تمام آنچه در مورد یوتیوب کودکان باید بدانیم

تمام آنچه در مورد یوتیوب کودکان باید بدانیم
  • 1393/12/6
  • مریم موید
  • 0

اگر با YouTube Kids، این برنامه تازه از یوتیوب کارکرده باشید احتمالاً متوجه شده‌اید که ازنظر کارایی تفاوت چندانی با برنامه اصلی یوتیوب ندارد. می‌توانید به دنبال ویدئویی گشته، آن را بازکنید، تماشا کنید و به سراغ ویدئویی دیگر بروید. قابلیت سرچ برنامه امکان جستجو در میان ویدئوها را فراهم می‌آورد و ازآنجایی‌که بسیاری از مخاطبان این برنامه هنوز سواد خواندن و نوشتن ندارند قابلیت جستجو صوتی هم در برنامه منظور شده تا کودک با گفتن اسم ویدئو بتواند جستجو کند.

قابلیت پخش مجدد و یا نمایش قسمت خاصی از آن با استفاده از بردن نشانگر موجود بر نوار پخش، و بسیاری از قابلیت‌های دیگر این برنامه به همان صورتی است که در برنامه اصلی یوتیوب تعریف‌شده، با این تفاوت که طراحی آن بسیار ساده و خوانا است که کودک را به‌ زحمت نیندازد.

حتی اگر با یوتیوب کارنکرده باشید در کار با این برنامه هیچ مشکلی نخواهید داشت. در ادامه با گویا آی تی باشید.

  • گزینه‌ای برای محدود کردن محتوا نمایش داده‌شده وجود ندارد

 

 

تمام آنچه در مورد یوتیوب کودکان باید بدانیم

 

 

برخلاف آنچه انتظار می‌رفت این برنامه آن‌قدرها ابزار کنترلی خاصی در اختیار والدین قرار نمی‌دهد تا تعیین کنند چه محتوایی در معرض دید کودکشان قرار بگیرد و چه محتوایی نگیرد. گوگل خود ویدئوهایی از یوتیوب را که مناسب کودکان شناخته، جدا و فیلتر کرده و در این برنامه ارائه می‌کند. بنابراین کودک شما به تمام آن چیزی که گوگل صلاح دیده و مناسب شناخته دسترسی خواهد داشت و شما گزینه‌ای در اختیار ندارید که این محتوا را ویرایش و یا محدود کنید. تنها امکانی که به والدین داده‌شده است این است که قابلیت جستجو برنامه را غیرفعال کنند تا کودک تنها به مواردی که در صفحه، ‌نمایش داده می‌شود دسترسی داشته باشد.

  • برنامه فقط در حالت افقی نمایش داده می‌شود، بنابراین بهتر است در تبلت اجرا شود.

 

 

تمام آنچه در مورد یوتیوب کودکان باید بدانیم

 

 

نمایش افقی این برنامه در دستگاه‌های مختلف باعث می‌شود که کودک به نسبت به محتوا کمتری در هر محدوده صفحه موبایل دسترسی داشته باشد. در تبلت تعداد ویدئوهای بیشتری در هر صفحه‌نمایش داده می‌شود. تصویر بزرگ‌تر است و کار با آیکون‌های بزرگ‌تر آن برای کودک آسان‌تر است.

  • ابزار کنترلی والدین در این برنامه تعریف چندانی ندارد

 

 

تمام آنچه در مورد یوتیوب کودکان باید بدانیم

 

 

رابط کاربری این برنامه تنها چند امکان کنترلی به والدین می‌دهد. اول این‌که محدوده زمانی مشخصی بین ۱ تا ۱۲۰ دقیقه برای کودک خود تعریف کنند تا پس از اتمام آن، برنامه برای کودک قفل شود. دوم این‌که قابلیت جستجو ویدئو را از دسترس کودک خارج کنند و در آخر این امکان که پخش موزیک و صدای پس‌زمینه را فعال و یا غیرفعال کنند.

اما نکته عجیب این است که اگر کودک شما اندکی سواد خواندن و نوشتن داشته باشد این قفل هیچ معنایی نخواهد داشت!

معلوم نیست چرا! اما گوگل به‌جای اینکه این امکان را به والدین بدهد که خود یک رمز عبور تعریف کنند، هر بار رمز عبوری جدید بر روی قفل قرار می‌دهد. به‌این‌ترتیب که از کاربر می‌خواهد اعدادی را که با حروف نوشته‌شده‌اند به عدد در نوار پایین وارد کند تا قفل باز شود! به‌طور مثال کافی است کودک شما بتواند سه، چهار، پنج، شش را بخواند و ۳، ۴، ۵، ۶ را بنویسد تا به‌راحتی قفل را باز کند.

  • گوگل روی نظرات و پیشنهاد‌های شما حساب بازکرده است

 

 

تمام آنچه در مورد یوتیوب کودکان باید بدانیم

 

 

ازآنجایی‌که این برنامه جدید است و ازآنجایی‌که احتمالاً خود گوگل هم می‌داند که هنوز جای کار بسیاری دارد، گزینه‌ای برای ثبت نظر شما در برنامه در نظر گرفته‌شده است. اگر شما از ایده کلی این برنامه خوشتان آمده اما نظر و یا پیشنهادی دارید، این بهترین فرصت است تا صدای خود را به گوش توسعه‌دهندگان این اپ برسانید.

این آیتم در قسمت قفل والدین قرار دارد که با واردکردن رمز ورود برنامه در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

همانند باقی برنامه‌های گوگل این برنامه نیز احتمالاً در مدت یک سال آینده، بر مبنای بازخورد کاربران تغییرات و به‌روزرسانی‌های متعددی خواهد داشت.

درمجموع این برنامه گام تازه‌ای بود از گوگل. این اولین محصول از گوگل است که مختص کودکان طراحی و ارائه‌شده است و از حق نگذریم به‌عنوان تجربه اول محصول رضایت بخشی است. این برنامه با توسعه و رواج روز به روز، می‌تواند روزی به یکی از ابزارهای آموزشی حتی در مدارس تبدیل‌شده و شاید روزی به‌عنوان اصلی‌ترین کانال آنلاین محتوا برای کودکان شناخته شود.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *