5 نکته برای حفظ امنیت از زبان یک مأمور سابق اف بی آی

5 نکته برای حفظ امنیت از زبان یک مأمور سابق اف بی آی
  • 1393/10/28
  • مهدي ده نبي
  • 0

اگر شخصی درباره امنیت در فضای سایبری اطلاعات داشته باشد، آن شخص کسی نیست جز مری گالیگن. تا چندی پیش، ایشان مسئول و متخصص امنیت و حفاظت اطلاعات اف بی آی بود که به تازگی از این سازمان جدا شده و در جایی دیگر مشغول به کار هستند. توصیه های ایشان را در مورد حفظ امنیت را با شما در میان میگذاریم. با گویا آی تی همراه باشید.

  • رمزهای عبور خود را ماهی یک بار تعویض نمایید:

رمزهای عبور، کلید ورود به زندگی دیجیتال شما هستند. اگر یک سارق یا مجرم به رمز عبور ایمیل یا یکی از اکانت های شما دسترسی پیدا کند، به احتمال زیاد شانس زیادی برای دستیابی به اطلاعات زیادی از شما خواهند داشت.

حتی اگر رمزهای پیچیده و غیر قابل حدس برای خود انتخاب می کنید، با توجه به پیشرفت امکانات و مشکلات امنیتی که چند وقت یکبار برای سیستم ها پیش می آید، بهتر است که ماهی یک بار رمزهای عبور خود را تعویض نمایید.

  • اطلاعات غلط بدهید:

زمانی که فروشنده از شما اطلاعاتی از قبیل کد پستی یا شماره تلفن می خواهد، نیاز نیست شما اطلاعات دقیق به ایشان بدهید. چرا که به این وسیله، فروشنده قادر خواهد بود به اطلاعات دیگری مانند محل زندگی شما، حقوق، تاریخ تولد و … دست پیدا کنند.

بسیاری از تحقیقات و گزارشات حاکی از آن است که شرکت ها و فروشگاه ها، مسئولیتی در قبال حفظ اطلاعات شخصی شما ندارند. به همین دلیل گفته می شود که کد پستی و شماره تلفن خود را به هر شخصی ندهید.

  • در صورت درخواست کارت شناسایی عکس دار، گواهینامه خود را نشان ندهید:

هنگامی که از شما کارت شناسایی عکس دار ( مانند کارت ملی ) خواسته شد، سعی کنید تا حد امکان گواهینامه یا کارت ملی خود را نشان ندهید. چرا که روی این قبیل کارت ها، کد پستی و تاریخ تولد شما نوشته شده است. اگر همچین درخواستی از شما شد، می توانید به نشان دادن کارت کتابخانه و یا کارت پرسنلی خود اکتفا کنید.

  • از اپلیکیشن های بانک ها استفاده نکنید:

خانم گالیگن بسیار روی حساب های بانکی خود حساس است. اگرچه بانک ها سعی می کنند بیشترین امنیت را برای کارت های اعتباری خود به وجود آورند، اما احتیاط شرط عقل است. همان طور که سیستم های کامپیوتری به راحتی به ویروس ها و بدافزارهای جاسوسی آلبوده می شوند، به همان میزان نیز کارت های اعتباری در خطر می باشند. به همین دلیل خانم گالیگن هیچوقت از طریق اینترنت، کارهای مالی خود را انجام نمی دهد.

  • یک آدرس ایمیل برای هرزنامه ها داشته باشید :

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که در وبسایت خاصی قصد ثبت نام داشته اید و از شما برای عضویت، آدرس ایمیل درخواست شده است. در اینگونه سیستم ها، کافی است که شما ایمیل خود را وارد نمایید. پس از آن هر روز با سیلی از هرزنامه و ایمیل هایی که هیچوقت به آنها نیاز پیدا نخواهید کرد، برایتان ارسال می شود. به همین منظور توصیه می شود برای اینگونه کارها، یک ایمیل جداگانه داشته باشید تا تکلیف شما بین هرزنامه و ایمیل های کاری کاملا مشخص باشد. همچنین در این صورت، اگر سایت آن شرکت و حتی ایمیل آنها مورد حمله و در معرض هک شدن قرار گیرد، شما مطمئن خواهید بود که برای ایمیل اصلی شما، هیچ گونه اتفاقی نخواهد افتاد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *