SDK اندروید ۵٫۱ منتشر شد

SDK  اندروید ۵٫۱ منتشر شد
  • 1393/12/20
  • محمدرضا رشيدي
  • 1

در ادامه مبحث اندروید ۵٫۱ ، در این مطلب می خواهیم به SDK این ورژن از اندروید اشاره کنیم.دیروز با خبر شدیم که اندروید ۵٫۱ در ادامه مسیر خود براب نکسوسی ها خبر های خوشی داشت. ورژن جدید این سیستم عامل پر طرفدار قابلیت های جدید و بهبود هایی را به روی میز قرار داده است و تمام پچ ها و اصلاحات باگ های اندروید ۵٫۰٫۱ و ۵٫۰٫۲ را شامل می شود. پس باید به این ورژن جدید خوش بین بود.

ورژن جدید اندروید بر روی بروزرسانی ورژن آب نبات چوبی با عملکرد های جدید تمرکز نموده است و با توجه به اشکالاتی که قبلا در دو ورژن ۵٫۰٫۱ و ۵٫۰٫۲ وجود داشت چند API جدید نیز در این ورژن گنجانیده شده است – API مرحله ۲۲ در گوکل تاک.

طبیعتا تمام تغییرات جدید می بایست دراختیار توسعه دهندگان  قرار داده شوند تا بتوان اپلیکیشن ها را ارتقا داد و امروز می بینیم که این امر با انتشار SDK اندروید ۵٫۱ محقق شده است.تغییرات API چندان زیاد نیست اما انعطاف پذیری زیادی را برای اپلیکیشن های آینده به ارمغان آورده است. اندروید ۵٫۱ حالا شامل پشتیبانی بومی از سیم کارت های متعدد است.کلاس SubscriptionManager یا مدیریت اشتراک نیز حالا شامل اطلاعاتی راجع به سیم کارتی است که در آن واحد از آن استفاده می شود ، همچنین روش هایی به منظور سوییچینگ رویه و فعال سازی یک کارت و یا دیگر کارت ها نیز از دیگر الحاقیات این ورژن می باشند.

“خدمات  اپراتور” نیز دیگر قابلیتی است که با اندروید ۵٫۱ تا مقصد یعنی کاربران،هم سفر خواهد بود. این ویژگی به منظور ساده سازی وظایف و عملکرد های مختلف سرویس دهی به مشتریان است که سرویس دهندگان تلفن های همراه معمولا بر روی قرار داد های خود آن ها را به مرحله اجرا در می آورند.ایده اصلی است که حالا یک اپلیکیشن عادی می تواند بیشتر این وظایف را انجام دهد که این امر به صورت بالقوه می تواند نیاز به نصب مجدد الحاقیات متعدد سرویس دهنده را قبل از فروش گوشی برطرف نماید و در عوض ،  می تواند تمام تنظیمات لازم و تغییرات مورد نیاز را توسط یک اپلیکیشن در اپل استور و یا سیستم دیگری بر روی گوشی اعمال کند.

gsmarena_002

ویژگی های امنیتی نیز در این ورژن از اندروید تعبیه شده اند تا از حملات بدافزار ها به API جدید جلوگیری نمایند.یک نرم افزار قادر خواهد بود وظایف خدماتی مذکور را  تنها در صورتی که دارای گواهی نامه مطابق با گواهی نامه کارت مدار یکپارچه جهانی ( UICC )  باشد ، انجام دهد. یعنی تنها سرویس دهنده شما می بایست اجازه داشته باشد تا چنین تغییراتی را اعمال کند.

SDK جدید را می توان از امروز از طریق Android SDK Manager در Android Studio دریافت کرد که نیازمند ابزارآلات پلت فرمی Android SDK r22 و یا بالاتر  و همچنین Android SDK Tools 230.05 می باشد. تا آن جایی که این ورژن اندروید می تواند پیش روی کند ، در حال حاضر Image هایی برای نکسوس ۵ ، ۷ و ۱۰ در کارخانه وجود دارد که ورژن های جدید برای طیفی از دستگاه های نکسوس در طول هفته های دیگر منتشر خواهند شد که شامل نکسوس ۴ ، نکسوس ۵ ، نکسوس ۶ ، نکسوس ۷ (۲۰۱۲) ، نکسوس ۷ (۲۰۱۲) (۳G) ، نکسوس ۷ (۲۰۱۳) (۳G/LTE) ، نکسوس ۱۰ و پخش کننده نکسوس می شود.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *