کاغذ الکترونیکی که جانشین تخته کلاس می شود

کاغذ الکترونیکی که جانشین تخته کلاس می شود
  • 1394/2/16
  • راضیه نائین
  • 0

همه ی ما با تخته های کلاسی خاطره داریم و برای یادآوری روزهای خوش مدرسه تخته کلاس همیشه جز اولین تصاویری است که به یادمان می آید. به تازگی محققان ژاپنی توانسته اند فناوری کاغذهای الکترونیک را جانشین تخته های کلاسی کنند.

این کاغذهای الکترونیکی جدید می‌‌‌توانند مانند یک تخته ی معمولی که در کلاس‌‌‌‌های درس به کار می‌‌‌رود به عنوان یک تخته الکترونیکی عمل کند. در واقع این فناوری به روزرسانی شده است. ایده ی این کاغذهای الکترونیکی اولین بار در سال ۱۹۷۰ به نام نمایشگر توپ چرخان مطرح شد، فناوری که نام آن از ذرات کوچکی گرفته شده که دو رنگه بودند و روی یک صفحه‌‌‌‌ی سیلیکونی لاستیکی که بین دو الکترود موازی احاطه شده بود حرکت می‌‌‌کردند. این ذرات در هر طرف خود بار الکتریکی مخصوصی داشتند که با چرخاندن ذره موجب تغییر رنگ آن از یک نیم کره به نیم کره ای دیگر می شود. نیروی محرکه این ذره نیز از میدان الکتریکی که به وسیله‌‌‌‌ی اعمال ولتاژ بین دو الکترود به وجود می‌‌‌آمد تامین می‌‌‌شد.

حال در ادامه ی همان فرایند و فناوری محققان توانسته اند این کاغذهای الکترونیکی را به گونه ای بسازند که قابلیت کنترل جریان ذرات به کمک میدان مغناطیسی را داشته باشند. در واقعا این کاغذ الکترونیکی دارای نانوذراتی مغناطیسی هستند که می‌‌‌توان به کمک یک آهنربا آن‌‌‌‌ها را حرکت داد. با این روش می‌‌‌توان با چرخاندن ذرات به سمت آهنربا خطوط یا تصاویر مورد نظر را بر روی صفحه‌‌‌‌ی کاغذ الکترونیکی ترسیم کرد؛ و با اعمال ولتاژی بین دو الکترود صفحه را پاک کرد.

محققان امیدوارند بتوانند این کاغذها را جانشین تخته های مدارس کنند و فناوری تخته های هوشمند را با این فناوری پیش ببرند.

منبع :[gizmag]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *