تعطیلی شرکت لاوابیت به دلیل ندادن اطلاعات به دولت آمریکا

تعطیلی شرکت لاوابیت به دلیل ندادن اطلاعات به دولت آمریکا
  • 1392/5/20
  • علیرضا
  • 0

privacy-policy-main

این روزها دیگر همه ماجرای جاسوسی دولت آمریکا، ادوارد اسنودن و از دست قضایا را می دانند. پس نیازی به توضیح نیست. هرچند به نظر نمی رسد که جاسوسی دولت آمریکا زیاد هم باعث نگرانی کنگره شده باشد. این در کل بدان معناست که هیچکس حریم خصوصی ندارد و حقوق شهروندی اش در حال پایمال شدن است.

اما ممکن است شرکت های آمریکایی از این نظر نگران باشند. چون اقدامات دولت باعث می شود تا هیچکس به شرکت های آمریکایی و دولت شان اعتمادی نداشته باشد. نتیجه این عدم اعتماد نیز از کاهش میلیاردها دلار درآمد است.

افراد غیر آمریکایی که بیشترین میزان کاربران شرکت های بزرگ را تشکیل می دهند، عملا هیچگونه حریم خصوصی ندارند و سازمان های دولتی آمریکا می توانند به راحتی به اطلاعات آنها دسترسی داشته باشند. البته شهروندان آمریکایی نیز وضعیت خیلی بهتری ندارند و ماجرای جاسوسی آژانس امنیت ملی همه چیز را مشخص کرد.

اما برخی شرکت ها هم که بخواهند به تعهدات اخلاقی خود عمل کنند، به سرنوشتی شبیه شرکت LavaBit دچار خواهند شد. این شرکت که خدمات ایمیل رمزنگاری شده به کاربران ارایه می دهد، توسط دولت آمریکا مجبور به تعطیلی و قطع سرویس هایش شده است. در پیغامی که آقای “لادار لویسون” برای کاربرانش منتشر کرده است، هشدار داد که هیچکس به شرکت های آمریکایی اعتماد نکند.

لویسون می گوید: این تجربه به من یک درس بسیار مهم آموخت. بدون اقدام کنگره یا عزم قضایی قوی، من اکیدا توصیه می کنم که هیچکس به شرکت هایی که روابط فیزیکی با دولت آمریکا دارند، اعتماد نکرده و اطلاعات خصوصی خود را در اختیار آنها قرار ندهد و گمان کند که آنها محرمانه می مانند. من مجبور شدم تصمیم دشواری بگیرم. یا اینکه در جرایم دولت علیه مردم شریک شوم و یا اینکه ده سال کار سخت را فراموش کرده و لاوابیت را تعطیل کنم.

آقای لویسون می گوید که دولت آمریکا حتی او را مجبور کرده است که در مورد دلایل تعطیلی شرکتش نباید صحبتی کند.

گفتنی است که ادوارد اسنودن هم یکی از کاربران این سرویس ایمیل بوده است و از طریق همین سرویس برای خبرنگاران جهت برگزاری کنفرانس خبری در فردوگاه مسکو ایمیل ارسال کرده است.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 0 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *