بخش های دیگر موتورولا هم بفروش می رسند

بخش های دیگر موتورولا هم بفروش می رسند
  • 1393/11/19
  • علیرضا اصغری
  • 1

 سالها پیش بود که موتورلا به دوبخش تقسیم گردید٬ یک بخش بر تولید دستگاه های تلفن همراه متمرکزشد و بخش دیگر بر تکنولوژی پهنای بند و ارائه راهکارهای پویایی صنعتی. تاریخچه این تصمیم به سال ۲۰۰۹ برمیگردد و ‌تصور بر آن بود که چند سالی طول خواهد کشید که عملکرد این دو بخش به روال عادی برگردد. (و یا شکست خورد)

بخشی که نکسوس 6 و Moto X را تولید نمود و ما آنرا به عنوان محرک موتورلا میشناسیم٬ توسط شرکت گوگل و در سال ۲۰۱۱ با قیمت عجیب 12.5 میلیارد دلار خریداری شد. و ‌فقط سه سال بعد از با قیمت توجیه پذیر 2.9 میلیارد دلار به شرکت لنووا فروخته شد.

بخش دیگر، یعنی قسمت “راهکارهای موتورلا” (Motorola Solutions) به عنوان یک واحد مستقل به کار خود ادامه داده و رادیوهای دو طرفه، پیجر، چیپ های RFID و حتی تلفن همراه و تبلت را تولید نمود. اگر چه در سطح مصرف کننده ها به فروش نمی رسد.

این واحد در بیشتر بخشهای خود، سود ده باقی ماند و بر مبنای قیمت فعلی هر سهم معادل 65 دلار،‌ در بازار سرمایه ارزشی برابر  15 میلیارد لار را داراست. گزارش ها بیانگر این موضوع است که این شرکت قصد دارد خود را در معرض فروش قرار دهد ولی سوال اینجاست که چه کسی و یا کدام شرکت حاضر به تملک این شرکت واقع در ایالت ایلینویس خواهد بود.

تحلیلگران مالی تصور میکردند که موتورلا برای مالکیت توسط یک شرکت خصوصی کوچک قابل واگذاری خواهد بود ولی با قیمت پیشنهادی بالای آن٬‌ این سناریو عملی نخواهد شد. پروسه ای که نهایتا منجر به نصب علامت «برای فروش» بر سر در این شرکت خواهد گردید، تازه آغاز شده است.

قسمت “راهکارهای موتورلا” بخشی است که مسلما ریشه های آن به شرکت مادر موتورلا بازمی گردد. شرکتی که در سال 1928 تاسیس گردید و به عنوان یک نماد آمریکایی که تجهیزات ارتباطی فرود آپولا بر کره ماه را مهیا نمود، ‌شناخته میگردد.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. موتورولا با 17 هزار ثبت اختراع و به اصطلاح Patent یکی از قدرترین کمپانی ها در زمینه ثبت اختراع و ابداع محسوب می شود اما فقط طبق توافق حدود 2000 ثبت اختراع به لنوو واگذار می شود. (در معامله گوگل هنگام خرید موتورولا ارزش حق ثبت اختراعات حدود 7 میلیارد دلار تخمین زده شده بود).
    لنوو 660 میلیون دلار پول نقد برای خرید موتورولا به گوگل می پردازد و 750 میلیون دلار نیز به صورت سهام و ما بقی نیز (حدود 1.5 میلیارد دلار) طی سه سال طبق توافق به گوگل پرداخت می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *