با جار (Jaaar) نبض روز در دستان شماست!

با جار (Jaaar) نبض روز در دستان شماست!
  • 1393/11/21
  • محمد رضایی یزدی
  • 0

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که هر روز سرتیتر روزنامه ها را چک میکنید و میخواهید در کمترین زمان ممکن از مهمترین اخبار روز باخبر شوید؟ اگر اینطور است حتما این مقاله را بخوانید. خوب، یک روش برای خواندن سرتیتر روزنامه ها رفتن به جلوی کیوسک های روزنامه فروشی و خواندن سرتیتر روزنامه هایی هست که روی پیشخوان قرار گرفته اند. معمولا تعداد این روزنامه ها به پنجاه تا هم نمیرسد. ولی روش ساده تری هم هست، استفاده از اپلیکیشن های خبری که شما را در جریان آخرین اخبار قرار میدهند. متاسفانه بیشتر این اپلیکیشن ها، اپلیکیشن های غیرفارسی زبان هستند و اگر شما بخواهید از آنها استفاده کنید باید حداقل زبان انگلیسی را به خوبی بدانید. از طرفی اکثر این اپلیکیشن ها به یک روزنامه یا مجله خاص اختصاص دارند و کمتر به سراغ سرتیتر روزنامه های مختلف میروند. اما نگران نباشید. اپلیکیشن “جار” هر دوی این مشکلات را حل کرده است. یعنی هم برای فارسی زبانان طراحی شده و هم به سرتیتر جراید و روزنامه های پرتیراژ میپردازد.

screenshot_3_q90

همانطور که در بالا گفتیم رفتن به جلوی کیوسک روزنامه فروشی روشی برای اطلاع از آخرین اخبار روز است منتها با محدودیت زیاد چون پیشخوان کیوسک روزنامه فروشی ظرفیت چندانی ندارد. اما جالب است بدانید اپلیکیشن جار صفحه اول 140 روزنامه پرتیراژ و مطرح کشور در حوزه‌های مختلف از جمله اجتماعی، اقتصادی، ورزشی، سینما، سیاسی، فناوری، فرهنگ، سلامت، خودرو و … را در خود جای داده است. شما به محض اینکه اپلیکیشن را باز میکنید لیستی از صفحه اول این روزنامه ها را در اندازه مناسب به طوری که سرتیترها قابل خواندن باشند را خواهید دید و میتوانید به راحتی با حرکت طولی انگشت روی صفحه نمایشگر به بالا یا پایین لیست بروید. اگر هر کدام از روزنامه های موجود در لیست را لمس کنید صفحه جدیدی باز خواهد شد که فقط آن روزنامه در آن قرار دارد و شما میتوانید صفحه روزنامه را بزرگنمایی کنید. در همین صفحه اگر انگشت تان را به راست یا چپ حرکت دهید صفحه اول روزنامه بعدی یا قبلی را خواهید دید. البته هر چند تصویری که از صفحه اول روزنامه ها تهیه شده به قدری خوب هست که بتوانید سرتیترهای درشت و نسبتا درشت را بخوانید اما خواندن متن روزنامه ها با فونت کوچک کار مشکلی است. در واقع کیفیت تصویر به قدری نیست که وقتی آن را بزرگنمایی میکنید فونت های کوچک را واضح نشان دهد. امیدواریم این ضعف کوچک در نسخه های آینده برنامه مرتفع شود.

screenshot_5_q90

علاوه بر آنچه در فوق گفته شد شما میتوانید با باز کردن یک حساب کاربری در برنامه به هر کدام از روزنامه ها که میخواهید نشان علاقه (لایک) بدهید و یا حتی نسخه الکترونیکی و کامل روزنامه را با پرداخت هزینه کمتری در مقایسه با نسخه کاغذی آن خریداری نمایید. بعضی از روزنامه ها که تعدادشان کم نیست را هم میتوانید بدون پرداخت هر گونه هزینه ای و به صورت کاملا رایگان دانلود نمایید. برای خرید روزنامه ها میتوانید حساب کاربری تان در برنامه را با مبلغی شارژ نمایید و سپس از شارژ خود برای خرید نسخه کامل روزنامه ها استفاده کنید.

یکی از نکات قابل توجه در مورد این اپلیکیشن آن است که نه تنها میتواند صفحه اول روزنامه های روز جاری بلکه هر تاریخی که شما انتخاب کنید را نیز نشان دهد. کافی است آیکن تقویم که در نواری در بالای صفحه نمایشگر قرار گرفته را لمس کنید تا پنجره انتخاب تاریخ باز شود. در این پنجره میتوانید به راحتی با حرکت طولی انگشت تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس دکمه قرمز رنگ “انتخاب” را لمس نمایید تا صفحه اول تمام روزنامه ها در تاریخی که شما انتخاب کرده اید همراه با امکان دانلود یا خرید آنها به شما نشان داده شود. این قابلیت اپلیکیشن را با رفتن به یک کیوسک روزنامه فروشی مقایسه کنید. فکر میکنید بتوانید روزنامه مثلا یک هفته پیش را آنجا پیدا کنید؟ در حالی که شما در “جار” میتوانید به روزنامه های چند سال پیش نیز دسترسی داشته باشید. همچنین وقتی شما تاریخ دیگری غیر از تاریخ روز جاری را انتخاب میکنید، اپلیکیشن برای اینکه یادتان نرود روزنامه های چه تاریخی را دارید مشاهده میکنید در بالای صفحه عبارت “شما تاریخ (مثلا) 1/2/1393 را مشاهده میکنید” را نشان میدهد. اگر نمیخواهید این عبارت را ببینید میتوانید به راحتی علامت ضربدری که در سمت چپ آن قرار گرفته را لمس نمایید.

screenshot_1_q90

هستند کاربرانی که شاید دلشان نخواهد یا برایشان مهم نباشد که سرتیتر تمام روزنامه های مطرح کشور را بخوانند مخصوصا اینکه بارگذاری این همه صفحه میتواند تا حد زیادی باعث مصرف بی مورد پهنای باند اینترنت شما شود. خوشبختانه برای حل این مشکل نیز تمهیداتی در اپلیکیشن اندیشیده شده است. در منوی کناری برنامه گزینه ای به نام “منتخب های من” وجود دارد که با لمس آن میتوانید تعیین کنید هنگام باز شدن اپلیکیشن صفحه اول چه روزنامه هایی نشان داده شود. مثلا اگر شما علاقمند به سینما هستید میتوانید فقط مجلات و روزنامه هایی که در حوزه سینما فعالیت میکنند را به عنوان منتخب های خودتان انتخاب کنید. در منوی کناری برنامه گزینه های دیگری همچون “روزنامه”، “مجلات”، “دانلودها” و “فاکتورها” نیز وجود دارند که میتوانند اطلاعات بیشتری را در اختیار شما بگذارند یا پیمایش موضوعی در روزنامه ها و مجلات را میسر کنند. اگر گزینه “روزنامه” را لمس نمایید منوی قرمز رنگ دیگری روی همان منوی کناری باز خواهد شد که امکان پیمایش موضوعی در روزنامه ها را فراهم میاورد. این منو دارای گزینه های یا بهتر بگوییم موضوعات “همه”، “عمومی”، “اقتصادی”، “ورزشی”، “استانها” و “سایر” میباشد که با لمس هر کدام از آنها میتوانید روزنامه هایی را ببینید که در همان حوزه فعالیت میکنند. این گزینه ها در بخش “مجلات” فقط به گزینه “همه” محدود میشوند که امیدواریم در نسخه های بعدی اپلیکیشن در هر دو بخش گزینه ها و موضوعات تنوع بیشتری پیدا کنند. دو گزینه “دانلودها” و “فاکتورها” نیز به ترتیب دانلودهای شما و روزنامه های خریداری شده شما را با نمایش تاریخ دانلود یا خریداری نشان میدهند. بدین ترتیب میتوانید ببینید تا به حال چه روزنامه هایی را خریداری یا دانلود نموده اید.

screenshot_2_q90

هر چند ذکر نام تمام 140 روزنامه و مجله ای که‌ در این اپلیکیشن گنجانده شده خارج از حوصله خواننده است ولی اگر بخواهید نام تعدادی از آنها را بدانید میتوانیم به رونامه ها و مجلاتی همچون آفتاب، آفرینش، ابتکار، ابرار، کیهان، اطلاعات، اعتماد، جوان، حمایت، خراسان، رسالت، سیاست روز، شرق، عصر ایرانیان، عصر رسانه، فرهیختگان، قانون، کار و کارگر، مردم سالاری، وطن امروز، همبستگی، هنرمند، آسیا، ابرار اقتصادی، تجارت، تفاهم، جهان اقتصاد، صنعت، فناوران، ابرار ورزشی، ایران ورزشی، شوت، فوتبال ایرانی، 90، اعتدال، صبا، جام جم، همشهری، Tehran Times، Iran Daily، خبر ورزشی، گل، اخبار صنعت، پاسارگاد، اقتصاد برتر، سمنان، تولید، بورس، تماشاگران، جوانی، تندرستی، شهرزاد و نشر اندیشه اشاره کنیم.

screenshot_4_q90

در پایان اگر بخواهیم نگاهی گذرا به دستاوردهای این اپلیکیشن داشته باشیم باید بگوییم این اپلیکیشن تاکنون به عنوان بهترین اپلیکیشن موبایل در چهارمین جشنواره وب ایران در سال 1390 و بهترین اپلیکیشن اطلاع رسانی در جشنواره تلویزیون های هوشمند سامسونگ در سال 1391 شناخته شده است و کاندید دریافت جایزه بین المللی Deutsche Welle در بخش خلاقیت آنلاین در سال 1392 نیز بوده است. اپلیکیشن جار در اپ استور ایران اپس بیش از 4 هزار بار دانلود شده و از بین 27 امتیازی که به آن داده شده متوسط امتیاز 4.5 ستاره از 5 ستاره را دریافت کرده است.

 Download-az-Iranapps

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *