیم از صفر به یادگیری سیستم عامل بپردازیم ، مک آسان تر است ؟ یا ویندوز ؟

images (3)

یادگیری اینترفیس گرافیکی کاربر یا GUI -Graphical User Interface ؛ در هر دو سیستم عامل دشواره های خاص خود را دارد.فرض کنید فقط بلد هستید کامپیوترتان را روشن کنید ! حال که وارد صفحه اصلی سیستم عامل (دسکتاپ) ؛ شدید ناخواسته کیلیک کردن روی آیکون های مختلف موجود بر روی صفحه را خودکار ، خواهید آموخت.اگر در رابط کاربری مک مشکل دارید مطمئن باشید در ویندوز هم به مشکل برخواهید خورد و بلعکس ! به شخصه پس از چند سال سروکله زدن با اینترفیس گرافیکی ویندوز ، به سراغ مک و لینوکس رفتم و باید اعتراف کنم که مشکل چندانی نداشتم و به سرعت نحوه کار با آن ها را باد گرفتم.البته نباید منکر این شد که هر سیستم عاملی به خودی خود ؛ بخش هایی دارد که برای تازه واردین کار با آن گیج کننده است.

سوالی که در ذهن ما مطرح می شود این است که واقعا چرا OS X شهرت خوبی برای داشتن اینترفیس گرافیکی دارد ؟ در ابتدا شاید بگوییم تاثیر تبلیغات و حجمه آن است اما کارشناسان معتقدند که تجربه سرو کله زدن و کار با OS X در نسبت به ویندوز بسیار بصری تر است ! به عنوان مثال فرآیند تغییر نام فولدر و فایل ( Rename ) در ویندوز را به خاطر دارید ؟ این روند در مک بسیار متفاوت تر بوده و کاملا شهودی و آسان تر است در نسبت به ویندوز.البته هیچ انسان عاقل و بالغی نمی تواند ادعا کند که مک یا ویندوز عاری از هرگونه باگ و مشکل است.شاید بتوان گفت اصلا وجود نرم افزارهایی که روزانه برای مک و به خصوص ویندوز عرضه می شوند ؛ در حقیقت نقش مکمل سیستم عامل را ایفا می کنند و نیازمندی های غایب سیستم عامل را برای کاربران به نوعی جبران می کنند.توصیه می کنم کاربران آماتور و تازه کار زمانی را برای کار با ویندوز کنار گذارند و زمانی را هم به سروکله زدن با مک ؛ تا بدون هیچ گونه جانب داری ای خودشان انتخاب مناسب را داشته باشند.

» درباره لینوکس چه می دانید ؟

images (4)

درست است که در این مقاله بر روی سیستم عامل ویندوز و مک فوکوس کرده ایم اما بد نیست حالا که صحبت از سیستم عامل ها شده است کمی هم راجب به “لینوکس” صحبت کنیم. عده ای از کاربران ممکن است مک را بدلیل ارائه تجاربی مبنی بر “یونیکس” (UNIX) ترجیح دهند علاوه بر اینکه مک کمبود نرم افارهای کاربردی تجاری را هم برطرف ساخته است.اما عده ای به دلیل قابلیت های شخصی سازی قوی لینوکس به آن وابسته و علاقه مند هستند.

» ایستگاه آخر ! جمع بندی :

پس از خواندن این مقاله نسبتا طولانی نوبت به جمع بندی مطالب گفته شده می رسد.آیتم های برتری مک و ویندوز را برایتان بسیار کوتاه و به صورت چکیده عرض می کنم.

دلایل برتری سیستم مک :

 • مک مراقبت کمتری نیاز دارد
 • ویروس ها و بدافزار های کمی به مک یورش می برند.
 • مک تجربه ای مبتنی بر یونیکس رائه می کند.
 • اکثر نرم افزار های مک بر روی رابط کاربری (اینترفیس کاربری) فوکوس کرده اند.
 • سایر محصولات اپل را به آسانی می توانید به مک متصل سازید.

دلایل برتری ویندوز :

 • قابلیت انعطاف سیستم عامل ویندوز هم از منظر سخت افزاری و هم از منظر نرم افزاری بیشتر است.
 • جدید ترین سخت افزار ها توسط ویندوز ساپورت می شوند.
 • نرم افزارهای کاربردی تجاری منتشر گشته برای ویندوز بسیار فراوان می باشد.
 • بازی های رایانه ای در ویندوز بسیار حرفه ای تر اجرا و ساپورت می شوند.
 • ساپورت و پشتیبانی ویندوز از موزیک پروداکشن بهتر است.
 • ویندوز بستری مشترک برای میلیون ها کاربر در سراسر نقاط کره خاکی ارائه می دهد.

اگر بخواهیم به نقاط مشترک این سیستم عامل ها نیز اشاره کوتاهی داشته باشیم ؛ میزان سختی و آسانی یادگیری و کار با آنها را اشاره می کنم. شرایط طراحی برای طراحان و گرافیست ها نیز جز در موارد خاص تقریبا یکسان است.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 77 دیدگاه
  1. خواهش می کنم جلال جان؛نظرات شما دوستان باعث دلگرمیست

 1. سلام.خیلی ممنون مقاله بسیار عالی بود.من خودم هر 3 سیتسم عامل را تجربه کردم و همانطور که اشاره کردید فقط به نوع کاربری این ها بر میگردد.

 2. سلام خیلی عالی بود
  به نظر من برای
  گیمر ها : ویندوز
  برنامه نویس ها : لینوکس
  گرافیست ها : مکینتاش

  1. سپاس از نظر شما آرش جان ؛ من هم باشما هم نظر هستم

  2. بنده به عنوان برنامه نویس وب ترجیحم روی هر دو سیستم مک و لینوکس هست در وهله اول
   ————————————————
   نکته ای که خیلی از چشم دور موند این هست که برخی کارها مثل آهنگسازی و تنظیم و همینطور برنامه نویسی نیاز به تمرکز بالایی داره اما نوتیفیکیشنهای بی پایان ویندوز این تمرکز رو از آدم میدزده ولی مک تو این زمینه خوب عمل کرده

  3. ممنونم از دیدگاهت رامین جان ؛ اگر اشتباه نکنم بیشتر آهنگساز ها هم کار با مک رو ترجیح میدن دیگه ؟

 3. سلام
  خیلی ممنون مقاله بسیار عالی بود

  1. خواهش میکنم خانم قنبری ؛ سپاس از نظرتون ، باعث دلگرمیه

 4. با عرض خسته نباشید و تشکر بابت مقاله خوبتون.
  به شخصه هم از ipad,iphone,mac استفاده میکنم یا به قول شما از اکوسیستم اپل استفاده میکنم.باید بگم کارکردن با GUI محصولات اپل بسیار راحت ولی این نکته که برای mac مشکلات نرم افزاری مخصوصا تو کشور ما به دلیل مسال مختلف زیاده در حدی که ویندوز رو در کنار os x روی mac استفاده میکنم.

  1. بله این مشکلات نرم افزاری برای مک در ایران هم نکته خوبی بود که اشاره کردین ؛ سپاس امیر جان

 5. کار با ویندوز خیلی راحتتر از سیستم عاملهای دیگر است و نرم افزارهای مایکروسافت مانند افیس و… به قدری پرترفدار است که اگر نسخه مخصوص مک ان توسط مایکروسافت منتشر نشود منجر به کاهش کاربران مک میشود که این وابستگی کاربران مک به برنامه های ویندوز را بازگو می نماید.
  یکی دیگر از برتریهای ویندوز پوشه بندی درایو ها چه در هنگام نصب ویندوز و بعد از نصب آن است.

  1. سپاس از دیدگاهت حمید جان ؛ در رابطه با آموزش کار با ویندوز همونطور که اشاره شد ؛ یادگیری اینترفیس گرافیکی کاربر یا GUI -Graphical User Interface ؛ در هر دو سیستم عامل دشواره های خاص خودشو داره ولی خب یجورایی اکثر ماها با ویندوز راحت تریم و مک یجور استثناء شده برامون و معدود کسانی هستن که با مک سروکله می زنن.من فک کنم یکی از دلایلش هم تخصصی بودن بیشتر مک باشه.ویندوز عمومیت بیشتری داره.

 6. درود بر شما.
  سپاس از اطلاعات جالبی که منتشر کردید

  1. از شما هم برای دیدگاهتون تشکر می کنم ؛ باعث دلگرمیست

 7. سپاس از شما به خاطر این مطلب
  به شخصه همون قدر که از اندروید خسته شدم از ویندوز هم دل خوشی ندارم اول به خاطر عدم هماهنگی درایوام با سری های مختلف ویندوز دوم به خاطر اینک خیلی از نرم افزار های ویندوز کاربردی نیستن مثلا میخوای یه پلیر نصب کنی باید هزار تاشو امتحان کنی تا ببینی کدوم خوبه و نیازتو جواب میده از این ویروسام که دیگه بگذریم.

  1. احسان جان ممنون از دیدگاهتون

 8. بدون اغراق بایدبگم کاملترین مقاله ای بود که تو این زمینه خوندم.من معتقدم که دلیل استفاده بیشتر افراد از ویندوز وجود نرم افزارهای کاربردی زیاد برای این پلتفرم و سازگاری این سیستم عامل با دامنه ی بسیار گسترده ای از سخت افزار هاست.
  از شما سپاس گزارم.

  1. متشکرم علی رضا جان / دیدگاه های شما دوستان انرژی مضاعفی برای ادامه کار به من و سایر همکاران می بخشه

 9. والا من اگر یک کاربر معمولی باشم و از دیدگاه یک client بخوام دیدگاهم رو بگم خوب شک نکنید که ویندوز بدون شک اول هست و برتر!
  اینو من نمی گم آمار جهانی هم میگه که ویندوز در بخش سیستم های خانگی با خیال راحت از بقیه سیستم عامل ها جلوتر هست! این خبرهایی هم که میاد میگه ویندوز در خطر سقوط و ویندوز بدرد نمیخوره و ویندوز دیگر محبوب نیست و …..همش چرندیات بعضی از وبسایت های خارجی و کارشناسایی هست که خوب با ماکروسافت مشکل دارند و یا از شرکت های رقیب پول میگرن!
  اما اگر بخوایم در بخش مخابرات و شبکه های کامپیوتری بحث کنیم اینجا دیگر سیستم های یونیکس و لینوکس بیس اصلا اجازه خودنمایی به هیچ کس نمی دن!
  حتی همین اندروید هم که دوستان گفتن بیس و هسته ی آن لینوکس هست و با کمی تغیرات در آن اسمش رو گذاشتن اندروید!!!!
  اگر به مک برسیم به نظر من خوبه ولی چه خوبی!!مک فقط تجاری کار می کنه!هدفش هم همینه.شاید این سیستم عامل توانسته باشه برای گرافیک کاران،آهنگسازان سیستم عامل خوبی بوده باشه اما برای شبکه کاران چی؟برنامه نویسان؟اهالی گیم؟سیستم های صنعتی؟سیستم های مالی؟

  1. محمد علی جان سپاس از نقطه نظرت

 10. در دنیای کامپیوتر کلمه ای وجود دارد به نام”بستگی دارد…” یعنی هیچ کس (تاکید میکنم هیچ کس) نمی تواند ادعا کند این سیستم عامل بهتر و ان یکی ضعیف تر است . در مورد انتخاب سیستم عامل همیشه 3 چیز در وهله اول مد نظر است: اول بودجه مالی ، دوم نوع تقاضای شما از سیستم عامل و سوم پشتیبانی از سیستم عامل مورد نظر…سیستم عامل ویندوز یک سیستم عامل نسبتا ارزان و با پشتیبانی خوب و دارای انعطاف پذیری قوی است.(منظور از انعطاف پذیری ،سازگاری با سایر سخت افزارها و قابلیت سازگاری با اکثر نرم افزارهاست ) . سیستم عامل مک یک سیستم عامل گرانقیمت و غیر قابل انعطاف (در بسیاری از موارد سیستم عامل مک بدون اتصال به اینترنت کارایی ندارد و اکثرا فقط خانواده محصولات اپل را می پذیرد و محصولات نرم افزاری ان اکثرا مجانی نیست.) و دارای پشتیبانی محدود فقط برای هر نسخه خاص است. سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل ارزانقیمت (کد باز)و با انعطاف پذیری نسبتا پایین و بدون پشتیبانی است(این بدان معنی است که شما نمی توانید این سیستم عامل را بر روی هر سخت افزاری نصب کنید مثلا لب تاپ ها، چون داریورهای مربوطه در بعضی موارد اصلا وجود ندارند.)
  اما در ایران :
  بیشتر کاربران بازی ها و کاربران نرم افزارهای حسابداری ، اماری،معماری،شبیه سازی،اموزشی،شبکه ای،دانشجویان و… ترجیح می دهند از ویندوز استفاده کنند، به علت مقرون به صرفه بودن سیستم عامل ویندوز…بنده به شخصه کمتر افرادی را دیده ام در ایران که از سیستم عامل اپل برای مقاصد حرفه ای استفاده کنند(مگر مراکزی با بودجه های بالا مثل صدا و سیما و یا برای کارهای س معی و بصری) .اکثر افراد از جنبه فخر فروشی به سراغ اپل میروند. با اینکه در خیلی موارد اپل به شما اجازه عملکرد وسیع نمی دهد .مثلا در ایفون شما نمی توانید براحتی شماره های موجود در گوشی را به سیم کارت انتقال دهید. اما لینوکس که در ایران تازه در ابتدای کار است و مورد استفاده بیشتر شبکه ای دارد .ان هم نه درسطح کاربران اولیه شبکه ،بلکه برای طراحان شبکه های کامپیوتری در رده های سرور به بالا وگرنه در بقیه موارد مانند گرافیک و بازی های گرافیکی حرف چندانی ندارد.
  در نهایت باید گفت بهتر بجای اینکه از هر سیستم عامل یک خورده یادبگیریم و ادعا کنیم به ان مسلط هستیم…برویم و یک سیستم عامل را بصورت حرفه ای و کامل یاد بگیریم .(البته اطلاعات داشتن نسبت به سایر سیستم عامل ها بدنیست ولی ادعا درمورد اینکه من “بلدم” کمی جسارت میخواهد.)

  1. فک کنم شما فقط اسم لینوکس رو شنیدید و اونو تجربه نکردید که اینو میگین یا شایدم شما هنوز تو سال 1991 گیر کردین و درجا میزنین بهتره خودتونو به روز کنین

  2. نمیدونم چرا شما این طور برداشت کردید … اما قضاوت عجولانه و بی شناخت به نظر من کار درستی نیست !

 11. در بحث ویروس های ویندوز و مک یه نکته هست، واین اینکه چونکه ویندوز درصد بیشتری از کاربران دنیا رو به خودش اختصاص میده پس ویروس نویسها هم برای گسترش بیشتر ویروسشون رو به ویندوز آوردن و این دلیل نمیشه که بگیم ویندوز ضعیفتر عمل میکنه در مقابل ویروسها در ضمن ویندوز بیشتر محک میخوره و نقاط ضعفش برطرف میشه.اگه مک یا لینوکس هم کاربراش بیشتر بشن مطمئناً هکرها و ویروس نویس ها به سراغش حتما میان…

  1. دوست گرامی شما باید به صورت تخصصی بحث کنی نه اینکه بگی چون لینوکس کاربراش کمتره براش ویروس نمینویسن

 12. من خیلی دوست داشتم تجربه سیستم مک رو داشته باشم.روی لپ تاپ خودم ویندوز هشت دارم.کما بیش راضی هستم.ولی همیشه شنیده بودم که سرعت مک بسیار با لاتر از ویندوز هست.تو خاموش و روشن کردن و تو اجرای برنامه ها.ولی تو این مقاله چیز خیلی زیادی در این مورد گفته نشده.راستش من این مقاله رو که خوندم یه جوارایی پشیمون شدم و فکر می کنم که با این حال ویندوز بیشتر به درد ما ایرانیها می خوره.ولی اگه بشه راجع به سرعتش بگید چون برام مهمه.ممنون می شم.

 13. به خاطر مقاله خوبتون تشکر میکنم
  راستش من خودم یکی از طرفدارای نوت بوک اپل بودم و قصد خریدشو داشتم وقتی این مقاله رو خوندم نظرم عوض شد یه جورایی اپل از چشم افتاد
  به نظر من ویندوز کارایی بهتری تو ایران داشته باشه تا مک

  1. سپاس از دیدگاهتون
   هدف ما در گویا آی تی چنین قیاس هایی است که برای خرید یک محصول با چشمی باز چلو بریم و جوری نشه که بعد از خرید و صرف هزینه زیاد ؛ پشیمون شیم

 14. سلام مقاله خوبی بود و من خیلی تشکر می کنم. نظرم اینه که اگه همه عادت کنن از ویندوز مخصوصا ۷ و ۸ و ۸٫۱ استفاده کنن خیلی بهتره. چون اگه یه کاربری تازه وارد باشه که با مک عادت کنه کار کنه اگه جای دیگه مثل کافی نت بره کاری نمی تونه انجام بده. چون اکثر کافی نت ها دارای ویندوزن و شخص عادت کرده به مک نمی تونه با ویندوز کار کنه. به همین دلیل، به کاربران مبتدی و تازه کار پیشنهاد می کنم از ویندوز مخصوصا ۸٫۱ استفاده و عادت کنن تا اذیت نشن.

  1. سپاس از دیدگاهتون
   مهدی جان به نکته ظریفی اشاره نمودین

 15. ممنون از مقاله قشنگتون.
  دركل واسه كسايي كه امنيت مهمه مك، واسه كسايي كه نگاره مهمه ويندوز.
  بازم ممنون

 16. windows:تمام نرم افزارهای روز دنیا و بازیها اول برای ویندوز ۲-مورد استفاده در همه جا
  ۳-قابلیت هم خوانی با خیلی چیزها ۴-یاد گرفتنش از مک سختره ولی option بسیار زیادی داره که اصلا مک حرفی برای گفتن نداره ۵-قابلیت کاملا شخصی سازی دارد که مک بسیار ضعیف است (برای windows ریزترین نکات نوشتن role و قانون مدیریت امنیت و کنترل شبکه و…) ۶-از نظر سخت افزار کاملا قابل ارتقا میتوانید همه چیز را عوض کنید میتوانید راحت اور کلاک کنید سخت افزار ها را دست کاری کنید ۷-microsoft لقمه آماده نمیزاره دهنت تنبل خونه نیست تو کاربر هوش داری و باید بدونی سیستم چشه و چی نیاز داری و… ۸-سیستم کاملا باز همه کار میشه کرد (نیاز به سواد و علوم computer)

  mac:گرافیک زیبا ۲-روان کار میکند ۳-دارا بودن یک سری برنامه های آب دوغ خیاری مجانی برای نصب برای edit عکس و type مقاله و ..۴-بازی های حرفه ای را فراموش کنید ۵-جنگولک بازی و بازی با پنجره ها ی باز اینور انور میره پاییین بالا میپره فقط برای ظاهر سازی و جنبه زیبایی و نمایشی ۶- system preferences مک option بسیار کمی دارد و…….
  ۷-محصولات کیفیت خوبی دارن

  کلا:کاربر حرفه ای=windows کاربر در حد web گردی-facebook- ظاهر بین-یک عکس و فیلم و یک آهنگ گوش بده-فقط با یک برنامه کار کنه و تمام -دلخوش کردن به یک سری برنامه مجانی و بازی های مجانی =mac

  1. دوست عزیز تا یک سیستم عامل رو تجروبه نکردید درباره ی آن سیستم عامل نظر ندهید

  2. با سلام
   دقیقا با harven موافقم
   ویندوز برای همه چه professional و چه amateur
   مک برای کسانی که ظاهربین هستند و ورجه وورجه کردن آیکون ها رو دوست دارن بهتره
   من لینوکس استفاده نکردم ولی ویندوز و مک رو میتونم با جسارت کامل مقایسه کنم

   مک در برابر ویندوز حتی یک به هزار (1 به 1000) هم نیست
   مک رو میشه تنها با microsoft xp sp1 مقایسه کرد دیگه بیشتر از اوت جلوتر نرید که ابهت ویندوز رو خدشه دار میکنید

  3. ویندوز نرم افزاری هست که مایکروسافت خیلی روش کار کرده و حتی از نظر روانشناسی هم خوبه
   مخصوصا اونایی که کارهای تخصصی کامپیوتر انجام میدن باید ویندوز انتخاب اول باشه
   بعضی ها هم میگن در کارهای گرافیکی لنگ میزنه که این مربوط به اون نرم افزار خاص میشه
   در ضمن ویندوز سیستم عاملیه که اگه میخوای درست کار کنه باید دقیق و بجا ازش استفاده کنی و بیخود سنگینش نکنی

 17. با سلام . من مدتی است می خوام لب تاپ بخرم و کارم بیشتر برنامه نویسی و کانورت فیلم است ( دانشجو رشته ی نرم افزار کامپیوتر هستم ) . به نظر شما بین مک و ویندوز کدوم رو انتخاب کنم ؟
  لطفا نظر خودتون رو به ایمیلم ارسال کنید. ممنون
  Amir.hacker1994@gmail.com

  1. امیر جان شما خودت با توجه به استفاده ای که داری ؛ حتما متن بالارو بخون و جمع بندی کن

 18. سلام . من رشته برق هستم می خواستم بدونم با توجه به اینکه اکثر اوقات با برنامه متلب کار میکنم(سنگینی برنامه و نیاز به خود برنامه ) و میکرو avr بهتره از ویندوز استفاده کنم یا مک ؟

  ممنون میشم نظر خودتون رو به ایمیلم ارسال کنید.

  1. بهتون پیشنهاد میکنم کارتون رو با ویندوز ادامه بدید

Comments are closed.