کوالکام یک میلیارد دلار برای حل و فصل مناقشات در چین می پردازد

کوالکام یک میلیارد دلار برای حل و فصل مناقشات در چین می پردازد
  • 1393/11/21
  • محمدرضا رشيدي
  • 1

همان طور که چندی پیش از رسانه ها اعلام شد ، معلوم شد که شرکت Qualcomm یک سری مشکلات و اختلافاتی با دولت چین دارد. موضوع از این قرار بوده است که این شرکت سازنده چیپ ،  به اتهام سوء استفاده از موقعیت خود در بازار و قیمت گذاری افراطی بر روی محصولات خود ، 14 ماه زیر نظر کاشناسان مورد بررسی قرار گرفته است. حالا ، این گونه که به نظر می رسد ، شانس با این شرکت یار است و قرار است که پرونده این اختلافات و مناقشات بسته شود ، اما آن قدر ها هم برای این شرکت پر حاشیه بی دردسر نیست،چون این شرکت می بایست علاوه بر پرداخت 975 میلیون دلار  به عنوان جریمه ، نرخ حق الاختراع های خود را که تا به حال جمع آوری نموده است و در کشور تقریبا توسط یک سوم از آن استفاده نموده است را  کاهش دهد  تا از شر این تنگنا خلاص شود. جالب است بدانید ساعت ها بعد از انتشار این خبر ، رویترز اعلام کرد که این شرکت موافقت خود را با این شرایط اعلام داشته است و به زودی به این تعهدات عمل خواهد کرد.

اگرچه کقدار تعیین شده برای اشن شرکت به عنوان جریمه در نوع خود یک رکورد محسو می شود اما Qualcomm به خوبی می داند که طرفش کیست و این که از دست دادن بازار چین به هبچ عنوان خبر خوبی برای این شرکت نخواهد بود! اگر شما هم مثل این شرکت حدود  26.5 میلیارد دلار در چین دردآمد کسب می کردید حاضر نبودید به هیچ عنوان چین را از کشور های طرف قرارداد خود حذف نمایید! علاوه بر این ، فعالیت آزادانه این شرکت در چین به آن ها این اجازه را می دهد تا به خوبی با دیگر شرکت های موفق در این زمینه مانند MediaTek برخورد داشته باشند.

اگر اسم اتفاقات اخیر را برای این شرکت مصیبت بگذاریم ، باید بگوییم این مصیبت ها باعث شده اند تا این شرکت با کاهش پیش بینی خود برای سهم هایش از $4.04 – $4.34 در هر سهم به $3.57 – $3.76  در هر سهم برسد.اگرچه ، اگر جریمه سنگین و مخارج یک باره این شرکت را نادیده بگیریم ، شرکت پایان نزولی خود را با افزایش $4.75 – $5.05 در هر سهم به $4.85 – $5.05 در هر سهم جبران می کند.

پس حالا شرکت Qualcomm 975 میلیون دلار جریمه پرداخت می کند و از این به بعد حق الختراع خود در چین را بر اساس 65 % فروش گوشی ها تعیین می کند. سوال این جاست که آیا این موارد در آمریکا و اروپا نیز گریبان گیر این شرکت می شوند؟ آیا Qualcomm به جمع آوری کامل حق و حقوق فعالیت در این کشور ها خواهد پرداخت؟ باید منتظر ماند و دید.

منبع : [Phonearena]

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *