آشنایی با 8Ball Pool، محبوب ترین بازی مینی کلیپ!

آشنایی با 8Ball Pool، محبوب ترین بازی مینی کلیپ!
 • 1393/7/17
 • فربد نجفی
 • 43

8BPM_Header_700x256وبسایت مینی کلیب، یکی از محبوب ترین وبسایت های بازی های آنلاین محسوب می شود. حدود 2 سال پیش این وبسایت اقدام به ساخت بازی چند نفره ای با عنوان 8Ball Pool کرد که تا کنون نیز در رتبه ی اول برترین بازی های این وبسایت قرار دارد. مینی کلیپ، به فکر غیر دسکتاپی ها هم بوده و نسخه ی موبایلی و تبلتی 8Ball Pool را در اختیار کاربرانش قرار داده است. در ادامه مطلب به بررسی ویژگی های بازی می پردازیم.

خوش بختانه اکثر اتفاقات درون بازی را می توان حقیقی دانست، اگر هزاران بار یک حرکت را تکرار کنید، اتفاق غیر قابل توجیهی را نخواهید دید. قوانین بازی دور زده نمی شوند و شما هیچ سکه ای (واحد خرید اصلی بازی) را بی دلیل از دست نخواهید داد. قسمت مثبت و خوشحال کننده ی بازی این است که برای اجرای بازی به سرعت اینترنت فوق العاده بالایی نیاز ندارید، حتی با سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه ای هم می توانید بدون هیچ اشکال و اروری به بازی بپردازید. چه از این بهتر!

برای ورود به بازی از طریق وب، سه روش وجود دارد:

 1. ورود با اکانت مینی کلیپ
 2. ورود با اکانت فیسبوک
 3. ورود به صورت میهمان

برای آن که امتیازات به دست آمده در جلسه ی بازیتان ذخیره شود، پیشنهاد می کنم از دو روش اول پیروی کنید. برای ورود با اکانت فیسبوکتان تنها لازم است با روشن بودن پراکسی (یا VPN) بر روی دکمه ی Login در سمت راست – بالا کلیک کنید و در اکانت فیسبوکتان وارد شوید. همچنین برای ایجاد اکانت مینی کلیپ نیز لینکی با عنوان Sign up را انتخاب نمایید (کنار دکمه ی اتصال به فیسبوک)، تا در بالای صفحه مشخصات خود را بنویسید و اکانت خود را بسازید.

پس از آنکه حساب کاربری شما ساخته شد، می توانید به راحتی وارد بازی شوید. برای تمرکز بیشتر نیز می توانید به حالت تمرکز بازی مراجعه کنید تا اطراف بازی خلوت تر باشد. حال وقت آن است تا با قوانین 8Ball Pool و ویژگی های آن آشنا شویم.

بازی به دو شکل 1 به 1 و تورنمنت انجام می شود و هر کدام در شهر ها با قوانین و قواعد و جوایز مختلف برگزار می شوند.

قوانین بازی ها به سه حالت زیر است:

 1. حالت استاندارد
 2. Call pocket on 8 ball
 3. Call pocket on all shots

قوانین در حالت استاندارد

قوانین در حالت استاندارد که در بازی های 1 به 1 در Downtown London Pub و Sydney Morina Bar و در تورنمنت Downtown London Pub برگزار می شود به این صورت است:

خطا ها:

 • کیوبال (توپ سفید رنگ) نباید به داخل سوراخ ها بیفتد.
 • توپ هدف یا باید پات شود (داخل سوراخ بیفتد) و یا به حاشیه های میز بیلیارد برخورد کند؛ در غیر این صورت خطاست.
 • کیوبال ابتدا نباید به توپ غیر هدف بخورد؛ توپ 8 در صورتی که توپ های رنگیتان تمام شود، به عنوان هدف محسوب می شود.
 • پایان رسیدن زمان یک نوبت شما.

در صورتی که شما مرتکب خطا شوید، حریف شما قادر خواهد بود تا کیوبال را در دست داشته باشد و در جای دلخواهش قرار دهد.

باختن:

 • اگر پیش از آن که تمام توپ های رنگیتان را پات کرده باشید، توپ 8 را پات کنید.
 • اگر کیوبال به همراه توپ 8 پات شوند.
 • اگر در تورنمنت زمان کلی‌تان به پایان برسد.

بردن:

 • پات کردن توپ 8 بعد پاکسازی تمام توپ های رنگی‌تان.

قوانین در حالت Call pocket on 8 ball

در این حالت از بازی که در Moscow Winter Club و Tokyo Warrior Hall برگزار می شود، قوانین خطا مشابه با حالت استاندارد هستند و تنها دو تفاوت وجود دارد:

 1. پیش از آن که توپ 8 را پات کنید، باید سوراخی که می خواهید توپ به آن جا برود را انتخاب کنید.
 2. توپ 8 باید در طوراخ انتخاب بیافتد، در غیر این طورت شما بازنده اعلام خواهید شد.

قوانین در حالت Call pocket on all shots

قوانین در این حالت با حالت قبلی کاملا مشابه است به جز در دو مورد:

 1. شما باید پس از آن که توپ های هدفتان تعیین شد، برای ضربه زدن به هر کدام مانند توپ 8، سوراخ مورد نظر برای پات کردن را انتخاب کنید.
 2. در صورتی که توپ های رنگیتان در سوراخی دیگر به جز سوراخ تعیین شده پات شود، خطا کرده اید و حریف شما توپ را در اختیار خواهد داشت.

حال وقت آن است تا ویژگی های متمایز کننده این بازی با دیگر بازی ها را معرفی کنیم:

فیزیک کیوبال

در 8Ball Pool، حتی اگر هزاران بار یک نوع ضربه را امتحان کنید، باز هم نتیجه همان نتایجی است که در قبل مشاهده کرده بودید. به طور مثال اگر برای شروع بازی مانند زیر عمل کنیم، دو توپ وارد سوراخ های گوشه خواهند شد! شما خواهد قادر خواهید بود تا ضربات چرخشی (Spin Shots) را امتحان کنید. تنها کافی از دکمه های چهار جهت کیبود خود استفاده کنید؛ اما شاید بخواهید بدانید این نوع ضربات چه فایده ای دارند؟

 • Forward Spin که نوعی ضربه به بالای بخش مرکزی توپ است و موجب می شود تا کیوبال پس از برخورد به توپ ها، به حرکت مستقیم خود ادامه دهد.
 • Back Spin، ضربه به پایین کیوبال است که باعث بازگشت آن به عقب می شود.
 • ضربه ی انگلیسی، ضربه ی نماشی است که باید چوب بیلیار (کیو) به به سمت راست یا چپ کیوبال زد تا پس از پرخورد با توپ هدف، به دور خود بچرخد.

braking

شخصی سازی

call pocket
در حالت های Call Pocket، پیش از ضربه زدن به کیوبال، سوراخ مد نظرتان را با کلیک کردن بر روی آن انتخاب نمایید.

قسمت دوست داشتنی کار این است که شما می توانید رنگ میز بیلیارد، طرح و الگوی آن و چوب بیلیاردتان را با استفاده از سکه هایی که با بازی کردن یا پرداختن پول به دست آورده‌اید، خرید و انتخاب کنید. طرح ها متنوع و جالب اند؛ از پرچم کشور ها گرفته تا طرح های فوتبالی و کلاسیک. همچنین شما می توانید دیالوگ های بیشتری برای قسمت چت خود خرایداری کنید و ترتیب آنها را به سبک خود تغییر دهید. این که  مینی کلیپ به سلایق مختلف احترام گذاشته، قابل تحسین است.

spin & win!
روزانه و یا پس از دستیابی به سطح بعدی، شما خواهید توانست تا شانس خودتان را محک بزنید! “اسپین اند وین” و دریافت 25 سکه به صورت رایگان در هر نیم ساعت، موجب خواهد شد تا هیچ وقت به خاطر کمبود سکه از ورودتان به بازی ممانعت شود.

جمع بندی

اگر شما به دنبال بازی بیلیاردی هستید که در آن بتوانید چوب و میز بیلیارد خود را به سلیقه ی خودتان انتخاب کنید، افراد دیگر را به لیست دوستانتان اضافه کنید و با آنها به رقابت بپردازید، 8Ball Pool را می توان بهترین گزینه دانست. این بازی را برای دستگاه های اندرویدی و iOSی نیز می توانید دانلود کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 43 دیدگاه
 1. سلام،بچه ها میشه خواهشا بگید چطوری رنگ ستاره بازی عوض میشه؟من الان لول ۳۶ ام اما رنگ ستاره ام عوض نشده

  1. سلام رنگ ستاره بستگی داره به میزان xp که بدست میاری یا برنده شدن در تورنومنتها یا بازی های جدید با پول بیشتر یا چلنج هایی که بصورت محدود میزاره.
   برای مثال:اگه رنگ ستاره ی شما از پلاتینیوم به آمیتیست(قرمز) تغییر کرد و به هردلیلی بازی نکنید! دی اکتیو باشید دوباره به رنگ نقره ای یاهمون پلاتینیوم برگشت میخوره

 2. سلام،میشه بگید چطوری رنگ ستاره ام عوض میشه؟
  من الان لول ۳۵ ام اما رنگ ستاره بازیم عوض نشده!!

 3. سلام میشه یکی راهنماییم کنه چطوری میتونم سکه برای یه بازیکن دیگه بفرستم بعنوان گیفت

  1. فقط میتونی باهاش بازی کنی و بهش ببازی

 4. هر کس یدونه ID داره..که وقتی روی پروفایلش بزنی قسمت وسط بالا نوشته ..عدده چند رقمی هست..اونو تو قسمت سرچ بزن

 5. سلام.
  دوستان قلک رو چجوری باز کنم یا چجوری جوایز لوکی شوت بالا میره.
  Pool pass به جز پول باز نمیشه؟؟
  این شماره اگر کسی خیلی تو این بازی وارده ز بزنه خیلی سوال دارم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *